Проблем със заплатата - какво мога да направя ?

  • 1 558
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте , работя в предприятие в което  основната ми заплата която получавам се сформира от 710 лева + 300 лева бонус . Бонуса се губи при взимане на 2 дни платен/неплатен бонус ( пуснати от мене )  . Проблема е следният  - Предприятието миналият месец не работеше 3 дни и не бяхме на работа и бяхме в престой . Бях и 2 дни в отпуск ( 1 платен + 1 неплатен ден , поне аз така ги пуснах ) , защото ми се налагаше . Попълнил съм молба за излизане в отпуска и ми е разрешено . Взимам аз фиша и с учудване установявам , че вместо 2 дни отпуска ( платен + неплатен ) аз имам 3 дни . 1 платен и 2 неплатени . От тези 3 дни които не сме работили само 2 са вписани като читирам ,, преустановяване на работа " , един ден платен ( в който завода не е работел поради тяхна вина а не по моя ) и другите 2 дни са неплатени . И поради тази грешка съм изгубил бонуса и съм с едни 700 лева . Попринцип когато предприятието не е работело би трябвало дните в които не е да са описани като ,, преустановяване на работа " . Те пак се водят платени дни , но са вписани по съответният начин ( престой ) а не като платен отпуск . Реално нарочно единият от тези 3 дни са го пуснали платен за да може другите 2 да ги пишат неплатени и да си изгубя бонуса . Аз молба за 3-ти юни ( в системата излиза този ден като платен отпуск ) НЕ СЪМ пускал . Проверихме вече . Аз за да излезна в платен отпуск задължително трябва да пусна молба до мениджъра , той да ми разреши и тогава да излезна . Аз за този ден не съм ПУСКАЛ ! Пуснал съм за 14-ти и 22-ри юни .  И да , имам над 11 дни платен отпуск . Нито съм уведомен от ТРЗ , че другите дни ще ми бъдат неплатени ( за да не излизам и да не си загубя бонуса ) нито нищо . Тотално груба грешка . Говорех с една от служителките ама тя ми се оправдава и ми се извинява ., че ме пропуснали и тем подобни глупости . Пуснал съм заявление и писмена молба с проблема и за възобновяване на бонуса ми . Винаги съм се стремял ако излизам в отпуск да бъде платен + неплатен . За да не си загубя бонуса . По закон до 6-тия месец нямам право да ползвам повече от 10 дни . Както съм й направил . Имал съм 11 дни , единият го пускам платен а другият неплатен . Ако ми бъде отказано възстановяване на бонуса поради тяхна грешка как мога да процедирам ? Към коя институция мога да се обърна ? Комисията по труда или да се консултирам с адвокат по тази тема ? Може ли работодателя сам да пуска и да променя значението на даден ден ? Завода е почивал НЕ ПО МОЯ ВИНА . Ако съм искал аз да почивам този ден , добре . Тогава може , но при предположение , че е по тяхна вина нямат право да го пускат платен все едно аз съм излезнал в отпуска . Нали така ? Нужен ми е съвет . Знам , че могат да извъртят нещата както те си искат ама денят е вписан грешно във фиша . Благодаря на всички отзовали се на молбата ми . Лека вечер !

Последна редакция: ср, 20 юли 2022, 00:26 от queens123

# 1
  • Мнения: 54 453
Ти защо се съгласи на такива условия? Реално никога не можеш да ползваш повече от един ден, иначе ти изгаря "бонуса".

# 2
  • Мнения: 5 280
Е, защо се е съгласил? Щото има нужда от работа и пари. Айде да не задаваме въпроси за второкласници.
Можеш да се обърнеш към Инспекция по труда, имат дежурен юрист всеки следобяд (поне преди беше след 4 часа).

# 3
  • Мнения: 2 903
Въпроса е за Главната инспекция по труда -https://www.gli.government.bg/bg/node/4329
Имат безплатен телефон за кратки консултации, ама е толкова объкано описано, че най-добре на място с договора.
Ако въоросния бонус не е описан в договора шанса да се получи е почти нулев.

# 4
  • Мнения: 61
Въпроса е за Главната инспекция по труда -https://www.gli.government.bg/bg/node/4329
Имат безплатен телефон за кратки консултации, ама е толкова объкано описано, че най-добре на място с договора.
Ако въоросния бонус не е описан в договора шанса да се получи е почти нулев.
Ти защо се съгласи на такива условия? Реално никога не можеш да ползваш повече от един ден, иначе ти изгаря "бонуса".
Масова практика е в заводите да е така . Като не могат да си задържат хората ... пък и все пак живея в не много голяма област и няма много работа ... Бонуса е вписан в договора . Кофтито е , че в договора не е описан как се сформира този бонус .

# 5
  • Мнения: 25 633
Оплачи се на мениджъра и поискай да ти коригират дните. Явно е грешка на служител, едва ли умишлено са го направили. Но и да е умишлено, пусни си една жалба черно на бяло, с входящ номер и чакай официален отговор.
Ако мениджърът не оправи грешката, чак тогава пускай жалба в ИТ.

# 6
  • Мнения: 54 453
Не разбрах молбата за отпуск как се подава? На хартия или онлайн? Може ли да се проследи кой е подал за този излишен ден?
За да послужи като доказателство, че не е по твое желание.

# 7
  • Мнения: 61
Не разбрах молбата за отпуск как се подава? На хартия или онлайн? Може ли да се проследи кой е подал за този излишен ден?
За да послужи като доказателство, че не е по твое желание.
На хартиен носител се подава . Всяка молба минава първо през мениджъра и после отива при ТРЗ . Те отчитат после във фиша .
Оплачи се на мениджъра и поискай да ти коригират дните. Явно е грешка на служител, едва ли умишлено са го направили. Но и да е умишлено, пусни си една жалба черно на бяло, с входящ номер и чакай официален отговор.
Ако мениджърът не оправи грешката, чак тогава пускай жалба в ИТ.
Пуснал съм заявка . Чакам отговор от ТРЗ .

# 8
  • Мнения: 54 453
Поискай тогава да си видиш молбата, след като ти не си поискал 3 дни, а 2.

# 9
  • Мнения: 4 518
А бонусът пише ли го в трудовия договор?

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А бонусът пише ли го в трудовия договор?
Ако не го пише, нищо не можеш да направиш.
Този бонус отразява ли се във фиша или ви го дават на черно?

# 11
  • Мнения: 4 518
А бонусът пише ли го в трудовия договор?
Ако не го пише, нищо не можеш да направиш.
Този бонус отразява ли се във фиша или ви го дават на черно?
Дори и да го пише във фиша, ако в договорът не пише кога се дава и кога не се дава, е все тая...

# 12
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В моя договор не пише за никакви бонуси. Но имаме вътрешни правила за работната заплата. Там пише. Както и КТД.

# 13
  • Мнения: 4 577
При всички случаи може да се докаже,че този ден заводът не е работил. Как този ден е отразен при колегите ти, говорил ли си с тях? За бонуса не виждам как можеш да обосновеш официални претенции пред ИТ, но за неправомерно отчетен един ден отпуск - с пълно право. Обаче при такива измикярсли условия и прецакване на работниците, като нищо ще намерят кал да те изхвърлят след жалба към ИТ. Предполагам ти е ясно, че работодателят няма право да има такива условия за бонус (да те принуждава да взимаш неплатен отпуск), те и затова не са вписани и в договора.

# 14
  • Мнения: 2 903
Вътрешно фирмените правила и колективното договаряне (ако има такова) също имат законова тежест и ако там е описано за бонуса си важи. Проблема е, че едва ли имаш копие на вътрешните правила за да ги покажеш при консултация с адвокат или инспекцията по труда. А и на 99.9% има оставена вратичка така, че да могат да го откажат бонуса.

Действително, ако мине изведнъж проверка да им иска фокументацията за това, ще се досетят кой я е поискал и после ще ти правят мръсно. Ако си спазваш дословни договора трудно могат да те уволнят без обезщетение, ама най-добре е да се разберете с началника ти да коригират грешката. Или да си търсиш по-свястна работа.

Общи условия

Активация на акаунт