Име за бебе момче

  • 3 630
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, кое име ще подхожда на името Мартин

# 1
  • Мнения: 1 840
В какъв смисъл да му подхожда? Ако ще са двама братя,не е нужно да мислиде дали подхожда,това са отделни личности.Кръстете се бебето с име което харесвате.

# 2
  • Мнения: 12 406
Емил?
Валентин?
Даниел?
В какъв смисъл да подхожда?
Мартин е популярно име от чужд произход и разпознаваемо по света, т.е има го в много езици. Търсете подобно - Емил, Даниел, Валентин, Габриел, Максим.

# 3
  • Мнения: 2 760
Борис, Филип, Андрей, Кирил, Калоян, Явор

# 4
  • Мнения: 8
Харесват ми Александър , Борис , Калоян и Никола, но се чудя добре ли ще стои да кажем Мартин и Александър

# 5
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 218
Всяко име, което ви е на сърце би си подхождало. Присъединявам се към мнението, че е по-важно да подхожда на самото дете, а не на баткото. Все пак това не са чифт чорапи, а отделни личности.
Имената, които сте харесали са много хубави. Кое ще е най-подходящо за вашето дете само вие може да си решите.

Как искате да го наричате накратко?
На кой ден искате да празнува имен ден?
Дали да е по-популярно или по-рядко срещано?

# 6
  • Мнения: 8
Няма знаечение дали е популярно или не за мен е важно да има галено и имен ден да е силно мъжко име

# 7
  • Мнения: 12 866
Борис - Борко или Боби.

# 8
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 218
Като чуя мъжко/мъжествено име първото, което ми идва на ум е Андрей. Означава мъжествен. Празнува имен ден на Андреевден - 30 ноември.

# 9
  • Мнения: 5 593
Виктор. По-силно от това, няма накъде. Simple Smile Имен ден - 11 ноември, Св. Мина. Успех.
Няма знаечение дали е популярно или не за мен е важно да има галено и имен ден да е силно мъжко име

# 10
  • SF
  • Мнения: 21 407
Няма знаечение дали е популярно или не за мен е важно да има галено и имен ден да е силно мъжко име

Даниел
Интернационално звучене като Мартин,
има имен ден, но не е популярен като Ивановден, Йордановден, Димитровден, както е и на Мартин Именият ден,
същият брой букви,
Дани и Марти звучат сходно и подобно - и двете са много двучни и хубави,
изписва се добре и лесно на много езици. Изглеждат добре и на български, и на латиница - Martin, Daniel - няма грешка как ще се прочетат (за разлика от Чудомир например)
И двете имена се произнасят лесно на всякакви езици и звучат добре, дори и да им се сменят ударенията - мАртин и дАниел.
Според мене много си подхожат. Не мога да преценя кое е по-хубаво и по-звучно.


Да си подхождат имената, вероятно се има предвид точно това, а не комбинация от сорта на Кай и Мустафа например или Кай и Живко.

# 11
  • Мнения: 12 406
Емил - името е от латински произход, има версии и за скандинавски. Има и различни варианти за имен ден - 30.05 Св Емилия , 8.11 - Архангел Михаил, 25.12 на Коледа. Ние сме си избрали См. Емилия за моя син Емил.
Имената, които харесвате Александър, Борис, Калоян са доста често срещани след малките. От тях Александър ми стои най-добре до Мартин, Борис най не ми се връзва, точно защото е старобългарско, докато Александър е гръцко, т.е чуждо.

# 12
  • Мнения: 3 041
На мен първите имена, които ми изкачат вече са споменати, но ще ги напиша и аз - Виктор и Даниел.

# 13
  • Мнения: 903
Името Мартин не е "от чужд произход", а просто име на християнски светец. Ако Александър ви е любимо - изберете него. Иначе Борис е по-"кратко" като Мартин, но според мен това не е от никакво значение.

# 14
  • Мнения: 8 976

Мартин и Константин (римуват се, но с различна дължина)
Мартин и Марио ( и двете с М, малко се бъркат)
Мартин и Вихрен ( мъжко)
Мартин и Габриел (интернационално)
Мартин и Добрин (рима, брой букви)
Мартин и Максим (двете с М, могат да променят ударенията)
Мартин и Нестор (мъжко, герой от древногр. митология, 6 букви)
Мартин и Радмил (л не се връзва с мартин, но все пак има общо)
Мартин и Рангел
Мартин и Роберт (интернационално)
Мартин и Цезар (историческо, пълководец)

# 15
  • Мнения: 2 510
Цезар има известен имен ден, да, а и галеното Цези е тамън.
Йордан, Антон, Йоан

# 16
  • Мнения: 8 976
ха-ха, Цези,  Simple Smile
Цезар не трябва да има галено, това е сериозно име.
Но да, нестандартно е малко, признавам си.

# 17
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Мартин е класическо интернационално име,отдавна възприето в България и ще си подхожда със също такова .
Мартин и Виктор-аз бих избрала тази комбинация
Мартин и Кристиан
Мартин и Филип
Мартин и Стефан
Мартин и Антон
Мартин и Емил
Мартин и Адриан

# 18
  • Мнения: 5 593
Цезар има известен имен ден, да, а и галеното Цези е тамън.
Аз българин с това име не познавам, само няколко кучета, така че сигурно ще бъде уникален поне сред човеците. Simple Smile))

# 19
  • Мнения: 1 482
Цезар ако се роди и с цезарово сечение ще казва, че си е дошъл с името Laughing Сега сериозно, Александър ми е едно от любимите мъжки имена и смятам, че стои добре до Мартин, а и Марти и Алекс също звучи добре.
Предлагам още:

Мартин и Боян
Мартин и Веселин
Мартин и Теодор
Мартин и Матей
Мартин и Павел
Мартин и Симеон
Мартин и Валентин

И подкрепям тезата, че му подхождат и имена като Виктор, Даниел и Филип.

# 20
  • Мнения: 12 406
Не, че нещо, ама цезар е титла, а не собствено име. Цезар/ кесар на гръцки е владетел.
Има италианско име Чезаре.

# 21
  • SF
  • Мнения: 21 407
Име е. На български е смешно, но на запад си го ползват. Сесар в Испания, Сезар във Франция (даже се сещам за една песен за един Сезар), Чезаре в Италия...

# 22
  • София
  • Мнения: 13 498
То има име Господин и име Благородна, което не означава, че Цезар е точно име. Титла е,която по-късно е припозната за име. По нашите ширини основно немски овчарки и Кане Корсо се кръщават с това име.

По темата. Подкрепям, че Даниел подхожда най-добре с Мартин.

# 23
  • SF
  • Мнения: 21 407
Остави ги кучетата. Джак и Лора също се ползват за кучешки имена, но са и за хора.
Много, наистина много имена означават нещо - Васил също идва от Василевс - царствен. Има име Рейна.
Но има и имена, които са си директни думи - всички имена на цветя, дървета - Роза, Явор, Детелина - имена като Капка, Росица, Слава, Бисер, Снежинка... Собствени имена са си, нищо че съществуават и като съществителни нарицателни.

# 24
  • Мнения: 8 976
хаха, Цезар си "дошъл с името" (цезарово сечение), много ме разсмя, да. не бях се сетила за тази връзка
на латински: caesarea – царско

# 25
  • SF
  • Мнения: 21 407
Значи Цезар и Васил са адаши, но спираме със спама, защото съсипваме темата на майката.

# 26
  • Мнения: 1 072
Харесват ми Александър , Борис , Калоян и Никола, но се чудя добре ли ще стои да кажем Мартин и Александър
Не знам, на изложба ли ще ги показвате?

# 27
  • Мнения: 8
Xaxa може и на изложба да ги покажа ,според мен не върви едното да е Мартин ,а другото Кубрат

# 28
  • Мнения: 2 510
По-скоро не върви единият да е Мартин, а другият Груйо, или единият Крум, другият - Роберто, но всички имена, които се харесват на родителите, стават в крайна сметка и "подхождането" им е доста субективно.

# 29
  • SF
  • Мнения: 21 407
Не е чак толкова субективно. Достатъчно примери се изписаха за неподходящи имена и смятам, че сме съгласни. Да Мартин и Стайко и Мартин и Кубрат, Джонатан и Божидар...
Мартин и Марин, Марио също са неподходящи, както и Алек и Александър, Валери и Валентин. Обективно неподходящи са.
Иначе да, всеки да ги кръщава както иска. Може и  В1 и В2 да ги кръсти, но темата е с друга цел. Майката е споделила първото име и очаква предложенията ни да са съобразени с него. А не да й казваме, че е субективно и тя да си реши и избере, щото за нас нямало било значение.

# 30
  • Мнения: 2 510
Ами, че не е ли точно така? За нас, айде мен, няма значение и точно тя, майката, или те - родителите - ще решат. Може за тях Мартин и Марио да си "подхождат". Затова казвам, че е субективно, изключая покъртителните примери, които обаче също имат своето място под слънцето.

# 31
  • Мнения: 5 593
Във форума са се споменавали много пъти двете сестри Наталия и Гичка, както и брат и сестра Цанко и Вероника. Не е нужно имената да се римуват, да са с една буква или някакви такива, но е важно да са равностойни.
Та в този ред на мисли да обобщя: за мен най-прекрасно се съчетават с Мартин тези три интернационални имена - Виктор, Теодор и Даниел.

# 32
  • SF
  • Мнения: 21 407
Да. Популярни, звучни, български имена.

# 33
  • Мнения: 8 976
за мен, във второто име е добре да има "р", усещане

# 34
  • Мнения: 2 510
Мартин и Георги ми звучат на мен добре.

# 35
  • SF
  • Мнения: 21 407
Ти държиш да ни докажеш, че всичко е субективно.
Не мисля, че това е комбинацията, която майката търси, но окей.
Помисли дали някое друго име към Мартин няма да ти прозвучи още по-добре. Сигурно ще се намери.
Или това е върхът?

# 36
  • Мнения: 2 510
Нищо не държа да доказвам. Трябва ли да е "върхът" предложеното от теб Даниел и за мен? Като последна инстанция ли заявяваш, че майката не търси това? Тя е писала, че иска да има имен ден, галено име и да е силно мъжко име. Георги по дефиниция отговаря на зададените условия, макар аз да не го харесвам за име на моето дете например. Какво да мисля дали няма да ми хрумне нещо върховно... 🤣 Нормално българско име и в случая ми звучи добре като комбинация с Мартин.

Последна редакция: вт, 30 авг 2022, 06:12 от Enter Sandman

# 37
  • Мнения: 12 406
Антон и Андрей предложиха ли ги вече? Имат именни дни, имат и галено Тони и Анди.
Мартин и Антон
Мартин и Андрей
Мартин и Евтим (имен ден 20.01; Тими)
Мартин и Кристиян
Мартин и Стелиян
Мартин и Константин
Мартин и Никола/Николай/ Никита
Мартин и Михаил
Мартин и Димитър
Мартин и Симеон

# 38
  • София
  • Мнения: 13 498
Ами, че не е ли точно така? За нас, айде мен, няма значение и точно тя, майката, или те - родителите - ще решат. Може за тях Мартин и Марио да си "подхождат". Затова казвам, че е субективно, изключая покъртителните примери, които обаче също имат своето място под слънцето.

Много пъти съм писала, че съпругът ми и брат му са Николай и Никола.
Така са решили родителите им, това им е харесало.

# 39
  • SF
  • Мнения: 21 407
Simple Smile Simple Smile Simple Smile Странно и интересно Simple Smile В момента съм с огромна разтеглена усмивка на лицето си. Близнаци ли са? Но и да са близнаци, пак е странно. Имат ли си различни кратки имена или и двамата са Ники?

# 40
  • София
  • Мнения: 13 498
Не са близнаци. Свекърите ми никога не са ползвали умалителни имена. Приятелите им казват Ники и КолеВ.

# 41
  • Мнения: 5 593
Сега прочетох за две близначета Веселин и Радослав (ако беше Радостин, още повече щеше да ми хареса). Това е пример за доста добре съчетаващи се имена.
Николай и Никола избиват рибата. Simple Smile))

# 42
  • София
  • Мнения: 13 498
Всъщност, те са си различни личности със свой живот и дори не се впечатляват от еднаквостта.
Между другото, двамата са с различни фамилии. Единият носи родовото име за фамилия, а другият дядовото име.

# 43
  • SF
  • Мнения: 21 407
Ееее, поне това!
Да, аз съм убедена, че човек свиква. За тях това е даденост. Не могат да се преродят с различни имена и няма смисъл да се хабят.
Впечатляващо е, когато за първи път го чуваш. Ако ги познавах, също щях да ги приемам като различни личности.
Имам приятели Ники, и другият е Ники. Не ги бъркам, не ги смесвам, не ме смущава. Имам и приятелки с еднакви имена, но са различни и се отнасям различно към тях.
Единствено, когато говоря на други хора, трябва да уточнявам за кой Ники става въпрос.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 1 440
Fever, любопитно каква е причината двама души да изберат вариации на едно и също име за децата си, би ли споделила, ако знаеш?
Иначе нищо шокиращо няма, но е леко странно, да, при толкова голям избор на хубави имена да се върти едно, но вкусове и обстоятелства всякакви...
Знам за подобен случай, там децата са разнополови, а дядовците имат сходни имена, та всичко е нагласено.

# 45
  • София
  • Мнения: 13 498
Същата е причината. Дядовците. И кръстникът. Заиграли са се с имената просто.
То и решението ни за нашите деца изглежда точно толкова странно, защото всички са с имена на растения, но пък бабите и дядовците също са с цветни имена.
Фамилна лудост ще да е. Някаква наша си ексцентричност.

# 46
  • Марс
  • Мнения: 616
Тервел.

# 47
  • Мнения: 8 976
Fever, любопитно каква е причината двама души да изберат вариации на едно и също име за децата си, би ли споделила, ако знаеш?
Иначе нищо шокиращо няма, но е леко странно, да, при толкова голям избор на хубави имена да се върти едно, но вкусове и обстоятелства всякакви...
Знам за подобен случай, там децата са разнополови, а дядовците имат сходни имена, та всичко е нагласено.
Повтаряемостта на имената в рода цели да запази идентичността на семейната група.
По друг начин казано родът 'привлича' определени имена, според родовата 'програма'. Дори родителите да кръстят детето иначе, ще се появи човек в рода (може да е съпруга) с такова име.

Никола и Николай нямат еднаква вибрация. (Никола е 8, Николай е 9). Няма да са сходни по характер.

Аз се рових в имената и дати в нашия род, определено имаше повторения, и в имена, и в дати. Един и същи корен на имена, някои собствени, други производни ( с наставка ОВ/ОВА презиме или фамилия).  И щом ми попаднеше име на нечия съпруга или съпруг, веднага си личеше, че не е от нашия род, и по името и по датата. А с моя съпруг също имаме съвпадения на важни дати на хора в моя род и неговия род.

# 48
  • SF
  • Мнения: 21 407
То си има и логика в това. Имало е традиция да се кръщават децата на членове на семейството.
Много е интересно, но трябва да се отвори нова тема, за да не пречим на тази.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 978
По темата Мартин "върви" с доста имена. Най-напред се сетих и аз за Виктор. От изборените от вас според мен си отива с Борис и Александър, не толкова с Никола и никак с Калоян. 😀

Последна редакция: ср, 31 авг 2022, 22:06 от hetera

# 50
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 059
Мартин и Калин или Орлин(не знам защо точно тези избрах,може би,защото завършват на-ин).Като бях бременна с Росен се бях зарекла ако е момиче да е Румислава(а аз много харесвам имена завършващи на -слав/а), обаче като разбрахме, че ще е момче, а аз държех да е с буквата Р и нито едно, дето е с Р и завършва на -слав не ми хареса.Даже тема бях пускала тук за името,въпреки че с ММ бяхме избрали още в 11 г.с. Росен(тогава разбрахме, че е момче).

# 51
  • Мнения: 444
По повод братята Никола и Николай се сетих за Плевнелиева с децата Йоана и Йоан…
По темата:
Мартин и Виктор

Общи условия

Активация на акаунт