Майчинството в България

  • 5 748
  • 113
  •   1
Отговори
# 15
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
ВИждам , че повечето сме на едно и също мнение. Сега по новия закон ще е малко по-добре с 9 месеца болничен след раждането. Но например детските в Германия се изплащат до 25 години.
А тук не мога да разбера защо трябва да са вързани с дохода на родителите - детските не са социални помощи #2gunfire

# 16
  • Мнения: 6 442
Момичета,съгласна съм с всички мнения до тук,но имам една забележка.То е ясно,че 90 процента от заплатата за 9 месеца си е добра алтернатива,но пак при условие,че не живееш в Българиа(поне за някои).Аз работя вече от година и половина и се налага да си внасям сама осигуровките. #Cussing outЗнам,ще кажете да се оплача някъде,но най-много да остана и без тази работа,а в момента имам нужда от пари.То какви пари де..Извинявайте ако съм ви спамила темата,но само исках да поясня,че не всички вземат високи заплати.

# 17
  • Мнения: 288
.. не зная на какво се дължат жалните Ви постове по темата .. че държавата това .. или онова .. държавата не е нито майка .. нито мащеха .. и ако не беше упорството на синдикатите отпуската за отглеждане на дете до 2г. отдавна да е отпаднал .. няма държава в която като родиш дете .. и да нямаш никакви грижи .. до сега не съм чул в някъде държавата да "осиновява" майките ..
.. обезщетението /болничните/ в повечето страни в Европа е около 3 м. /колкото беше и тук/ .. всички имат еднократни помощи за живородено дете .. детски добавки също .. някъде са символични .. основното подпомагане на младите семейства идва по линия на т.нар. семейно облагане .. или това го видяхме миналата година .. за всяко дете ХХХ лв. намаляване на годишния доход .. от там и данък ..

# 18
  • Мнения: 3 405
Определението "плащат ни да си стоим у дома" не ми допада. Всички знаем, че не седим, а отглеждаме децата си, т. като в страната ни няма възможност толкова малки деца да ходят на ясла, да не говорим, че бавачка трудно се наема, заради заплащането, което изискват за труда си.
Аз бих се върнала на работа, ако има кой да се грижи за детето ми след 9 месечна възраст, или ако заплатата ми надвишава разходите за бавачка.
Размера на детските надбавки трябва да е висок. Нека някой да каже колко са те в Германия например, т. като едва ли са колкото у нас.

# 19
  • Мнения: 132
И аз много се подразних от това "стоят си у дома и държавата им плаща". Мисля, че ако условията на икономиката ни бяха малко по-добри и заплатите които получаваме бяха поне наполовината на тези в САЩ или Западна Европа този разговор нямаше да го водим. Да не забравяме всъщност защо хората отиват в чужбина - за по-високи доходи, а после едва ли не ни нападат че споделяме проблемите на майчинството си в БГ

# 20
  • Мнения: 2 956

Действително никъде няма майчинство по 2 години, но пък самото майчинство като сума, представлява двугодишна гавра с майката и детето. Отново нещо, което само в България можеш да го видиш!

newsm10 абсолютно така е

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 702
Първо искам да кажа, че дори и на накой да му се струва, че държавата "ми плаща" , тези пари държавата си ги е взела по няколко пъти преди това. Лично от мен тези допълнителни 4 месеца майчинство, които ще ползвам Държавата "ще си ги избие" за по-малко от половин година.
Освен  това, малко не в темата, но все пак в тази връзка: ако реша да се върна на работа, не зная кяк бих се оправяла с работното време, което имам -  нямам ден с под два часа overtime. Изработен, но не и платен.
Наистина има страни с по един месец майчинство, но там се заплаща всяка изработена минута, при това не по ставката 1 лев на час.
А органите на държавата, които трябва да следят за полагания извънреден труд, работят до 16.30 или до 17 часа   ooooh!

# 22
  • Мнения: 934
.. не зная на какво се дължат жалните Ви постове по темата .. че държавата това .. или онова .. държавата не е нито майка .. нито мащеха .. и ако не беше упорството на синдикатите отпуската за отглеждане на дете до 2г. отдавна да е отпаднал .. няма държава в която като родиш дете .. и да нямаш никакви грижи .. до сега не съм чул в някъде държавата да "осиновява" майките ..
.. обезщетението /болничните/ в повечето страни в Европа е около 3 м. /колкото беше и тук/ .. всички имат еднократни помощи за живородено дете .. детски добавки също .. някъде са символични .. основното подпомагане на младите семейства идва по линия на т.нар. семейно облагане .. или това го видяхме миналата година .. за всяко дете ХХХ лв. намаляване на годишния доход .. от там и данък ..
Това което ти наричаш семейно облагане е една велика глупост или поне за момента по начна по който е въведена тук в България. По прости сметки словом и цифром към 20 лв. на месец се пести от това.
Прав си наистина, че там извън нашата "мащеха" България е малко майчинството, НО имаш право на избор или в къщи или на работа тук с тези мизерни наши и на мъжете ни заплати няма такъв избор, там има и центрове който ти поемат детето от 1 месец. Има къде да го оставиш и да се върнеш на работа, а тук трябва да се бориш с още други 50, че и повече майки за символчните 20-30 места в яслите. Детегледачките там са професионалист в повечето случай, а тук трябва да разчиташ на баби, защото просто няма как с една средна заплата за плащаш и за детегледачка.
 

# 23
  • Мнения: 288
Това което ти наричаш семейно облагане
Цитат
.. прави се от 1г. .. и вече е глупост .. да глупав е начина за ползването .. смешен е и размера .. на никого не му се рискува в непроверени практики .. щом в "белия" свят го ползват всички .. явно е ставащо ...
.. за бавачките .. центровете .. и т.н. .. има .. и тук има .. пара да имаш .. море са направо .. ако беше толкова "гот" .. нямаше да такъв хит в Европа детегледачки от Източна Европа .. Азия .. и от където се сетите .. само да е по тъничко  Wink ..

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Еми нека тези майки, на които принадлежат тези изказвания да заповядат в милата ни родина да взимат по 18 лева детски и майчинство от по 160 лева и да ги питам, от тези пари първо за храна ли ще отделят, за памперси, за дрешки, за играчки.... или за какво? на всички, които ни завиждат на "положението" казвам: винаги сте добре дошли обратно в родината си!!!!

# 25
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
.. не зная на какво се дължат жалните Ви постове по темата .. че държавата това .. или онова .. държавата не е нито майка .. нито мащеха .. и ако не беше упорството на синдикатите отпуската за отглеждане на дете до 2г. отдавна да е отпаднал .. няма държава в която като родиш дете .. и да нямаш никакви грижи .. до сега не съм чул в някъде държавата да "осиновява" майките ..
.. обезщетението /болничните/ в повечето страни в Европа е около 3 м. /колкото беше и тук/ .. всички имат еднократни помощи за живородено дете .. детски добавки също .. някъде са символични .. основното подпомагане на младите семейства идва по линия на т.нар. семейно облагане .. или това го видяхме миналата година .. за всяко дете ХХХ лв. намаляване на годишния доход .. от там и данък ..


а аз не знам откъде идва оптимизма ти, ако живееш в България? поне 1 дете имаш ли? знаеш ли от каква възраст са пригодени българските детски заведения да се грижат за децата ни? знаеш ли колко струват памперсите и детските храни? и какво можеш да купиш на детето си със споменатите от теб "основното подпомагане на младите семейства идва по линия на т.нар. семейно облагане .. или това го видяхме миналата година .. за всяко дете ХХХ лв. намаляване на годишния доход .. от там и данък .. "? И как мислиш, дали е справедливо именно към хората с по-високи доходи и реално плащащи си всичко, решили, че ще се борят с живота тук и в България, точно за тях да не могат да се отделят детски добавки? Техните деца не са ли българчета? защо от такива родители държавата само иска да взема?

# 26
  • Мнения: 1 117
Това което " държавата ни плаща " за да си гледаме децата у дома / рядко това е период от дори и една година , да не говорим за две/ тя си го е взела от нас много преди да сме станали майки.
Детски надбавки  Crazy - това нещо не знам какво означава, такива не получаваме, защото надхърляме дохода на член от семейството ни с 2 лева #2gunfire Моето дете в момента един вид не е признато от държавата , но след време държавата веднага ще се сети за него , като трябва да му одере кожата с данъци.
А тези 90% от осигурителния доход , които ги измислиха , нека да не се прехласваме по тях. Първо ,че колко мами биват осигурявани на реалната заплата  #Cussing out и второ през тези 315 дни няма да се взема чистата сума от 90-те процента , а пак ще се взема под внимание и нетното трудово възнаграждение . В такъв случай милата ни родина отново не е ощетената страна. От парите ще останат за разходки и евтини кебапчета за драгите ни управници. Тяхното не се губи!
А който смята ,че в България е много лесно да се отглеждат деца , добре дошъл е да се върне  Mr. GreenМясто има за всички ни Hug

# 27
  • Мнения: 9 050
Аз пък съм съгласна с Радо. ( Дали ние счетоводителите не сме циници,а? Започвам да се замислям... Wink)
В крайна сметка, държавата не ни е записала в паспорта си, че да не дундурка непрекъснато. ОК, имаме деца, родили сме. Това хубаво. Ама не е пък чак толкова невероятно и изключително нещо, че да ни плащат по 1500 лева 5 години например.
Тези 315 дни са предостатъчни. Не споря, и на мен щеше да ми е още по-добре, ако бяха 630 дни. Ама нещата трябва да имат някакви рамки.

Евгения, няма начин държавата да си "избие" обезщетението за по-малко от половин година. Нещо бъркаш в сметките. Осигуровката ти какъв процент е? 100 ли? Защото по принцип осигуровката за Общо заболяване и майчинство е 3,5 % общо за теб и за работодателя ти. Което пък значи, че 90%-тното обещетение за един месец държавата ще си го "избие" а малко повече от 2 години. Хайде сега сметни за 4 месеца след колко време ще си "избие" държавата плащанията. А за целите 10,5 месеца?
Еми не мога да се съглася, че е малко.

А по въпроса за мизерните заплати по принцип мога да изпиша тритомник, но за да съм по-кратка, само ще напиша, че както личния, така и професионалния живот всеки сам си го гради. Не можете да ме убедите, че един човек, който не е спрял да се образова и квалифицира още след средно образование, няма да се пласира добре на трудовия пазар. Аз например използвам всяко свободно време, за да уча. Дали за някой нов сертификат, дали езиков курс. Няма значение. Всичко е от полза.
Дори сега, когато съм с бебе на три месеца, понеже го гледам сама и не мога през седмицата да ходя насам-натам, съм се записала на съботно-неделен курс по немски. Мъжа ми гледа детето до обяд в почивните дни, а аз вместо да се излежавам пред телевизора, уча. През седмицата пък, когато бебока заспи следобед, след като изчистя, изваря шишетата и т.н. сядам и уча за един допълнителен сертификат в областта, в която работя. По 1 час на ден да отделя, пак е нещо. И затова знам, че като се върна на работа, ако не ми предложат по-добра заплата, ще мога да напусна и пак да си намеря добра работа.

В България също можеш да получаваш добра заплата. Има фирми, в които плащат и заплати по 4-5 000 лева на месец. И те не са една и две. Само че на може да претендираш за такава заплата, ако не можеш да предложиш необходимите качества и умения.

Съжалявам. Никой не е виновен за ниските заплати, които получават някои служители.
Защото ако получавате висока заплата - казвате, че сами всичко сте си постигнали. А ако получавате ниска заплата - държавата ви виновна, работодателя ви виновен, само вие не сте виновни.

# 28
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Аз пък съм съгласна с Радо.

Не мога да се съглася с теб.
Първо - да не забравяме, че в България в повечето фирми все още шуробаджанащината определя кой за каква заплата ще работи и на какъв пост, независимо от образованието и квалификациите си. За пример ще ти посоча себе си - имам висше икономическо образование и започнах работа в една фирма като счетоводител, което ми е специалноста. Успоредно бях и касиер на заплата 350 лв. Шест месеца след мен във фирмата дойде нова секретарка, която беше с 12 клас, без допълнителни курсове, без език и компютърна грамотност на 700 лв. заплата понеже била на еди кой си роднина.
Второ - сега детето ти е на три месеца и неизисква внимание като едно 7-8 месечно дете което вече иска да ходи и да го занимават. Аз също работех в къщи докато малкия само си лежеше и спеше.
Трето - ходиш на курсове и т.н, но за тях трябват пари, а повечето семейства немогат да отделят по 250-300 лв на месец за един езиков или друг курс.
Четвърто - оставяш детето на таткото да го гледа, но повечето татковци работят и през почивните дни за да могат да осигурят по-висок дохд или работят на две места по същата причина.
Пето - колкото и да си чешаме клавиатурите положението си остава същото - доходите в България са ниски, а  живота струва толкова колкото в  Европа.
Шесто - искренно се надявам като дойде момента в който да решиш дали да си дадеш детето на ясла/градина или да го оставиш да детегледачка да си на същото мнение и да не ревеш във форума как в яслата се отнасяли така и така с него или пък детегледачката  как не си гледала съвестно работата.

# 29
  • Мнения: 264
Абе хора! Родните политици квичат, че прираста ни бил отрицателен и че ще станем циганска държава (не че вече не сме), а се подиграват с нас с мизерните "добавки", до които май пак само циганите успяват да се доредят, щото българите си обичаме децата и обикновено всеки си прави сметката колко деца може да изгледа. Та в тоя ред на мисли - що прага е 200 лв на човек, като официално средната работна заплата в БГ вече е над 350 лв?! Много просто - щото болшинството родители да останат прецакани. Говоря по принцип, тъй като с 18 лв освен да се снимаш за спомен, друго не ти остава (даже и за пакет сносни памперси не стигат). Държавата може и да не ни е осиновила, ама и ние не сме я осиновили като ни взема минимум по 100лв всеки месец данъци от заплатата. Тъй че многознайковците от сорта "сами сте си виновни като раждате деца" да си затварят човките, защото едва ли ще могат да си отгледат децата и тях си самите с 160лв + 18 лв на месец. Ако пък могат, тогава горките, хич не са за завиждане. (децата им разбира се)

Общи условия

Активация на акаунт