Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 34

  • 23 966
  • 758
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 315
Здравейте, видях, че и тук се препоръчва Лактил като помощно средство за увеличаване на кърма. Купих си го и аз, даже изпих една капсула, но видях че съдържа талк и още някакви  пълнители.
Аз понеже не пия никакви хапчета и добавки,
сега се зачудих дали е напълно безопасно за бебето? Надявам се няма странични ефекти....
Гони ме параноята, не искам бебето да получава каквато и да е химия чрез кърмата, но от друга страна искам да увелича количествата...

# 616
  • Мнения: 2 274
Alegra, съжалявам да го кажа, но личната ти лекарка е некомпетентна и по-добре да. е се вслушваш в съветите за бебето оттук нататък. В първите два месеца е желателно наддаването да е поне 800 грама, за да се развива бебенцето добре. Както ти бях писала и преди, толкова малко наддаване не е ок медицински погледнато и изисква незабавна намеса. Консултантите, при които ходи не ти ли обърнаха внимание, че не бива да се протака. Извинявай за реакцията ми, сигурна съм че и без това ти е достатъчно свито, но в такъв момент специалистите имат критичната роля да насочат майката, която и без това е преуморена и не знае на кой свят е.  Но не се тревожи сега, просто трябва да се действа.
Ако не намериш специалист в Александровска, който и да е от Токуда също трябва да свърши работа. УНГ-специалистите там са добри. Както ти бях писала, при мен корекцията направи началника на отделението. Чувала съм добри отзиви и за д-р Георгиева, но те работят заедно, дори и при Фильова да се запишеш, която е млада лекарка, като и кажеш че имате проблем с наддаването ще направи корекцията. При вас е наложително така или иначе. Но ако са препоръчали Александровска иди там, за съжаление не мога да кажа при кого ще е добре да се иде. При всички положения иди сега, колкото по-рано се направи корекциягта толкова по-добре.
Иначе понеже се опитваме да даваме АМ на бебето понеже съм със здравословни проблеми, вчвра четох че Милумил се давал на ненаддаващи деца, бил по-сладък на вкус - попитай педиатъра за него, не знам дали е така. Успех и дано по-бързо се разреши проблемът.
Качвам и една табличка на Хедра за наддаването предполагам ще е полезна и за други майки (имайте предвид че ако наддаването е недостатъчно първите два месеца, гоним по-високи стойности за следващите).

# 617
  • Мнения: X
Alegra, съжалявам да го кажа, но личната ти лекарка е некомпетентна и по-добре да. е се вслушваш в съветите за бебето оттук нататък. В първите два месеца е желателно наддаването да е поне 800 грама, за да се развива бебенцето добре. Както ти бях писала и преди, толкова малко наддаване не е ок медицински погледнато и изисква незабавна намеса. Консултантите, при които ходи не ти ли обърнаха внимание, че не бива да се протака. Извинявай за реакцията ми, сигурна съм че и без това ти е достатъчно свито, но в такъв момент специалистите имат критичната роля да насочат майката, която и без това е преуморена и не знае на кой свят е.  Но не се тревожи сега, просто трябва да се действа.
Ако не намериш специалист в Александровска, който и да е от Токуда също трябва да свърши работа. УНГ-специалистите там са добри. Както ти бях писала, при мен корекцията направи началника на отделението. Чувала съм добри отзиви и за д-р Георгиева, но те работят заедно, дори и при Фильова да се запишеш, която е млада лекарка, като и кажеш че имате проблем с наддаването ще направи корекцията. При вас е наложително така или иначе. Но ако са препоръчали Александровска иди там, за съжаление не мога да кажа при кого ще е добре да се иде. При всички положения иди сега, колкото по-рано се направи корекциягта толкова по-добре.
Иначе понеже се опитваме да даваме АМ на бебето понеже съм със здравословни проблеми, вчвра четох че Милумил се давал на ненаддаващи деца, бил по-сладък на вкус - попитай педиатъра за него, не знам дали е така. Успех и дано по-бързо се разреши проблемът.
Качвам и една табличка на Хедра за наддаването предполагам ще е полезна и за други майки (имайте предвид че ако наддаването е недостатъчно първите два месеца, гоним по-високи стойности за следващите).


Ами реално Ася Демирева ми каза, че този тип юздичка не се коригира. Тоест няма решение на проблема. Ако проблемът е в юздичката.... Съветите на двете консултантки бяха да пробвам различни позиции за кърмене, различни биберони, което аз направих. Сега педиатър посъветва кръв и урина да се вземат и сега ще пусна. Други насоки не са ми дадени. От разни форуми прочетох, че именно Кюлев коригирал юздичка именно от този тип. Та така.

# 618
  • Мнения: 2 274
Да, спомням си и те разбирам, но със сигурност трябва да се провери дали това наистина е така и то по-скоро

# 619
  • Мнения: X
Аа, да. Бях забравила, че ходихме на педиатър и в Пирогов. И там ми казаха, че всичко си е наред. Даже ме нахока, че това с точните грамажи за наддаването били пълни глупости....Било пълно с нормално здрави бебета и деца под тези норми. От двете консултантки едната каза, че е нормално и че има такива случаи, а другата каза че е малко. Моя позната ми разказа, че нейното дете е било по абсолютно същия начин - юздичка, никакво наддаване. След третия месец израснало юздичката и всичко се оправило, тоест сучело си след това нормално. Аз на този етап пускам кръвни изследвания и урина и ще си запазя час за юздичката, пък да видим. Така или иначе и да е ок с теглото не мога да я гледам как се мъчи да засуче, така че по-добре да се коригира тази юздичка.

# 620
  • Мнения: 2 274
ох, милата, през доста неща си минала. Аз се водя по информациите, които Хедра публикува, но не мога да кажа дали тя не е малко крайна в изказванията си по темата.
Наистина е възможно да израсне проблема скоро, но ако има възможност за корекция е най-добре да се направи и заради храненето след това, а и заради говора

# 621
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Пак съм аз с едно бебенце, което не наддава Sad На 2 месеца без 3 дена е. Вчера бяхме на преглед при педиатър неонатолог. Измери бебка 4700, без памперс каза 4500. Родена 3640 изписана 5 дена по-късно 3480. Тоест от изписването на 4.10 досега 1 кило.
За разлика от личната лекарка на бебето, която каза че всичко си е наред, педиатъра каза че не е нормално толкова малко да наддава и препоръча изследване на кръв и урина и ако всичко от тези изследвания е наред да коригираме късата юздичка в лицево челюстна хирургия на александровска болница.
Бебето продължава да отказва шише, макар че купих още няколко вида биберон. Отказва и с лъжичка. Кърмя нормално само през нощта и понякога през деня. През останалото време настава истерия с писъци и плач като тръгна да предлагам гърда. Приближава се, пробва и рев. Sad Отчаяна съм. Дали да пробвам с друго адаптирано мляко? В момента "давам" хип комбиотик.
Посъветваха ме да коригираме юздичката при д-р Кюлев, УНГ в Токуда, но той има час чак за 15.12. Притеснявам се, че вече минава твърде много време и може развитието на бебето да се наруши заради това че не наддава добре. Някой има ли опит с лекарите от александровска?
Иначе бебето изглежда добре, весело е, смее се и се усмихва, расте на височина но не и на грамаж.

Здравейте, ако бебето има юздичка, наистина е добре да се коригира, стига да има кой да го направи у нас, и да към момента д-р Кюлев в Токуда е от малкото лекари, които изобщо клипват юздички. Иначе, за да се подобри наддаването на бебето, което трябва да е 30-40гр на ден, е добре да увеличите стимулацията на гърдите с изцеждане, т.е. да цедите след кърмене, за да има повече мляко, което ще улесни бебето и ще го мотивира да суче повече. При бебетата с юздички, често това е варианта да задържим кърменето, докато позаякнат и/или клипнем юздичката. Това е начин да задържим на гърда и бебета, които по принцип нямат много сила да сучат. Компресия на гърдата също много помага, това е стискане на гърдата, за да се изтласка мляко от задните ѝ дялове напред, когато бебето спре да суче активно, след първата силна струя.
 Добре са Ви посъветвали и да пробвате с различни пози, както и е важно добре да приплесвате гърдата по посока на устата на бебето, за да може да захапе колкото се може повече от нея, да има добра поддръжка, а при изпускане да нагласяте отново, за да може да изсуква максимално добре гърдите. Simple Smile
 Имайте шпредвид и че юздичката не се израства, тя може с времето да се разтегне малко, в зависимост от това къде е, какъв тип е и каква е самата ципичка. Това, което се случва с порастването е, че някои деца намират начин да компенсират ограниченото движение на езика и съответно да сучат по-добре, освен това стават и по-силни, което значително помага, но най-много помага поддържането на добро количество мляко.

Последна редакция: сб, 26 ное 2022, 09:51 от Не съм

# 622
  • Мнения: 394
Здравейте, бебето ми е на 6 дни. Храни се, спи и ака/пишка добре, спокойна е. Имам кърма, но бебето се изморява да суче и понеже нямам предварително изцедена, давам АМ. Освен това гърдите ми са доста напрегнати, а едната е доста твърда дори след изцеждане. Как да процедирам, за да махна АМ и да омекнат гърдите?

# 623
  • София
  • Мнения: 873
Честито бебе!
А като се изморява да суче какво става? Заспива ли или плаче?

За гърдите е нормално, ще мине с времето, дотогава можете да направите компрес със зелев лист или студен компрес с хавлиена кърпа. Зелевият лист се намачква и после се разстила върху гърдата, без да покрива ареолата и зърното.

# 624
  • Мнения: 6 787
Честито бебче! Нормално е бебето да се измори. Дайте почивка и предложете пак. Не давайте АМ, защото така си компрометирате кърменето. Бебето изяжда количеството, което ми трябва от шише, така гърдите получават грешна информация колко мляко трябва. С две думи, колкото изсуче, толкова ще правят. Нормално е да са напрегнати особено след като бебето се и дохранва с шише. Спазвайте да имате най-малко 8 кърмения на 24 часа, без пауза повече от 3 часа. При силна напрегнатост, изцедете леко с помпа. Топъл душ, кърмене и компрес със зеле ще облегчат. Тази напрегнатост е само в началото. Успех

# 625
  • Мнения: 394
Благодаря ви за отговорите! Бебето по-рядко заспива на гърда, по-често започва да си мърда главата, маха с ръчички, не иска да засуче зърното и се разплаква. Съответно аз се отказвам след 5тата минута на гърда и давам АМ или изцедена кърма, ако има.

# 626
  • Мнения: 422
Не се отказвайте за 5 минути. Ако имате проблеми със засукването потърсете консултант по кърмене. Пробвайте да кърмите в биологична поза, обикновено това препоръчват. Потърсете в интернет клипчета как да поставяте детето. В тази поза обикновено то само намира гърдата. Аз в началото повивах ръчичките, защото ми пречеха да го поставя правилно.

Благодаря ви за отговорите! Бебето по-рядко заспива на гърда, по-често започва да си мърда главата, маха с ръчички, не иска да засуче зърното и се разплаква. Съответно аз се отказвам след 5тата минута на гърда и давам АМ или изцедена кърма, ако има.

# 627
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Здравейте, бебето ми е на 6 дни. Храни се, спи и ака/пишка добре, спокойна е. Имам кърма, но бебето се изморява да суче и понеже нямам предварително изцедена, давам АМ. Освен това гърдите ми са доста напрегнати, а едната е доста твърда дори след изцеждане. Как да процедирам, за да махна АМ и да омекнат гърдите?

Здравейте, нормално е бебето да се изморява по време на сучене, както и да се ядосва и дърпа или отказва от гърдата, когато струята намалее. За да се справите с това е добре да слагате бебето колкото се може по-често на гърда, като предлагате и двете гърди на едно кърмене, с често редуване на гърдите на всеки няколко минути, за да може бебето да получи повече мляко за по малко време. Това означава, да сложите бебето на едната гърда, оставяте го там докато суче активно, след това стискате гърдата в основата близо до гръдния кош, за да изтласкате мялко от задните дялове напред и когато бебето отново спре да гълта, откачате с малкия пръст между венците на бебето от гърдата и го слагате на другата гърда, където действате по същия начин и така сменяте гърдите по поне 2 пъти всяка на едно хранене. Добре е да слагате бебето да суче преди да е много гладно, още при първите признаци на глад, когато докато спи започват да му мърдат очичките под клепачите и да прави леки сукателни движения с уста, за да е по-склонно да Ви съдейства и да можете да го нагласяте на гърдата. Ако гърдите все още са оточни, може да използвате техниката с обратен натиск, в това клипче обясняваме какво предствлява и как се прави:
https://youtu.be/--HDvxUtWyA
За да знаем какво е положението с количествата кърма е добре да ни напишете колко пъти кърмите, колко пъти и какво количество кърма изцеждате и колко пъти и какво количество АМ давате и имате ли идея как е наддаването на бебето? Това е важно, тъй като ако давате много АМ и цедите малко мляко е много вероятно да се наложи още известно време да давате АМ, докато стимулирате гърдите с изцеждане и кърмата се увеличи достатъчно за да може бебето да е изцяло на гърда. Има значение и как са Вашите гърди, има ли рани, болки, рагади, кога и как боли, ако се случва?

# 628
  • Мнения: 193
Здравейте! Имам бебе на 8 дни, като от 4 дни суче на гърда. Обичайно давам и двете гърди на едно хапване, по 10ина мин на всяка. Събират ни се 5-6 хранения на ден + 1-2 с шише и формула / изцедена кърма. От началото си слагам ланолин (Lansinoh) след почти всяко кърмене, защото иначе зърната ми стават сухи и се образуват корички. От вчера обаче започна много да ме боли като бебето засуква. След като засуче болката намалява и изчезва. А днес освен всичко и ми пари на зърната след кърмене, независимо дали намажа с ланолин или не, както и допирът до всякакви дрехи ме дразни. Всякакви съвети са добре дошли!
П.с. Мисля, че зърната ми се категоризират като плоски, защото са доста равни в “спокойно” положение, а след кърмене се оформят доста добре и са леко розовеещи спрямо ареолата.

# 629
  • Мнения: 754
Едно по-различно питане имам аз.,
Кърмя предимно седнала/облегната на леглото. Хем не ми е най-удобната поза, хем  не свикнах легнала например (а мъжът ми работи в хола и удобния диван не винаги ми е достъпен 🤣)
Някой ползвал ли е възглавница за гръб? Чудя се как да си направя позата по-комфортна, защото се схващам. Гледам в Юск има такива. Сега се облягам на моята си възглавница, но не ми е окей, а знам колко е важно да си намериш удобство в позицията, в която прекарваш тооолкова много време все пак 😍
Blue waves, мен ме боляха зърната по този начин в началото. Ако и побеляват след кърмене, е възможно да са вазоспазми. При мен бебето засукваше само зърното, тоест не обхващаше и ареолата добре. С течение на времето се напаснахне, а ланолинът не ми помагаше особено.

Общи условия

Активация на акаунт