Отговори
  • Мнения: 4
Имах прекрасна бременност и точно толкова прекрасни планове за раждането на нашето бебе.
Но то реши да се появи малко по-рано.  В началото на 37 г.с. влезнах да раждам по спешност в Аджибадем Сити Клиник.  Родих естествено. По време на раждането не получавах никакви инструкции, как мога да асистирам на процеса. За сметка на това  получавах навиквания и силен натиск върху корема при един от напъните, насред  раздиращата болка. Тоновете на детето бяха нормални през цялото време и нищо не налагаше подобен силов метод. Ще ви е трудно да повярвате кой водеше раждането ми...
 Вероятната причина за по-ранната му поява, казаха,  е предполагаема майчина инфекция. Детето бе поставено в кувиоз за няколко дни и лекувано.
Четири дни след раждането бях изписана, а бебето оставено на лечение.

При него ме допускаха за 5-6 минути два пъти на ден. Не ми позволяваха да го кърмя, дори когато вече беше извън кувиоз. Носех кърмата там. Рядко, почти като изключение, позволяваха да го взема в ръцете си.
След изписването ми, свижданията с детето ставаха само при ежедневно направен тест за ковид. Поискаха ми допълнително микробиология на кърмата и спряха да я взимат докато излезе резултата. Същата кърма, която до вчера не се нуждаеше от микробиологично  изследване, днес вече беше под условие.
Резултатът от нея показал, че кърмата има микроби. Знам, че няма как кожата на човек да е напълно стерилна, ние живеем в микробен свят, но дали тези микроби бяха нормално населяващите я или патогенни, не мога да кажа. Детайли никой, никога не ми даде, за сметка на императивни разпореждания.
Имаш микроби, не донасяй кърма!

Отношението?
Имах грях и той беше, че бях ничия пациентка. Попаднах там случайно по силата на обстоятелствата. Нямаше техен колега пред когото да засвидетелстват лоялност. Разликата в отношението между мен и останалите майки бе очевадна.
Не ми даваха изчерпателна информация за детето.Оставяха въпросите ми без отговор. Виждах, че детето се подобрява, но те ме убеждаваха, че не е така. Започна ежедневно отлагане на изписването на бебето.  Първо с ден, после с няколко, трети път с още 2 дни.
Даваха ми противоречива информация за лечението.Изведнъж на 7-я ден, по думите им, се появи допълнителна инфекция, която лекуват, но не знаят какъв е причинителя все още. Чакали резултат от поредната микробиология. (1)
Започнах да се съмнявам, че детето ми става жертва на система за точене на пари от здравната каса. За да не се оставям на съмненията, започнах да задавам още и още въпроси. В резултат станаха агресивни към мен, започнаха да повишават  тон, драстично скъсиха времето за свиждане. Грабваха бебето от  ръцете ми, щом решат да се отърват от моето присъствие и демонстрираха поведение на еднолично опекунство върху него.

При едно от свижданията, докато хранех с шише детето, то заспа. Загледах се в най-милото личице на света. Един от редките пъти, когато получих позволение да го държа в ръцете си  и да изживея магията на този миг. Но мигът бе разбит на парчета от приближилата се акушерка, която реши да наложи контрол над ситуацията. Предугаждайки смътно какво ще се случи казах  тихо –„Детето  спи!”.  Като шепот-молба за още малко време  заедно.
Тя не обърна внимание на думите ми. Една ръка се протегна, ръка на жена, вероятно ръка на майка и тази ръка стисна безмилостно от двете страни бузките на спящото бебе, след което с отривисто движение напъха биберона на шишето обратно в устата му. Блаженството на най-милото спящо  личице преля в израз на болка от неприятна изненада, която му поднесоха онези, в чиито ръце сме оставили най-милото си.
Не помня как се прибрах до вкъщи тогава. Не исках да си представям какво се случва там, през цялото останало време, когато мен ме няма.

Вероятно, от страни погледнато изглежда, че решението ми за отказ от лечение е повлияно от емоциите на една скорошна родилка, но истината е, че аз направих напълно информиран избор. Взех  решение след много консултации с медицински и правно компетентни хора. На осмия ден след раждането стоях  пред вратата на отделението по неонатология, за да откажа лечение на детето си, каквото право имам по закон.
Заявих своето решение и се оказа, че истинската битка въобще не е започвала.
Но не мислете, че тази битка е с добронамерени, състрадателни, клели си в Хипократовите думи медицински лица, чийто приоритет е здравето на бебето.
Битката е  за пари.
Парите по клинична пътека, тази поредната, по която отказвам да лекуват детето ми.
Не мислете също, че те няма да получат парите за нея по ЗК. Ще ги получат.
Тогава ще попитате, защо и от мен ги търсят тези пари. Нямам отговор на този въпрос.

Отказах да подпиша документ, с който се съгласявам да ги платя.
Казаха ми, че съм длъжна да покрия тази сума. Не успяха да назоват законов акт, който ме задължава. Убеждаваха ме, че съм подписала съгласие да плащам подобни разходи още с информираното съгласие при раждането (?!). Поисках да видя този документ. Да, ще го видя, но след като платя, отговориха.
О, да те разбират, вероятно не мога да си позволя финансово да платя престоя на детето, затова искам да прекратя лечението му при тях…
„Животът на детето е в опасност!”,  „Ти застрашаваш  и здравето, и живота му”, „Ти не осъзнаваш риска в който го въвличаш!”, „Детето не наддава  на тегло”(2). 
Според  епикризата писана от същите, изрекли горните твърдения - „Детето се изписва в стабилизирано общо състояние, афибрилен” .  Пак според епикризата кръвните показатели са в норма и показват  липса на всякаква инфекция.
Изброените словесни еквилибристики, бяха само част от прийомите за обработката на психиката на една наскоро родила жена.
Дали им е било трудно да я смажат психически? Лекар и социален работник…Дали?

Чувствах се като във евтин американски хорър. В полутъмно полицейско, тясно и задушно мазе, с онези люлеещи се прашни, висящи от тавана лампи, осветяващи лицето на клетия герой, върху който куките прилагат още и още заучени психологически методи, че да кандиса и най-сетне да признае, че е удобният виновен . Като не успяват, отиват в съседната стая да се нахъсат,  после се връщат още по-настървени. Ще го въртят на шиш, ще види той. Шефа чака резултати…

Взех си детето.  Не платих исканата сума за клиничната пътека от 2000 лв.. Платих единствено сумата свързана с раждането и престоя на детето, малко над 3 000 лв.
 
Няма да правя изводи и квалификации на глас. Няма да соча имена. Нямам такава цел. Целта ми е гласност на моите преживелици, които могат да бъдат полезни в избора на здравно заведение за сбъдване на най-съкровеното събитие в живота на други момичета.
 Платих висока лична цена в самия старт на моето майчинство и тя не се изразява в пари. НО получих детето си здраво,  въпреки системата, която напук на основната си функция, най-малко се интересуваше от неговото здраве.
Добрата новина е, че и двамата сме добре  и понастоящем се борим с отказ на бебето от кърмене в резултат на дългата, принудителна раздяла. Намерихме човечни лекари, които да се грижат за здравето на нашето бебе.

И сега, онези мигове на блаженство изразени на най-милото личице са само наши.
На мама и бебе.
Протегнатите  груби ръце, които ги чупеха, са вече далеч от него. Те остават единствено в кошмарите на мама. Мама, която винаги ще пази усмивката на най-милото личице на света.


(1) В епикризата има резултат от една единствена микробиология на ушен секрет, взет в деня на раждането.  В нея се откриват бактерии, но без растеж .
По думите на втория ни консултант- неонатолог, който потърсихме веднага след изписването, това е напълно нормална среща  на новородено с микрофлората на майката.  Откритите бактерии са естествено населяващи  родовите пътища на всяка жена. Срещата на бебето с тях става повод за първоначално изграждане на имунитет у детето. Това е и една от ползите на естественото раждане.
Въпросното изследване, обаче, е една от причините на детето да се приложат високи дози, венозно вливани,  ДВА широкоспектърни антибиотика в продължение на целия 8 дневен престой, до отказа ми от лечение. В резултат, чревната микрофлора на детето е претърпяла сериозно увреждане, което се изрази в силни коремни спазми, вече овладяни.

(2) При изписването теглото на детето бе с 50 гр. по-ниско от теглото при раждане или за всичките 8 дни то  бе наддало с около 200 гр.  Прегледа за второ мнение установи лека дехидратация.
Двадесет и четири часа след изписването, изцяло на майчина кърма, бебето наддаде с 300 гр само за ден.

# 1
  • Мнения: 630
Бъдете здрави и Вие, и бебенцето Ви!

Много сте възпитана и сдържана в описанието си на преживяното, за което Ви поздравявам.

Няма никакво оправдание за подобно поведение! Честно казано, не знам как спят подобни хора - те си знаят...

# 2
  • Мнения: 3 010
Съветвам ви да подадете жалба.

# 3
  • Мнения: 6 895
Желая много здраве и хубави мигове на бебочето и на Вас!  Heart

Цитат
Взех си детето.  Не платих исканата сума за клиничната пътека от 2000 лв.. Платих единствено сумата свързана с раждането и престоя на детето, малко над 3 000 лв.

Как така 3000 лева?! Нали сте родили по спешност?!!! Всичко това се поема по клинични пътеки, те на какво основание са искали и прибрали тази огромна сума пари?!!! Че и още 2000 са искали? Що за наглост е това?!

Имате ли документ за плащането? Аз също бих подала жалба и бих инициирала проверка. Зная, че е трудно човек да се занимава с жалби в такъв момент, но тази наглост трябва да бъде санкционирана. Може би ще е по-лесно да се обърнете към медиите, те често разнищват добре. Също пациентски организации. Проверете и в НЗОК доколко са имали право да Ви искат заплащането, което сте направили.
https://iamn.bg/%d0%b7%d0%b0-%d0%b0%d0%b3%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b … 1%81%d1%82%d0%b8/


ПС Обикновено такива суми събират под форма избор на екип, разни дарения. Но какъв избор при спешно раждане и какво дарение при такова отношение?! Вие сте принудена да платите.
В Наредбата е забранен избор на екип при спешност.
https://lex.bg/laws/ldoc/2135527794/
Някои текстове за подсказка:
Скрит текст:
чл. 2 (4) (Нова - ДВ, бр. 22 от 2016 г., в сила от 01.04.2016 г.) Лечебните заведения, сключили договор с НЗОК за оказване на медицинска помощ, не могат да определят цени и да изискват и приемат плащания/доплащания от задължително здравноосигурените лица за предоставяната им медицинска помощ от пакета по ал. 1, за която лицата имат съответното направление, издадено по реда на тази наредба.

Чл. 33. (Нов - ДВ, бр. 22 от 2016 г., в сила от 01.04.2016 г.) Пациентът и неговите роднини не могат да извършват дарение на лечебното заведение за болнична помощ, оказващо медицинската помощ на лицето, и на свързани на лечебното заведение лица по смисъла на Търговския закон в рамките на един месец, предхождащ деня на хоспитализацията, и по време на провеждания диагностично-лечебен процес до приключването му с последния планиран контролен преглед.

Чл. 29. (Нов - ДВ, бр. 5 от 2011 г.) Не се допуска извършването на избор на лекар/екип:
4. (нова - ДВ, бр. 22 от 2016 г., в сила от 01.04.2016 г.) в условията на спешност;

Последна редакция: пт, 16 сеп 2022, 18:12 от Diorela

# 4
  • Мнения: 344
Уау, като работила в болницата мога да кажа, че режима на свиждане , както и микробиология на кърма правят всички. Повечето хора се радват, че има правила.
Това с парите звучи като да отида на масаж, да ми извършат масажа, да не платя и да се чудя що не ми отварят шкафчето да се преоблека.
Никой не може да гарантира, че е имало на 100% причина детето да се хоспитализира, но със сигурност каквото е предвидено по клинична пътека е направено. Тоест имало е изследвания, грижи, може и консултации със други специалисти, така че парите са дължими. А защо ви търсят пари? Защото НЗОК покрива една част от пътеката, болницата като частна има право да потърси останалата част от пациента. При отказ от лечение-пътеката пада, защото не е изпълнена, не се взимат пари от НЗОК и са поискали да покриете цялата пътека до момента. И да, ако се откажете от лечение са длъжни да предупредят, че носите отговорност за живота на детето.
Пишете много красиво.

# 5
  • Мнения: 54 444
Като майка на преждевременно родено дете, стояло 50 дни в неонатология, мога да кажа, че никой не задържа току така бебета, за да източва пътеки. Ако беше вярно, всички бебета щяха да стоят по 1 месец поне.
За кърмата съм абсолютно "за", да се прави МБ. Болницата не е само за вашето дете и има риск от вътреболнични инфекции, с които по начало имат печална слава нашите болници. На мен изобщо не са ми приемали кърма, нито капка. На АМ беше и така си остана.
Намирам за напълно основателно да ви искат доплащане на пътеката, след като си вземате, на ваш риск, детето по-рано. Така е във всички болници. Момента с пътеките и дали трябва да я има тази система, не коментирам.
С две думи, за мен няма проблем от страна на болницата. За вас може да е грубо отношението, но те са длъжни да се грижат за още деца и не могат да чакат всяко едно от тях да е будно, за да го хранят/ къпят и преглеждат. И на мен ми се стори, че ги премятат доста бързо, но това е положението. Бавно и спокойно - у вас, с едно дете.

# 6
  • Мнения: 4
Цитат
Имате ли документ за плащането? Аз също бих подала жалба и бих инициирала проверка. Зная, че е трудно човек да се занимава с жалби в такъв момент, но тази наглост трябва да бъде санкционирана. Може би ще е по-лесно да се обърнете към медиите, те често разнищват добре. Също пациентски организации. Проверете и в НЗОК доколко са имали право да Ви искат заплащането, което сте направили.
Имам, да. Подготвям жалба. Благодаря за споделената информация. Heart

Като майка на преждевременно родено дете, стояло 50 дни в неонатология...
Детето ми беше доносено и със самостоятелно дишане. Просто не се роди на термин.
Благодаря за споделеното мнение.

Последна редакция: пт, 16 сеп 2022, 18:48 от MammaBear

# 7
  • Мнения: 6 150
Преди 7 години и аз родих в Токуда, и няколко неща ми оставиха лошо впечатление. Няма да задълбочавам за отношение, хигиена и т.н., но най-фрапантното бе именно като заглавието на темата - докато не оправиш сметката на изписването, буквално бебето е като техен заложник. И въобще не иде реч за нежелание за плащане, както случая тук. Е, това просто ми преля чашата за престижната частна болница. На фона на другите сигурно е цвете и това, но аз се втрещих, а грам не съм емоционална и тъй поетична като авторката.
Та, с две думи - не се учудвам. Мислех, че нещо съществено се е променило през годините, но уви - кервана си върви по все същата пътека. Тъжно.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 569
Хм, не знам какво да кажа. Предстои ми второ раждане, избрала съм държавна болница точно по тези причини. Имам и приятелка специализант в Токуда и не всичко изглежда така, както една прясно родила жена го вижда. Всички майки изгаряме да сме с бебенцето си, но за лекарите и сетрите приоритет е да изпишат здраво бебе. Вероятно имат някаква процедура, която спазват винаги, при всички случаи, освен ако не е нещо много специфично. А за парите - не знам какво ви учудва толкова, това е частна болница, която си прави бизнес, както си иска. И все пак, важното е, че сте вкъщи, бебето и Вие сте добре.

# 9
  • Мнения: 12 790
Действително е така, че ако има задействана клинична пътека и вие откажете да се довърши лечението по нея, болницата не взима пари от касата.
За подмятане на бебе и грубо будене, имай доверие на акушерките. Те са обучени и знаят кое как се прави.
За другите неща нямам думи.

# 10
  • Мнения: 923
Като майка на 2 недоносени деца, едно от които прекара 3 месеца в неонатология, до някъде ви разбирам. Не мога да се съглася обаче, че задържат нарочно бебетата за източване на касата. Радвам се, че бебето и вие сте добре! Аз лично до живот ще съм признателна на докторите, които се бориха и спасиха живота на дъщеря ми. И не ми поискаха нито лев за това. Някъде четох, че болничния престой на недоносено бебе в интензивно отделение може да стигне до колосалните 50 000 лв. на месец. Не знам какво щяхме да правим, ако се налагаше да плащаме такива суми за да спасим живота на децата си.

# 11
  • Мнения: 4
Това с парите звучи като да отида на масаж, да ми извършат масажа, да не платя и да се чудя що не ми отварят шкафчето да се преоблека.

Аз не работя в болница.
Но в духа на  метафората, която използвате, бих попитала, ако масажистът ви измисли  един плексит, заради спорадична болка в рамото, с което  се „абонирате” за услугите му няколко процедури напред, дължите ли му доверие ?!
А дължите ли му пари за целия абонамент от процедури, ако не вярвате на преценката му?!
А ако не вие, а детето ви бъде окичено с подобна „находка” и "заключено в шкафчето" за терапия, от която според масажиста то се нуждае?!
Риторични са въпросите, разбира се.

Цитат
...болницата като частна има право да потърси останалата част от пациента

Както споменах в началния си пост, консултирах се със специалисти в това число инспектор в НЗОК и юрист по мед. право.

Ето някои основни изводи на база на информацията, която получих:

Заплащането при напускане на болница от здравноосигурен пациент, какъвто е случая,  не е регламентирано в закон или подзаконов акт, а само в правилници на болници, които нямат юридическата тежест на основните закони. Това обяснява и изнудването на което бях подложена, за да се ангажирам с плащането на кл. пътека чрез подпис върху техен документ.

Но ако са извършени всички основни лечебни процедури от болничното заведение, независимо от съкратения престой на пациента, НЗОК заплаща клиничната пътека изцяло. Само че, това НЗОК доказва  с проверка.
Проверка!
Такава обаче често не е желана (защо ли?) от ощетената страна, т.е. от болничното заведение.

Пациентът има следните гарантирани по Конституция и закон права:

чл. 90, ал. 1 от Закона за здравето – пациентът може да откаже по всяко време предложената му медицинска помощ или продължаването на започнатата медицинска дейност.

Правото на свобода – чл. 30, ал. 1 от Конституцията на РБ.

Цитат
Пишете много красиво.
Благодаря.

Последна редакция: пт, 16 сеп 2022, 22:30 от MammaBear

# 12
  • Мнения: 344
Гарантирам, че ако на вход не сте попълнили документи относно доплащането по КП, както и за неонаталния пакет, то на изход при фактуриране сте раздали няколко подписа върху съответните документи.
Успех желая!

# 13
  • Мнения: 6 299
Може ди имате права по Конституция, но не  и в частна болница, в която всички знаем, че се плаща и то сериозно. Извинете, но аз не рабрах всъщост Вие как попаднахте точно в Аджибадем да раждате? Бърза помощ ли Ви закара там по спешност или Вие сама по свое виждане решите да отидете в болницата? Защо например не потърсихте помощ от Вашият лекар и да отидете да раждате, където вероятно той е казал, че можете да родите по НЗОК? Щом сте се съгласили да родите в частна болница, то от самото постъпване е било ясно, че Ви чака плащане и със сигурност сте подписали документи указващи, че сте запозната с условията за престой и мед. услуги, които ще получите. Пуснете жалба, но съм сигурна, че ще ударите на камък.

Последна редакция: сб, 17 сеп 2022, 07:46 от fatalina

# 14
  • Мнения: 54 444
Като не искате да плащате, отивате в държавна болница, при случаен лекар и готово.
Фактът, че сте избрали Токуда, означава, че сте наясно с таксите за частна болница.
Аз съм била в Токуда, на мен пък никакви пари извън потребителската такса за 2 дни не ми поискаха. И фактура ми дадоха хората, нищо, че съм физическо лице.
Ще следя темата, ако споделяте развитието, но не мисля, че имате основание за жалби.

Общи условия

Активация на акаунт