Тикове, гласови тикове, синдром на Турет

  • 5 175
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 132
Здравейте! Пускам тази тема с надеждата да пишат хора, които са се сблъскали с тази диагноза. Ще се радвам да влезем в контакт и да обменим опит и информация. Лечимо ли е заболяването, някой от Вас стигнал ли е до лекарства, които поне намаляват тиковете и има ли надежда за оправяне?

# 1
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Имаше един не лош филм за едно момче -американец,правен по действителен случай.Не е лечимо,но той стана учител и водеше напълно нормален живот.По едно време мислех,че моят син го има,заради постоянните еднотипни движения и повтаряния на думи,но се оказа аутизъм със синдром на Аспергер.

# 2
  • Мнения: 132
Здравейте, има ли сред Вас хора, които са имали тикове и са успели с течение на времето да се справят с тях? Може ли да има успешно лекуване на тиковете, каква е прогнозата? Има ли надежда с излизане от пубертета човек да ги "израсне"? Споделете мнения и опит!

# 3
  • Мнения: 74
Здравейте, има ли сред Вас хора, които са имали тикове и са успели с течение на времето да се справят с тях? Може ли да има успешно лекуване на тиковете, каква е прогнозата? Има ли надежда с излизане от пубертета човек да ги "израсне"? Споделете мнения и опит!

Здравейте,дъщеря ми когато беше на 6 или 7 години имаше ужасни тикове който лекувахме с хомеопатия шуслерова сол 7 и страмониум 30 ch по схема и тиковете спряха появяваха се от време на  когато почваше да се притесня но вече е на 14 години и няма никакви тикове

# 4
  • Мнения: 132
Благодаря Ви за отговора! При мен проблемът е, че имам дъщеря на 15 г., която от година и половина е с двигателни и гласови тикове. Пили сме какви ли не лекарства, правили сме ЕЕГ, ЯМР - нищо. Може би двигателните вече са по-слаби, но вокалните са постоянни. Вече и аз не знам какво да правя. С хомеопатия не сме пробвали. Може ли да ми дадете име и телефон на хомеопата Ви може и на лично.

# 5
  • Мнения: 74
Благодаря Ви за отговора! При мен проблемът е, че имам дъщеря на 15 г., която от година и половина е с двигателни и гласови тикове. Пили сме какви ли не лекарства, правили сме ЕЕГ, ЯМР - нищо. Може би двигателните вече са по-слаби, но вокалните са постоянни. Вече и аз не знам какво да правя. С хомеопатия не сме пробвали. Може ли да ми дадете име и телефон на хомеопата Ви може и на лично.


С удоволствие бих ви го дала но ми беше в предишния телефон а той вече го няма тя беше на моя колежка и тя ни уреди при нея с триста зора защото не приемаше нови хора работеше си само с едни и покрай нея и нас ни взе не вярвах че ще подейства но стана тя имаше тикове въртене на глава, примигване и приклявнане беше ужасно ходихме на невролог той ни изписа някакво лекарство което вече не помня на като прочетох че трябва да се внимава колко ще се даде че може да доведе до смърт и тн за първи път прочетох такава листовка и ми стана лошо и така реших да пробвам с хомеопатия

# 6
  • Мнения: 132
Много Ви благодаря за отговора!

# 7
  • София
  • Мнения: 480
Здравейте, има ли сред Вас хора, които са имали тикове и са успели с течение на времето да се справят с тях? Може ли да има успешно лекуване на тиковете, каква е прогнозата? Има ли надежда с излизане от пубертета човек да ги "израсне"? Споделете мнения и опит!
Като дете имах тикове и то доста сериозни, а също и психични тикове (затваряне на вратата примерно по 3 пъти и такива подобни) При мен помогна единствено това, че проявих воля сам да се справя, защото почваше да ми пречи. На нашите не им пукаше и не помня да са ми правили забележка

# 8
  • Мнения: 132
Това все пак е някакъв лъч надежда - че и с воля човек сам може да се справи, но явно трябва вече да е по-голям, по-осъзнат. Дъщеря ми в момента е на 15 и казва, че когато се опита да подтисне тиковете, а при нея са основно звукови, след това става още по-зле и се засилват.

# 9
  • София
  • Мнения: 480
Това все пак е някакъв лъч надежда - че и с воля човек сам може да се справи, но явно трябва вече да е по-голям, по-осъзнат. Дъщеря ми в момента е на 15 и казва, че когато се опита да подтисне тиковете, а при нея са основно звукови, след това става още по-зле и се засилват.
Всичко в този живот е воля. По-добре не и обръщай внимание и я остави сама да го преодолее, иначе това твое внимание ще засили проблема,защото тика си неосъзнато търсене на внимание. Такива хора обикновено са прекалено чувствителни. Поне при мен случаят е такъв

# 10
  • София
  • Мнения: 35 107
Не поставям диагноза!

Прочетете за синдром на Турет.

# 11
  • Мнения: 132
Да, тя е с поставена диагноза Синдром на Турет, тъй като тиковете се считат за хронични, понеже продължават вече година и половина. Комбинирани са - и гласови, и двигателни. Ходили сме по невролози, по детски психиатри. Пила е какви ли не лекарства, от най-леките - билкови до антипсихотици, които са за съвсем други заболявания, но се използват страничните им ефекти за намаляване и подтискане на тиковете, но няма резултат - тиковете си продължават. И да, тя е много чувствителна и емоционална. В момента е и в пубертета... Дали има някаква надежда за израстване и да намалеят от само себе си? В семейството се стремим да не обръщаме внимание на тиковете, защото иначе се подтиска още повече.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 107
Има, да, с времето може напълно да отшумят.
Говорете с нея и намерете нещо, което й действа успокояващо и баласиращо. Песен, мисъл, занимание.
В тази възраст и без това не знаят какво да правят емоциите си, пълен миш-маш е! Ще се успокоят нещата, време трябва.

# 13
  • София
  • Мнения: 480
Според мен ще се оправи сама с времето. Стига да го иска. Би помогнало, ако е под някакъв стрес, колкото и грешно да звучи. Например да и възложиш някакви задачи или да я запишеш на някакви курсове или просто да се държиш по твърдо с нея в определени ситуации, защото спокойната среда е катализатор на такива състояния

# 14
  • Мнения: 132
Благодаря ви, давате ми сили и кураж!

# 15
  • Мнения: 771
Здравейте,

Не съм се сблъсквала лично със състоянието, но ФБ е завъртал клипове, споделени от хора в това състояние и се запознах със синдрома на Турет. (и от чисто любопитство попрочетах за него тук там в инернет)

Понеже попада в категорията неврологичнсъстояние + генетично унаследяване, дали терапия с вит Б и изследване генетично да няма мутации в усвояването на вит Б може да бъде лъч надежда при вас?🤔
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35215501/

# 16
  • Мнения: 132
И аз съм се замислила да направим един курс с витамини от Б групата. В крайна сметка ако не помогне, няма да навреди.

# 17
  • Мнения: 771
ами.. ако генетично има нарушено усвояване на вит Б, може и да вреди🤔(останало ми е в главата от прочвтеното, че стават токсични натрупвания , като освен промяна във формАта на приемания вит Б (в случая за 9 и 12), се налагаше и промяна в бита - редуциране на козметика, битова химия, пакетирани храни с заложени добавки.... за това споменах и тозитип изследване (едната известна генетична лаборатория мисля, че предлага и консултация с генетик - може да проверите в какво точно се изразява)

ПП покрай неуспешни бременности и диагноза тромбофилия се запознах с темите и за MTHFR (за витБ 9 и Б 12) А статията, която ви споделих, касаеше Б1 и мисля Б 6 (т.е ако потърсите още по темата Турет и вит Б, има статии и за вит Б6 и магнезии - може би има някаква причина да се комбинират, затщпто и в аптечната мрежа има готови продукти точно в този микс)

С витамини ще е най-безобидният подход и от сърце се надявам да е решението на вашия казус Hug

ПП: дописвам да потърсите и по темата за препоръчително хранене при Турет (напр https://tourette.ca/the-worse-things-to-eat-if-you-have-tourette/)

Последна редакция: пн, 05 дек 2022, 14:07 от fotokod

# 18
  • Мнения: 132
Много Ви благодаря за статиите, които сте ми изпратили. Сядам да чета. Това е нещо ново, върху което не се бях замисляла.

# 19
  • Мнения: 2 646
Здравейте Кати, как е детето? Аз искам да кажа, че ако тиковете не се израстат в пубертета, то продължават цял живот. Ако тиковите са започнали в ранна детска възраст има много голяма вероятност да се израстат. Но при вас са започнали късно. Решенията в по-напреднала възраст са следните:
1. Лекарства
2. Операция с чип в мозъка. Изтребва тиковете из основи. Даже май се правила без пълна упойка
3. Неврофийдбег- не съм сигурна дали ще има ефект при възрастни

# 20
  • Мнения: 132
Здравейте, ALMIRRA! Детето вече е доста по-добре. Гласовите тикове изчезнаха. Двигателните също са значително намалели. Сега само като нещо много се ядоса или се притесни се получава нещо като тикова атака, която трае около 10-15 мин. и след това нещата се успокояват. Лекуваме се с лекарства. В момента чакаме ново лекарство, което ще е точно за тикове. Слава Богу намаляха. Благодаря Ви, че ни мислите!

# 21
  • Мнения: 771
Kati, радвам се, че детенцето вече е по-добре и решението, което ползвате, работи ❤

# 22
  • Мнения: 132
Много благодаря, fotokod! Дано да се подобряваме. Всеки ден се моля за това! Ще видим и с новите лекарства, които чакаме какво ще направим. Така може да се помогне и на други хора с нашия проблем.

# 23
  • Мнения: 2 646
Може ли да попитам на колко точно години започна подобрението?
И какво е това ново лекарства? Тепърва ли ще се внедрява в България? И какви лекарства ползвате в момента.  Аз лично следя изкъсо този "синдром" и се интересувам за всички възможни лечение. А може да бъди полезно и на други потребители в темата

# 24
  • Мнения: 132
Подобрението започна преди три-четири месеца. Тиковете са много намалели, което към момента е супер, само като се ядоса става зле, но е временно. За съжаление лекарства за лечение на тикове няма. Използват се антипсихотици, като в случая се ползват страничните им действия за да се намалят тиковете. Това ми е казано от детски психиатри. Лекарството, за което споменах тепърва трябва да премине през клинични проучвания и още не е пуснато в България. И аз честно казано все още нямам информация, чакаме... Тепърва ще се информирам. Не мога да кажа точно какво е, разбрах че трябва да намалява тиковете, да удължава периодите на ремисия, както и че е по-изчистено откъм нежелани странични ефекти в бъдеще. Дано някой ден медицината да измисли лекарство точно за Турет! Между другото мога да ви препоръчам и една книжка на доц. Димитър Терзиев - "Болест на Турет, други хронични тикове и често съпътстващи разстройства", където се обяснава връзката мужду Турет и други заболявания.

# 25
  • Мнения: 696
Здравейте, ALMIRRA! Детето вече е доста по-добре. Гласовите тикове изчезнаха. Двигателните също са значително намалели. Сега само като нещо много се ядоса или се притесни се получава нещо като тикова атака, която трае около 10-15 мин. и след това нещата се успокояват. Лекуваме се с лекарства. В момента чакаме ново лекарство, което ще е точно за тикове. Слава Богу намаляха. Благодаря Ви, че ни мислите!
Къде се лекувате, при кой лекар?

Общи условия

Активация на акаунт