Противогрипна ваксина сезон 2022/2023/2024

  • 28 981
  • 578
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 54 785
Мускулно се слага, не подкожно. Толкова знаят в аптеките.

# 76
  • Мнения: 5 052
И подкожно може ваксигрип, пише на опаковката SC и IM. Майка ми ми я сложи подкожно, да не ме боляло  Grinning На мъжа ми обаче безжалостно му я хакна в мускула.

Иначе имало малки разлики в изградената имунна защита, имало и разлики според това в кой мускул е сложена, но са минимални, при анализ на големи кохорти се виждат. На индивидуална база, ако са налучкали правилните щамове, нямало съществено значение къде се слага.

# 77
  • Мнения: 54 785
Никаква болка не усетих, дълбоко ми я сложи. Но тя е толкова малка иглата, от какво да боли?
Имам леко зачервяване, колкото 5 стотинки. Болка не.

# 78
  • Мнения: 2 484
И подкожно може ваксигрип, пише на опаковката SC и IM. Майка ми ми я сложи подкожно, да не ме боляло  Grinning На мъжа ми обаче безжалостно му я хакна в мускула.

Иначе имало малки разлики в изградената имунна защита, имало и разлики според това в кой мускул е сложена, но са минимални, при анализ на големи кохорти се виждат. На индивидуална база, ако са налучкали правилните щамове, нямало съществено значение къде се слага.

В листовката пише дълбоко подкожно или мускулно. Докторките приятелки, когато преди повече от 20г. ме учиха как се слага, ми обясниха, че ако е плитко боли! И се оказаха прави, защото първия път ми я сложи позната фелдшерка уж дълбоко подкожно, но болеше. А в техникума тетанус подкожно болеше цял месец! И всички бяхме потърпевши, а не само аз. Получи се бабунка, която се разсея едва след месец.....И в двата случая не беше в делтоидния мускул, а по-надолу.

# 79
  • Мнения: 5 052
Не знам, ама не ме заболя Grinning важното е, че е поставена.

# 80
  • Мнения: 54 785
Тетанус е друга работа. И мен ме боля месец, имах топче колкото череша и се разнесе бавно. Самата ваксина е такава.
Тази сутрин усещам болка при допир. Ръката си я движа спокойно.

# 81
  • Мнения: 13 399
Изобщо не си и помислям да сравнявам след противогрипна и след тетанусната как се чувствам, то няма нищо общо.
Последната против тетанус с дни ми беше неприятно да си протягам ръката нагоре и със седмици напипвах къде е бодната. Поставена от същия човек дето ми е слагала и всякаква друга ваксина, та не е от кофти поставяне. Противогрипните я усетя по-чувствително там за един ден, я не. Гледам да давам дясната ръка за тях че спя на лявата си страна и евентуално първата вечер може да ми е неприятно иначе. Но май повече по навик е това, не че толкова има нужда, поне при мен.

# 82
  • Мнения: 2 484
Тетанус е друга работа. И мен ме боля месец, имах топче колкото череша и се разнесе бавно. Самата ваксина е такава.

Не. Последния път ми я сложиха дълбоко в делтоидния мускул и болеше само 3-4дена. Тоест, ако се направи така, не боли цял месец и не се образува топче. Но пък се обадиха някакви лимфни възли под устата ми и ме боляха няколко дена. Никога по-рано не беше се случвало. Или ваксината не е била качествена или реакцията на моя организъм към такава ваксина се е променила.

# 83
  • София
  • Мнения: 9 706
Здравейте!

Тази година някой от София ходил ли е в РЗИ за поставяне на противогрипна ваксина? С предварително записване на час ли става и на кой телефонен номер се записва час?

# 84
  • Мнения: 54 785
А защо трябва в РЗИ? Ваксини има по аптеките, всеки ЛЛ може да я сложи. Даже и в манипулационна на всяко ДКЦ също.

# 85
  • София
  • Мнения: 9 706
Отказват по ДКЦ-тата. Миналата година питах на няколко места, разбира се аз искам да си платя манипулацията,  но се отказах вече да ги питам.
ЛЛ ще я сложи, но там проблемът е, че ни вика в неудобно за нас време. Затова се опитвам да си намеря друг вариант. В краен случай ще сме при ЛЛ.
Знам, че има ваксини по аптеките. Купила съм си ги. Искам някой да ни ги постави.

# 86
  • Мнения: 2 484
Отказват по ДКЦ-тата. Миналата година питах на няколко места, разбира се аз искам да си платя манипулацията,  но се отказах вече да ги питам.
ЛЛ ще я сложи, но там проблемът е, че ни вика в неудобно за нас време. Затова се опитвам да си намеря друг вариант. В краен случай ще сме при ЛЛ.
Знам, че има ваксини по аптеките. Купила съм си ги. Искам някой да ни ги постави.

Толкова ли нямате съседка, роднина, приятелка?

Може и сами, ако имате този кураж и прочетете указанията от миналите години.

Аз понякога за мускулни инжекции търся съседката, която е операционна сестра, но за тази ваксина никога, защото се справяме сами.

# 87
  • Мнения: 54 785
Не мисля, че в ДКЦ имат право да откажат да поставят инжекция. Има ценоразпис, плащаш си, защо не?

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 6 136
Отказват по ДКЦ-тата. Миналата година питах на няколко места, разбира се аз искам да си платя манипулацията,  но се отказах вече да ги питам.
ЛЛ ще я сложи, но там проблемът е, че ни вика в неудобно за нас време. Затова се опитвам да си намеря друг вариант. В краен случай ще сме при ЛЛ.
Знам, че има ваксини по аптеките. Купила съм си ги. Искам някой да ни ги постави.
Септември месец като отидох в Пирогов за  противоковидната ваксина, ми казаха, че там могат да ми поставят и противогрипната.
Не съм питала за цена.

# 89
  • Мнения: 2 484
Не мисля, че в ДКЦ имат право да откажат да поставят инжекция. Има ценоразпис, плащаш си, защо не?

Не зная правата им, но и други хора са казвали същото вкл. и за РЗИ. Предположенията са, че не е ясно как е съхранявана ваксината. Ако е била на тяхно съхранение е друго. Тогава май не отказват.

Общи условия

Активация на акаунт