Синът ми все още не говори. 😕

  • 11 127
  • 151
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 18 748
Radeva-87, с вашата племенница всичко е завършило добре, но на 4 години няколко думички е огромна червена лампа. Не е добре да се дават съвети за чакане, защото ако при вас детето е проговорило, то от 20 деца, 18 няма да проговорят без помощ от специалист. Или поне няма да могат лесно да настигнат връстниците си. Защо да не им се помогне?

За съжаление много родители се уповават на такива случаи и чакат чудо. Примерно детето да стане една сутрин и да започне гладко с дългите изречения, разказите, приказките. Без нищо, ей така. Нямам личен опит, но виждам какво се случва в такава ситуация и ми е мъчно. Разбира се, полезен ход нямам, аз съм страничен човек.

Има и още нещо. Когато не е нашето дете, ние всъщност не знаем как е проговорило то. Дали зад "лесното проговаряне след 4 годишна възраст" не стои поне 1-2 срещи с логопед седмично? И т.н.

# 121
  • Мнения: 5 409
Подкрепям напълно горното мнение.
Това, че някой е проговорил късно и е наваксал, не означава, че друг ще го направи.
Племеникът ми проговори на 6г!
Изключителен ученик, особено по математика. Почити няма състезание, на което да не се класира в челните 3 места, да не кажа на 1во. Много му се отдава и спорта и се представя страхотно на тенис турнири. Погледнато отстрани си изглежда като един нормален, сърдит и свъсен тинейджър.
При по-близка комуникация бързо ти става ясно, че не са съвсем на място нещата. Той е от спектъра, но това наистина можеш да го разбереш само ако тръгнеш да търсиш лична комуникация с него.

ПС: Сигурно и него, някой, някъде го дава за пример за късно проговорило и много умно дете, но има едно "НО".

# 122
  • Мнения: 3 040
Като ще говорим с примери за деца проговорили малко по-късно и оказали се неизоставащи впоследствие, то и аз мога да се включа. И аз познавам момче, проговорило на 3 години, което с нищо не се различава от останалите и е отличник. Всъщност, вече е младеж, почти на 20 г.
От друга страна, моите две деца на две години говореха с цели изречения. С тях можеше и може да се води смислен разговор. (малкото ми дете е на 2 г. и 1 м. и си говори съвсем добре. Само думите не ги изговаря съвсем отчетливо като възрастен).

# 123
  • Мнения: 5 409
Helinor, вчера гледах едни статистики, но бях доста изморена на края на деня и по-спомен се казваше, че 80% от децата проговорили късно се развиват съвсем нормално без чужда помощ.
Останалите 20% имат нужда от някаква асистенция, но пак наваксват с времето.
Това беше за деца, при които не е установена някаква патология съпътстваща изоставането в говора.
В тази връка, изобщо не е учудващо, че почити всеки има сред приятели/познати/роднини късно проговорили деца, развиващи се нормално. Мъжът ми също е започнал с активната реч някъде между 3 и 4г. Съвсем нормален човек е и има страшно добре развита аналитична мисъл.

# 124
  • Мнения: 6 787
Radeva-87, с вашата племенница всичко е завършило добре, но на 4 години няколко думички е огромна червена лампа. Не е добре да се дават съвети за чакане, защото ако при вас детето е проговорило, то от 20 деца, 18 няма да проговорят без помощ от специалист. Или поне няма да могат лесно да настигнат връстниците си. Защо да не им се помогне?

За съжаление много родители се уповават на такива случаи и чакат чудо. Примерно детето да стане една сутрин и да започне гладко с дългите изречения, разказите, приказките. Без нищо, ей така. Нямам личен опит, но виждам какво се случва в такава ситуация и ми е мъчно. Разбира се, полезен ход нямам, аз съм страничен човек.

Има и още нещо. Когато не е нашето дете, ние всъщност не знаем как е проговорило то. Дали зад "лесното проговаряне след 4 годишна възраст" не стои поне 1-2 срещи с логопед седмично? И т.н.
Всъщност и в моя пример и в проблема на *Барби* децата са прегледани от специалист и проблем не е диагностициран. Никой не съветвам да не прави нищо, а че ако не се открива проблем, то вероятно просто е нужно  време.

# 125
  • Мнения: 18 748
Колко време? Никой от нас не знае. От 4 до 5 г. примерно има една година, ако детето и тогава не говори...? Какво правим. Дори да не открият проблем специалистите дават насоки за занимания. Всеки ден е супер ценен и реално няма кой да се погрижи да го оползотвори, совен родителите. Спирам, че наистина няма смисъл.

# 126
  • Мнения: 2 579
Хм...това, че не могат да диагностицират проблем, не винаги значи, че всичко е наред.

# 127
  • Мнения: 6 787
Колко време? Никой от нас не знае. От 4 до 5 г. примерно има една година, ако детето и тогава не говори...? Какво правим. Дори да не открият проблем специалистите дават насоки за занимания. Всеки ден е супер ценен и реално няма кой да се погрижи да го оползотвори, совен родителите. Спирам, че наистина няма смисъл.
Не знам защо толкова се палиш и откъде идва възрастта 4-5 години? Масово тук се коментират деца в яслена възраст. Единствено моя пример детето проговори късно, да, но си проговори до 4г. Да, имала е посещения при специалист и да, проблем не е открит и е видно от времето, което е минало вече, че проблем не е имало.

# 128
  • Мнения: 18 748
Това, че детето не говори на 3 години и половина е достатъчен и сериозен проблем. Не виждам какво успккоение може да носи липсата на някаква точна диагноза?

Има родители, които четат за такива случаи и си казват - "Ето, не сме само ние. Да мине  време, ще проговори." А истината е, че те не знаят нищо за късно проговорилото дете на своите съседи / приятели / роднини. Възможно е детето да си е говорило, но неправилно, а родителите да употребяват израза - "Нашето не говореше до 4 годишно. " а всъщност имат предвид: "Не говореше правилно" и т.н. Резултата е, че на 5 години детето вече е изгубило минимум 2 години, в които е могло да му се помогне.

# 129
  • Мнения: 410
Работа със специалисти по ранно детско развитие не би навредила на никое дете,така че незнам защо някои родители толкова се притесняват от това.Все пак не става въпрос за пиене на лекарства,а за подпомагане на детето.Ако се окаже,че проблем няма и всичко се развие нормално би било чудесно,но ако има и не са взети мерки,тогава идва трудното и всеки ден е от значение.

# 130
  • Мнения: 1 755
Дами, а за дете на 2 годинки, което си отваря устата в опит да произнесе нещо и изглежда като щракане със зъбки и челюсти, чували ли ли сте? Издава само звуци, без срички?

# 131
  • Мнения: 5 409
Ani, а казва ли някакви думички?

ПС: Изпълнява ли сложни команди? Такива, които са от 2 или повече части?

# 132
  • Мнения: 1 755
Не, само звуци, сочи, разбира доста неща, но без думи и срички. Като иска да направи нещо, вместо "Аз, аз..", казва "Аааааа".
Имаме час за логопед, но докато настъпи, да питам.
Сложни команди, не бих казала, ходи до кофата, носи играчки, книжки, вади прането, бърше с кърпа, помага да готвим. Много книжки разглежда и сочи.

# 133
  • Мнения: 5 409
Ani, докато чакате за логопеда, евентуално да направите тест за слуха при УНГ?
Само това ми идва на ум.
Иначе предполагам логопедът ще ви насочи ако има нужда и от други специалисти.
Моят господин също използва много звуци вместо думи, особено за животните. Вижда животното, сочи и почва да казва как прави.
Патето е "Па-Па", кравата "Муу" и тнт.
Ако нещо падне, казва "Бам". Два пъти сме го чули да казва и "Падна", но беше преди няколко месеца и не се повтори повече.
Същото е с "Няма" и "Чао".
Даже ги изтърси пред наши родини веднъж и повече не повтори. Sad

# 134
  • Мнения: 3 159
И аз се чудя до каква степен трябва да разбира и да изпълнява команди. Ние сме на следните команди промерно:
Донеси кърпичките - отива отваря чекмеджето, вади ги, затваря, подава ми ги. Също и ги връща обратно.
Носи си лигавника за пране. Носи плюшка и я слага на гърнето.
Вчера сам реши да нахрани кончето с морков - това ни е първата самостоятелна престорена игра. Преди го правеше само ако го накарам.
Казваше известно време ам-ам, но пак изчезна. Сега са предимно едни крясъци като на чайка. Направо вече не знам. Става на 2 на 29 януари.

Общи условия

Активация на акаунт