Домакинство и бебе вкъщи

  • 6 313
  • 76
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 18 802
Не гладя, освен на малко бебе и ползвам всякакви възможни уреди за улеснение. Домакинство, подреждане и чистене разпределям, за да стига по-малко до мен. Много съм щастлива от което.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 23 796
Янтра, мен по-скоро гланцът ме притесняваше отначало, като детето беше само на мляко, все пак оставя някакъв слой върху съдовете. Плюс това, нещо не ми харесваше идеята да се мият заедно с нашите неща, с остатъци от храна.
Продължавам да ви се чудя на акъла на младите майки. Ми лесно е - не слагаш гланц. Е, по чашите остават петна от капки.
И какво му има да се мият с вашите неща???? Ти не го ли пипаш, не го ли целуваш?

# 62
  • Somewhere beyond the moon and stars
  • Мнения: 649
Предполагах, че това ще кажеш за гланца, затова допълних, че не е единствената причина. Напомням, че имам предвид новородено бебе, с незрял организъм и имунна система.

Едно време (а и досега) не са ги събирали с хора извън семейството поне в първите 40 дни, за да не се предават бактерии и вируси. Според мен в чинии с остатъци от храна, оставени няколко часа в топлите месеци, може да се открие какво ли не. Вярно, температурата на миене е висока (65 градуса е максималната при мен), но не е стерилизация.

Правила съм това, което съм усещала като правилно, не твърдя, че е задължително за всички или че ще се случи нещо фатално иначе. Те и повечето падания в детска възраст не са фатални, но все пак гледаме да предпазваме децата от тях.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 23 796
Продължавам да съм в недоумение. ЗАЩО трябва да е СТЕРИЛНО? Споко де, и аз се бях чалнала с първото дете.

Едно време си е за едно време. Както и да не са ги събирали 40 дни така и детската смъртност е била много висока. Сега хем ги събираме, хем порастват.

Последна редакция: нд, 02 окт 2022, 10:35 от Янтра

# 64
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 313
Аз готвех в мулти кукър или в гювеч.Чистех с парочистачка.Чиниите в съдомиялната.Прането-пералня със сушилня...
Гладех,когато имам време.
Мъжът ми пазаруваше и или гледаше бебето ,докато аз върша домакинската работа или я вършеше той.
Случвало се е и той да донесе готова храна от някой ресторант...

Държа на чистотата.Особено,когато бебето започна да пълзи навсякъде...а и имам алергия към прах..

Справихме се двамата.Според мен е важно таткото да се включва и да помага с каквото може.

# 65
  • Мнения: 2 631
Охх пък ние ако трябваше да си съобразяваме чистенето с тригодишното... То май някакъв чистофайник ще да е, понеже като види и едно боклуче н апода и почва да вика "дааайй апукачкатааа, ного е мъсноо тука", а като види чинии в мивката и вика "татеее ела да мием чинии ама с водата" /демек на мивката да мият/ Scream
Оня ден пък се прибираме и той носи една голяма пръчка. Една баба от входа го пита за какво му е тази голяма пръчка и нашия се изцепи "да обирам паяжинитееее, че има ногооо" /да отбележа, че у нас няма паяжини, ама бабата не знам кво си мисли Joy

Така, че това "чисти като чисти и бебето" може да е много подвеждащо...

Joy Joy Със сълзи се смях на поста ти. Flowers Hibiscus Joy

Не прочетох цялата тема, но е успокояващо да се прочете как другите се справят. И аз съм в търсене на методи как да си улесня живота в момента, защото кочината ме побърква. В началото на годината прочетох книгите на Мари Кондо и изхвърлих чували след чували след чували и кашони вещи и боклуци. Книгите не можах да хвърля, но много други неща. Беше забавно за бебето да рови, направо беше в еуфория докато хвърляхме заедно неща, вадим от шкафовете, газиме, после сгъваме. Абе това си е сериозна игра за децата. Joy почти готова съм, малко ми остана. По едно време миналата година преди да навърши годинка вкъщи беше като апокалипсис. И мисля, че щях да се побъркам при гледката, затова сериозно се организирах, което за мен значи редуциране на вещите, организацията им така, че да не се разхвърля лесно и създаване на работеща рутина. Друга книга, която много ми помогна, е на Марла Сили ,, Sink reflections". Следвам колкото мога плана й, чистя основно на хапки по 15 мин на ден и останалото е рутина, мъжът помага много също. А детето (15 месеца) също почна да си чисти столчето след хранене, да ме имитира с парцалите, та иамм надеждата, че ще дам добър пример и за в бъдеще ще е по-лесно.

Моят план е: сутрин оправям 5-10 мин най-лошото, вечер не се ляга преди кухнята да не е в добро състояние за следващия ден иначе пак ще е апокалипсис, през деня оправям след детето колкото мога или го превръщам в игра, прах и прахосмукачка има всеки ден, последното след хранене почти винаги... пускам пране по 2-3 пъти на ден, детето ми подава дрехите или ги дърпа да ги закача на простора и много обича да играем на ,,пране". Joy понякога ползвам времето докато спи, понякога си почивам, зависи от деня. В никакъв случай не е идеално вкъщи, но значително по-добре и най-важното къщата ми не ме депресира и побърква.

За готвенето помага план за седмицата и спазването му. Аз ям каквото готвя за семейството, не готвя различно за мен с малки изключения. Разглеждаме книжки на пода или други неща, докато беля картофи примерно или ако съм на котлона давам лъжици да ги подрежда в една кошничка с дупки. Абе въпроса е домакинството да се превърне в игра колкото може или да е малко на заден фон докато детето играе. Така е при нас. А, и носилката помага. Първата годинка ме спаси. Сега все още оправям понякога, когато бебето е в ергоносилката, но много тежи. Примерно пускам така прахосмукачка, за да не се спъва в кабелите и да не трябва да го наглеждам през това време. Понякога и готвя докато бебето е в нея, но е трудно.

Последна редакция: вт, 28 мар 2023, 23:07 от snowwhite12

# 66
  • Мнения: 5 184
Само за протокола - Мари си призна, че метода ѝ не работи, когато вкъщи има деца, а наскоро даже каза, че е зарязала цялата тая работа Grinning
https://www.romper.com/entertainment/marie-kondo-has-given-up-tidying-with-kids

https://www.fatherly.com/news/marie-kondo-admits-konmari-method-doesnt-work-kids

# 67
  • Мнения: 2 631
Аз не го следвам дословно, но книгите й ме мотивираха много да се справя със ситуацията вкъщи. Взех си каквото мога от метода, и според мен не работи с деца, ако трябва да се спазва както тя казва маняшки. Аз оправях стая по стая и то чекмедже по чекмедже, даже килера оправих почти, но с помощта на мъжа ми и с огромна мотивация. Ако трябваше да метна всички дрехи на пода и една по една да ги преслушвам, нямаше да стане, но всеки ден по една купчинка тук-там и хоп-готово.  Детето много обича да си играе с дрехи. Мята ги, аз до него ги подреждам. Joy сега ми е много по-организирано вкъщи, направих каквото можах за 3 месеца и много по-лесно се поддържа къщата с детоксикиран от вещи дом. Но не бива да се очаква перфекционизъм или пък сгъване на чорапи като маняк, просто основен ред и нови малки навици и много мотивация. Аз щях да се побъркам от състоянието на къщата си, затова и имах много сила да попроменя нещо.

Последна редакция: вт, 28 мар 2023, 22:49 от snowwhite12

# 68
  • София
  • Мнения: 19 351
Това си е до ценности. Майка ми не ми е дала пример у нас да е облизано, хем всички чистехме - 4 души. Може би е трябвало да е малко повече чистница. Обаче ми се падна свеки - баш такава. Съответно у тях гости не ходеха, да не цапат.
Не знам тези неща вродени ли са или родителите тага ги набиват в съзнанието, че няма спасение.
Сънят е по-важен от оправената къща, но ще го установите на по-късна възраст

# 69
  • Мнения: 2 631
Разни хора, разни идеали. Grinning

# 70
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 407
Честно казано домакинството с бебе вкъщи се върти много по-лесно, отколкото когато бебето стане дете и майката тръгне на работа. А като са две или повече деца няма да отварям дума. Виж да гледаш бебе е трудно, особено ако е мрънкащо и неспящо, ама това няма нищо общо с прането и готвенето.

# 71
  • Paris, France
  • Мнения: 14 203
Янтра, мен по-скоро гланцът ме притесняваше отначало, като детето беше само на мляко, все пак оставя някакъв слой върху съдовете. Плюс това, нещо не ми харесваше идеята да се мият заедно с нашите неща, с остатъци от храна.
Продължавам да ви се чудя на акъла на младите майки. Ми лесно е - не слагаш гланц. Е, по чашите остават петна от капки.
И какво му има да се мият с вашите неща???? Ти не го ли пипаш, не го ли целуваш?

👍👍👍👍👍. Точно.

За сина ми, който се роди много недоносен, ми казаха да не стерилизирам биберони и че няма смисъл да се гладят дрешките. Първо не послушах съветите, но като се оказа, че трябва да се дохранва, набързо схванах 🌞.

Шишета и силиконови накрайници от биберони трябва да се изплакнат с чиста вода и през дупката на биберона да се насили с пръст вода (ако е с много малка дупка). После може и в миялна.

Бибероните, по 12 дневно първоначално, понякога повече!!!!!!!!!! ги миех на ръка като последния идиот, точно за да не миришат на препарат. Тогавашните прахове и таблетки миришеха гадно. Няколко пъти мих в миялна, но после плакнех преди да направя млякото.

Гелът на Finish 0% не оставя никакви следи върху съдовете и се изплаква на 100%. Нямам много капки по чашите след ползване. Слагам 5-10мл вместо пълна доза от 15мл. Не мият загоряло и следи от чай, кафе или котлон камък.

https://www.amazon.fr/Finish-Ecolabel-D%C3%A9tergent-pour-Lave-V … =pla-783800575650

Fairy platinum plus мият идеално, остават миялната лъскава и филтъра чист и никаква миризма по пластмаса. Чашите са без следи от капки и пластмасата също и това без гланц. Лимоновите са ми любими.   

След като сушилнята сви едни пелени, спрях да я ползвам. Установих, че на въздух за 3-4 часа са сухи. Оттогава не суша в сушилня и даже нямаме.

Домакинството ми е последната грижа 🤩.

# 72
  • Мнения: 863
Най-полезните ми покупки за бебе бяха кошара за игра - слагам там с всички играчки и спокойно си чистя, готвя и каквото там друго, и шезлонг - слагам, връзвам и пред банята като се къпя за публика. Така го избутах бебешорството, после вече става лесно. Под чистене да се разбира прах и някое пренареждане, робот чисти ежедневно, миялна мие чинии, кукър готви.
Може ли да споделите какъв е робота и дали сте доволна ? Simple Smile

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 1 929
Когато пускам прахосмукачка, детето на 2г7м стои на дивана и гледа оттам, защото хем я е страх, хем и е любопитно да гледа 😃 за миенето на пода съм и купила малък моп детски от лидъл- да мие и тя с мен- голяма игра пада.
Когато бърша прах и давам едно парцалче и не нея. Обича да се включва.
ако готвя- давам в една купа малко брашно и две лъжици и тя бърка, хвърчи брашно навсякъде, ама поне и е весело и аз си свършвам нещата 😂

Банята гледам да я чистя , когато баща и си е вкъщи или е на ясла, за да не се мотае покрай препаратите.

# 74
  • София
  • Мнения: 631
Аз родих през Януари, първо детенце ми е.
Като цяло моят мъж много ми помага, в самото начало само той пазаруваше, оправяше вкъщи, менкаме се когато трябва да се оправи детето. Аз си го храня разбира се. Но той ми е голяма отмяна. Heart Exl

Отначало си мислех, че няма да се справя, но вече съм факир.  Готвя си, чистя, оправям къщата, излизаме напред-назад, тренирам. Купихме си прахосмукачка робот, за да ми е по- лесно, но аз обичам да си прахосмукирам и си действам с другата, която е на Филипс без кабел, хем си почиствам, хем бебето заспива директно като я чуе Grinning добра оферта.

Обичам да готвя и успявам, да в момента не се развихрям, готвя по- прости и бързи нещица, но не бих казала, че не ми остава време. Може би вече като започне дребният да щъка из нас, ще ми е по- трудно. Засега смогвам с всичко.
Пералня и сушилня - мъжът ми ми помага там, то няма какво - едно копче и готово. Евала на технологиите Grinning Очаквах, че ще ми е по- трудно, даже си мислех да викаме родителите ни, но те живеят на по 250 км от София и няма как да стане постоянно, идват когато могат, но не за да ми помагат определено, а държа да си видят внучето, хаха. Innocent

Общи условия

Активация на акаунт