Фамилно име? - закон

  • 3 989
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 195
Именно. И едната и другата фамилия няма да я наследят децата на момичето. Какъв е смисълът да е различна?

# 16
  • Мнения: 11 970
Моите родители са искали да съм с тяхната фамилия (от името на дядото на моя баща), но служителката в общината ме записала с фамилия от името на моя дядо. Преди да тръгна на училище родителите ми писали молба до съда да разреши смяна на фамилията, но съдът отказал с мотива, че съм момиче, ще си сменя фамилията като се омъжа, а и не е осмиваща образувана е от собственото име на дядо ми. Предложиха ми да я сменя в полицията като си вадех първия паспорт (тогава нямаше още лични карти). Тогава пък аз отказах, че вече бях свикнала с нея. Е, не се омъжих, децата ми носят моята фамилия.

# 17
  • Мнения: 5 543
Майка ми и леля ми имат различни фамилии, а са от едни родители, като леля ми всъщност е единствената от тяхното семейство, която в общината записали с фамилно имe, образувано от собственото име на дядо й (бащата на баща й). Баба и дядо естествено са оспорвали и са били в шок как така едното им дете ще е с различна от тяхната фамилия, но глас в пустиня.

# 18
  • Мнения: 2 464
Като бяхме в училище, но не много малки - някъде 5-6 клас, една съученичка смени фамилията си. Не знам каква беше историята, но баща ѝ сменя своята фамилия тогава и от там цялото семейство - майката, моята съученичка и сестра ѝ.

# 19
  • Мнения: 339
Баща ми е известен с презимето си, като това е моето фамилно име и фамилното име на майка ми (тя е с тире). Веднъж като ходихме на почивка, се бяхме записали всички с различни фамилни имена - майка ми беше с моминското си, а моето и на баща ми си различни и без това. Екскурзоводката беше решила, че майка ми и баща ми са пресни гаджета, а аз съм дъщеря на един от двамата, и беше направила някакъв смешен коментар в автобуса... Как никога не е късно да се влюбиш отново и ето ги на романтична екскурзия в Париж😆 (а аз явно им светех).

# 20
  • София
  • Мнения: 850
А законово възможно ли е да се даде фамилията на майката на детето, когато с бащата нямат брак, но пък детето да е припознато?

# 21
  • Мнения: 5 137
Не
https://kenguru.bg/dete+s+majchinoto+ime%2B/1/MlW-gRWbIRWzMhK-UB … 9SbIpWzYhePgde3IF

Не знам как стоят нещата, ако се припознае след като вече е записано.

# 22
  • Мнения: 11 970
Не
https://kenguru.bg/dete+s+majchinoto+ime%2B/1/MlW-gRWbIRWzMhK-UB … 9SbIpWzYhePgde3IF

Не знам как стоят нещата, ако се припознае след като вече е записано.
Сменят се имената (бащино и фамилно) и се издава ново удостоверение за раждане, в което се вписва бащата.

# 23
  • Мнения: 94
Здравейтее 🌺
Темата е стара, но и аз да се включа. 😁
Добре, примерно  Моите и на бащата имена са;
Йоана Илиева Илиева
Тодор Любомиров Иванов

Бащата ще го припознае.
Не може ли детето да бъде:
Петър Илиев Тодоров

# 24
  • София
  • Мнения: 35 089
Не.
Децата получават за презиме бащиното такова, във фамилиите може да има вариации.

# 25
  • Мнения: 11 970
Не. Ако бащата припознае детето то може да бъде:
Петър Тодоров Любомиров
Петър Тодоров Иванов
Ако не го припознае бащата детето ще бъде:
Петър Йоанов Илиев
Петър Илиев Илиев, ако дядото даде писмено съгласие да е на неговото име. В случай, че е починал, зависи от съдията.

Общи условия

Активация на акаунт