Пазарът на недвижими имоти във ВАРНА - какво се случва реално? - Тема 15

  • 64 502
  • 735
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 18 575
Както при апартаментите, така и при къщите има разлика в търсенето и цената според локацията. На предната страница някой попита - и Каменар е близо, а Максуда е до центъра, обаче цените и търсенето не са като еди къде си.

# 331
  • Мнения: 2 001
Скрит текст:
Прави ми впечатление ,че някои хора тежко не разбират какво е конкретното предзназначение на депозита при договор за наем. Това , което е сигурно ,че депозитът не е за плащане на комунални сметки. Такава практика се е наложила поради нежеланието на наемодателите да си търсят правата по договора по съдебен ред и поради помиярщината на някои от тях да си измислят щета , след като е платена и последната дължима комунална сметка от вече бившия наемател.
...
Да знам ,че няма общо с Варна... Просто едно намигане към хората от Варна , които отдават имоти , колко жалки изглеждат и докъде са се докарали от практиката си да крадат тия жалки стотинки , които представлява депозитът.
А на мен ми прави впечатление как хора, които никога не са били наемодатели, тежко си казват мението. Пожелавам Ви да обуете обуща на хазяи някой ден, и да повървите с тях. Чистосърдечно наистина. Била съм и от двете страни в България ( а само като наемател в чужбина ) Между другото в чужбина при напускане трябваше да се боядисат всички стени - да се предаде имота в същото състояние в което е получен !!!
Като са жалки стотинки за Вас, ами дайте ги.
Права ... съдебен ред, смях - и да ги осъдите ( за което ще хвърлите сумати пари в системата, за времето и нервите да не говорим ) ще е огромен късмет да успеете да си вземете дължимото.
От 6 дела които съм водила и печелила като физическо и юридическо лице - от 2 само съм успяла да стигна до разплащане.
А има ли хора в темата, които строят или са построили къщи? .....Опитваме се да претеглим + и - на живота в апартамент и къща. И в тази връзка ще допълня за домашните любимци ...
Като цяло въобще не е приятно това изнудване да искаш по 100 лв отгоре или повече за наем на човек с животно. Депозитът нали е за това в крайна сметка? Много по-вредно е ако самият човек е мизерник или пуши, това доста повече ще се отрази на състоянието на имота, отколкото едно животно.
Собственика на жилището може да поставя условия, и не принуждава да се наеме чрез заплахи.
Аз допускам домашни любимци. Като наема е същият. На мен ( също с домашен любимец ) никога не ми се е случвало да ми поискат по висока цена, има наемодатели които разрешават други не.
Абсолютно сте права че си зависи от човека - като е мизерник с или без животно, с или без деца - все мизерии ще върши. Лошата новина е че не може да се прецени какъв е този който наема.

Да не спамим темата с наеми - има друга за това.

И аз като Вас заради домашните животни се размечтавам да живея в къща. Всъщност имам и потвърждавам:
За качествен живот в къща трябват доста пари, значително повече, отколкото за същото в апартамент. Личен опит. Много хора не си дават сметка и са изненадани.
огромна инвестиция и огромен ангажимент, обвързващ и задължаващ, и несекващ извор на разходи.
+ дори физически ми е съсипващо да поддържам къщата и двора в състоянието от мечтите ми Wink

# 332
  • Мнения: 89
Здравейте момичета и момчета Simple Smile,

Четох доста от това, което сте коментирали до сега......

И за мен живота в къща е в пъти предпочитан от тоя в апартамент, но пусти му средства..... Последните 20 год живея на квартира в един и същи апартамент в Чайка срещу не висок наем, и все се каня да си купя собствено жилище, но все нещо се случваше или изчаквах момента, в който ще паднат цените, докато осъзнах, че такъв няма да дойде никога.... Та сега съм се решила да си купя собствен апартамент.... пари нямам ама за сметка на това изисквания БОЛ Joy Joy Joy Искам въздух, нормална квадратура, не първи и последен етаж, и да не забравяме за любимите ми френски прозорци!!! Нямам особени изисквания за район (освен Владиславово и Кайсиева) и сякаш съм се насочила към Изгрев, Сотира, Виница, Дружба, защо не и Погреби... Живея сама, нямам деца, а и всъщност по-голямата част от годината пътувам извън БГ (работата ми е такава), т.е допълнително се усложняват нещата с търсене, ремонти и т.н.....
Според вас какъв бюджет трябва да се отдели по посочените "изисквания"?
Имам някаква заделена сума, но останалата ще минава през банка - някакви препоръки за банки и в каква валута да е кредита?

Виждам, че хубавите неща заминават бързо и на зелено, но ме е страх от риска в тоя момент.... Някакви препоръки за читав строител?

Агенти не искам да ползвам, ама май ще се наложи - препоръки за такъв?

И не на последно място към момента съм харесала някои жилища? Някакви мнения за тях ?
 https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b167411513694654&slink=8ux8wg&f1=1  - разбрах, че е в района на новия хлебозавод.....

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b166436663246942&slink=8v9xyv&f1=1#  - този ми е любимия... във фейсбук страницата им има местоположение - над Терапията - в близост до Хеликоптерната им площадка....

https://arkproperty.bg/theia-floor-3/  - апартамент 14...


Благодаря на всички, коите ме изчетоха и се надявам да не съм досадила много Simple Smile

# 333
  • Мнения: 581
Мога да дам съвет за кредита. От 15.01 лихвения % за кредит в евро скочи на 5,09%, докато в лева се запазва на 2,6% (това е в банка ДСК). Не съм се интересувала как е по другите банки, но предполагам, че е сходно положението.

# 334
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Valmigo, това не: https://arkproperty.bg/theia-floor-3/  - апартамент 14...
Мястото е на главния път Виница - Дружба, трафик, шум и мръсотия. По-добре гледай в курорта Св.Константин и Елена, много са обектите и е тихо и по-добро за живеене.
Баирът Виница - Дружба е застроен, строи се още, пътят натоварен и е зле, да не говорим, че има огромно дере там.

Последна редакция: сб, 28 яну 2023, 20:19 от Мира Иванова

# 335
  • Мнения: 3 881
Ехаа, как се хвърлят едни суми за строеж на къща..За 300 хил евро може да вдигнеш лукс, но не всеки иска лукс. Примерно един иска баня с плочки от 100 лв/м2, друг прави с такива от 20лв/м2. Един слага парапет ковано желязо или месинг за хиляди лв, друг прави с дървени летви или зида с тухли. Един слага оранжерия и капково в двора, а друг автоматична поливна система за тревата и басейн ..

Имам и апартамент, и къща.. Трудничко е с поддръжката и на двете, но пък всяко си дава своите предимства. Поддръжката на къщата е по-скъпа, но пък няма шанс да живееш в кочина, защото съседите не им пука за състоянието на покрива, входа, плъховете в мазето и тн, и тн

За кокошките до луксозните къщи - законът ги разрешава и при тези скъпи яйца ще стават все повече. Да не мислите, че сбирките за барбекю и басейн на комшиите не стресират кокошките Simple Smile

Проверявайте си парцелите какво може да се строи на тях и край тях. На Траката и Ментешето вече двама познати изгоряха с кооперации в съседния двор...това е по-гадно, отколкото ти самия да живееш в блок.

За лихвените проценти - скоро и в лева ще започнат да се качват, в момента задържането е, защото лихвите за левовите се влияят от цената на привлечените депозите, а банките не качват лихвите по депозитите, но и това приключва до 1-2 месеца. При влизане в ЕЗ всички левови кредити ще се конвертират в евро и лихвите ще се превържат към Euribor

# 336
  • Мнения: 89
Мога да дам съвет за кредита. От 15.01 лихвения % за кредит в евро скочи на 5,09%, докато в лева се запазва на 2,6% (това е в банка ДСК). Не съм се интересувала как е по другите банки, но предполагам, че е сходно положението.

Предполагам е сходно за всички банки. Като цяло не съм доволна от ДСК. Теглихме преди години един кредит от тях, като след известно време кредитоискателя се разболя тежко и беше дълго време в нетрудоспособност, за което получаваше болнични по сметка на друга банка. Кредита продължаваше да се обслужва, но поради факта, че не влиза заплата по сметката искаха да вдигнат лихвата с около 4 процента, което беше пълно безумие. Обяснихме ситуацията и им предложихме, че може да изместим плащанията от болничния в тяхната банка, но те твърдо отказаха, което много ме вбеси. Веднага рефинансирах кредита от друга банка и то с 2 % по-ниски лихва от тогавашния, който беше първоначално по договора. Та, вместо да ми избодат очите, ми изписаха веждите.... и от тогава съм предубедена към тях. Може би и другите банки биха постъпили така, ама сякаш ми се искаше една идея разбиране към състоянието на клиента....

Мястото е на главния път Виница - Дружба, трафик, шум и мръсотия. По-добре гледай в курорта Св.Константин и Елена, много са обектите и е тихо и по-добро за живеене.
Баирът Виница - Дружба е застроен, строи се още, пътят натоварен и е зле, да не говорим, че има огромно дере там.

Мира, и мен това ме притеснява, а и целия апартамент гледа към главния път. Като цяло не е околовръстния ама все пак.... Ще го обмисля задължително!

Последна редакция: сб, 28 яну 2023, 19:11 от valmigo

# 337
  • Мнения: 581
Също не съм очарована от обслужването на ДСК...Преди време теглихме с Експресбанк и нещата се случиха доста по-лесно и по-бързо. Преди около година и половина правих проучване и Алианц и БАКБ даваха добри лихвени %.

# 338
  • Мнения: 120
Аз отдавна открих, че за мен последен етаж, по възможност самостоятелен апартамент на етажа е най-добре и за мен по добре и от къща. Страшно се радвам, че хората не харесват последните етажи, че щяло да протече, в цял свят са най скъпи.

# 339
  • Мнения: 6 529
Имате ли информация кога ще започнат да строят третата сграда на парк view във Възраждане? Брокерката от Имоти България каза, че не знае

# 340
  • Мнения: 434
Имате ли информация кога ще започнат да строят третата сграда на парк view във Възраждане? Брокерката от Имоти България каза, че не знае
За парк вю незнам, но от Home2you ми се обадиха да ми кажат, че почват нова зграда над Ренесанса и ще се казва Еуфория.

# 341
  • Варна
  • Мнения: 917
Здравейте, обикалям с бебешката количка уличките в кв. Левски, новодомци сме и ми е интересно да изследвам нови места..Точно срещу втори корпус на ВИНС-а има една изоставена сграда, изглежда в плачевно състояние и доста призрачно. Имам обаче някакъв спомен, че тази сграда беше населена, а и не прилича на зарязан строеж.
П.С. За жалост в момента не ми дава да кача снимка, ще редактирам поста по - късно.

# 342
  • Варна
  • Мнения: 5 260
Сградата така и не бе заселена.

# 343
  • Мнения: 36
Те да са живи и здрави украинците, не заради високите наеми само, но като цяло се отразяват доста добре на Варна. Пълно по улиците и моловете, ресторанти и барове, вкарват в икономиката.
Особено миналата година, когато беше “първата вълна”, Варна през зимата така оживена, на мен ми беше първата цяла зима тук, след мнооого години отсъствие, може и затова да съм се впечатлила така, но  предпочитам това да е все така, отколкото 4-5 месеца пустош.
Освен това , лято 2021 също беше невиждана гъчканица за мен, радвам се и за това.
Градът трябва да е жив и да процъфтява, украинци, сирийци, руснаци или таджикистанци, докато вкарват пари в моя град и не правят проблеми, нека идва който си иска. Варненци, пристанищен град, отворени хора, нали така?
От познатите ми  и най- върлите путинисти , които уж мразят Украйна и те си дават имотите на украинци 💁♂💁♂
Оказа се, че когато им броят парите на ръка все пак забравят за Путин и неговите добри дела. 
Остана само един кмет да се намери, че в момента не съм сигурна има ли, няма ли, умрял ли е или просто тежко болен.
Съгласна съм за мръсотията и дупките, отврат е това, да.
Преди време бях споменала, че имам един апартамент, който не знаех точно какво ще го правя, ами отдадох го тази седмица под наем, на българчета - студенти, отне ми два часа точно, с брокер. Този апартамент дори още има някой неща за дооправяне по него, но децата са ок с това и пак го взеха.
За първи път отдавам имот под наем, то като цяло за първи път задържам имот, че по друг начин действам като цяло, но да видим на какво ще ме научи рентиерството. Човек се учи докато е жив са казали хората 😀

# 344
  • Мнения: 18 575
Успех със студентите Simple Smile
Между другото украинците, които са във Варна отпреди войната, т.е. установили са се отдавна, не виждам да имат проблеми с наемането, нито с купуването. Отделно, че някои от тях дръпнаха материално миналата година. Самите украинци може да бъдат... ентически руснаци примерно Simple Smile Даже доста от тях, по мои впечатления. Та ако някой смята да заема остра гражданска позиция против някого, да го има предвид.

Общи условия

Активация на акаунт