Аутистичен спектър - обединена тема

  • 142 054
  • 806
  •   2
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 757
Да Zara , и аз не мисля, че детето ми е типичен аутист. Но чета тук защото се интересувам от проблема. nnnina вече му предположи задочна диагноза СИД и я имам предвид. Не съм много наясно, но май синът ми няма проблем с очния контакт. Редовно идва и ми ми обяснява гледайки ме в очите и съвсем сериозно разни неща на неговия си език.
Desi , и моят син е адски упорит когато иска нещо - просто не спира докато не го получи. Ако не от мен ще пробва другаде - голям инат е, ама това качество си има и хубавите страни. Поне за синът ми е хубаво качество, нищо че за мен не е чак толкова  Wink.
За случката с катинара мисля, че и двете страни имат вина и наистина най-вече родителите, но не тя е не само че са оставили катинара на достъпно място. Наистина доста се улеснява живота на майката ако може за изпокрие всички опасни предмети. Но това просто е невъзможно. Така че е важно да научим децата да не се нараняват себе си или другите, да бъдат предпазливи и т.н. - това е проблемът на нашите деца и точно той трябва да се реши с много зор. Не знам как ама знам че е трудно. Трябва да ги научим да живеят с хора и с опасни предмети навсякъде около тях и без ние да сме им до гъза нон стоп да ги предпазваме от нараняване и злополуки. Сравнявам моето дете и другите и определено забелязвам разлика, а именно - другите са доста по-предпазливи от него. Другото което забелязвам е, че ако съм до него или някъде там той явно очаква квото и да направи да го спасявам и се хвърля с глава напред. Но когато ме няма, поне така казват от яслата е сравнително предпазлив. Така че наистина вината е в голямата си част наша.

# 691
  • Мнения: 3 591
Ники, моето дете не осъзнава съвсем, че като удари и причинява болка. Той се чукаше сам с катинара, преди да удари брат си..все едно изпробваше дали аджеба и той ще усети - гледаше реакцията му. Аз не мисля, че детето ми живее за да прави бели или да ни ядосва, въпреки, че отстрани може и така да  изглежда.

# 692
ЗДРАВЕЙТЕ МАЙКИ! аз все  още не съм се решила на щастието- бебе:), но ще дойде и този момент! имам приятелка, която има дъщеря на 2г. и 3,4 месеца. детето не говори. МНОГО Я НАБЛЮДАВАМ- ТЯ НЯМА Т.НАР. ОБИЧАЙНИ РЕАКЦИИ- ЗА ВРЪСТНИЦИТЕ Й. ЩЕ ИЗЯСНЯ- НЕ СЕ ОБРЪЩА, КОГАТО Я ИЗВИКАМ ПО ИМЕ, НИКАКВО ВНИМАНИЕ, НЕ ИЗПЪЛНЯВА КАКВАТО И ДА БИЛО ЗАРЪКА- ДЕЙСТВА КАТО ГЛУХО!  има някак си стереотипни маниери, едни и същи са. впечатлявала съм се от ненадейното й понякога прегръщане, целуване, хапане сякаш, без да има особена причина ( не че  не е нормално, но нещо не е така както другите деца го правят, така го виждам). когато не сеизпълни някое нейно желание- пр.-не получи нещо, за което е направила знак че иска (защото не може да го каже),тя става нервна,като възрастен човек-пищи, злобна е дори, удря, хвърля, плаче... много прочетох за аутизма и намирам толкова сходно поведение, че понякога имам чувството, че всичко у детето свързвам с поведението на аутистите. майка й я води при един логопед, който за мен не знам дали е компетентен и може да се разчита?... аз не съм споделяла с нея съмненията си.тя също имаше притеснения преди да отиде при логопеда, но след като той й казал, че всичко това се дължало на възрастта тя престана да се притеснява. ето това за мен беше грешката. каква възраст- детето е на почти 2г. и половина- поне едно "мамо"  би трябвало да е нормално да казва, не знам... много ми се иска ако съзрете, четейки сходен проблем с този, пишете. бъдете щастливи, целувки.

# 693
  • Мнения: 3 591
НЕ всички деца които немогат да говорят на 2 години са аутисти. И е още рано  да се каже защото наистина тръшкането при отказ е съвсем в реда на нещата около 2рата година. (затова му казват детски пуберитет и "ужасните 2 години")
Трябва да се свържете със специалист и да потърсите отговорите там.

С какви играчки играе? И как точно? примерно количките търка ли ги, бръмчи ли с тх, куклите слага ли ги да спят, разхожда ли ги в количка - опиши как точно играе.

Неможе неговоренето да се дължи на възрастта. А защо изключвате и вероятността детето да не чува? Аудиолог преглеждал ли го е?

Като иска нещо какъв знак дава? Как показва, че иска примерно да яде или пък да пие? И че точно това иска.

# 694
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Нормално е да се тръшка и вика - няма как по друг начин да изрази емоциите си, щом не говори. Ако си дава вид че не чува - задължително е да се провери слуха по някакъв начин. Какви са стериотипните маниери? Пляскане с ръце? Въртене на китките? Въртене около себе си?

# 695
  • Мнения: 3 367
здр,
нямам много време да 1ета назад,ако сте го обсъжали ме игнорирайте
попаднах на диета к подпомага симптоми(без казеин/глутен),има контролирани изследвания с добри резултати;ако имате интерес или нужда от инфо,кажете да дам ликнове и да преведем ако има нужда..

# 696
  • Мнения: 4 586
Здравей, Анете!
Ако искаш да ни преведеш нещо от английски и имаш време, ето, това е темата.
Благодарим ти за желанието да ни помогнеш.

# 697
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
anette1104 , здравей и от мен,
За всички ще е полезно, ако ни предоставиш информация, можеш да го направиш и в тази тема, там аз превеждам някои основни неща за диетата, изследванията биха ми били много интересни, защото съм виждала бланки с резултати, но всичко е на английски и още повече на медицински език, и двете нищо не ми говорят Blush, само съм чела позитивни коментарии от майките. Разбира се - и за многото трудности с които се сблъскват.

# 698
  • Мнения: 3 367
здр пак,
знаех си аз че най-вероятно сте информирани добре..последното контролирано изследване (двойно сляпо) за жалост е негативно..
попаднах и на добри данни за омега-3(1.5 g/d ),статист.значимо подобрение в показатели за хиперактивност и стереот.поведение,без стран.ефекти..насреща съм ако имате неща за превод или да проучим някоя новост..

# 699
Деси, тя не си играе с много играчки. Тя разглежда много цветни страници/ пр. списания, вестници/, интересното е,че може с часове да стои да ги разлиства, все едно ги изучава, гледа ги, вглъбява се. Не си играе с кукли, не ги слага да спят, количките й взимат вниманието за миг, докато я плъзне и това е. Постоянно смуче ключове.Желанието- да й се даде нещо тя го изразява с подаване на ръка. Странна за мен беше реакцията й по Коледа. На рекламите , в които присъстваше Дядо Коледа, виждайки го на телевизора, тя започваше да плаче, крещеше, като че ли дявол е видяла/ а не знам може просто да се е стархувала/ , но започваше да го крие на екрана с вестник или там каквото хване. Другото странно за мен е, че често се кикоти без да има особена причина, така без нищо. Виждала съм я да се удря в прозореца, да си бие бузките, 2,3 пъти е било, но е факт. Много странни неща, не мислиш ли?

# 700
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Много странни неща, не мислиш ли?

Абсолютно. На тази възраст и по-рано и моето дете по цял ден разлистваше страници, пъхаше (и продължава) всичко в устата, самоагресията , безпричинния кикот също... Sad
Много си наблюдателна. А споделяш ли тези си притеснения с майката?

# 701
  • София
  • Мнения: 4 412
Kresti, мисля, че най-доброто е да кажеш на майката, да направи още една консултация с логопед в ранна възраст, във форума пишат Нина и Оля. Сайта на Нина е най-долу "Пумпелина".

# 702
Не, опитвала съм се по индиректен начин, но май нямам достатъчно смелост, да й разкажа всички тези неща. Тя ги вижда всичките, но просто според мен ги преценява по друг начин.Просто тя мисли,че няма особено голям проблем... трябвало време...Аз обаче на моменти толкова силно искам да го чуя това дете да ми каже нещо, колкото и неправилно или развалено да проговори. Но за момента абсолщтно нищо такова. Майка й като че ли най- много се успокои от което този логопед й е казал. Мисля че до някаква степен й неудобно от други майки, които среща с дечицата им, които са на същата възраст и говорят, а нейното момиче просто стои настрани и  мълчи.Т.е осъзнава го, но се притеснява. Не знам защо чака...

# 703
  • Мнения: 4 586
Kresti, тая майка с момиченцето са ти много близки.
Не знам как да и заостриш вниманието.
Човек трябва да е много добър психолог.
Възможно е и вратата към теб да се затвори.

# 704
  • Мнения: 485
Деси, ето че всъщност и вашият терапевт набляга на очния контакт, така че всичко е наред.
Любознателна, важно е развитието на речта, разбира се, но тя не е нещо изолирано. При всяко дете преди да се развие говорната експресия, трябва да се развият един куп способности, за да се стигне след това до речта. Да не говорим че преди детето да проговори, то трябва да разбира какво му се говори (макар и на много елементарно ниво) и трябва да се е научило да се вписва в комуникативната ситуация. Tigonew много добре го е илюстрирала с поведението на дъщеря си.
Ти беше писала, че си опитвала да прилагаш АВА, но не последователно или се беше отказала поради липсата на ефект (дано не греша, не си спомням добре). Но си струва да продължиш, особено с настояването за очен контакт. Под очен контакт имам предвид не само поглед очи в очи, а и насочен концентриран поглед (съответно внимание) върху даден предмет когато се занимавате с него. Знам колко е трудно да се концентрира вниманието върху нещо, което излиза от обичайния кръг на интереси на дете с ГРР, но именно от интересите е добре да се започне, като постепенно, много внимателно, но и настойчиво, се включват нови елементи в обичайните занимания. Тези елементи трябва да са под формата на нещо привлекателно (зависи от това кое е привлекателно за детето) - например фенерче с много светлини, някаква вибрираща играчка и прочие.
Kresti, много обезпокоителни неща наистина, но не мога да дам съвет какво да правиш - всичко е толкова индивидуално,а и както ти е писал Wolf - може да помогнеш, но с цената на приятелството. 

Общи условия

Активация на акаунт