Колко пари месечно давате за храна?

  • 25 223
  • 235
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Реших да пусна тази тема, за да завържем дискусия.

В последно време с инфлацията храната много поскъпна. По колко пари давате месечно за храна? Алкохол и цигари? Ограничавате ли се в последната година от опредлени храни, заради цената? Имате ли домашно стопанство или градина, слагате ли зимнина? Как пазарувате изгодно? Следите ли седмичните промоции на хипермаркетите?

Моето мнение е, че качеството на много храни падна и затова вече не искам да ги купувам. На месец даваме около 1500 лв за храна, двама сме в домакинството - аз и мм. Чревоугодници сме, но в последно време някои храни сме ги спрели, заради режим.

# 1
  • Мнения: 40 752
Не знам колко давам, не ги броя.
Следя някои промоции от спортна тръпка, все пак си е приятно усещането.
Нито имам стопанство, нито правим зимнини, нито някой ми дава буркани.

# 2
  • Мнения: 18 478
Различно харчим на месец. Не икономисваме умишлено, но и не купуваме излишни количества, нито изхвърляме храна. По принцип пазаруваме ден за ден, като сега с появата на дефицит тук-там вероятно ще минем към създаване на запаси от трайни стоки. Готвим всеки ден.
Умерена работа общо взето.

# 3
  • Мнения: 12 473
Нямам идея, защото не пазарувам аз. А в хипермаркет не съм влизала от ковидните локдауни.  Имаме кетъринг компания и всякакви режимни хранения и всичко от там носи ММ, когато има нужда. Зехтини, маслини, плодове и тн - от борсите взима. Не пушим, пиене рядко купуваме, защото все някой ни подарява.
Харчим повече уикендите, защото гледаме да сме извън града и на хотел и ресторанти изкарваме. През седмицата рядко излизаме на заведение, лятото на коктейли предимно.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 031
И ние не смятаме точно колко даваме за храна.
Нашето домакинство в момента е сведено до двама възрастни,1 тийнейджърка, 1 първокласник и 1 новородено.
Ние се храним здравословно и не консумираме определени хранителни групи. Обичаме да готвим.
Не пушим. Алкохол пием много рядко и основно се свежда до чаша вино по повод, а вино често ни подаряват клиентите, та не купуваме. Не консумираме нищо безалкохолно. Пием само вода, айрян, фреш и домашен топъл или студен чай.
Не купуваме салами, колбаси и преработени меса. Месо взимаме само за готвене, основно телешко, рядко свинско и пуешко. Предимно вегетарианско ни е храненето.
Не купуваме маргарини, бели захари, бели брашна и готови сладкиши. Никакво олио и мазнини, с изключение на масло за готвене (1 голяма опаковка стига за минимум 2-3 седмици) и зехтин за овкусяване.
Купуваме сирена, кашкавали, сезонни плодове и зеленчуци, кисели млека, маслини и яйца, ядки, краве масло, ядкови млека и бобови храни.
Ползваме много пресни подправки.
Зимнина в класическия смисъл на думата не слагаме, но имаме вила с двор, в който има няколко овошки и гледаме експериментално 2 лехи с чушки, домати и боб. Вкъщи гледам саксии с подправки. От двора берем круши и ябълки през есента, дюли за сладко, зелен боб за фризера и чушки за печене. Буркани не слагаме, защото няма откъде, нито къде.
Промоции не следя, но си имаме любима сергия на един от столичните пазари, а хората ни правят отстъпки за дългогодишни клиенти.
По заведения и ние сме от тези с коктейлите. Такава ни е компанията, че сме си изградили навик да се виждаме веднъж седмично по на коктейл, независимо алкохолен или безалкохолен.
Когато пътуваме през уикендите, хапваме на заведение, но не сме много ящни.

# 5
  • Мнения: 921
Не съм си правила точно сметка. Но забелязвам, че като се завъртя на пазара за зеленчуци, млечни и месо под 50 лв не оставям. Всичко ми се струва много поскъпнало, особено хлебните продукти. Една баница вече е поне 2 лв., хляба и той толкова.

# 6
  • Мнения: 1 348
Не съм изчислявала колко точно харча за храна и да, следя промоциите и гледам да се запасявам когато има нещо на изгодна цена и знам, че няма да се развали бързо. Алкохол в къщи се консумира предимно вино или бира и се купува каквото е на промоция. Пушачи няма, домакинството е от двама възрастни. Зимнина не правим, нямаме села, вили и тн., от където да има продукция.

# 7
  • Мнения: 2 170
И аз не следя точно, предполагам отиват към 2000лв поне. Домакинството ни се състои от двама възрастни, 3 малки деца между 2.5-6г и близнаци на по-малко от година + 2 кучета, дребни породи.
Храним се с предимно домашна храна. Опитвам се да създам здравословни хранителни навици на децата. Консумираме предимно плодове и зеленчуци от конкретен магазин или домашни от някоя баба на пътя, ако сме пътували. Аз не си падам по месото, но се консумира понякога вкъщи  - предимно пуешко, телешко, рядко свинско и пиле. Ядем риба и морски дарове поне веднъж седмично, като аз отново не съм фен, но понякога ям. Купуваме кашкавали и сирена от познат производител, чиито продукти за съжаление не стигат на местния пазар. Отделно от това ядки, ядкови млека, млечни продукти и всичко нормално си купуваме без ограничения. Продуктите, които консумираме често и не се развалят бързо, купувам в по-големи количества, когато са намалени. Рядко нещо се застоява предвид състава на семейството. Освен кучешка храна и консерви, кучетата ядат пъдпъдъчи яйца, сурово месо, карантии и други нужни за тях храни, които също включвам към бюджета. За близнаците купуваме и адаптирано мляко, останалата храна е домашна, не ядат готови пюрета, освен ако не е извънредна ситуация.
Ние не пушим, пием рядко…чаша някакъв алкохол и това е.
Рядко поръчваме храна, никога не се дояжда и после старее с дни, освен това не ми е по вкуса. На заведения излизаме, но не бих казала често. Повече пътуваме. Заведенията и хотелите обаче не включвам в сметките за храна.
Цялостно мисля, че се справяме добре финансово за размерите на семейството, както и за начина ни на живот. Имаме възможността да харчим доста повече, но откровено не виждам смисъл в това, предпочитам да пренасоча вниманието и средствата си на друго място.
Добавям нещо, което много хора, харчещи прекалено много за храна, не забелязват. Не изхвърляме храна. Ако нещо се е застояло в хладилника и виждам накъде отиват нещата, се опитвам да го включа в нещо готвено, сладкиш, в менюто…понякога е нужно само да се измие, обели и нареже, за да бъде пипнато, дотогава стои като забранения плод.

# 8
  • София
  • Мнения: 35 062
Ами, много.
Качествената и разнообразна храна е скъпа, но пък един живот живея.

Фивър, прекрасна новина за новото попълнение, истински се радвам за бебока Heart

# 9
  • Мнения: 3 295
Няма да са ви от полза моите цифри, защото не живеем в България, но не се лишаваме от нищо в супермаркета. Единственото, което се стараем да ограничим поради финансови причини е излизането по заведения, просто е неоправдано скъпо. Харесали сме си няколко заведения, които са достъпни и храната е хубава и ги редуваме, обикновено веднъж седмично.
Никога не се зареждам и запасявам с препарати, шампоани, сапуни, пасти за зъби и подобни. Когато нещо свърши купувам ново и толкова, пък и обичам да пробвам различни.

# 10
  • Мнения: 98
Здравейте! Реших да пусна тази тема, за да завържем дискусия.

В последно време с инфлацията храната много поскъпна. По колко пари давате месечно за храна? Алкохол и цигари? Ограничавате ли се в последната година от опредлени храни, заради цената? Имате ли домашно стопанство или градина, слагате ли зимнина? Как пазарувате изгодно? Следите ли седмичните промоции на хипермаркетите?

Моето мнение е, че качеството на много храни падна и затова вече не искам да ги купувам. На месец даваме около 1500 лв за храна, двама сме в домакинството - аз и мм. Чревоугодници сме, но в последно време някои храни сме ги спрели, заради режим.

Ами не знам с какво се занимавате но 1500 лв на месец само за храна и то само за двама души ми се струва меко казано глезотия🤔В момента моят месечен доход след удръжките е чисто 1000лв жена ми все още е по майчинство което е 710 лв при заплата 900лв.Имаме две деца 6г. И 1г. Наема ни е 400лв. И каквото остане отива за храна,сметки, консумативи.Живеем в голям областен град където заплатите масово не надхвърлят 1000лв.Да цените скочиха драстично и ситуацията всеки месец се затяга не знам докога ще издържим а идва зима.Водата и парното се вдигнаха близо с 40% от един път сега и газът скочи със 60% пак от един път.Храната скочи близо двойно за една година и работата отива към по зле.А заплатите почти не мърдат.В провинцията нещата са катастрофални...

# 11
  • Мнения: X
Fever Ray, честитка и от мен! Heart Бъдете живи и здрави цялото семейство!

Антонио, не мисля, че разхищаваме или се глезим. Разхищението е да се хвърля храна, аз мразя да хвърлям и не го правя. Винаги всичко се изяжда.

В петък и в понеделник ходихме до Лидл, единия ден имаше пилешко и пуешко филе на промоция, другия ден разни кафета, ядки, пъстърва. Двата пазара общо бяха 260 лв. Сега дояждаме едните пилешки филета и това е... Айде, кафе си купих 2 кг, защото ми е любимото и беше на промоция. Ако го махнем пак са 200 лв храна, която почти е свършила.

Не купувам никакви боклуци - не ядем вафли, сладкиши, не пием безлкохолни, не пушим. Преди алкохол по-често, но сме го намалили.

Не ядем полуфабрикати, не си взимаме полуготови неща, колбаси също.

# 12
  • Мнения: 400
Двама сме, като мъжа ми работи от вкъщи, а аз съм бременна и също съм си вкъщи. Даваме около 800лв последните месеци (+ - 100лв). Не се ограничаваме с нищо, но и не разхищаваме. Готвя и се храним 2-3 пъти дневно у дома. Веднъж на 1-2 седмици поръчваме храна и 1-2 месечно се храним навън / понякога и повече/. Не пием и алкохол, безлакохолни. Много малко джънк фууд се взима - под 20лв за месеца. Не си купуваме полуфабркикати. Миналото лято давахме около 650лв за храна.
Събота си правим голям седмичен пазар и тогава преглеждаме намалените неща.  Не правим компромис с качеството на млечните и на месото, заради цената. Тъй като съм си вкъщи, успявам добре да планирам добре какво да сготвя. 
Все по-често ми се случва да оставя в магазин 50-60лв и на практика в количката да няма нищо за една вечеря, а само дреболии...

# 13
  • София
  • Мнения: 2 560
Трима, в очакване на четвърти, грубо около 1000-1200 на месец за храна, страшно много са, но просто няма друг начин. Ние също готвим, не ядем навън, много, много рядко поръчваме. От боклучавата храна - само нещо за гризкане за детето, но в малки количества. Всеки ден много плодове, млечни винаги има в хладилника, хляб - за нас ръжен, за малчо- бял, че друг не яде. Месо за готвене купуваме сравнително скъпо. Яйца поне 20 на седмица, защото и двамата мъже обичат и ядат. Сирене, кашавал, прясно и кисело мляко, масло присъстват постоянно на масата, а качествените такива не са евтини. Риба често купуваме, за една вечеря само прясната риба е към 25 лв. Всичко е много, много скъпо вече и се надявам скоро да поевтинее.

# 14
  • Мнения: 95
И една студентка на самоиздръжка да се включи - по 250-350лв, само за храна. Не пуша, пия в умерени количества, но с поскъпването вече пия само, ако някой ме почерпи и съм трезвеняк от месеци. Предпочитам парите да ги давам за храна. Гледам да не се лишавам, но често правя компромиси откъм месо, тъй като в големите вериги не става, а ми се налага да ходя до месарници извън града и от там добавяме разход за гориво. В менюто си залагам основно на млечни продукти и риба, високопротеинови храни тъй като спортувам и водя активен начин на живот. Всеки месец се плаша къде ми хвръкнала заплатата ...

Общи условия

Активация на акаунт