Избор на име при починал човек, моля за мнение

  • 4 779
  • 105
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 41 011
Аз те разбирам, моят баща също почина наскоро. Чувала съм, че и на починал не се кръщава.
Като цяло детето е твое к на мъжа ти, а не на родата, свекървата и тн.

Не го кръщавай Иван щом не искаш. Не прави компромиси, утре свекървата за друго ще дойде да се сърди. Като не иска да помага, да не помага. Детето има майка и баща да се грижат за него.

Навряла си се в дома на свекървата и явно тя командва парада.
   

Благодаря за отговора Heart Говорих дори със свещеник, който каза, че няма проблем да е Иван, щом свекъра е жив, но все пак, въпроса е, че се чувствам гузна, името не е лошо, но дали е правилно отрицателни емоции заради минали събития да позволяваме да влияят на бъдещето ни до такава степен? Не знам Sad

Никакви проблеми няма с починалия ти баща. Изобщо измисляш си разни филми и се тревожиш за глупости.
Сега, ако името Иван ти беше гадно, разбирам. Ама ти не го искаш по тъпи причини, честно казано.

# 46
  • Мнения: 12 801
Дали е правилно отрицателни емоции заради минали събития да позволяваме да влияят на бъдещето ни до такава степен? Не, не е добре отрицателни емоции от миналото да ни определят бъдещето.

Свекърва ти се е изявила като простакеса, но даже и тя не  трябва да ти определя бъдещето. Яда към нея не би трябвало да влияе на отношенията ти с мъжа ти.

Помисли си. Виждам, че имаш желание да си кръстиш детето Иван не заради друг, а заради мъжа ти. Опасението, дали не е лоша поличба, не е оправдано. Мой много близък човек с жена си кръстиха дъщеря си на починалия му брат. Детето има голям късмет в живота, той се дължи на нея самата и няма връзка с името й. И да беше най-затритото име, детето щеше да го украси, защото не името краси човека - обратното е. Знам и други такива случаи, когато деца са кръщавани на починал човек. Всеки живее собствения си живот и има своята съдба, това няма връзка с едно случайно избрано име.

А това, че баща ти не е бил свестен, не влияе върху нищо, тези неща не се предават с името.

# 47
  • Мнения: 12 091
Кръсти го на свекървата.
С един куршум..
Мъжа ти едва ли ще се дърпа.
Или на твоята майка?...
.                              Майка ми е Елка, свекървата Ирина, нито Елин, нито Елко, Еленко и Ирин не стават
От Елка не стават, но от Ирина - да. Буквално мъжкото е Ириней, но е доста необичайно за България и едва ли ще ти допадне. Обаче Ирина означава мир и се появяват Мирослав, Бранимир, Владимир, Боримир, Радомир, Драгомир, Звездомир, Елтимир. Хм, ето ти вариант на двете баби Елтимир 😄.
Моите дядовци също са били адаши (Александър). Родителите на баща ми са били вече починали и двамата, а тези на майка ми - живи, като на никого от четиримата не е имало кръстено внуче. Майка ми предложила Александър или Александрина, баща ми искал на майка му - Христина. Баща ми не бил съгласен на неговия баща, майка ми - първо дете на починал. Така стигали до компромис - на никого. Само, че аз много, много харесвам Александър и Александра, които по мое време не бяха популярни като сега и винаги съм смятала, че моето име е трябвало да бъде именно Александра.
Обясни на мъжа си защо не искаш Иван, какви емоции ти носи и му предложи нещо на майка му, т.е Мирослав или друго име с -мир.

# 48
  • Мнения: 14
Кръсти го на свекървата.
С един куршум..
Мъжа ти едва ли ще се дърпа.
Или на твоята майка?...
.                              Майка ми е Елка, свекървата Ирина, нито Елин, нито Елко, Еленко и Ирин не стават
От Елка не стават, но от Ирина - да. Буквално мъжкото е Ириней, но е доста необичайно за България и едва ли ще ти допадне. Обаче Ирина означава мир и се появяват Мирослав, Бранимир, Владимир, Боримир, Радомир, Драгомир, Звездомир, Елтимир. Хм, ето ти вариант на двете баби Елтимир 😄.
Моите дядовци също са били адаши (Александър). Родителите на баща ми са били вече починали и двамата, а тези на майка ми - живи, като на никого от четиримата не е имало кръстено внуче. Майка ми предложила Александър или Александрина, баща ми искал на майка му - Христина. Баща ми не бил съгласен на неговия баща, майка ми - първо дете на починал. Така стигали до компромис - на никого. Само, че аз много, много харесвам Александър и Александра, които по мое време не бяха популярни като сега и винаги съм смятала, че моето име е трябвало да бъде именно Александра.
Обясни на мъжа си защо не искаш Иван, какви емоции ти носи и му предложи нещо на майка му, т.е Мирослав или друго име с -мир.
.                                                                          Тук говоря за много консервативно семейство, което не признава други имена освен оригиналното собствено име. Тоест на Иван няма да приемат нито Ивайло, нито Йоан. Такъв ми е бил късметът.

# 49
  • Мнения: 12 091
Ако не искам аз да направя компромис за определено име, не виждам как някой ще ме принуди, защото нямало да приеме бебето. Ми много му здраве. Ще се сърди пък ще му мине, ама на теб дали ще ти мине?
Имаш още един ход - заяви им, че детето само ще си избере името, т.е ще го кръстиш на светеца, на чийто ден се роди. Щом са консервативни, ще трябва да го приемат.

# 50
  • Мнения: 7 303
Не знам защо я подкокоросвате да се опълчва на семейството на съпруга й? Какво ще й донесе това? Проявата на уважение обикновено се цени. Тъжно й ставало от името Иван, ами не е сериозно според мен.

# 51
  • София
  • Мнения: 28 613
1. Защото роднините на съпруга ѝ ѝ извиват ръцете много грозно и проявяват неуважение към нея;
2. Защото името на детето е решение на двамата родители, а не на роднините им;
3. Защото е нейно право да харесва/не харесва име на детето си поради лични причини;
4. Козируването не е уважение, а подчинение. След като им козирува сега, има много голяма вероятност да решат, че това ще става и в бъдеще. Създава се навик, който е много по-трудно да се пресече по-късно, отколкото в зародиш.

Последна редакция: сб, 30 юли 2022, 13:06 от milenaka

# 52
  • INFJ
  • Мнения: 9 373
Дори не е нужно да имаш сериозна причина да не харесваш някакво име. Дори да е име, което не свързвам с абсолютно нищо негативно, пак няма шанс някой да ме принуди да кръстя собственото си дете както той бил решил.
А и що за наглост и нарцистичност, е това да се налагаш и отнемаш правото на майката да има мнение за името на детето си?!

# 53
  • Мнения: 116
Около термина ти няма ли някой църковен празник на светец?
Компромисен вариант би бил "дойде си с името".


Da, 
или  че си сънувала напр. свети Георги  ти казал, че иска детето да е победоносец...

Позната си кръсти детето Алексанадър - уж на лекаря, който я израждал, че били с опасност за живота.

Въпрос на обосновка е.

Йоан също е хубаво име.

Все пак си на тънък лед, щом сте зависими и живеете заедно.

Може би е редно да поработиш върху себе си да преодолееш кофти емоциите с името Иван.

Ами ако много колеги, шефове Иван.Няма  смисъл да се мъчиш.

Последна редакция: сб, 30 юли 2022, 13:41 от Еделвайс7

# 54
  • Мнения: 12 091
Не знам защо я подкокоросвате да се опълчва на семейството на съпруга й? Какво ще й донесе това? Проявата на уважение обикновено се цени. Тъжно й ставало от името Иван, ами не е сериозно според мен.
Уважението не трябва ли да е взаимно. Тя не е против името, но има определени асоциации, навява лоши спомени. Малшанс, че баща и свекър й се казват така. Ако баща й беше Димитър, тя нямаше да е против да кръсти сина си Иван. Ако пък семейството на мъжа й я уважаваха поне малко, щяха да отстъпят да не е баш Иван, за да не го свързва с лоши спомени.
Ти от уважение би ли кръстила детето си Пенка на свекървата, защото така ще зарадваш свекъра си и мъжа си?

# 55
  • Мнения: 41 011
Аз поне разбрах, че майката няма принципна антипатия към името, а някакви глупави суеверия.
Освен това бащата също е за името Иван.
Но ако сметне, че балансът на позитиви и негативи си струва, нека се опълчва. В края на краищата решението е нейно, но с решенията вървят и последиците и отговорностите. После да не пуска теми, че свекърите не помагат, не съдействат и прочее. Тя не е длъжна да се съобразява с тях (факт), но и те не и дължат нищо (пак факт).

# 56
  • София
  • Мнения: 28 613
Непомагането от страна на свекърите има много повече плюсове, отколкото минуси. Особено при такива свекъри.

# 57
  • Мнения: 41 011
Непомагането от страна на свекърите има много повече плюсове, отколкото минуси. Особено при такива свекъри.

Ами супер, значи няма проблеми. Значи всичко е цветя и рози и няма да има тема с оплаквания, а тази може да се затвори.

# 58
  • INFJ
  • Мнения: 9 373
Не става дума само за суеверия, а и за неприятни спомени от баща й, който е бил алкохолик.

# 59
  • Мнения: 116

Но ако сметне, че балансът на позитиви и негативи си струва, нека се опълчва.
В края на краищата решението е нейно, но с решенията вървят и последиците и отговорностите.

Щом са под един покрив е  сложно положението.
Само тя си ги знае кой какъв характер/инат е.

Аз не бих рискувала трима, и особено свекито да гледа детето с омраза и всеки път да   й е гадно.
Да носи името на свекървата също е идея.

Иначе при нас свекито  един памперс не е сложила, защото  не избрахме   никое от техните имена...
Колко зор ми е било, само аз си знам, колко ми се развали здравето ...

Едно дете Иван  за мен е кръстенено  на св. Йоан Чудотворец, прочети малко за житието му.
Или св. Иван Рилски - светия  покровител на България.

Общи условия

Активация на акаунт