Вегетарианска тема - 17

  • 40 927
  • 612
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 5 247
Луна, аз съм писала в темата по въпроса за децата.  Ако искаш на лични питай каквото решиш. Вегетаринка съм повече от 30 години  Спазвам пости, синът ми става на 14 и не съм го захранвала с месо, цял живот е вегетарианец. Казвала съм ако иска да опита месо.
Днес имам от вчера още броколи и пекох чушки и лук. Ще ги сервирам за вечеря като плато с авокадо, маслинена паста и хумус.
Бианка, твоите близки са щастливци с теб и твоите гозби.

# 271
  • Мнения: 681
По принцип имам генетична мутация поради, която не усвоявам добре витамини от групата Б. Вероятно съм я предала и на бебче. Само това ме притеснява в не даването на месо - Б12. Но честно казано аз и като ядеех месо пак ми беше зле, та знам, че не е толкова и до месото. Надявам се да няма проблеми с Б12, хемоглобин и желязо. Бях много рискова бременност и приемах много хранителни добавки да запълвам дефицити, но никога не са ме карали да ям месо Simple Smile Даже с растителни протеини по-добре ми се повлияваше общия белтък и албуминът Simple Smile
Ако някой пости и може да сподели веган рецепти и без растителна мазнина?
Сега през великденските пости има такива дни и готвя на ММ боб без мазнина, Леща, ангелски супа и до там се изчерпвам Simple Smile
Той кара и житния режим милия Simple Smile

# 272
  • София
  • Мнения: 5 247
Луна, дефицит на Б12 , желязо не са ми  констатирани, а аз съм от вегетарианците, които риба не ядат, православните пости разрешават
някои морски животни, мекотели, но аз и тях не ги ям, а яйца ям много рядко. За рецепти, подходящи за пост можеш да погледнеш в темата за православни пости.

# 273
  • Мнения: X
LunaeLumen, в алтернативния подфорум имаше преди разни вегано-вегетариански теми. Виж дали те няма да ти свършат работа. Тук просто си пишем рецепти без месо. Аз лично не съм нито веган, нито вегетарианец и водещото при храненето ми е оптималното снабдяване на тялото с хранителни вещества. Нямам скрупули да ям животни, купувам само качествено био месо или дивеч. Ако нямах достъп до такова, сигурно щях да съм веган, но засега имам. Иначе спокойно си карам и дни наред на постни манджи. Лично аз не бих отглеждала дете без животински продукти, поне от време на време щях да давам яйца и дроб вместо добавки.

Днес готвих боб с много зеленчуци и накрая щедро натъсих с левурда и магданоз (още имам презимувал). За вечеря си правих сурова супа (смути както е модерно да се вика) с коприва+глухарче+седмолист, сложих и шепа тиквени семки, за да има какво да дъвча.

BiankaD, ах, каква торта! Обожавам аромата на виолетките. Ако имаше етерично масло от такива (няма, има само от листата), щях да си направя виолетов парфюм. Simple Smile Честита и все така креативна да си!

# 274
  • Мнения: 1 425
Луна, добре дошла!
Аз също направих житния режим и се чувствах много добре и никога не бях гладна, дори не ми се ядеше, въпреки, че обичам и трите неща, които се ядяха ми липсваше разнообразието от плодове.
По принцип много неща могат да се приготвят без мазнина - за дните без употреба.
Ето една Зеленчукова супа
Може да не се гарнира със сметана, както е на снимките, достатъчно вкусна е от разнообразните зеленчуци. В момента могат да се ползват замразени.

Може да се включва авокадо в салати или да се маже на филийка, разбъркано с малко лимонов сок, за да не потъмнява.

Пролетни рулца също се приготвят без мазнина.
За десерт кокосово мляко с ориз.
Тази вечер приготвих пица от лаваш, доматен сос, веган кашкавал, гъби, маслини, лук, кръгчета халапеньо.
Десерт бананов сладолед с мед.

# 275
  • София
  • Мнения: 5 247
Блю, аз също отглеждам детето си с животински продукти. Както и аз самата не съм ги спряла.
Рецептата за ястие без мазнина е например богата салата с маслинена паста или суров сусамов тахан. Салатата може да е както с варени, така и със сурови зеленчуци. Същото става и със супи.

# 276
  • Мнения: 681
Ние също консумираме животински продукти. Само месо и риба не ядем Simple Smile.
Благодаря за идеите.
За вечеря хапнахме печени картофки, марулки от нашата градина (гледаме ги под найлон) и веган бургери от Лидл, които много обичаме.
Мусака правя и с кайма от гъби, вместо червен боб, но става по-тежка.
Майка ми прави страхотна "шарена манджа", нещо като яхния с много зеленчуци - чушки, домати, Картофи, лук, морков, бамня, гъби, Зелен фасул, магданоз и много подправки Simple Smile

# 277
  • Мнения: X
За манджа без добавена мазнина се сетих, че обичам да си слагам начукани наедро орехови ядки в боб/леща яхния. В такъв случай липсата на мазнина не се усеща. Песто само с ядки също става, тогава просто го счуквам (както всъщност се прави), а не ползвам пасатор.

За днес нямам идеи. Има още боб. Може една копривена супа за вечеря. Аз я правя много подобно на BiankaD, но слагам тънки оризови нудели. За мен и соев сос.

Някой правил ли е мисо? Купувам си едно престъпно вкусно от кашу, но е много скъпо и ми се иска да се пробвам да си направя. Може да забъркам нещо експериментално…

# 278
  • София
  • Мнения: 5 247
Имам един  пакет просо, който съм забравила и му изтича срокът на годност през май. Дайте идея за нещо вкусно, така че да го приключа бързо. Аз просо все добавям по шепа- две към супа или салата. Сега предпочитам питки например?Кюфтенца?  Но дали става на питки?

# 279
  • Мнения: X
Палачинки! Накисвам просото, смилам в мощен миксер (става съвсем гладко), аз го оставям и да ферментира малко (добавям малко воден кефир; може всякаква друга закваска), добавям сол и пека палачинки. Не се късат, чудесно заместват всякакви тортия питки и вървят с различни плънки.

# 280
  • София
  • Мнения: 5 247
Блю, благодаря за идеята. Hug
За колко време накисваш просото? И после както е сурово ли го пасираш? А как ги печеш? Върху хартия за печене? На фурна или гофретник? Аз имам гофретник. Добавяш ли яйца? Когато правя палачинки винаги слагам яйца.
Днес имам ориз на фурна с настъргана тиквичка, картоф, морков, лук и много подправки. Отделно имам сварен грах, който иска да си добавя към ориза.

# 281
  • Мнения: X
Кисна няколко часа (една нощ) или повече, както дойде. Сурово пасирам просото заедно с вода. След това оставям на стайна температура да ферментира. Пека/пържа на тиган като нормални палачинки. Не слагам яйца, но нищо не пречи да де сложат. На мен много ми харесва чистият вкус на просото.

# 282
  • софия
  • Мнения: 268
Просото е страхотно за супа/манджа , особено сега пролетно с разни зелениши.

# 283
  • Мнения: 1 425
Много хубави идеи сте дали за просото. Аз най-често го включвам в плънки за пълнени зеленчуци или вместо ориз в супи. Но съм правила и пудинг с него- има приятен леко сладникав вкус.

Песто от коприва и диворастящи треви

# 284
  • Мнения: 1 425
Блу, благодаря за пожеланията! И аз обожавам теменужките! След много опити да "хвана" аромата им в нещо и всички безуспешни, си купих един сироп Монин- виолетка. Хубаво ухае, дето се вика натурално идентично, но мнооого захар- не че не го ползвам, но по-малко и рядко. Но съм във възторг от аромат на Decora. Кой ли ден ще се парфюмирам с нея Sweat Smile
Мислила съм да приготвя мисо, но не съм търсила коджи. Трябва да видя има ли някъде в България. Сподели, ако направиш първа. Оф, първа, втора, когато направиш.. Simple Smile

Днес салати, зелени
и тези  Копривени кюфтета- веган и без брашно



Честито Благовещение! Нека всеки да получи своята блага вест за съкровените си желания и само благи вести да получават всички майки за децата си!

Общи условия

Активация на акаунт