Месечен книжен клуб и Двуседмичен разказен клуб

  • 6 142
  • 138
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 9 128
Явно съм изтървала кога сте гласували за анкета. Защото ми седи като приключена. Ще се върна да изчета назад довечера.

# 61
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 761
Доста хаотично стана според мен с това коментирането.  Първа част, втора част...
Няма ли да е най-добре всички, които ще се включат, да прочетат цялата книга и тогава да коментираме спокойно.
За друг вариант, за да върви гладко темата и да не се притесняваме, че ще издадем нещо, не се сещам.

# 62
  • Мнения: 790
Лолита, така както темата е създадена (виж първа страница), коментираме различните части от книгата през различни седмици. От 5 до 11 септември четем и коментираме втората част.

Ако ще се чете цялата книга и коментира едва след това, трябва да се даде достатъчно време на всички да я прочетат. И това е възможен вариант. 

За мен не е проблем да коментираме различните части, както са по седмица. Създава организация за четенето.  Хора, които са чели цялата книга, могат да се включат без да пишат за детайли от следващите глави.

Последна редакция: пн, 05 сеп 2022, 17:59 от Cool_Cat

# 63
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 761
Видяла съм първа страница и са ми ясни правилата. Просто предлагам друго решение. Според мен по-добро.

Ти хем ме пращаш да чета поста на първа страница, хем в същото време коментираш в предния си пост неща, които не са се случили в първа част. Ами и ти не спазваш правилата значи. Много ясно,че всеки ще се изкуши да прочете спойлера, който даже и в скрит текст не си сложила.

# 64
  • Мнения: 790
От 5 до 11 септември коментираме втора част. Пак според правилата, всеки е наясно, че може да срещне спойлъри свързани с главите, които се коментират през тази седмица.

Аз писах единствено за втора част. Предупреждение за спойлъри го сложих за всеки случай  и само като жест за хора, които не са стигнали до края на въпросната втора част. Някои хора ще четат по-бързо, а други по-бавно.

Ако съм нарушила правилата, ще си изтрия коментарите.

Последна редакция: пн, 05 сеп 2022, 18:19 от Cool_Cat

# 65
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 761
А, днес сме влезнали във втора част. Извинявам се тогава. Simple Smile
Въпреки всичко мисля, че по-спокойно би било цялата да бъде прочетена. Но както и да е.

# 66
  • Мнения: 790
Въпреки всичко мисля, че по-спокойно би било цялата да бъде прочетена. Но както и да е.

Ако мнозинството е съгласно, можем да експериментираме и така за следващи книги. Но тогава трябва да се даде приличен срок за прочитане на книгата--може би поне три седмици.

# 67
  • Мнения: 10 306
Срокът зависи и от обема на книгата (и вида книга също). На Антъни Доер например книгата “Облакът Кукуландия” е обемна, същото е и с “Дървесна история” (само като пример ги давам). На Калвино “Ако пътник в зимна нощ” може пък да се чете на части седмици наред, а не е голяма книжка. Така че - пак зависи.

# 68
  • Мнения: 3 635
Казусът Конрад и идеята за престъплението и наказанието в продължението на книгата бе поредното отвратително нещо, поднесено от авторката.

Конрад сам по себе си е типичният неудачник, чекиджия и осакатено от глупавите си родители нищожество. Нищо ново - отмъстително същество, за което е приоритет да слугува на нагона си. В случая - посяга на доведената си сестра…

Доведената сестра (глупавата, естествено) жуми и се преструва, че не усеща среднощните му ласки. Уж алтруизъм към щастието на майка си… уж страх от последствията (в случай, че разкрие набезите на посеркото, който е решил да възмъжава на неин гръб)…

Обезпокоителна е липсата на доверие към майката, към сестрата… към някого, който да те спаси.
Въобще, тук ми е трудно да коментирам този абсурд.
Жена, търпяла сексуалните набези на пастрока си, когато е била на 7 няма ли да подготви дъщерите си (децата си) що е то насилие и нередно докосване?!!
Пълно отсъствие на родителска отговорност и интерес.
Болна история, грозно разказана…
Глупава майка, глупава дъщеря.

Наказанието - трябва да тържествуваме, че има справедливист, защото един рицар е помогнал на принцесата ли?
Принцесата, която не може да си отвори устата и да се справи с един проблем в живота си? Принцесата, която вместо да предотврати тормоза просто се оставя на течението…
Но после жали злодея?

Джонатан… псевдо герой.
Лесно манипулативен, не по-малко глупав от възлюбената си. Не по-малко психопат. Романтик и в свободното си време убиец.
Трима изроди - кой от кой по-недостоверни и незаслужаващи съчувствие.

# 69
  • Мнения: 5 180
Малко дълго, ама ще ме прощавате, организационно Simple Smile

Темата си е наша, обща, правилата си ги пишем ние и горе-долу на това се бяхме спрели в "За четенето" - поетапно дискутиране на книгата, тъй като не всички са я чели или съответно можеха да отделят да речем няколко дни поред да я прочетат. За мен е по-добрият вариант и за тези, които ще се включат в последствие и примерно трябва да наваксат две части, а не цяла книга. Ако е цяла ще трябва да четем една книга, докато коментираме друга. И единственият литературен клуб, в който съм била беше на този принцип, но беше с по-техническа литература, тъй че не знам колко е меродавно Simple Smile Но! Всичко е на проба-грешка, както е по-удобно за всички, ще опитаме и с цяла.

Относно книгата - забравих броя вече, но доста хора "вдигнаха ръка" за тази, за това не я подложихме на гласуване, да стартираме по-бързо Simple Smile Записала съм си всички (надявам се) предложения за следващото обсъждане.

Отново за проба-грешката... За съжаление не мога да редактирам заглавната страница и съответно анкетата, оплаках ви се вече. Това с различните правила в различните форумни теми малко ми обърка плановете, защото наистина си мислех, че ще мога да редактирам на воля.
Вариантите са два
Единият, който не ми допада особено, е да пусна от сега октомврийската тема само с анкета и предложения за книги и разкази на куп с опция за три гласа (да се надяваме че няма да има злоупотреба) - един за книга и два за разказ. Но ни трябват още предложения за разказ Simple Smile И ако променим правилата за след 25 дни няма да мога да уведомя Grinning
Другият е да направя анкети в Гугъл, за мен не е проблем или занимавка, просто хората ще трябва да търсят по страниците къде е линка, защото не мога да го сложа в заглавния пост за лесен достъп. Но ще измисля начин да могат да са на едно място някак, ако трябва ще си направя блог само за линкове към анкетите и ще го сложа в следващата тема Simple Smile Не е против правилата, няма да я ползвам за някакво социологическо проучване, а за нова тема тук. Ако дадем пак срок 5-6 дни за гласуване би трябвало да можем да пробваме да прочетем книгата предварително.

Заедно с питането за книга мога да включа и въпрос дали да е пак на части или цяла Simple Smile
Да пробваме? Simple Smile Мога да я пусна утре сутрин, а при добро стечение на обстоятелствата още късно вечерта.
Иии искате ли нова анкета за разказ или да ползваме подгласника за от 15ти нататък?

# 70
  • Мнения: 10 306
О, да, искам анкета разбира се, така най-добре можем да си посочим предпочитанията.
Може би е добре наистина след определен срок да се обсъжда книгата, защото не всеки веднага може да я намери или пък времево да я “смести” и да се следва графика за четене, а пък ако междувременно чете обсъждане на части от книгата е възможно да се загуби от ефекта на самата книга. Така че - “за” съм за всякакви въпроси в анкетата, а пък за предложение за още разкази- понеже немалко давах преди започване на първата анкета, за дам сега различни и нови - малко ще помисля.
Сега се сещам например за разказ от ”Градът” на Клифърд Саймък. И пак бих предложила освен, Светослав Славчев, Лиляна Михайлова с някой разказ от сборника “Островът”.

# 71
  • Мнения: 790
Inferiya, благодарности за огромния труд по организирането на темата! Наистина оценяваме всички усилия и идеи.

На мен ми харесва идеята за анкета за следващия месец (октомври) докато четем сегашната. Може би да дадем още време на хората да се включат с предложения за книги? Например, можем да отворим анкетата за новата книга на 9/9 или 12/9 и да прключим гласуването на 19/9.

По-добре тук отколкото анкета в Гугъл. На мен поетапното четене ми допадна като вариант защото можем да коментираме детайли, които иначе биха се изгубили на фона на цяла творба, но съм съгласна да пробвам и друг формат.

# 72
  • Мнения: 5 180
Проблема е, че анкета тук означава нова тема и никакви промени от пускането нататък. Включително ново гласуване за разкази и т.н. Това леееко ме притеснява Grinning
Не е драма, де, и това ще пробваме по няколко начина, има 12 месеца, все за годишнината на клуба ще сме го доизкусурили Joy
Ще преброя после колко книжки имаме в списъка до момента и ще споделя Simple Smile

# 73
  • Мнения: 10 306
А, не може ли тук нова анкета? Извинявам се, не бях наясно с тези особености.

# 74
  • Мнения: 189
Въпреки всичко мисля, че по-спокойно би било цялата да бъде прочетена. Но както и да е.

Ако мнозинството е съгласно, можем да експериментираме и така за следващи книги. Но тогава трябва да се даде приличен срок за прочитане на книгата--може би поне три седмици.
Ох, абе, честно казано, лично на мен ми е удобно така на части. Ако си задържам коментарите до края, ще ги изпозабравя, а също така те ще се модифицират, защото накрая вече ще знам всичко. Т.е. няма да са в процес, а ще е по-скоро преглед и мнение. Другата причина, поради която предпочитам на части, е че има случаи, в които не мога да чета (обстоятелства разни) и сега успявам да се включа в обсъждането, но ако трябва след цялото изчитане, може би нямаше да мога.
Но, наистина, ако вариантът с цяло изчитане и чак тогава коментари/обсъждане е по-удобно и предпочитано от мнозинството, също е ОК, ще се наглася.

Общи условия

Активация на акаунт