Пловдив - хубави квартали за живеене

  • 4 699
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,

Моля да ми препоръчате хубави квартали в Пловдив, които да отговарят на следните критерии:
- спокоен район, където преобладава зеленина
- да е застроен предимно с къщи и малки кооперации
- добра инфраструктура( в близост до училища, детски градини, супермаркети и т.н)
- да няма роми

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 315
Искате нещо невъзможно 😁 И все пак, за мен най-добрият квартал за живеене в Пловдив е Каменица. Относително спокойно, има част от него, която е само с къщи и кооперации. Близо е до центъра и до всичко, като цяло.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 207
Искате нещо невъзможно 😁

Тоест, няма хубави квартали в Пловдив? Wink

# 3
  • Мнения: 2 485
Има хубави квартали, но няма квартал със всички изброени критерии на куп.

# 4
  • Мнения: 315
Има хубави квартали, но няма квартал със всички изброени критерии на куп.
Да, това имах предвид. Примерно, роми има навсякъде, не са ситуирани само в един в квартал. Къщи и кооперации, а особено спокойствие, има все по-малко.
За мен Кючук Париж е добър квартал, но аз тук съм израснала и съм живяла през по-голямата част от живота си. Ако дойде някой "външен" може бая да се смути 😁

# 5
  • Мнения: 188
За мен вече хубав квартал в Пловдив няма. Ужасна инфраструктура, презастроено, никаква еднородна архитектура. Вече не остана квартал, в който можеш лесно да паркираш без да разполагаш с гараж. Да не говорим в какво състояние са кварталните улици масово.
И все пак се присъединявам към горното предложение за Каменица 1 - близо до централната пешеходна улица, градската градина, училища и магазини. Интересно ми е как ще се усеща с отварянето на жилищната част в Каменица Парк.

# 6
  • Мнения: 43
За мен най-хубавият квартал за живеене е Тракия. Има си всичко - супермаркети, заведения, училища, детски градини, паркове (вкл. най-големият парк Лаута), Мол и др. Къщи и ниски сгради няма, но има много спокойни части, не е наблъскано сграда до сграда, има пространство, а и като цяло е спокоен квартал и буквално има всичко необходимо. Добра инфраструктура, няма задръствания.
Живях там доста години и за мен е най-добрия квартал.
Лошото е, че и там започнаха да презастрояват с огромни сгради с по 1000 апартамента, но то вече в целият град е така.

# 7
  • Мнения: 206
За мен най-цивилизованите квартали в Пловдив са мараша и Каршияка, но на юг от бул. България.
Особено около Марица.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 564
Аз до скоро живеех близо до Гроздовия пазар и там определено отговаря на всички условия, но изключително рядко се появяват жилища.
Сега живея в Кичука и си го обичам, макар че е доста пренаселено.
Мараша беше хубав, но и там е пренаселено, а улиците са тесни. В Тракия наистина има всичко, но са само високи блокове.
Като цяло, все с нещо трябва да се направи компромис. Все пак, и аз мисля, че Каменица е най-близо до исканото от автора.

# 9
  • Мнения: 10 190
А защо трябва да е близо до центъра?
Аз съм на 15 мин пеша от Джумаята, ама съм ходила на центъра 10 пъти за последните 3-4 години.
Ако сега трябваше да се нанасям, бих се забила в Прослав или Коматево 😁
*в Кършияка съм,  живяла съм в Мараша,  Съдийски и Тракия

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 14 207
Начи... ако сега избирам, и аз бих гледала Прослав или Коматево. Grinning Преди 10 години ми се видяха много селски и на майната си. Сега оценявам предимствата на къщата с двор - е, и един-два недостатъка има. Израснала съм в квартал "Гарата" зад кино "Гео Милев", до Централна гара и ВМИ, в подножието на Джендем тепе. Той отговаря на повечето условия, застроен е с малки кооперации (имаше и къщи, но изчезнаха, разбирате), но не е много оживен. Има 4-5 малки магазинчета за хранителни стоки обаче, а и мол наблизо. Няма кръчми в самото кварталче, има две-три квартални кафенета. Има училище и детска градина. Няма цигани, имаше в една къща, но я събориха.
Сега съм в Кършияка. По-оживено място, но с много панелки още от 80-те на мястото на старите къщи, плюс останалите къщи скоростно изчезват. Население има, вкл. младо. Кръчми в изобилие, магазини има, има две училища до нас (начално и средно) и детска градина.
С къщи и малки блокчета е източната част от Кършияка - "Гагарин". Брат ми е там, в блок от късния соц, обграден от други подобни и нови, големи блокове, но по-голямата част от квартала е малки кооперации. Имат ясла, детски градини и училища, но май училищата (две) нямат много висок рейтинг сред по-амбициозните мами. Има детски площадки, Т-маркет и пр., и кръчми има. Не ми е известно да има цигани. Циганите в Кършияка са в т.нар. Арман махала до сегашния Кауфланд и в Шекера (зад жп линията, до КАТ). В Армана граничат с български махали от две страни, майка ми е израсла наблизо, казваше, че никога не е имало проблеми с тях. Сега обаче при днешната звукотехника предполагам, че вдигат много шум, както и че правят боклук. Децата им ходят в същия парк, в който водя моите деца, не създават проблеми.
Кючук Париж и аз го харесвам, но и там има силно опанелчени места, а в останалите скоростно изчезват старите къщи и никнат блокове. Не знам да има цигани, има инфрааструктура. Има пазар за зарзавати (Събота пазара), докато в Кършияка няма голям пазар, знам само едно минипазарче в Гагарин. Но за голям квартал като Кючука е въпрос на избор на конкретно място и на вкус.

# 11
  • Мнения: 2 485
Кичука изобщо не ми харесва, макар и да съм израснала там. Много презастроено. Навсякъде в междублоковите пространства се появиха кооперации, голям гъчканак. А улиците са едни тесни, ужас.  На мен ми харесва Смирненски. Спокоен квартал и общо взето се запази старото планиране. Тракия също ми харесва. Големи, широки улици, прекрасна инфраструктура. Има си всичко в квартала, но и там яко се строи.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 207
А, забравих да кажа - в Тракия и Кършияка, както и на ограничени участъци от центъра има парно и топла вода, в по-голямата част от центъра, Смирненски и Кючука - няма. Ако е важно за вас.

Общи условия

Активация на акаунт