МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 18

  • 47 187
  • 845
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 530
Здравейте,след като ни казаха,че спермограмата ни е много зле и ще правим инвитро направихме тези дни нова за да кандидатстваме по фонда.Може би аз си внушавам,но не е ли много подобрена.За втората говоря,пр пуснах и първата за съпоставка.Ако някой разбира,моля за мнение.  

# 256
  • Мнения: 1 506
Много странни спермограми. Разширени ли са? За морфологията референциите са различни на 2те спермпграми, нашите бяха по критериите на Крюгер, където над 4% се счита за ок.

# 257
  • Мнения: 530
Започнахме с първа спермограма в Надежда,след нея направихме операция при Кацаров,после последва спермограма в Щерев,след това две в Надежда (последната от там е от Ноември и е със зона тест ,както поиска докторката ми)Тази втората я направихме тези дни за да кандидатстваме по фонда,нали тр да са на различни места и затова референциите са различни.
По Крюгер никога не сме правили и не са ни искали 😐

# 258
  • София
  • Мнения: 11 569
Двете спермограми са много близки освен в обема, там разминаването е огромно. Различни са референтрните стойности, иначе процентно се движи и при двете в едни и същи граници спрямо тях относно морфология и подвижност.

Това с обема е странно и е много възможно да ви върнат от фонда, би трябвало да искат и трета спермограма от друга клиника. Няма страшно при връщането, дават препоръката и оставете за следващия месец. Може и въобще да не забележат, де. За ваша яснота може и отсега да си направи. Ние така направихме.

# 259
  • Мнения: 1 129
DTDT5, преди да пратите документите, се консултирайте пак с координатора за фонда в болницата, в която сте, дали не е нужно едната да е с морфология по Крюрер. В скрит текст слагам изискванията на фонда, но не знам какво точно имат предвид под "като е желателно", може да ги приемат и така.
Скрит текст:
б) за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2 от ПОРД на ЦАР - документ от консултация с уролог
при наличие на поне една от индикациите; документи от извършването на два или повече
спермални анализа с най-малко един месец между тях в повече от едно лечебно заведение,
получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, последният от които е
извършен преди не по-повече една година преди подаване на заявлението; ползват се
критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно
поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер;

# 260
  • Мнения: 530
Координаторката към фонда ги прие.Би трябвало да е наясно ,защото едната спермограма при тях я правихме за фонда,за втората те ни насочиха къде и каква и ще е много тъпо и в двете да са допуснали такава липса.
Мен ме интересуваше по-скоро мнението ви.Не ми се струва много зле новата или пак не е ок?

# 261
  • Мнения: 378
DTDT5 Здравей! Първо да кажа, че в никакъв случай не съм експерт, но и на мен не ми се струва толкова зле, особено втората. За морфологията и при нас беше реф. >4%, дори андролога, при който ходихме преди спермограмата ни каза, ако е над 4% се приема за ок и няма смисъл да идвате (явно това е обичайната реф. стойност). При вас и на двете спермограми референтните стойности са съвсем други. Това е доста объркващо. Другите ви показатели или са добре или са на границата, което също не се приема чак за такъв проблем. Пратили са ви директно към инвитро заради тази поднормена морфология според мен.
А мои приятели с добавки за определено време успяха да си оправят морфологията. Не знам вашата идея дали е била да минавате по-бързо към инвитро или да пробвате максимално повече по естествен начин?

# 262
  • Мнения: 530
Благодаря много за отделеното време! Ние просто пробваме от доста време и не се получават нещата,а с предишните резултати всеки казва”Не си губете времето ,действайте и кандидатствайте”
И хайде ,хванахме се сериозно да действаме и АМХ ми е супер ,но едната ми тръба не е мн пропускалива.Та сега направихме тази и пр ми се струва,че не е толкова зле.
Андролога му в Щерев му беше изписал добавки,който той не пи редовно,но все пак взима.
И сега този резултат,който ми се струва,че не е зле и си казвам има ли шанс да стане естествено.

# 263
  • София
  • Мнения: 23 165
шанс има за естествено, но не много голям.
като проценти са ви почти еднакви, но концентрацията е голяма.
кога оперирахте варикоцеле?

# 264
  • Мнения: 1 409
От колко време пробвате, на каква вързаст сте, при теб освен АМХ и проверка на тръби други изследвания правени ли са?
Разчетох се и първите резултати са правени според 5 издание на СЗО (то и си пише), а над 30% морфология са били показатели от 3 издание на СЗО. Аз лично не искам да подлагам резултатите на РепробиоМед под съмнение, но бих обмислила пускането и на трета спермограма в още една клиника, ей така за всеки случай.
За шанса да се случи естествено - шанс винаги има. При вас като двойка явно нещата за комплексни, защото мъжкият фактор е на лице, а ти си с една непропусклива тръба. Ако приемем, че яйчниците ти се редуват да овулират, най-вероятно през непропускливата нищо не стига до целта, което само по себе си годишно ви дава два пъти по-малък шанс за успех спрямо двойка без проблеми. Сега сложи и мъжкия фактор за подвижност и качество. Зачеването изисква перфектни условия, не е казано, че при вас няма да се случат никога, въпросът е кога, дали изобщо и колко сте склонни да чакате.
Имам приятелка, правиха опити 7 години, докато станат нещата, нищо не бяха изследвали, бяха се оставили по течението. Тя си вярва в чудото и че всяко нещо идва с времето, аз вярвам, че проблем е имало някъде и е отнело около 70 цикъла да им се случат перфектните условия. Аз обаче не бих имала търпението за това.

# 265
  • Мнения: 530
Много си права!На 38 съм,хормоните са ок,вирусологичните също,засега единствената ми спънка беше това с тръбите и ,че при проследяване овулацията настъпва доста по-късно.
Факт е,че нещата не стават и ще направим инвитро,пр като видях този резултат и така се зарадвах,че нещата са се подобрили.Иначе ние имаме спермограма и от Щерев,пак не беше мн добра,но те всички са правени миналата година освен тази сега.Кандидатствахме по Фонда и се надявам на 1,2 опита тук,ако не ще отидем в Турция.

# 266
  • Мнения: 1
Ние се доверихме изцяло на лекарите в Турция за мъжкия фактор и не сгрешихме. Бяхме при проф. Башар и д-р Тургут. Мнението на професора беше, че за 1/2 степен варикоцеле няма наложителна нужда да се прави операция, за 3та според зависи, 4та е силно препоръчително, но пак го оставя на личен избор. ММ се съгласи, че е по-добре да го адресираме като проблем и правихме двете неща в един ден. Не сме проверявали има ли резултат още, понеже трябва да минат 6м най-малко, но като го направим, ще споделя резултата 😎

Да знаеш че аз съм с ендеометриоза, без един яйчник и една тръба, с ИР, много ниско АМХ и разни други готини работи, така че бъдете оптимисти и вярвайте че ще се случи вашето второ чудо 🙏

Здравейте, Butterfly_Lilly! Здравейте всички! За първи път пиша в така любимия форум. Включвам се към темата, заради скапаната ендо (да не я споменавам повече) и понеже имам опасения и за мъжкия фактор, но не знам дали са основателни. Историята е дълга, както на всички вас. Накратко положението след спешна операция от ендометриозни кисти на двата яйчника, положението с резерва въобще не е розово, да не казвам друго определение. От там насетне ходене по мъките в България, то е ясно. Реших се на Турция при д-р Тургут. Извадихме една яйцеклетка Grinning, която се оплоди и се развиваше до пети ден и как стана пети ден забави развитието си. Изчакаха до 6ти ден като го наблюдаваха, но не успя да се доразвие и не го замразиха. Свеж трансфер не можели да правят при мен, защото съм имала два малки полипа. Днес пак бях в полемика с АГ в България, аз твърдейки, че имам полипи, те - че нямам и че това са глупости. Но да не се отплесвам. Спермограмата на мъжо е уж нормална. В Мемориал пускахме спермограма, но не са ни я показвали. Там казаха, че била задоволителна. Малко били бавни, но за инвитро било достатъчно. Д-р Тургут също не каза нищо за спермограмата, била ОК. При него не е пуснал спермограма. Докторът видя показателите от такава, правена в България. Може да са се променили тия показатели. Знам ли! Другото, което ме притеснява е, че Милото приема едни антидепресанти и че има случай на кранеостеноза(оперирана и без никакви лоши последици) в неговия род. При мен пък моя първи братовчед има синдром на Турет и, моля да ме извините, че описах всичко това, но откачам само при мисълта, че може да има евентуална опасност от нещо нередно в психиката на бебо.
На мен в България всички ми говорят за донорска яйцеклетка и ме питат дали имам братовчедка за донор. Аз съм едно дете. Психясала съм се стабилно вече, както сигурно личи от поста ми. Малко яйцеклетки, една там нещастна, милата. Закрепих я с триста зора да не направи преждевременна овулация. Всичко мина успешно и на петия ден край. Прочетох на доста места, че тогава значение имал мъжкия фактор. Ама как да го разбера това, ако му е добра спермограмата? Не искам да си жертвам и следващите (ако има такива) яйцеклетки и да бъдат обречени на гибел. И без това са кът. В Турция не мога да си позволя да ползвам донорски сперматозоиди. А в България никак не вадят яйцеклетки,докато в Турция успяха. Доста се обърках вече, защото никой не изследва мъжо. Всеки се е втренчил в мен колко съм за никъде и не знам какво да правя и как да постъпя. Дали да не си пуснем някакви тестове за съвместимост или де да знам и аз? Не сме стигали до там, защото в всеки е фокусиран в моето положение.
Извинете за дългия и ,може би, разводнен пост! Напоследък ми е трудно да канализирам мислите си.
Желая успех на всички дами тук с цялото си сърце и душа!

# 267
  • Мнения: 508
Ние се доверихме изцяло на лекарите в Турция за мъжкия фактор и не сгрешихме. Бяхме при проф. Башар и д-р Тургут. Мнението на професора беше, че за 1/2 степен варикоцеле няма наложителна нужда да се прави операция, за 3та според зависи, 4та е силно препоръчително, но пак го оставя на личен избор. ММ се съгласи, че е по-добре да го адресираме като проблем и правихме двете неща в един ден. Не сме проверявали има ли резултат още, понеже трябва да минат 6м най-малко, но като го направим, ще споделя резултата 😎

Да знаеш че аз съм с ендеометриоза, без един яйчник и една тръба, с ИР, много ниско АМХ и разни други готини работи, така че бъдете оптимисти и вярвайте че ще се случи вашето второ чудо 🙏

Здравейте, Butterfly_Lilly! Здравейте всички! За първи път пиша в така любимия форум. Включвам се към темата, заради скапаната ендо (да не я споменавам повече) и понеже имам опасения и за мъжкия фактор, но не знам дали са основателни. Историята е дълга, както на всички вас. Накратко положението след спешна операция от ендометриозни кисти на двата яйчника, положението с резерва въобще не е розово, да не казвам друго определение. От там насетне ходене по мъките в България, то е ясно. Реших се на Турция при д-р Тургут. Извадихме една яйцеклетка Grinning, която се оплоди и се развиваше до пети ден и как стана пети ден забави развитието си. Изчакаха до 6ти ден като го наблюдаваха, но не успя да се доразвие и не го замразиха. Свеж трансфер не можели да правят при мен, защото съм имала два малки полипа. Днес пак бях в полемика с АГ в България, аз твърдейки, че имам полипи, те - че нямам и че това са глупости. Но да не се отплесвам. Спермограмата на мъжо е уж нормална. В Мемориал пускахме спермограма, но не са ни я показвали. Там казаха, че била задоволителна. Малко били бавни, но за инвитро било достатъчно. Д-р Тургут също не каза нищо за спермограмата, била ОК. При него не е пуснал спермограма. Докторът видя показателите от такава, правена в България. Може да са се променили тия показатели. Знам ли! Другото, което ме притеснява е, че Милото приема едни антидепресанти и че има случай на кранеостеноза(оперирана и без никакви лоши последици) в неговия род. При мен пък моя първи братовчед има синдром на Турет и, моля да ме извините, че описах всичко това, но откачам само при мисълта, че може да има евентуална опасност от нещо нередно в психиката на бебо.
На мен в България всички ми говорят за донорска яйцеклетка и ме питат дали имам братовчедка за донор. Аз съм едно дете. Психясала съм се стабилно вече, както сигурно личи от поста ми. Малко яйцеклетки, една там нещастна, милата. Закрепих я с триста зора да не направи преждевременна овулация. Всичко мина успешно и на петия ден край. Прочетох на доста места, че тогава значение имал мъжкия фактор. Ама как да го разбера това, ако му е добра спермограмата? Не искам да си жертвам и следващите (ако има такива) яйцеклетки и да бъдат обречени на гибел. И без това са кът. В Турция не мога да си позволя да ползвам донорски сперматозоиди. А в България никак не вадят яйцеклетки,докато в Турция успяха. Доста се обърках вече, защото никой не изследва мъжо. Всеки се е втренчил в мен колко съм за никъде и не знам какво да правя и как да постъпя. Дали да не си пуснем някакви тестове за съвместимост или де да знам и аз? Не сме стигали до там, защото в всеки е фокусиран в моето положение.
Извинете за дългия и ,може би, разводнен пост! Напоследък ми е трудно да канализирам мислите си.
Желая успех на всички дами тук с цялото си сърце и душа!
Нищо не ви е объркано, не се притеснявайте, щом сме в тези теми, малко или много всички сме психясали, напрежението си казва думата.
Мъжкият фактор си го проверете тук, макар че вероятно сте го направили, щом сте пробвали и нашите клиники.
В репродуктивна клиника, разширена спермограма по Крюгер и SDI тест задължително.
Оттам насетне има още няколко теста, но прочетете и вижте дали ви трябват, за зрялост на сперматозоидите, за преживяемост след замразяване и още някакви подобни имаше, но ще ги видите в ценоразписа на клиниката в която решите да пускате, че не им помня имената вече.
И ако оттам излезе нещо, пак го обсъдете с доктора, вероятно ще смени подхода.
Успех ви пожелавам.💐

# 268
  • Мнения: 83
Здравейте, миналата година лятото мъжа ми реши да си направи спермограма и се оказа, че е с азооспермия.
Запазих час за андролог(др Бъчваров в Щерев) и отидохме на преглед като запазих и за себе си час. От прегледа при Бъчваров той каза,че единствения шанс е ТЕСЕ, но да сме подготвени и с донор. Назначи изследвания ДНК анализ Androflor, ДНК анализ за мусковисцидоза, У - микроделеции, цитогенетично изследване като всички са наред. Хормоналните изследвания са: TSH - 0.896 mIU/l; Prolactin - 184mIU/l; LH - 14.40 IU/l; FSH - 24.60 IU/l; Estradiol - 128.00 pmol/l ; Testosterone - 17.40 nmol/l.Като заключение каза, че е преболедувал като малък и го е засегнало в половата система. Да си подготвим толкова пари за един кое си, толкова пари за един кое си и шанса да намерят читави не е много голям. Запазихме си час за Истанбул и януари месец бяхме там на преглед при др Башар и др Тургут. Др Башар откри , че има варикоцеле между 1 и 2 степен и калцификация в тестисите след преглед с ехограф. Направихме изследване за инхибин Б - 5.4 ng/L; AMH - 0.848 ng/L; LDH - 192.00 IU/L; bHCG - <2 IU/l; AFP - 1.9 ku/l ( последните три да изключим тумор в тестисите, като го изключихме с резултатите) . От тук нататък ни иска за преглед пак след 3 месеца за ехограф дали има промяна в калцификацията и да стартираме стимулация и Микро ТЕСЕ, като очаква хубав резултат да намери достатъчно и читави сперматозоиди за инвитро процедура. Нищо не е изписал за приема като добавки или нещо друго преди процедурата.
Някой сблъсквал ли се е до сега с това калцифициране в тестисите и успешно инвитро?

# 269
  • Мнения: X
Здравейте,
Моля за съвет от някой, който е преборвал висока ДНК фрагментация на сперматозоидите. При моят мъж се оказа 45%, иначе има много добра концентрация и подвижност, а морфологията е около 3-4%. Ембрионите ни забавят от 4-ти ден натам и рядко добутват до бластоцист. Имаме и женски фактор, не е само в мъжкия вината, но да се опитам да намаля влиянието му. Предстои ни нов опит и ми се иска да направим някаква селекция на материала. От 2,5 месеца ММ приема добавките на д-р Стаменов, а преди това 2 месеца пи едни турски добавки. Силно се надявам да са допринесли за по-добро качество, но не знам дали добавки могат да окажат влияние на ДНК фрагментацията.
Какво бихте ме посъветвали да приложа като методи на селекция? МАКС, ИМСИ, зона селекция (пациенти сме на Надежда и знам, че това си е тяхно изобретение) или нещо друго, което знаете че помага. Въобще, приемам всякакви съвети. Blush
Четох някакво изследване, че е установено много добро подобрение на ДНК фрагментацията при даване на втора проба,  3 часа след първата. Обаче не ми се рискува така, да не се окаже че е по-малко количеството и избора да стане още по-труден.
Благодаря предварително! Hug

Общи условия

Активация на акаунт