(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 50)

  • 28 645
  • 764
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 5 190
Не очаквах, има червени домати в оранжерията,  много големи Simple Smile

# 706
  • Мнения: 3 877
Не очаквах, има червени домати в оранжерията,  много големи Simple Smile
Защо не очакваше, оранжериите при това време, когато дневните достигат 24-25 градуса успяват да поддържат минимална т около 18 градуса през нощта и зреенето продължава.
Аз дори имам най-голямото ръгби сега след застудяването , просто преди това жегата ги съзряваше още дребни

Дайте  рецепта за рязана туршия в кофа/бидонче.. Съседката ми хариза една торба с камби, но не са напълно здрави, аз имам още от летния морков, имам целина и чесън .. Мисля да взема 1-2 глави карфиол и да спретна една рязана туршия, но понеже не ми се занима със заваряване, буркани и тн.. , а и ми е любопитно да направя в бидонче ..

# 707
  • Мнения: 7 856
Скаридке, виж на Звездев рецептата за царска туршия - не се вари, няма и аспирин.
Аз по нея направих три буркана с камби, карфиол и моркови, морковите нарязани съвсем на тънко.
https://www.topactualno.com/119405/ivan-zvezdev-prigotvya-carska … rugi-konservanti/

# 708
  • Мнения: 471
Здравейте,
мноооого отдавна не съм се разписвала и само ви чета.
По темата с туршията-от няколко години правя два вида-една само със сол/като киселото зеле/ и една с оцет,сол и захар ,която пресичам с калиев сорбат. На 12 части вода,1 част захар,1 част сол,1 част оцет,калиев сорбат 1 гр. на литър течност.Зеленчуци-по избор.Затварям и след около 3-4 седмици проверявам.

Градината още не съм и започнала да чистя,берем домати,пипер и чушлета,бамя,рядко краставички.
Само че напоследък се чудя кога да слагам лук и чесън.Вие настроили ли сте се за новата година или още не?

# 709
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
За нищо не съм се настроила. Вчера вадих карти, които са сорт лимка. Ще избера по сгодните, другите отиват при прасето на съседа. Вадих моркови. Повече са хубави, но има и такива които сякаш сега са поникнали. Домати още си зреят и берем. Иначе ще скубя всичко друго, пипер, чушки... После минавам в косачката, фреза, оран и торя.

# 710
  • Мнения: 747
Вчера бях в градината, отдавна не бях ходила. Обрах малкото доматчета, които имаше, остават още няколко зелени да доузреят, късаме ги и скубем всичко после.
Ягодите, които сях лятото и мислех, че не са се хванали, ме изненадаха много приятно. Видях, че почти всички са си пуснали млада сърцевина с листенца. Много се зарадвах, защото знам, че трябва да са хубави. Значи и в големите жеги да се сее, пак има надежда да се хване растението, но по-късно.

# 711
  • София
  • Мнения: 5 190
Coconut, явно въобще не сееш, само ни подлъгваш тук и аз ти се връзвам Simple Smile
Кажи си го, ти садиш Simple Smile и ме депресираш, че не ми се получава.

Кога ще заспиват мравките? Искам и аз сидерати да сея, но ще ми откраднат, 100% сигурно!

Последна редакция: пт, 07 окт 2022, 14:48 от ЗаСлон

# 712
  • Мнения: 747
Хаха, ЗаСлон, възможно е да греша с думата. И аз като Николай съм сравнително млад градинар, за втора година се занимавам с градина.

# 713
  • Мнения: 1 205
Охльовите са изгризкали всичкия ми киселец и магданоз в оранжерията.

# 714
  • София
  • Мнения: 12 229
Почваме да приключваме с градинарската работа и в темата почти не се пише.
Ние уикенда оскубахме доматите и пипера навън и фрезовахме. Сложихме найлони и насадих половината ягоди предвидени там. Отново моля, ако някой помни името на ягодите изпратени от съфорумка да ми ги напише. Насадих тях, плюс сортовете целогодишни поръчвани от пуснат тук линк, 3-4 сорта не се бяха размножили, но останалите два бяха дали всичко от себе си. От моите навън също взех, но останаха доста и целогодишен разсад  и от другите.
Ако някой иска ягоди, целогодишни или обикновени да ми пише!
За съжаление както винаги съм изгубила имената на всички сортове ягоди, така че не мога да посоча точен сорт. Целогодишните моите са дребни, но ако някой иска ще се опитам тази година да ги почистя и подготвя така добре, както другата ни съформука го беше направила и изпратила, направо професионално.
Изкарахме батата, имам общо взето само лилав, другият е изяден от сляпото куче, но това е положението. В двора остана нефрезовано мястото с ягодите и това ще отметнем следващият уикенд, така че дотогава събирам желаещи за коречета. Остана и нефрезовано мястото с морковите, още ги чакам да пораснат, с магданоза и с праз. В оранжерията всичко почти стои, но салатата отново е опасана. Има ужасно много охлюви и всякакви гадинки вътре, така че ще пробвам първо с разсад, ще фрезовам и застудя вътре и чак тогава ще рискувам отново със саденето на салата.

# 715
  • Мнения: 6 448
Няма какво да пиша аз. Заради стършелите градинастваме минимално, защото в къщичката, която те са блокирали, са ни всички инструменти, ток, косачката...
Разчистваме плевели, подрязваме туй-онуй, прибрахме фолиото на оранжериите. Още ми е зелен зрелия боб и не мога да го обера, изобщо ще узрее ли, не знам. Разсадените преди 2 седмици нови коренчета ягоди, са се хванали добре.

# 716
  • Мнения: 7 856
Мьосбауер, ако бобът е направил достатъчно едри зърна, изкорени го заедно с колците и го сложи някъде под навес/покрив. Доузрява си по този начин.
Аз утре отивам да оскубя всичко и да посея сидератите. Следващото ходене ще е пролетта.

Последна редакция: нд, 09 окт 2022, 23:03 от Недоволна

# 717
  • Мнения: 6 448
А, не го знаех това. Ще го имам предвид, благодаря.
 Единствения навес, обаче, е при стършелите. Да им се не види и гадовете.

# 718
  • Мнения: 1 205
Aйла, аз имам същия проблем с оранжерията. Всичкия киселец барабар с дръжките е опасен, магданоза също. миналата година изгризкаха всичката ми салатка, а бях обиколила всяко коренче с вар. Скоро ми казаха, да поръся пепелина и щели да изчезнат всички гадини. При мен охлювите са нормални не голи. Наследство са ми от свеки. Като бяха малки децата ги събираше от нейния двор и ги носеше у нас да си играят децата, е няма отърване от тях.

# 719
  • София
  • Мнения: 1 397
Вчера с детето извадихме бататите. От пет гнезда, в които бях посадила по две коренчета, извадихме около 10 кг, а както писах миналия път, в едното нямаше нищо. Сигурна съм, че засега сляпо куче нямаме. Два корена бяха направили по една огромна грудка, останалите - по 2-3 малки. Не са копани нито веднъж, поливани са 1-2 пъти с лейка вода, но са в по-ниската част (където доматите се удавиха през юни) и явно много им хареса! Благодарности на Aila за разсада!!!
Изчистихме градината и ние. Забравих да снимам и покажа ефекта от частичното мулчиране, което правих от време на време с окосена или отскубната трева. Почти нямаше плевели, влажността беше подходяща и пробвахме пак фрезичката. Успява да обработи около 10-12 см много добре. Но не може да разкопае твърда земя. Ако смогна да насипя с хубава почва плюс компост преди зимата, ще е чудесно.
Доволна съм от сезона, с изключение на домати и зелен фасул. Като направя равносметка, с всяко ходене два-три пъти седмично сме си тръгвали с кофа-две продукти Simple Smile И то без особени усилия, а поливането с капково, дори от бидон на самотек, с песен!
Ето и последните плюс 2-3 кг дребни патладжани.


Последна редакция: нд, 09 окт 2022, 21:56 от sofyia

Общи условия

Активация на акаунт