НОЕМВРИйското бебенце игриво, става все по-разговорливо! - тема 5

  • 9 292
  • 185
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 398
Весела Коледа, момичета! Да сте много здрави, щастливи, обичани и много да ви радват малките човечета ❤

Имам въпрос относно гърнето... от седмица слагам Крис на гърне, но естествено той не може да седи и 1мин да една място, та се питам дари знаете някое подходящо,което да пее, свири или прави фокусии😀😀 за да може малкия мъпет даа стои мирен дори и за 5мин😀

# 121
  • Мнения: 5 123
Весела Коледа и от нас!
Любе , на нашето пеещо му махнах батерията. Не стига че пее "Честит рожден ден" , ами се активира и самичко. Първия път ми изкара акъла. ММ беше в командировка, а ние с малкия сами и тъкмо се приспивахме и като се разпя това ми ти гърне и подскочих . После му свикнах, ама в един момент взе да пее нон стоп без да се изключва. Без друго Марио не се впечатлява особено.

# 122
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 906
Честита Коледа и от нас. Да сте здрави вие и малките палавници!
С гърнето имахме приключения миналата седмица по повод вземането на урина за профилактиката на 1 г. Опитах с колектор, но я дразни, дърпа го, накрая се зачерви като маймунка по срамните устни и грам не пишна в него. Няма такава мъка. Накрая я сложих на гърне, най-обикновено, купено специално за целта. Стоя 2 часа, през които се чудех как да я занимавам, включително гледахме клипчета на телефона, за което съм много против. Накрая явно сме замърсили пробата и се наложи да повторим на следващия ден. Какво ми направи впечатление. Понеже понякога се налага да я вземам с мен пред WC, защото не иска да седи сама, явно е разбрала защо ходя там. Та и двата пъти се изпишка в банята. Взех я барабар с гърнето, защото аз вече не можех да стискам, докато я чакам. Вторият път каза шшшшшш и се изпишка. Мисля, че схваща за какво служи, но пък аз мисля да я слагам като се стопли времето напролет.

# 123
  • Мнения: 1 694
Аз удрям на камък с гърнето. С батковците имах голям успех, като започнах да ги слагам на около 8 мес веднага започнаха да акат единствено и само там. Исках и с Мила така, обаче тя не желае. Няма проблем да седи, стои по 20-30 мин и като стане, след 5 мин се изаква в памперса. Знае за какво е гърнето много добре, като я питам къде се ака и пиша показва, поощрявали сме успешните опити, но се инати и това е. Много ме е яд и не знам как да процедирам, ако спра да я слагам за 1-2 седмици рискувам после да не иска да сяда изобщо.

# 124
  • Мнения: 523
За много години, момичета! Живи и здрави да сте и много щастливи с любимите си хора
 На баткото памперса го махнах много лесно и бързо около годинката. Но сега на този дребосък незнам кога ще го махна. Та той дори не иска да сяда на него. Аз също обмислям варианта за пеещо гърне.

# 125
  • Мнения: 3 281
Честита нова година!!!

Какви гърнета, бе момичета, много е рано, според мен:
Скрит текст:
Физически признаци за готовност за гърне:

* Детето може да сяда, да става, да ходи, дори да тича стабилно.
* Детето трябва да има редовни, меки, оформени изпражнения, които да изхожда горе-долу по едно и също време на денонощието.
* Трябва да не ходи по голяма нужда през нощта.
* Трябва да има сухи периоди от поне 1-2 часа или да се събужда със суха пелена след 1-2 часа дрямка. Това показва, че мускулите на пикочния мехур са достатъчно развити, за да задържат урината.
* Трябва да отделя големи количества урина наведнъж.
* Да може да си сваля и вдига панталонките само с малко помощ.

Емоционални признаци на готовност за гърне:
* Показва желание да ви зарадва.
* Изпитва гордост и удоволствие, когато получава похвала.
* Намира се на етап от развитието си, в който е настроено по-скоро да ви сътрудничи, отколкото да ви противоречи. Етапът на вечното „няма” не ви е от полза.
* Може да седи тихо и кротко в една позиция за няколко минути.
* Демонстрира желание за независимост – добре познатата фаза „аз сам”.
* Показва, че му е неприятно, когато пелената му е мръсна или влажна.
* Показва интерес към това, което вие правите в тоалетната, и иска да ви наблюдава, докато сте там.

Интелектуални признаци за готовност за гърне:
* Детето може да разбира прости въпроси и да следва прости инструкции. Например „Къде е гърнето? Донеси ми го.”
* Разбира смисъла на това да слагаш определени неща на местата им.
* Умее да произнася думи или да показва знаци за голяма и малка нужда.
* Показва, че осъзнава кога има „чиш” или „аки”. Ще познаете, че е така, ако спира за момент да прави онова, което прави, за да напълни пеленката. Някои деца отиват на скрито място, за да свършат тази работа, а други дори могат да дойдат и да ви кажат какво са направили.
* Може да каже, че има „чиш” или „аки”, преди да го направи.

Всички ли ходят вече? Тонката не още без да се държи, понякога пробва да стои прав без да е хванат за нещо и това е засега.
Днес сутринта не можах да го събудя, няколко пъти пробвах и накрая го осавих, спа почти до 9 ииии ще сме на едно спане за първи път. Издържа си 4 часа и 30 мин. Дано се наспи добре.
И ето как се случи да ми се отвори време да пиша тук Simple Smile

# 126
  • Мнения: 5 123
Одри, до дете си явно. Марио покрива сигурно 90% от написаното в скрития текст. Не може само да ходи и бяга стабилно. Ходи подпрян на мебелите и стените и прави по 3-4 крачки между тях. Не е ползвал никога  проходилка и не го държа за ръце, за да ходи,ама аз съм си мързелива майка. То тези условия както и качването на стълби е по-скоро свързано със стискането. Не го държа дълго на гърнето. Той си показва - ако иска да свърши работата, си стои, ако пък не - директно става. Не ака през нощта много отдавна. Като ака, оставя каквото си играе и се изправя и хваща за дивана или масата обикновено в скрития им край и си се напъва.
Късметлийка съм, че исках самостоятелно дете, защото сме възрастни родители и явно такова ми се падна. Опитва се постоянно да се облича сам, да си обува чорапите. Получава му се основно, ако докопа някоя от нашите дрехи и веднъж с якето му, ама с качулката надолу. Когато иска да направи нещо е супер съсредоточен и упорит. Събра очите на баба си онзи ден - тя му показа веднъж как да пъхне жака в слушалката(най-простите пепковски слушалки с изваден силиконов накрайник и миниатюрна дупка) и той се справи веднага. Сега сме болни и сам си държи маската на инхалатора.
Обаче се опитва да се и отстоява и хич ми не е на акъла, как ще поставям граници. Трябва да си наваксам с литературата по въпроса.
И да не е само хвалба. Отключил е нови алергии, има си и непоносимости и е много весело, като трябва да мисля меню за двама ни. Отделно му предстои и операция на пролет.

# 127
  • Мнения: 3 281
Аз тия дето ги виждам за далечни не са свързани със самостоятелност. Тони също е много самостоятелен, не го водим за ръка, никога не е спал при нас, даже напоследък изпитваме трудности да му сменим памперса или да го облечем за излизане.

Но примерно:
* Разбира смисъла на това да слагаш определени неща на местата им.
* Трябва да има сухи периоди от поне 1-2 часа или да се събужда със суха пелена след 1-2 часа дрямка.
* Може да седи тихо и кротко в една позиция за няколко минути.

п.п. Иренка, каква операция, милото Purple Heart

Последна редакция: чт, 05 яну 2023, 18:11 от Одри ♡

# 128
  • Мнения: 398
Ние взехме гърне, но не означава..че вече го слагаме постоянно на него. Първо го взех и го срожих в стаята и около седмица той го опознаваше, гледаше, смееше се, носеше го навсякъде. После му показах като седя малко на него, не съм го карала да го прави.. На няколко пъти сам вдига краче и иска да седне, слагам го и седи секунди ии става. Искам първо да свикне с него, да не се плаши иии постепенно ще го слагам. Крис ходи от мното време вече, може би 2 месеца като последния направо тича... има периоди със суха пелена, аз отделно го държа и вкъщи по час,два без памперс. Реално искам да махна памперса, защото самия той не го понася. Дърпа го, като е само с него иска да си го сваля и нервничи и всичко спира когато го свалим.
П.с  За много години на всички! Бъдете здрави ии много щастливи 🙂

# 129
  • Варна
  • Мнения: 102
Това с гърнето си е и до дете и до майка....не ме разбирайте погрешно, но за да се махне памперса по-навреме (според мен след 2-2,5г е късно) се иска много упоритост от страна на родителите (баби, гледачки, който е с детето). Като започнеш да го слагаш, естествено отначало е, за да свикне, че не е нещо страшно, и от родителя зависи да наблюдава и изучава навиците на детето, за да знае най- подходящите моменти кога да го сложи на гърнето. Ако се започне да речем към 8 месеца, то още дълго няма да може да си казва кога му се прави нещо, но ако се слага след ставане от сън, след хранене, после и примерно през час, все по-успешно се получава. И детето започва естествено да знае какво се прави на гърнето и в добрите случаи да предпочита да го прави там (има обаче и други случаи, индивудуално е). А относно акането си е супер по-хигиенично според мен. Те вече са големи деца, хранят се с нормална храна основно и съответно и изхожданията им са като на голям човек и в памперса става .... "Красиво" 🫣
Това си е мое лично мнение и от опит. Каката на 1г и 5м беше без памперс, освен докато спи. Ще видим при малкия как ще е. Зависи и сезона как ще се падне, когато е посвикнало детето, лятото го оставяш без памперс и гледаш шоу 😉
Имам познати, които много отлагаха, то все не било готово детето и след две години като почна да им прави напук, към 3г-напълно осъзнато, разбиращо, говорещо, голямо дете! продължаваше да иска да ака в памперс. Всъщност две такива деца имам познати, странно защо си пишаха на тоалетна, а точно акането държаха да е в памперс 😶 Имам и друг случай, едната ми приятелка откровено си каза, че с второто няма нерви и я мързи да следи и слага на гърне, изчака до към 2,5г и после й каза искаш ли като мама да имаш пликчета и бам за два дни ходеха на гърне.
Случаи всякакви 😉 Успех на всички в поредното предизвикателство!

# 130
  • Мнения: 9 172
Привет момичета и да е честита , успешна и спокойна 2023г!
   Нашето момиче вече ходи съвсем самостоятелно, опитва се да тича, да катери стъпалата на къщата, прави бели. Минахме през различни периоди за около два месеца - категорично отказа да яде каквото и да е,с изключение на хумана и бисквити.Отказа да яде с лъжица. После започна дасе храни,но само ако й даваме с пръсти,топим в яденето и така .Сега вече се храни нормално, с вилица, лъжица, вече пие и вода. Говори много, не спира, но нищо не й разбираме, освен малко думи. Всичко разбира , като я накараме да направи нещо го прави, подава различни играчки, мрънка си за някакви неща.Сега  е открила един шкаф на двора под навеса , голяма игра с него. Забелязвам, че с  възрастните непознати или малко познати  се държи по различен  начин. Проявява симпатия към някои хора. Мина на веднъж спане , следобед- слагат я към 13.30 и спи до 16.00.Вечер в 20.30 е в леглото и най- много след 15 мин е заспала.Става сутрин към 7.30 - 8.00ч.
  Не я слагат все още на гърне. Майката ще си усети момента. Подготвят я за ясла, но първо да привършат с ваксините.
   Спокойни дни  и нощи ви желая.

# 131
  • Мнения: 784
Здравейте и от мен! За много години! Нека 2023г. бъде по-добра от предходната и ни донесе здраве и мир! 🙏
Малко ъпдейт от нас:
Алексчето още е на 2 дремки. Интервалите са доста разтегнати. Засега не дава индикации за премахване на втората дрямка. Дневният сън е около 2ч.
Вече се храни доста по-добре, но е малко претенциозен относно храните. Готвя му изцяло аз. Повечето пъти яде от нашата храна. Много обича риба и гледам да му правя 2 пъти в седмицата. Не се храни самостоятелно. Кърмя го още вечер преди да заспи и сутрин рано. През нощта също има едно поцокване за кратко.
Пуска се да прави самостоятелно няколко крачки, но толкова. Не е използвал проходилка. Не го пришпорвам. Иначе ходи, хванат за ръка.
Говори някакви думички. Пуска ми кафе, знае точно коя чаша да сложи на машината. Пускаме прахосмукачка, почистваме секцията и килимчето. Заиграва се самичък, но си търси и внимание. Много обича да слага капачки на бурканчета и шишета. Много е танцувален и обича музика.
Слагам го на гърне от септември -октомври месец. Имаше период, в който всеки път акаше на гърнето. Имаше и такъв, в който протестираше, когато го слагах. Не настоявах и изчаках този период да отмине. Общо взето го слагам винаги сутрин след събуждане, след като обядва, следобед по някое време и преди баня. Като че ли вече знае какво се прави там, защото понякога, когато няма нищо, става веднага.

# 132
  • Мнения: 1 694
Мила покрива всички изброени изисквания за гърнето, освен да ходи и да тича. Не е проходила още самостоятелно,  но мисля че просто още не е събрала смелост да се пусне, баланс вече има. Аз също съм на мнение, че е по-хигиенично да вършат поне акането на гърне,  което от големите си деца знам, че е напълно постижимо за тази възраст,  но тя просто не желае. Честно ви казвам, аз не съм сменяла наакани памперси след 10-11 месец на батковците и сега ми идва ужас! Още повече, че тя е момиче и от хигиенна и здравословна гледна точка не е ок. Все я слагам с надеждата някой ден просто да се променят нещата, но тя чака да стане и да си свърши работата в памперс като ми казва когато се случи това, съвсем съзнателно. Но на лято я поемам сериозно, купих вече даже пликчета Simple Smile

# 133
  • Мнения: 538
Аз ще изчакам малко да се затопли,че да ми е по-удобно навън и директно махам памперса и зареждам 5 чифта гащи и панталонки в количката. С баткото стана точно за 4 дена,беше на 2г, осъзнат и знаеше точно какво и как да се случи. Правеше ми напук първите 3 дена,чакаше да му сложа памперса,за да си свърши в него нещата. Аз съм от по-нервните майки и не издържах на 4-тия ден и се разплаках от безсилие, колкото и да е против всички препоръки му се скарах и на следващото ходене ми показа гърнето. От тогава си ходи сам,сваля си сам панталоните и се обува... Хвърляше си и гърнето в тоалетната,но му казвах да не го прави поради обясними причини 😄 само да го избърша ме вика след ако. Съответно и следобедния и вечерния памперс ги махнахме много бързо и с изключително малко инциденти. Затова мисля и Вики да стане осъзнат,да е топло,че сега с тея космонавти и ботуши навън ще е ужас и го махам.

# 134
  • Мнения: 225
Честита 2023г,на всички😘
Нека ви донесе много късмет.
Когато ви прочетох,осъзнах колко са пораснали бебчетата ни.
Относно гърнето аз също “ударям на камък”.
Пробвах още от 9-ти месец,беше топло тогава без особен успех.
Когато го сложа тича по голо дупе при мен….мама-мама,и това е.Опитах да го затопля(мислих,че му е студено😅) не става страх го е.Вече ходи и тича самостоятелно.Сега съм му го оставила(гърнето)в стаята да се опознават😅.Взех си книга за гърнето(в къщи ми се смеят),но усещам,че ще е голямо предизвикателство!
Също имаше период на отказ от храна мисля,че излизат от големите зъбки.Мия му вече наличните,да свиква.От прахосмукачката много го е страх.
Спи самостоятелно от лятото.

Общи условия

Активация на акаунт