Сериали и филми - sci-fi, fantasy, mystery, supernatural/тема XI

  • 41 242
  • 739
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 36 482
Може всякакви Simple Smile
На мен първите два сезона на Западен свят ми харесаха много, но след това развалиха качеството.

# 61
  • София
  • Мнения: 27 175
The Peripheral
https://www.imdb.com/title/tt8291284/

Нправих един бърз маратон с излезлите 5 епизода.
Кой гледа шоуто? Нещо дискусии, ала бала? Аз напоследък нямам никакво време за почти нищо, не знам как сколасах с това шоу. Гледам и Шантарам успоредно. Та значи, много объркана, шантава работа. Време е да поразбулим малко мистерията. Видях, че не малко потребители го гледат, но никой не коментира. Само че бил сложен прочетох. Ами сложен  си е, факт. Но каста е добър и те увлича някак. Не е УАУ, но е много приятно, топ попадение за сезона. Не може да се сравнява обаче с Westworld или Dark. Онези са много по-добри.

И така, набързо че много бързам.

2032 г. май е едната основна сюжетна линия
2099 г. другата основна година от бъдещето
2039 г. ще спре тока
после пандемия ; глад и измиране на 90% от популацията и за капак идва 2041 г. и масовата гибъл след натискането на копчето за ядрените оръжия

Така ли е?

В началото бях доста объркан, мислех си че това е симулация, а не реален свят, защото героите приемаха много лесно насилието + това че някой ей така си е пътувал в бъдещето' Нищо работа... Чак нереално ми стоеше.
Чак в епизод 3 леко разбулиха мистерията
В епизод 4 обясниха какво се е случило, но не дадоха отговор на голямата мистерия, какво точно е видяла и откраднала Аелита и каква е тази огромна тайна?

Та аз в първите епизоди освен за симулация си мислех и за паралелни светове, за това че ИИ (изкуствения интелект) ни е поробил ала Матрицата и чаках подсказки.

Сега след 5-те епизода мога да кажа, че според мен точно ИИ е причината за световния колапс.
Ако сте гледали по-внимателно, малцината хора, които живеят в 2099 г. имат специални импланти, които ги поддържат живи, явно без тях не могат да оцелеят в една силно токсична среда. Или е това или нещо друго. С тези импланти да ги контролират, а те да си мислят, че не могат да живеят без тях. Изхождам от факта, че Аелита бе извадила своя имплант, за да не бъде проследена. И веднага я отписаха, че не и остава много време...

Имаше един момент в който тази черната шефка май заплаши да хвърли онзи килъра в някакво подземие. Хммм, а не е ли това долу, истинския свят? Сякаш видях кули и сгради някъде под краката им. Все едно те са на Купол и стъпват на специални силови полета.

Каква е тази голяма тайна, за какво е всичко това?

В 2032 г. явно че виртуалната реалност е станала много популярна, но толкова ли лесно хората прегръщат идеята за пътуване в бъдещето? Много са ми странни всички, но може би няма нищо странно, а просто така са написани персонажите, за да будят съмнения и да се допринася за мистерията.
ОК, разбирам чисто виртуално да се прехвърля съзнанието и пр. но как така от бъдещето прехвърлят невидимите си коли и оръжия, онова звуковото като ринг за помпане на китката? Мхмхм, по-скоро знаят как се правят и си имат хора от бъдещето, които ги правят на скришни места. Май си отговорих сам. Обаче от бъдещето защо се месят така в миналото, че правят експерименти с хората (Бъртън и приятелите му и тези 'подобрения' които имат под кожата във вените), пуснали са пипала на ключови позиции и т.н. Но защо? Ще се опитат да спрат това което ще последва ли? Ама то се е случило вече... Ще стане парадокс. Видях и че се създават нови версии на хората при трансфера на съзнанието им в бъдещето. Или от там в миналото. Става доста объркано и шантаво.
Още не мога да схвана, каква е голямата игра, за какво точно се борят и кои са играчите? ИИ и хора от плът и кръв, но подчинени на ИИ  срещу Добрите или нещо друго?

Засега ми е 8.5 / 8.0

Simple Smile

# 62
  • Мнения: 36 482
Аз още не съм го гледала, но ще го направя Simple Smile Поне пет човека споменаха, че го гледат в общата тема за сериалите. Някои писаха и тук. Изглежда обещаващо.

# 63
  • Berlin
  • Мнения: 11 257
И аз ще го почвам, ама ми звучи като манджа с грозде. 😂 Някой не писа ли, че май книгата е още по-объркана?

# 64
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 790
Гледам сериала. Не е лош. Свалих и книгата Simple Smile

Само да спомена, че не съм гледала пети епизод. Симулация е там, където Флин замести брат си и му помогна да вземе картата.
Аз си мисля, че подобренията под кожата на приятелите на брат й са от военните. Все пак технологиите доста са напреднали. Гледай как принтират на 3D, макар и сега да го има, но там е едно магазинче с няколко такива машини все едно е нещо напълно естествено.

Ще ме накараш пак да гледам епизодите Simple Smile

# 65
  • Мнения: 36 482
Беше споменато, че в книгата имало много измислени думи, което понякога дразни. Но май са махнати в сериала.

# 66
  • Мнения: X
Основната тема за ИИ е заложена още в трилогията за Спрол - Невромантик, Нулев брояч и Мона Лиза овърдрайв. Самият Невромантик е ИИ.
Гибсън не е труден за четене дори в оригинал, сложничък идва за разбиране на моменти. Аз  се връщам по няколко пъти в книгите му, препрочитам... и филма прецъквам, просто според мен трябва да се гледа внимателно.

# 67
  • Мнения: 3 149
В общата тема писах и с риск да се повторя - сериалът не е сложен, поне на фона на други sci-fi, които съм гледала и са ми причинявали тотален mindfuck на моменти.

Слагам в спойлер, предвид че не всички са изгледали излезлите епизоди, макар да си е само моя спекулация (не съм чела книгата):
Скрит текст:
В промото за 6-ти епизод Флин пита Уилф защо има толкова малко хора, той махва с ръка и дори малкото, които вървят по лондонските улици, изчезват, което ме навежда на мисълта, че една шепа хора са останали живи след въпросния Джакпот. Може би в този Research Institute работят върху различни направления, за да възстановят или симулират загубеното (биоразнообразие, хора и т.н.). Доктор Нюланд спомена неколкократното изчезване на пчелите, докато се грижеше за своите.

Относно тези осезателни импланти (haptics) - струва ми се, че са ги използвали само за военни цели, но демонстрацията на Грейс (която според мен включваше инцидента с Конър) пред Елита доказва, че може да се ползва за каква ли не манипулация.

Харесва ми много за момента, надявам се до края да надгражда. Тази година така и не изгледах нещо, което здраво да ме грабне, тук ми е надеждата.

# 68
  • Мнения: 9 192
Аз се обърках. Blush
The Peripheral има ли много общо с Невромантик? Успях да прочета първите две глави на Невромантик и се отказах преди да причета за още някакъв неонов надпис.Това киберпънк не е моето нещо.Обаче не отричам,че идеята на книгата е добра.

# 69
  • Мнения: 11 314
Аз ще си пусна довечера 5 епизод. Бях изпуснала точно кой ден излизат епизодите.
Бързо схванах кое кога се развива, харесва ми представянето на бъдещето. Изглежда доста подтискащо.
Иначе в момента гледам 4 сезон на Манифест - харесва ми повече от 3ти. Последен ли е планиран или ще има пети?

# 70
  • Мнения: X
Не, не мисля, че The Peripheral и Neuromancer имат много общо. Ако в Периферни тела се появи ИИ, само това ще е общото.
Сериалът не е сложен, но и не може да се гледа между другото. Световете в книгите на Гибсън са абстрактни, малко или много, иска се по-внимателно четене.
Хах неонът, да. Нормално за писано в началото на 80-те. Жалко, че филмът Невромантик не видя бял свят. Много любопитно ми беше как ще изглеждат ноктите-остриета на Моли - разтърсва длани и изскачат 4 см бръсначи. Да, за 80-те беше много яко Simple Smile
Преди дни от любопитство търсих киберпънк филми. Ще споделя, когато ги прецъкам Simple Smile

# 71
  • София
  • Мнения: 27 175
Гледам сериала. Не е лош. Свалих и книгата Simple Smile

Само да спомена, че не съм гледала пети епизод. Симулация е там, където Флин замести брат си и му помогна да вземе картата.
Аз си мисля, че подобренията под кожата на приятелите на брат й са от военните. Все пак технологиите доста са напреднали. Гледай как принтират на 3D, макар и сега да го има, но там е едно магазинче с няколко такива машини все едно е нещо напълно естествено.

Ще ме накараш пак да гледам епизодите Simple Smile

И аз май ще прочета книгите ама по-нататък. Simple Smile

Да, военните, ама зад тези военни стоят 'Господарите' от 2099 г. Simple Smile

# 72
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 101
Аз пък съм фен на киберпънка, а още не съм чела Невромантик - срамота, мерси че ме подсетихте за тази книга , ще си я купя в най-скоро време!

# 73
  • Мнения: 47 981
Къде го гледате

# 74
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 101
Аз току що си го дръпнах от обичайното - от замунда. ако питаш за The Peripheral

Общи условия

Активация на акаунт