Сблъскахте ли се " челно " с коронавируса? - Тема 2

  • 214 824
  • 3 722
  •   1
Отговори
# 60
  • Germany
  • Мнения: 7 973
Не знам колко лек и безобиден е ковид, но аз лично имам няколко познати, които загубиха близки от вируса, близка приятелка, която се влачи с разбъркани хормони и ниско желязо с месеци, след като изкара ковид, близък 19г младеж, спортист, който след повторно супер леко изкарване на ковид повече от месец имаше неврологични проблеми /изтръпвания на краката и ръцете/. И всичко това в рамките на около 2г. Тази седмица се заразихме и ние, цялото семейство. Смело мога да заявя, че никога досега не се е случвало да се разболеем всички и всички да караме вирус на легло /децата по кратко, но все пак на легло/. Та, за мен, този вирус нито е безобиден, нито е лек.

# 61
  • Мнения: X
Скрит текст:
Ами не знам точно каква е разликата между вирусите, защото нямам медицинско образование, но от всички яслени такива последните 2 години, бабата се опази единствено с дистанция от нас. А с Ковид и маска в къщи не помогна, нито бустерната ваксина. Та май има някаква разлика.

Точно, разбира се, че има разлика, защото SARS-CoV-2 е вторият най-заразен вирус в човешката история и Ковид-19 е най-смъртоносната инфекциозна болест през последните 3 години, то затова имаше локдауни и затваряне на света.

Къде го четеш това? Защото аз чета друго.
https://www.puls.bg/aktsenti-c-16/kakvo-se-sluchva-s-kolektivnii … -covid-19-n-43294
Според Института Пастьор:
R0 на оригиналния вариант на вируса е бил 3.
Алфа вариантът, открит във Великобритания, има R0 равно на 4,5.
Вариантът Делта, открит в Индия, има R0 между 6 и 7 в зависимост от източниците.
R0 на варианта Омикрон все още не е дефиниран, но може да бъде над 10 според публикация от 17 декември 2021 г. в The Lancet.
( Статията е от януари 2022г., предполагам, вече е ясно)

Т.е вариантите стават по-заразни, но по-леки.
В същото време от въздушно капковите инфекции, много по-заразни са:
 морбили - 12-18, коклюш 12-17, рубеола 6-7, едра шарка 5-7, епидемичен паротит 4-7 , ТОРС 2-5 .
Ебола, примерно, 1,5-2,5, но смъртност 90%. ( Не е въздушно-капкова).  
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1% … D1%82%D0%B5%D1%82


Статия от март 2020г., д-р Б. Генчев, член на общински кризисен щаб.
Истерията стигна до абсурдни нива, все повече приличаме на жертви на социален експеримент
Как иначе да си обясня, че преди две години нямаше такава истерия за ебола, което е много по-опасно заболяване и беше на път да се разпространи глобално, нямаше чак такава истерия и предишни подобни вируси, които поразиха не по-малко хора.
Усложненията и смъртността се приближават до Респираторния дистрес синдром, който преди десетина години отново дойде от Китай, както и до свинския грип в по-ново време. Но този път паниката е в пъти по-голяма.

https://www.regnews.net/news/15838343791906/d-r-borislav-genchev … ata-e-bezpochvena
Цялата статия в скрития текст.
Скрит текст:
Най-страшното в истерията около коронавирусът не е самото заболяване, ограниченията или дори огромните финансови загуби. Страшното е, че се показваме като незрели, лесно внушаеми и от там лесно манипулирани общества, смята д-р Борислав Генчев. Хирургът е общински съветник в Горна Оряховица и член на Общинския кризисен щаб и открито заявява, че повечето мерки срещу коронавируса са ненужни, а някои дори вредни.

Все повече си мисля, че ставаме жертва на някакъв глобален социален експеримент. Някой тества как реагират различни обществени групи в ситуация, в която се имитира голяма заплаха. Как иначе да си обясня, че преди две години нямаше такава истерия за ебола, което е много по-опасно заболяване и беше на път да се разпространи глобално, нямаше чак такава истерия и предишни подобни вируси, които поразиха не по-малко хора. Защо точно сега? Нямам отговор на този въпрос, НО СЪМ КАТЕГОРИЧЕН, ЧЕ КОРОНАВИРУСЪТ НЕ СПАДА КЪМ ОСОБЕНО ОПАСНИТЕ ИНФЕКЦИИ. И ПАНИКАТА Е НАПЪЛНО БЕЗПОЧВЕНА, заявява д-р Генчев.

Усложненията и смъртността се приближават до Респираторния дистрес синдром, който преди десетина години отново дойде от Китай, както и до свинския грип в по-ново време. Но този път паниката е в пъти по-голяма. И това се дължи не на фактите, свързани със заболяването, а на заливането с изкривена информация и втълпяването на чувството за някаква прекомерна опасност, смята докторът.

Какви са фактите?

85% от заразените с коронавирус въобще не развиват някаква клинична картина, тоест те не се разболяват.

10-12% развиват клиника на банални вирусни инфекции, като при повечето хора заболяването отшумява за 3-4 дни без антибиотици.

3-5% може да развият по-тежка клиника, като основно усложненията идват от белите дробове. Самият вирус има афинитет към рецептори в белодробните алвеоли и се настанява първо там. Усложненията са при хора с компрометиран имунитет – хронично болни, възрастни с няколко заболявания, прекарали тежки хирургични интервенции, лъчетерапия и химиотерапия.

Няма особена разлика между коронавируса и обичайния тазгодишен грип като усложнения и смъртност. В момента отделенията са пълни с заболели от втората вълна на стандартния грип. Има и смъртни случаи, свързани с него. Но никой не ги брои, както се прави с жертвите на коронавируса.

Всяка година има 2-4% смъртни случаи при всяка грипна вълна без това да причинява блокиране на цялото общество, напомня горнооряховският лекар.

По правилата на медицинската практика въобще не се налага хоспитализиране на установените с коронавирус. Само се рискува заразяване на лекари и сестри и разпространение на вируса. Със сигурност около 1 установен с вируса има още 100, които вече са заразени. Повечето от тях обаче няма да развият никаква клинична картина и няма дори да разберат, че са носили вируса. Защо те трябва да бъдат поставяни под карантина. Защо предприятия ще спират работа, заради евентуалната възможност някой да е заразен, удивен е лекарят.

Дори да си носител на вируса, това не е някаква присъда. Категорично не се започва лечение с антибиотик веднага. В първите 3-4 дни се приемат само общоизвестни антивирусни препарати. Едва, ако след това има някакви усложнения, може да се премине към болнично лечение.

Няма смисъл от стандартните предпазни маски, могат да помогнат само специализираните, които задържат частици от 3-4 микрона. Но, ако някой ти кихне в лицето, може да се заразиш и през очите. Така че маските не са никаква гаранция, дори да са супертехнолотични.

Предпазните мерки са прости и общоизвестни. Възрастните хора на 65 години и със заболявания трябва да избягват масовите прояви и да излизат само при нужда. Миенето на ръцете и използването на антибактериални гелове на алкохолна основа е най-добрата профилактика. Да се ограничават всички публични прояви обаче е ненужно и безсмислено, смята д-р Генчев.

Държавата ни се увлича по западните страни. Общините се увличат по държавата. Натрупва се ненужно напрежение, което ще има и много негативен икономически ефект. Но пък ще има и такива, които ще спечелят. Вече сме виждали как се дават милиони за лекарства срещу свински грип, които после се изгарят, защото са се оказали ненужни. За съжаление и този път не се показахме като зряло и информирано общество, а се поддаваме на внушение и паника, коментира д-р Борислав Генчев.


Локдауните, затварянето бяха при уханския вариант, с R0 3, т.е. не чак толкова заразен, толкова, колкото и  ТОРС и по-малко от доста други инфекции. Тогава се казваше, че 80% го карат безсимптомно, или с леки симптоми, 20% по-тежко, от които 5% много тежко. Причините за затваряне бяха много, в т.ч. нов, непознат вирус, разпространяващ се по въздушно капков-път ( което означава, че няма как да го спреш),  изглеждаше с относително висока смъртност в началото, неяснота за лечението му. Голяма част от смъртността тогава , се дължеше на неправилно лечение, което се установи после. Страхът скова доста хора. Но част от основните причини, бяха чисто финансови интереси.
Сега вече лекарите не се впечатлят, защото масово протича по-леко от доста други вируси и др. инфекции, много рядко има влошаване. Сетиха се да обърнат внимание и да проучват пост ковид.

ПС За протокола, в началото на 2021г карах доста тежко алфа варианта, в болницата ме спасиха, тежка КС и антикоагулантна терапия,  тежък пост ковид за дълъг период, минах през всичките екстри, че и отгоре. Не съм ваксинирана, засега не ме е повтарял.

В момента е Омикрон вариантът на SARS-CoV-2, който е вторият най-заразен в човешката история, дори делта е бил трети най-заразен, така че нищо общо с други вируси, които можело да се предадат на опашката при доктора, още повече, че България е най-слабо ваксинираната страна в ЕС, още повече, че дори да е по-лек от предни варианти не е сигурно как ще го карат възрастни хора, дори да се възстановят не се знае дали няма да има фатални последици от вируса след това и тн. Шансът да заразиш някого с Омикрон е много по-голям отколкото с нещо друго.

"най-смъртоносната инфекциозна болест през последните 3 години" не знам защо си го одебелила, не става въпрос за % на смъртността при тези, които са били заразени с вируса, а общата бройка на смъртните случаи, няма инфекциозна болест, която да е погубила повече човешки животи през последните 3 години. Въпреки че се кара по-леко от предни варианти смъртните случаи от Омикрон са твърде много.
Въпреки че е по-лек от Делта на някои места Омикрон е причинил повече смъртност, точно заради това, че е много по-заразен и стига до по-голям брой хора.
От Ебола, който е много по-смъртоносен, са загинали 15,000 души в цял свят от 1976 до сега, а от Омикрон за по-малко от 1 година са загинали много повече.

Основната причина за локдауните беше медицинска, за да не рухнат здравните системи и за да няма по-голям брой жертви, защото с локдауни загиналите от Ковид пандемията са 20 милиона.
Точно и за това бяха локдауните, ако ги нямаше тях щеше да има много повече жертви.
Само за 2022, от началото на годината до края на август има 1 милион загинали и това е само официалната бройка.
Вдигането на локдауните е поради финансова причина.  
Локдауни имаше и за варианти след уханския вариант, не само за него, локдауни имаше при Делта варианта, а дори след установяването на протокол за лечение имаше милиони загинали по цял свят.

Мангъровеца Генчев не знам дали е нужно да се коментира въобще, някакъв хирург от Горна Оряховица разбира повече от световните учени, да, който иска нека да смята така. Всъщност световните учени вирусолози цял живот са учели и работели професията си за да дойде моментът в който да излъжат Борислав Генчев от Горна Оряховица и да го поставят в локдаун, сега вече се чувстват наистина удовлетворени и успели в живота.

Ебола се предава чрез физически контакт със заразен човек, докато коронавирусът се предава по-лесно чрез  аерозоли, ебола се разпространява по време на последния стадий на заболяването чрез телесни течности, R0 е много по-нисък от този на SARS-CoV-2, тъй като предаването зависи от по-голяма близост между хората и по-специално контакт с телесни течности, а при коронавируса голяма роля оказва асимптоматичното разпространение, но това Генчев не го казва, важното да разпространява дезинформация в обществото.

# 62
  • Мнения: 13 199
Цитат
Стоя 21 дни у дома с маска без да излизаш и без да ти има нищо?!

И какво и` е станало от това?
Единствено, че е дала шанс на някого да не го зарази.
Повечето хора биха страдали, ако заразят някого и той си замине.
Мисълта, че не са предприели поне такова елементарно действие би ги спохождала постоянно.
Жалко че повечето, а не всички.

Последна редакция: нд, 06 ное 2022, 13:49 от papi6

# 63
  • Мнения: 4 727
И за най-голямо съжаление, предпоследните 2 мнения отразяват реалността и истината за ситуацията.
А как ми се искаше да е измислица.

# 64
  • Мнения: 5 643
Тя може и цял месец да стои и да се къпе с маска, имаше и такива случаи. Практиката през последните месеци доказва, че 14 дни карантина е била прекомерна и в повечето случаи на леко и безсимптомно каране карантината е напълно излишна. Сега защо карантините са сведени до минимум или дори премахнати, да не би смъртоносният вирус да си е отишъл.

# 65
  • Мнения: 13 199
Сведени са до минимум, защото последните варианти са заразни по-кратко време и по икономически причини.
Дано двегодишното жалване и спомени за "тежките мерки" у нас носят облекчение поне на жалващия се.

# 66
  • При семейството си
  • Мнения: 6 625
Цитат
Стоя 21 дни у дома с маска без да излизаш и без да ти има нищо?!

И какво и` е станало от това?
Единствено, че е дала шанс на някого да не го зарази.
Повечето хора биха страдали, ако заразят някого и той си замине.
Мисълта, че не са предприели поне такова елементарно действие би ги спохождала постоянно.
Жалко че повечето, а не всички.
В конкретния случай не е потвърдено с тест точно от какво е била заразена потребителката, че да се правят изводи заразяване от какво е предотвратила и колко човешки живота е спасила.

# 67
  • Мнения: 13 199
Няма значение от какво е била болна. Ще спи спокойно, знаейки че не е била опасна за близък, дори с цената на парцал върху лицето - нещо, което наранява нищожно, в сравнение с мисълта, че си погубил или увредил някого.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 1 204
Аз боледувах миналата година точно по това време. С делтата. И сега след 1 година още имам последици за здравето си, с които се боря и направо полудявам като някой ме пита в затворено пространство с много хора "Ама вие защо сте с маска? То корона няма вече и никога не е имало“ Cry

# 69
  • Мнения: 54 626

В конкретния случай не е потвърдено с тест точно от какво е била заразена потребителката, че да се правят изводи заразяване от какво е предотвратила и колко човешки живота е спасила.

Потвърдено е по-късно. С тест за антитела. Ти поне помниш всички детайли.
Но за момента се е действало като за потвърден КОВИД, така е преценил ЛЛ.

# 70
  • Мнения: 437
Писах и по- горе, върнах се на работа на пети ден след положителен тест, не заразих никого. За сметка на това успях да заразя гаджето ми преди да имам и един симптом. Ама под нито един разбирайте напълно здрав човек, който дори не чувства някаква лека умора. Мен също ме заразиха безсимптомни, не мога да кажа точно кой, че в един момент позитивираха двама трима от групичката,но бога ми никой не кашляше, кихаше нищо. Това му е кофтито на тоя вирус, че заразяваш докато си си здрав и читав. Минало заминало, леко мина при нас, дали заради ваксини, дали заради цигари, дали заради червеното винце, с което аз основно се лекувах, кой знае.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 4 733
Дандан, първо боледуване ли ти беше?

# 72
  • Мнения: 437
Дандан, първо боледуване ли ти беше?
Мисля, че да. Ако съм го карала преди това е било без симптоми, в период когато не съм подозирала, че съм контакт. Тествала съм при всички случаи на контакт, за които съм знаела.

# 73
  • Мнения: 374
Ние бяхме болни всички един след друг края на август. Мъжа ми е цял ден е с болки в корема и разтройство и накря вдигна и температура. Направихме тест преди малко, отрицателен е. Изпратих го да спи в другата стая. Направо като си помисля как го изкарах аз и как бебето имаше 40 градуса лошо ми става. Има ли някой, който го е повторил Ковид след 2 месеца? Да очаквам ли,че ще е по-леко от миналия път?
Искам да попитам в момента протича ли с разтройство?
Аз се чувствах много зле от Авирон Рапид, който ми изписаха тогава. С какво противовирусно може да се замени?

ЛЛ се е пенсионирал междувременно, та в момента и ЛЛ нямам.

Утре пак ще направим тест.

# 74
  • Мнения: 5 309
Хехе или както там ви е ник name a, на вас с бебето не ви трябват и други вируси, не само Ковид. Честно казано след последните прекарани Ковид ми беше като детска градина преди училище.
Бебето може да има 40 градуса и от други вируси. Моят съвет във вашата ситуация е да си седите в другата стая. Ако ли пък имате излишни пари, тествайте се.
Дали може да повтори в такъв период, нямам идея. Кристалното ми кълбо отдавна се счупи.

Общи условия

Активация на акаунт