Да махнем или не трета сливица?

  • 4 554
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Здравейте. Дъщеря ми е с увеличена трета сливица. Всичко започна миналата зима,прекарахме я цялата с запушен или течащ нос,вечерно покашляне. Мине и за ден два и пак отначало. Водех я на двама Унг лекари и всеки с различно мнение дали да я извадим или не. Докато се колебаех какво да правя дойде пролетта и всичко отшумя и след това цяло лято сме нямали проблем. Ноооо сега времето захладня и сериала започна пак. Разболя се преди месец,лекувахме я,но след лечението всичко отшумя но не и секретите в носа. В момента в който спрях капките сополите си тръгнаха пак. Вече месец е така без да има други симтоми. Постоянно правя промивки на носа и инхалации с физ.разтвор,давам и Имунотрофина и противоалергични капки,но ефект нулев. Освен сополите има вечерна кашлица,но не по време на сън. Поти се много около врата като спи,не хърка много и понякога спи с отворена уста. Има и носово говорене на моменти. Знам че е от третата сливица,но не знам как да постъпя,дали да я извадим. Някой минал ли е скоро през този проблем и как го е решил?Моля и да ми препоръчате и добър Унг за трето мнение ако е възможно от Благоевград,понеже ми е най близо.

# 1
  • Мнения: 5 223
Здравейте, и аз като дете страдах много, но успяхме да запазим третата сливица. На каква възраст е дъщеря ви? На мен ми беше казано, че ако удържим, докато навърша 9, след това вече няма да има проблем. А поне докато тръгнах на училище,  често бях на инжекции антибиотик. За съжаление лекар не мога да препоръчам, защото съм от друг край на страната.

# 2
  • Мнения: 64
Здравейте, и аз като дете страдах много, но успяхме да запазим третата сливица. На каква възраст е дъщеря ви? На мен ми беше казано, че ако удържим, докато навърша 9, след това вече няма да има проблем. А поне докато тръгнах на училище,  често бях на инжекции антибиотик. За съжаление лекар не мога да препоръчам, защото съм от друг край на страната.
Забравих да кажа,че е на 6 годинки.

# 3
  • Мнения: 8 799
Не бих махнала сливицата, а ще потърся причините за това състояние, да кажем в начина на живот, в храненето, психологически причини. Ще попитам и самото дете какво мисли за премахването на сливицата. Природата не е дала трета сливица на всеки, сигурно има причина да има трета сливица. Много хора си живеят с трета сливица.
Причината може да е дори много абсурдна, например, психологическа, детето се чувства изоставено, или липса на внимание, и затова неговото тяло е намерило решение, да боледува постоянно и детето да си остава в къши и някой да се грижи за него.
Помислете дали пък не му вредите с промивките на носа, както пишете...

# 4
  • Мнения: 11 984
Махнахме трета сливица на сина ми, когато беше на 5г и 7м. Гласът му падна и остана такъв. На 7г ходи известно време на солфеж и пиано, учителката казваше, че е бас като мъж, а не е мутирал още. Третата сливица е била доста уголемена, останалите две също. Все още (3 години по-късно) прохърква, страда от сенна хрема от април до ноември, но поне вече не е толкова често боледуващ и на аб както беше преди.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 552
Като са ми махнали третата сливица, почти съм спряла да боледувам. Това според майка ми.

# 6
  • Мнения: 12 752
При моя син имаше сериозен ефект това, че му махнахме третата сливица. Все пак не спря да боледува, просто боледуването стана по-леко. Според УНГ това трябваше да се промени, като стане на 7, защото тогава с порастването някак си се изменя формата на гърлото. Така и стана, спря да боледува и така си остана.

# 7
  • Мнения: 95
Здравейте!

Като човек, който е с трета сливица ще споделя моят опит:
 
1. Винаги ме боли гърлото и е леко зачервено.
2. Гнойна ангина след гнойна ангина, когато бях малка (между 4-8 клас) бях болна от гърло по 2-3 пъти в МЕСЕЦА.
3. Винаги ми е запушен носа
4. Пречи ми да дишам добре, често имам проблеми с преглъщането и вечер хъркам.

Ако можех да върна времето назад щях да настоявам да бъде махната. Докторите тогава се препоръчали да бъде махната, но не е, защото не са могли да намерят период, в който да съм няколко дни напълно здрава.
В момента ми създава ужасно много грижи и започвам да се замислям дали не е време да и кажа довиждане завинаги.

Разбира се, при вашето дете може да не се разве така ситуацията и имайте в предвид, че моят поглед над нещата е много черноглед заради всички неволи.

Желая ви успех и каквото и да решите да видите подобрение.

# 8
  • Мнения: 6 903
Като са ми махнали третата сливица, почти съм спряла да боледувам. Това според майка ми.

И при мен така!😇

# 9
  • Мнения: 8 799
Много деца спират да боледуват и без да се маха сливицата

# 10
  • Мнения: 64
При моя син имаше сериозен ефект това, че му махнахме третата сливица. Все пак не спря да боледува, просто боледуването стана по-леко. Според УНГ това трябваше да се промени, като стане на 7, защото тогава с порастването някак си се изменя формата на гърлото. Така и стана, спря да боледува и така си остана.
Каква беше ситуацията при вас? Смисъл какви роблеми ви създаваше? Виждам че има и по зле от нас,с гнойни ангини и проблеми с ушите. При нас това го няма,но и така е достатъчно гадно

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Дали да махнете третата сливица на детето си, може да ви отговори лекар. Може да се консултирате дори с двама, трима. Ако ви съветват да я махнете-не се колебайте!
Моят опит: аз съм била много често болна, като малка. На 6г. ми махнаха и трите сливици. Повече не се разболях. Мечтаех в училище да се разболея, като другите деца и да не ходя на училище Simple Smile Дъъълги години не ми се сбъдна желанието.
Голямата ми дъщеря от всеки сопол, правеше ушни инфекции.  Евстахиевата тръба в ушето и била с някакъв си неподходящ наклон и сополът все инфектираше ушенцата. По съвет на педиатъра и УНГ извадихме третата сливица. Проблемът изчезна.
Малката дъщеря пък, не правеше гнойни ангини въобще, нито боледуваше често, но разболееше ли се, така набъбваше третата сливица, че и беше трудно да диша и през устата и през нощта. Отново ни посъветваха да премахнем 3-тата сливица. Отново не се поколебах. Проблемът изчезна. Дори да хване някакъв вирус, за два дни сама го преборва.
А иначе, манипулацията не е страшна! Неприятно е излизането от упойката. Има един лек дискомфорт първия ден. Помня малката, два часа след манипулацията поиска да яде супичка Simple Smile
Синът ми /близнак на малката дъщеря/ от 5 годишен е цяла зима със задно стичане на секерти. Нямат спиране. Каквото и да пие, каквото и да капем. Бяхме се видяли в чудо. Педиатърът предположи синузит, който се потвърди след ренгенова снимка. УНГ изписа подходяща терапия, та горе-долу, овладяваме нещата. Вече е на 12г.
Исках да кажа, че може да не е задължително сливицата да е виновна.
Мое мнение, вслушате се в лекарските съвети, а не в съветите на майки и модите, да не се вадят сливиците...
Успех!

# 12
  • София
  • Мнения: 5 726
Ще чуете и двете крайности,махайте и недейте.Като и двете имамат доводи. Като възрастен с махната и с дъщеря също с махната 3та сливица,ще кажа първо направете всички необходими изследвания,консултирайте се с различни лекари и преценете. Аз примерно имам изменение на челюста заради трета сливица, на мен ми я махнаха,чак като се наложи да се поправят зъбите ми,преди това майка ми е слушала все -"Недей, израства се". Децата с проблемни трети сливици и постоянно дишане през устата добиват характерно изкривяване на горна челюст. Когато махнахме на моето дете 3-та сливица,само за 3 месеца направи скок в растежа с почит 6 см,което си доказа също колко й е прачела,отделно беше почнала да засяга слуха.
Та третата сливица,може да се окаже тих вредител.
-Направете ренгенова снимка за отпределяне на големината .Не давайте да му бъркат с ръка,отвратителен ,безмислен метод,който изобщо не дава обективна информация,имам чувството ,че докторите се гаврят с децата с тази проверка.
- Проверете състоянието на тъпанчетата.
- Измерете проходимостта на въздух през ноздрите.
Само боледуване на дете,не е гаранция за проблемна трета,но всяко от горните изследвания ще даде насока, дали тя е проблемна.

# 13
  • Мнения: 8 799
Според мен, детето изживява голям стрес от махането на сливицата.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 726
Според мен, детето изживява голям стрес от махането на сливицата.
Всяка манипулация е стрес за дете. Много е важно как ще се подходи от мед.персонал в такива ситуации. Сега ги правят с пълна упойка,аз няма да забравя моята,пълна с кошмарни моменти. Дъщеря ми помни играчките преди операцията,странно "миришещия парфюм" и няма никакъв лош спомен. Беше на 4г тогава.

Последна редакция: ср, 19 окт 2022, 14:49 от trikitil

Общи условия

Активация на акаунт