Как да научим децата да обичат музиката?

  • 7 431
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 362
Важно е с каква музика е закърмено детето. Ако от малка възраст насочиш вкуса на детето, то ще придобие съответните навици.
PeaceДа съгласна съм напълно!
Но по тази логика,нашата хубавица трябва да е новото лице на радио Z-Rock ! Mr. GreenШегичка!
В последствие,според мен, се оформят вкусовете и предпочитанията.И нашите навремето са слушали сръбско и гръцко,но мен ме влече друга музика,например.

# 16
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Чудесна тема сте измислили Hug

аз вече търся търся учител по пиано за малката, която ще навърши 3 през лятото, тъй като учителя на баткото не приема малки деца. С удоволствие ще приложа игрите тук. Благодаря ви, момичета   bouquet

















# 17
  • Мнения: 1 363
Анда, харесаха ми някои от идеите ти, като обяснението на нотичките.
Когато споделяте опити и идеи, бихте ли споменали на деца от каква възрастова група ги прилагате?

С моя син от 2.5г играем една игра на пианото- баба меца гони скокливото зайче по клавишите. Баба Меца е сина ми, който "свири" на ниските октави, а аз съм зайчето и подскачам по високите октави. И той се опитва да ме хване.
Играем на скокливо ДО в момента. (сега започвам да го уча коя нотичка, на кой клавиш отговаря), също така играем на познай къде е ДО.
АЗ сядам да свиря на пианото, като гледам нотите и по този начин детето се запознава с идеята на свирене по ноти. Той ме копира и той свири по ноти. Grinning (много модернистична музика Whistling Laughing)
Слушаме много музика. Аз ще се побъркам, ако слушам детски песни по- цял ден, затова си пускам моята си музика, като я правя по атрактивна за него- танцуваме на нея, пеем, карам го да слуша, т. е да чуе солото на тромпета-(говоря за джаз), на пианото, на контрабаса. Все нещо остава в малката му главичка, която в момента е една попивателна. Самия той вече отговаря, че иска да слуша джаз, когато го попитам какво да слушаме.  Надявам се ето така да възпитам любов към музиката. Музикант не искам да го правя.

# 18
  • Мнения: 3 835
................................
На тази възраст децата се радват на ритъма и мелодичността и не придирят какво слушат - дали ще е съвременна музика, класика, фолклор или чалга. Колкото е по-богата и разнообразна е музикалната среда, която създаваме около детето, толкова по-пълноценно ще се развие музикалното му възприятие.

Как'Сийке, както винаги съм съгласна с теб, обаче за чалгата, да ме извиняваш, не мога да се съглася. По никой начин, никой не може да ме убеди да пусна на детето си чалга.Naughty

Мен ме хвана баба ми на 5 години и ме заведе в хор Бодра смяна. 
26 години по-късно чуствам  музиката  мое второ Аз.
 Peace


А, аз лично мисля да направя, нещо подобно, защото съм, много скарана с нотите, петолинията и т.н., въпреки, че съм ходила на сулфеж. Явно майка ми само си е хвърлила парите на вятъра.  ooooh!

# 19
  • Мнения: 2 885
Малко късно ми се вижда предучилищната възраст /от първият постинг/ за музикални занимания.
Стефан ходи на музикална анимация след като навърши 9 месеца всеки божи четвъртък.
В студ и в пек, по 1 час. Адски полезно нещо, но навреме, т.е. рано. Laughing

Ето какво спретнах наскоро: http://babymusicbg.com/ - за 2-3 часа /напоследък сайтовете ги правя за толкова..../. Дано ви хареса. Уф, ми остава физическо време вече за таквиз работи, детето расте..... Wink

# 20
  • Мнения: 636
Малко късно ми се вижда предучилищната възраст /от първият постинг/ за музикални занимания.
Стефан ходи на музикална анимация след като навърши 9 месеца всеки божи четвъртък.
В студ и в пек, по 1 час. Адски полезно нещо, но навреме, т.е. рано. Laughing

Ето какво спретнах наскоро: http://babymusicbg.com/ - за 2-3 часа /напоследък сайтовете ги правя за толкова..../. Дано ви хареса. Уф, ми остава физическо време вече за таквиз работи, детето расте..... Wink

А дали имаш инфо за някакво друго студио /не зная как да го нарека/, че това ми е далечко от дома?

# 21
# 22
  • Мнения: 1 652
Ето още малко занимания за деца от предучилищна възраст.
1. Шестгодишните могат да учат право хоро и до го играят. Най-лесно се учи на "Боряно, борянке", защото може да се пее и от тези, които не могат да свирят и то по-бавно докато го научат децата. Научава се като показвате стъпките и обяснявате с думи- стъпка встрани с десния крак, прибираш левия до него.пак стъпка встрани с десния крак, люш с левия крак пред десния, люш с десния пред левия.
Отначало писах за ръченицата- как се учи. Един народен  танц -Ръченица и едно хоро право - да играят доколкото могат децата (някои ги научават перфектно)- до училищна възраст е достатъчно.
2. Слушане- децата трябва да слушат народна музика и то много. Народната музика шлифова слуха. Различните хора - пайдушко, еленино, дайчово, ганкино, веселиновото , дикоилиевите и т.н. За всеки празник детето да слуша песните , които характеризират народния обичай- за Коледа - Коледарски песни, за Лазаров ден- лазара- "Лаленце се люлее"- например, или "Прехвръкна птичка през равни двори" . За Великден- "Чук, чук яйчеце имаш ли си сърчице". Освен детските песни детето може да слуша и песни за възрастните.Покрай тези песни - децата се запознават и с обичаите.
3.  Народни музикални инструменти. Те са - духови, ударни и струнни. Могат да се използват предавания по телевизията или картинки за да се запознаят децата.
4. Когато слушаме определена музика трябва да казваме на децата, кой я е написал- те трябва да знаят кой е композитора и какво е композитор- 4-5 г.Също трябва да знаят оркестър,  диригент. И така се стига дотам - кой е написал народната музика, народните песни и хора. Този разказ- всяка майка може да го разкаже- се слуша с голям интерес.
5. Слушането на народна музика- хората по- специално е добре да се съчетава с пляскане. Така добиват усет за неравноделните размери. Започва се от пайдушко хоро, защото е най-лесно-5/8. Ще кажа за тези, които не знаят - пляска се- раз-двааа / удължен второ време/. После ръченицата- раз-два-триии и т.н. първо с ръце, после може да се чука с дървени пръчици и дървени лъжици.
Разбира се децата могат да ходят на народни танци- но това е друго. Аз говоря за тези дечица, които няма да ходят на народни танци- какво могат да научат в къщи.
Тези неща, които описах са наглед простички и не много оригинални, но те дават много на детето. Народната музика е като дъгата- всички цветове са в нея.

# 23
Със сигурност публикувах няколко постинга в тази тема.  Това работя, темата ми е близка и ме вълнува. Получих и няколко съвсем доброжелателни и позитивни отговора. Няма ги.
Някой може ли да ми обясни защо съм цензурирана така свирепо?
Приемам и лични съобщения. Все пак съм регистриран потребител!
Уважаеми модератори?

# 24
  • Мнения: 1 652
miamara, ето отговор на твоя въпрос.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=148615.0

# 25
  • Велико Търново
  • Мнения: 279
При нас стана много естествено с голямата ми дъщеря - просто откакто се е родила, в къщи постоянно се е слушала любимата ни музика, която за мен и мъжа ми е нещо много естествено и неразделно от нас. Не сме подбирали специално за нея музика, пеех и и доста детски песнички, но основно слушаше каквото слушаме ние.

Резултата беше, че на 3 години гледаше клиповете на Куин с голям кеф, познаваш ги по радиото и много им се радваше  Simple Smile

Сега е на 12 години и има собствени предпочитания, които също са доста рок ориентирани  Simple Smile, същественото е че музика стана и при нея важна част от ежедневието (даже май в този начален пуберитетски период - прекалено важна  Simple Smile  )

Ще видим сега малкия брат ( на 2 години) как ще се развие в подобна ситуация, но и той доста атрактивно танцува на Gun's an' Roses  Simple Smile

И без да искам да засягам някого, но за мен е важно и това, че по този начин съвсем естествено успях да я предпазя от чалгата.

# 26
  • Мнения: 3 886
мойте и двете обичат музика но най-много планета.Почват да танцуват.А и аз почти всяка вечер пускам Crazy Rolling Eyes

# 27

Общи условия

Активация на акаунт