Апартамент за първи път

  • 1 219
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 383
Здравейте. Закупих апартамент. Досега съм живяла предимно в къща, а в апартаменти , когато съм била в друго населено място под наем. Тъй че не са ми ясни някой неща като собственик. Може ли да ми кажете има ли срок (подобно за мдт, ток и вода), в който трябва да отида при домуправителя и изобщо нужно ли е да ме записва някъде (примерно има ли още домови книги)? Също и за ремонти как стоят нещата. Примерно четох някъде, че не може просто е й така да си закриеш/остаклиш тераса. Може ли и инфо за това конкретно.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 287
По принцип всеки блок/вход си има домоуправител. Плащат се такси всеки месец за поддържане на входа. То вие и да не отидете лично там, таксите Ви се трупат за апартамента и в един момент ще трябва да ги платите. Така че е по-добре да попитате някой съсед, живущ там, за да ви обесни как е точно при вас.
Иначе за остъкляване, не съм сигурна, но мисля, че се ходи в общината и там ви дават разрешително.

# 2
  • Мнения: 12 124
Добре е в едномесечен срок след закупуването, да отидеш в офис на ВиК и енергодружеството, за да смениш партидите на твое име, с копие от нотариалния акт. За остъкляване на тераса/балкон, зависи дали ще я усвояваш към прилежащата стая. Ако е така, разрешително се издава от общината, след съгласие на съседите и домоуправителя. Ако е само остъкляване, без конструктивни промени, не би трябвало да се изисква. Но не бива и да се променя фасадата, ако това изискване е заложено за цялата сграда. Най-добре говори първо с домоуправителя. Бил той съсед или фирма, с която има договор етажната собственост.

# 3
  • Мнения: 1 306
Здравейте. Закупих апартамент.
Само да вметна, че глаголът/изразът е "купих апартамент".

# 4
  • Мнения: 61
И какъв е източникът на вашия правилен израз, някаква аргументация или просто така сте решили.
Здравейте. Закупих апартамент.
Само да вметна, че глаголът/изразът е "купих апартамент".
[/quote

# 5
  • Мнения: 383
Здравейте. Закупих апартамент.
Само да вметна, че глаголът/изразът е "купих апартамент".
Защо? ''Закупя'' си е реална дума и съответно вариантът й в минало време е ''закупих'': https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BF%D1%8F


По принцип всеки блок/вход си има домоуправител. Плащат се такси всеки месец за поддържане на входа. То вие и да не отидете лично там, таксите Ви се трупат за апартамента и в един момент ще трябва да ги платите. Така че е по-добре да попитате някой съсед, живущ там, за да ви обесни как е точно при вас.
Иначе за остъкляване, не съм сигурна, но мисля, че се ходи в общината и там ви дават разрешително.

Добре е в едномесечен срок след закупуването, да отидеш в офис на ВиК и енергодружеството, за да смениш партидите на твое име, с копие от нотариалния акт. За остъкляване на тераса/балкон, зависи дали ще я усвояваш към прилежащата стая. Ако е така, разрешително се издава от общината, след съгласие на съседите и домоуправителя. Ако е само остъкляване, без конструктивни промени, не би трябвало да се изисква. Но не бива и да се променя фасадата, ако това изискване е заложено за цялата сграда. Най-добре говори първо с домоуправителя. Бил той съсед или фирма, с която има договор етажната собственост.

Благодаря за отговорите! За сметките ми е ясно, че трябва да се платят и тогава ще се видим - няма как. Но имах предвид изобщо имам ли ангажимент да декларирам , че съм нов собственик във входа и има ли срок.
Иначе за остъкляването намерих най-различна и противоречива информация в нета. Искаше ми се нещо по-конкретно (и актуално). Няма да се усвоява. Всъщност не съм сигурна какво имате предвид в коментара, защото остъкляването не е ли вид усвояване на терасата или не? Става въпрос за поставяне на дограма и стъкла всъщност. Иначе за променянето на фасадата се обърквам пак... Тя не се ли променя във всеки случай като се закрие терасата?

Последна редакция: нд, 14 авг 2022, 12:29 от Neznam86

# 6
  • Мнения: 1 299
Позволено е остъкляване, което не променя фасадата на сградата - т.е. можете да сложите безпрофилно. Ако искате да слагате дограма трябва да поискате съгласие от съседите, не съм сигурна дали имаше и други изисквания.

# 7
  • Мнения: 12 124
Имам предвид разбиване и премахване на сегашната дограма и стените около нея и изграждане на външни стени на терасата. Предполагам, че парапета е частичен и там ще се зида. Както и страниците на терасата. Това е "усвояване" и присъединяване на терасата към прилежащата стая. За това се изисква разрешение от общината и съсобствениците. Но в новопостроена сграда има изрична забрана да се прави, защото се нарушава фасадата на блока, както и в новосанирани по проект блокове.

# 8
  • Мнения: 1 306
Здравейте. Закупих апартамент.
Само да вметна, че глаголът/изразът е "купих апартамент".
Защо? ''Закупя'' си е реална дума и съответно вариантът й в минало време е ''закупих'': https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BF%D1%8F
То и "изкупя" си е реална дума. Защо не написа "Изкупих апартамент"? Съвсем вярно е граматически.

# 9
  • Мнения: 61
Не давате аргументация за вашия правилен израз. Но има друг подходящ израз за този случай "ни в клин ни в ръкав". Темата е съвсем друга.
Здравейте. Закупих апартамент.
Само да вметна, че глаголът/изразът е "купих апартамент".
Защо? ''Закупя'' си е реална дума и съответно вариантът й в минало време е ''закупих'': https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BF%D1%8F
То и "изкупя" си е реална дума. Защо не написа "Изкупих апартамент"? Съвсем вярно е граматически.

# 10
  • Мнения: 2 113
Изкупих дела на съсобственика ми в апартамента.
Това е пример за адекватно използване на "изкупих".
И "закупих си" апартамент и "купих си " апартамент са правилни форми.

# 11
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
Запознайте се и разменете телефони с живеещите под и над Вас.
Вижте кой е домоуправителя и уточнете такса вход.
Общи събрания и планирани ли са някакви ремонти.
Сменете табелки на пощ. кутия и звънец .

Общи условия

Активация на акаунт