Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 65

  • 39 272
  • 746
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 410
Е, то може и луната да се обърне към Земята с другата си страна, и да видим, че от другата страна всичко е цветя и рози и да се преселим да живеем там, и тогва да почнем да продаваме тук. Wink Но все пак говорим за хора с инвестиционни намерения, които със свободните си пари са си купили имот. Те не са го купили, за да се чудят после за какво да го продадат, а за да си го държат с цел инвестиция. Така че, веоятно ще има и такива единични хора, но масово няма да е.

Т.е. инвестиция е покупка на нещо със значителни средства, което никога не смяташ да продаваш?

# 676
  • Мнения: 535
По принцип, въртях го, смятах го и честно за хора купили с кеш (кеш от трудов доход, не от продажба на надледства), каквато съм аз, не мисля, че инвестирането в имоти и държането вовеки ще ме направи богата или нещо, даже въобще, ще му робувам на имота. Аз съм свикнала на един стандарт на харчене и ако утре реша да си почина от работа или закрият фирмата и нямам спестявания, доходността от наеми от 2 двустайки във Варна, няма да ми е достатъчна, за да мога да живея - и пътувам. Тоест наливаш всичкия кеш в тухли и после живееш с ограничения 😀 ест всеки гледа от кошницата си. Ако някой купува с кредит, живее пък да го плаща, те така. Ако много други живеят в ограничения (което на всички ви е далечно в момента), заради високи лихви, сещате св какво ще стане с икономиката и всички балони, те това искам да кажа

Последна редакция: ср, 12 окт 2022, 17:36 от MaryPop

# 677
  • Бургас
  • Мнения: 6 236
Ама защо да го продавам? Заключен няма да го държа, ще го давам под наем, а високите данъци ще ме провокират, дори да е заключен, да го пусна да носи някакъв доход, поне да си покрива данъците. Ако е в такъв печален вид, че да не става за друго, защото не виждам причина нормален имот, в който могат да живеят нормални хора да се държи заключен.
Ще продавам само в ситуации, ако реша да купувам нещо друго, но не на всяка цена.
На всяка цена се продава имот само в ситуации, ако недай си Боже, ти трябват спешно и много пари (обикновено не по добър повод), които няма откъде да вземеш.
Или ако трайно напускаш страната и искаш да купиш в чужбина например.
Хубаво се говори тука за някакъв демографски апокалипсис, ама най-големият такъв е в началото на 90-те, когато се отварят границите и млади, здрави и фертилни хукват по света да си търсят късмета. Тогава някои хора в темата или не са били родени, или едва са прохождали. Та не са паднали и тогава цените на имотите, напротив.

# 678
  • Мнения: 7 168
Защото повечето тръгваха с намерението да се върнат като донесат пари ... май това остана ефективна стратегия за малцинствата. От способните българи много малко се върнаха. Повечето си изградиха живота в чужбина. Българите не живеят на кланове и на катуни.

# 679
  • СИ
  • Мнения: 4 403
По принцип, въртях го, смятах го и честно за хора купили с кеш (кеш от трудов доход, не от продажба на надледства), каквато съм аз, не мисля, че инвестирането в имоти и държането вовеки ще ме направи богата или нещо, даже въобще, ще му рубувам на имота. Аз съм свикнала на един стандарт на харчене и ако утре реша да си почина от работа или закрият фирмата и нямам спестявания, доходността от наеми от 2 двустайки във Варна, няма да ми е достатъчна, за да мога да живея - и пътувам. Тоест наливаш всичкия кеш в тухли и после живееш с ограничения 😀 ест всеки гледа от кошницата си. Ако някой купува с кредит, живее пък да го плаща, те така. Ако много други живеят в ограничения (което на всички ви е далечно в момента), заради високи лихви, сещате св какво ще стане с икономиката и всички балони, те това искам да кажа

Две двустайки във Варна, ако не са на много добро място и супер удобни и направени ще ти носят нещо като 700-800 лева чист доход. Но и тия пари са много условни. Като цена за инвестиция са над 300, може и 400 хиляди лева. Баси инвестицията, а? Аз не го виждам точно като инвестиция.
Имам познати и колеги, които робуват на подобни покупки. И стигам до извода, че най-добре ще са наследниците, които един ден ще продават или прибират чисти пари от наеми.
Купувал съм по дребни имоти, когато останат пари от нещо друго и без да се напъвам много. Някои се оказаха добро попадение. Но един друг въобще. И земеделска земя ми предлагаха преди време. Мислих и се отказах. Един декар 3 хилядарки, рентата 100 лева. И кога ще печеля? В светлото бъдеще. И аз прецених, че е по-добре да живея сега нормално и без да се стискам много. От робуване на имоти файда няма.

# 680
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 848
Те не са го купили, за да се чудят после за какво да го продадат, а за да си го държат с цел инвестиция.
Ама с цел инвестиция се дава под наем, което значи амортизация и после ремонт на сума колкото половината му цена. Или оставяш празен, което пак свършва със същия разход.

# 681
  • София
  • Мнения: 4 668
На моменти има много дървено философстване в темата. И смятане на чужди сметки, пари, инвестиции, доходи, разходи.

Принципно няма лошо, но дървеното философстване има една особеност. Заради липсата си на връзка с практиката се губят основни положения и се заместват или с презумпции или изцяло с липса на такива. Разглеждат се и някакви много крайни сценарии, които са под 10% от цялото.
Хем да си с малка заплата, хем да останеш безработен, хем да си се накупил с апартаменти, хем да си изхабил всичкия кеш, хем да се случи нещо лошо и да трябват спешно пари, хем и да обичаш да си попътуваш, хем и да си купил преди 1-2 години на пика на цените. Хем и да е в незначителен варненски квартал, старо строителство и обзавеждане. Хем и да се приемат разкулачващи данъци, които да смачкат кулаците и да раздадат справедливост. Хем и да изчезнат българите като популация. Хем да се вдигнат лихвите и да стоят вдигнати 30 години.

Още нещо? Слабо, слабо!
Преди година тук се вещаеха изригвания на вулкани, падане на метеорити. Имаше повече трилър и съспенз. Къде по-интересно и забавно беше за четене.
Simple Smile

# 682
  • Бургас
  • Мнения: 6 236
Чак пък за половината цена ремонт... Няма да сменяш инсталации всяка година, едно освежаване и тук-таме някой уред.
На мен пък точно имотите ми дават свобода да правя каквото си искам и да не робувам например на работа, която не ми доставя удоволствие.

# 683
  • Мнения: 18 816
Нали разбирате, че дори за такива крайни случаи като болест и нужда от скъпо лечение, е по-добре човек да има какво да продаде без семейството му да остане на улицата, отколкото да няма.
-----------

Вярно, преди години тук беше по-весело - континети щяха да потъват от метеорити, как това ще се отрази на пазара в София и т.н.

# 684
  • Мнения: 535
Тангра, пий си хапчетата.

# 685
  • София
  • Мнения: 4 668
Тангра, пий си хапчетата.
Момент, да продам един апартамент, да си купя хапчета, че изхарчих всичкия кеш, а и тъкмо си почивам от работа. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 686
  • Мнения: 242
За онези, които си мислят, че под земната кора всичко е наред и те, земетресенията никак, ама никак не са се увеличили, нито вулканите. Пък тооо, щом официалните медии мълчат и не бият тревога, значи всичко е  ок.  Давайте дружно да чакаме какво ще ни каже телевизорът и каквото той каже, това ще е     https://scitechdaily.com/catastrophically-fast-basaltic-magma-ch … pgwJlSLuBKNSjZVVk

# 687
  • Мнения: 41 947
Имотите безрискова инвестиция и изискваща най-малко познания в сравнение с други неща? Разсмивате ме.

За някой човек, който разполага с определена сума пари - например спестени от работа, от продажба на друг имот или наследство много по-лесно и с по-малък риск да загуби парите си би било да си купи някакъв апартамент, дори и да го държи заключен, отколкото например да се прави на борсов играч без досега да е имал опит в това.

А и акции да има някой, и злато, и други неща, диверсификаията предполага да сложи нещо и в имоти. Не всичко, ама някакъв имот само допълва портфейла. Не виждам какво лошо има да си седи един имотец, у нас да се държи даже празен такъв не е скъпо. И после да се продаде в удачен момент.

# 688
  • Мнения: 2 679
Имотите не са най-добрата инвестиция, но са най-достъпната и безрискова такава от гледна точка на познания в инвестирането. И от тази гледна точка - не смятам, че ако някой е дал определена сума за даден имот с очакване стойността на имота да се повиши с 50%, ще е склонен да го продаде за по-малка печалба и хептен няма да иска да чуе за цена <= на цената за която го е купил.
Най-лесната, безрискова и ликвидна инвестиция е едно гърне жълтици, закопано на скришно място. Когато имаш свободни пари, добавяш по няколко жълтици. Когато ти потрябват - изваждаш няколко, без да продаваш цял имот защото ти потрябвали няколко хиляди, примерно за пътуване или лечение. Да не говорим ако стане война или бедствие кое ще е по-ликвидно: имоти или злато.
А пазарната цена се определя от последните сравними транзакции, а не от това за колко някой би си продал един негов определен имот. Отново да дам пример със златото: преди няколко месеца беше $1900/унция, днес е $1,670. Аз може да имам злато, купено на $1,800 и да кажа - под $2,000 не продавам, инак ще си го държа заключено. Пазарът обаче не гледа мен, а гледа тези, които продават и купуват днес, и днес цената е $1,670 - не я определям аз. Ако ми затрябват пари и продавам, ще трябва да се задоволя с толкова.
И с имотите примерно в Ман. Ливади е така: ако  сега почнат да се продават по 1500 евро, значи това е цената, независимо, че някой си може да е купил на 1800 и да си го държи заключен докато не стане 2000.
А на колко се продават зависи от пределния купувач - този, който купува сега, на база доходите си и отпуснатия му кредит, който може да обслужва при днешните лихвени проценти. Това е, което движи пазара на жилищни имоти дългосрочно. Вярно, има и хора, които влагат пари в такива имоти не за да живеят в тях, а за да ги препродадат после за повече, но това в основата си е пирамидална схема, която разчита на "по-големия глупак" в бъдеще, а не на фундамент. В Китай правеха така, поради липса на други достъпни варианти за инвестиции, и вижте докъде го докараха. Спадът тази година е голям, и според мен е само началото.

# 689
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 848
Големите удари с имотна печалба вече са в миналото, драстичните скокове се изчерпаха. След като имотите стигнат европейските нива накъде повече? Из Европа пазарът охладня, особено за по-скъпите неща, а пазарът се поддържа от хора които продават по-скъпия си имот за да си вземат по-малък и по-евтин. Това не говори за имотен бум. В София доста от нежеланите преди квартали се раззелениха, пусна се метро и хората са все по-малко мотивирани да се преместят, особено като се има предвид, че самата процедура по това е предизвикателство за повечето народ. Въобще желаещите да се впускат в авантюра са все по-малко.

За онези, които си мислят, че под земната кора всичко е наред и те, земетресенията никак, ама никак не са се увеличили, нито вулканите. Пък тооо, щом официалните медии мълчат и не бият тревога, значи всичко е  ок. 
В София няма вулкани, откъм земетръси вече е показало че сградите издържат. Калифорния се тресе по три пъти на ден и са на разлом, обаче цените им също държат добре ¯\_(ツ)_/¯

Общи условия

Активация на акаунт