Инфаркт

  • 1 085
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
Здравейте!
 
Наскоро преживях инфаркт внезапно. Без да имам високо кръвно,диабет , наднормено тегло. Вече си имам два стента. Явно пушенето и стреса са били решаващи фактори. Познати ми внушават ,че и ваксините са помогнали.
  Та...как продължава животът след това? Повече движение или по- малко? От какво се пазите? На каква терапия сте? Диета?  Трябваше след третия месец да ми бъдат сменени хапчета с по -малко агресивни,но не стана. Благодаря!

# 1
  • Мнения: 973
Много съжалявам да го чуя, на колко години сте и как разбрахте, че получавате инфаркт?

Ако ще помогне вуйчо ми е с много заболявания и ковид направо го беше довършил, но откакто мина на диета : немазен протеин ( месо, белтък яйчен, извара) и варени ( само варени) зеленчуци без мазнина с малко хляб се държи много добре , енергичен е и успява да се справя. Може да пробвате и вие.

# 2
  • Мнения: 124
Благодаря на всички включили се. На 47 години съм.
 Имах болка между гърдите цял ден,не обърнах особено внимание. Мислех,че съм настинала. На другата сутрин започнах работа нормално и след едно обилно и внезапно изпотяване съм припаднала. Така са ме намерили. Било е въпрос на живот и смърт.
 Попитах тук , защото лекарите от болницата и следващия ,
не са на едно мнение относно лекарствата, натоварването ,както и диетата.
 Не съм в България,никакъв ТЕЛК не са ми дали . На документите буквално пише запушване на миокарда. Имах право на 35 дни отпуск,които не съм ползвала . Изключително деен човек съм и една толкова дълга почивка ще ми съсипе психиката.
 Имаше и предшестващи симптоми,но ги отдавах на критическа възраст. Има ги и в момента,точно това ме обърква.

# 3
  • Мнения: 6 889
jeni4ka, съжалявам за това, което си преживяла.
Аз имах проблем с тежка тромбоза, оперираха ме, преживях и БТЕ и след това научих някои неща за ССИ, какъвто е и инфаркта. С висок риск съм от всякакви такива инциденти.  
Опитай да разбереш най-вероятната причина за инфаркта, за да намалиш риска. До колкото ми е известно, причината може да бъде запушване от плака или тромб.  Опитай да се свържеш за съвет  с добри бг кардиолози. У нас има много читави лекари. Има платформа Heale за онлайн консултации.
На твое място бих  се изследвала за тромбофилия. При мен се оказа мутация MTHFR, не усвоявам фолиева киселина, водеща до дефицит на вит В 9 и В12. От там се разбутва целия метаболизъм, увеличава се хомоцистеин, който е рисков маркер за ССИ. Този хомоцистеин може да се увеличи и от прием на някои лекарства, или увреждане на лигавицата на стомаха. Добре е да си го изследваш, заедно с В9 и В12.
Проблем е високият холестерл и триглицериди. За тях трябва да се внимава и диета, която е съобразена с това.
Следи си и тромбоцитите.
Също това
Цитат
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%B0%D1%80%D0% … D1%80%D0%B4%D0%B0
Най-често използвания кръвен маркер е концентрацията на изоензим на креатинкиназата и нивото на тропонин.
Покрай ковид често изследваха тропонина.
Пушенето свива съдовете, затова е рисков фактор. При стрес също се свиват. Така, че опитай да си създаваш повече хубави емоции. Прави неща, които ти доставят удоволствие и опитай да намалиш търчането и стреса.
Не се страхувай, че ще ти се увреди психиката, ако спазваш домашен режим. Когато се налага, ще спазваш. Намираш си занимание, което е подходящо и да ти е приятно. От няколко години съм предимно в къщи, бях доста време и в леглото. Книги и филми буквално писват по някое време. Научих се да плета и това ми е приятно. С тази рецепта се измъквам от доста сериозни проблеми вече няколко години, а лекарите се смеят с мен, че като му се живее на пациента, медицината е безсилна ( стар виц). Simple Smile

Пишеш за агресивно лекарство, какво имаш предвид, какво е пиеш? И каква е разликата между терапиите, които ти предлагат?
Аз пия ксарелто за разреждане на кръвта и ще е  за цял живот.

ПС Какви са тези предшестващи симптоми, за които говориш и имаш все още?

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 01:07 от Diorela

# 4
  • Мнения: 1 522
Но и всичко да правиш перфектно - животът е късмет до голяма степен.

# 5
  • Мнения: 124
Хапчетата ,които пия са Brilique, Concor, Inspra, Salospir, Pantium ,Crestor ,но това са имената им в Гърция. От вчера имам и Ксанакс, за да спя поне няколко часа ,без да се събуждам.
Diorela , внезапно изпотяване ,стягане между гърдите и гърлото , тревожност,недостиг на въздух, болки в крайниците , болка високо в стомаха , подобно на киселини...Все симптоми за сърдечни проблеми, не само на критическа възраст.
Що се отнася до изследванията си абсолютно права. Ако разбирам правилно текста вчера са ми изписали точно тези ,за които казваш ти.

# 6
  • Мнения: 6 889
От тези лекарства ми е познат само конкор - бетаблокер, намалява ускорения пулс, понижава леко кръвното.  И него пия.
От изследванията разгадавам само тропонин и холестеролите.

Цитат
Diorela , внезапно изпотяване ,стягане между гърдите и гърлото , тревожност,недостиг на въздух, болки в крайниците , болка високо в стомаха , подобно на киселини...Все симптоми за сърдечни проблеми, не само на критическа възраст.
От няколко години имам такива + ускорен пулс, прескачане на сърцето, устните ми посиняват на моменти, нямам сили да ходя. Но не са ми казвали, че имам проблеми, винаги, като ми правят ЕКГ, или ехо, казват, че е ок. След ковид м.г. имах и перикардиален излив, който уж се оправи. Недостигът на въздух ми е заради дробовете, че са на 75% от обема, имам емфизем, пневмофиброза, астма и т.н. И при мен има разминаване в лекарското мнение относно статитините, заради повишени холестерол и триглицериди - ендокринолози и кардиолог ми ги назначават, ЛЛ не иска да ги започвам, че може да имам сериозни проблеми с тях, а ако ги започна, няма спиране. И аз се чудя какво да правя.

ПС Ако решиш да си правиш генетично изследване за тромбофилия, когато си идваш в бг,  препоръчвам ти НГЛ , намира се в Майчин дом в София. Там цените бяха с осезателна разлика от другите.

ППС За спане бих ти препоръчала atarax - не води до привикване, за разлика от ксанакс и разни други от този тип. Преди да ми установят мутацията и сериозните дефицити с вит. В 12 и В9, нервите ми по едно време бяха опънати като въжета и тогава близка лекарка ми го препоръча. После проблемите се оправиха, като наваксах с витамините.

Последна редакция: чт, 22 сеп 2022, 00:06 от Diorela

Общи условия

Активация на акаунт