Помощи в Англия за самотни майки

  • 5 187
  • 64
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Ако искаш раждай и 10 деца. Проблемът не е в децата, а в желанието ти за схемаджийство. Млада и здрава, а чака на държавата. Майчинството е изморително, не споря. Но ти си ревнала, че живеете от заем на заем и парите не стигат. Като не стигат - почваш да работиш.

Казаха ти вече хората, щом е толкова зле положението върни се тук с детето, намери си работа, дай го на ясла. Остави мъжа ти да поработи малко и да спести пари, докато се издължите и толкова. Ама не, за какво да се трепе нашата, като те давали помощи!

# 61
  • Мнения: 5 867
А не може ли да се приберете в България, а заемът към шефа от тук да го върнете?

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
От последния пост какво излиза, че тези, които работим Не си гледаме децата?
И не, няма да ревем за това кой, колко деца има... Рева е за ... неможенето да ги издържате и себе си да не можете да издържате.

# 63
  • Мнения: 4 312
Авторката на темата, малко спокойствие и трезва мисъл, и да не обиждаш хората, които ти дават съвети. Въобще не става въпрос дали си родила млада или не си и колко спестявания си имала на 24 години. И тъй като от много години се занимавам с финансова грамотност, нека ти напиша какво ще ти е полезно, стъпка по стъпка.

1. Правите си пълен списък-баланс активи и пасиви, т.е. какво притежавате и какво дължите. Разпределяте според ликвидност и падеж - колко бързо притежанието може да се превърне в пари в брой, съответно - кога се изисква плащане.
2. Правите си в продължение на месец пълен, ама абсолютно пълен списък на разходите и приходите. Ако щеш за едно бонбонче да дадеш пари, пак си записваш. След първата седмица още сядате да прегледате. Гарантирам, че ще останеш изненадана за какви неща отиват пари.
За нищо на света не приемам, че е нормално някой да се оплаква как не му стигат парите, да мисли как да взема помощи, заеми и да е нормално да се купуват цигари и алкохол (последното е към съфорумците, които го приемат за оправдан разход), че и да мрънка колко били гадни евтините цигари. Просто спирате да пушите, щом имате воля да седите в чужда държава без пари, значи ще имате воля и да спрете. Ако трябва - потърси здравни консултанти, сигурна съм, че и там има, щом в България има безплатни кабинети към РЗИ.
Помисли си - ако купуваш готова храна, по-евтино ли ще бъде да готвиш? Можеш ли да готвиш в по-голямо количество заготовки и да замразяваш? (за да пестиш ток и газ) Има ли продукти, които можеш да купуваш по-евтино, без да е за сметка на качеството?
3. Хващаш се и четеш из сайтове, наредби, питаш други майки по детски площадки, питаш в социалните служби имаш ли право на помощи. Ама не просто "дай пари за самотна майка", а честно си казваш положението - пари, ваучери за битови сметки, за храна, хигиенни материали или там каквото се полага. Не се опитвай да лъжеш - ще си утежниш положението.
4. Мъжът ти, който явно работи тежка и специфична работа, ако е ценен за работодателя си, значи могат да му поемат разходите за транспорт. Доколкото виждам, взел е заем, поправял си е колата, за да пътува към работа. Да каже в прав текст, че му е трудно да се справя, че иска да си върне заема, но колкото е по-притиснат финансово, толкова по-бавно ще го връща. Да намекне, че може да си потърси друго място, с по-добре платена работа. Не разбирам какво оправдава висенето в град с високи разходи, на работа, която не е достатъчно добре платена за нормална издръжка, че и тежка на всичкото отгоре.
5. Паралелно с това започваш да проучваш възможностите да се върнете в България. Парите за билет са оправдание, има все още лоу-кост полети, все ще съберете пари за билети, ако трябва - ще помолите роднини да помогнат малко. Заемът към шефа му мъжът ти може да го върне и от разстояние. Не е лош вариант ти да се върнеш първа с детето, в България да го пуснеш на ясла, да започнеш каквато и да е работа, пък мъжът ти да остане още малко.
6. Намираш си някаква работа - надомна, почасова за уикенда, ако не става - връщаш се тук и започваш в България. Няма нищо срамно да се върнете без да сте забогатели. Касиерка в Лидл ако щеш пак ще си по-добре финансово, отколкото да мислиш какви помощи да вземаш в чужда държава.

И понеже явно още ти каша в главата - можеш да има и 100 000 лв. спестени, и пак да не планираш добре и след няколко месеца да си на минус. Аз на 24 години не съм имала спестявания, защото буквално съм карала от заплата до заплата. Що съм седяла на онази работа, не знам, сега с тоя акъл ще си кажа да бягам навреме, ама поне контакти и стаж си направих. На никого не му е лесно да работи с малко дете. Като ми свърши платеното майчиство и минах на минимално, е имало период, в който наистина се чудех ще имаме ли пари да си позволим нормална храна. Ами, хванах се и се върнах на работа - от вкъщи, за по няколко часа, на половин заплата, но по-добре от 340 лв. майчинство. Работех когато детето спеше през деня, нощем често съм будувала заради него, спала съм понякога сумарно по 5 часа на денонощие, но оцелях и междувременно продължавам да уча. Много хора успяват, и ти ще успееш.

И не вземайте нови заеми, нито бързи, нито от работодатели.

# 64
  • Мнения: 46 430
Заключвам по желание на автора.

Общи условия

Активация на акаунт