Тикове, гласови тикове, синдром на Турет

  • 5 173
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 771
Здравейте,

Не съм се сблъсквала лично със състоянието, но ФБ е завъртал клипове, споделени от хора в това състояние и се запознах със синдрома на Турет. (и от чисто любопитство попрочетах за него тук там в инернет)

Понеже попада в категорията неврологичнсъстояние + генетично унаследяване, дали терапия с вит Б и изследване генетично да няма мутации в усвояването на вит Б може да бъде лъч надежда при вас?🤔
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35215501/

# 16
  • Мнения: 132
И аз съм се замислила да направим един курс с витамини от Б групата. В крайна сметка ако не помогне, няма да навреди.

# 17
  • Мнения: 771
ами.. ако генетично има нарушено усвояване на вит Б, може и да вреди🤔(останало ми е в главата от прочвтеното, че стават токсични натрупвания , като освен промяна във формАта на приемания вит Б (в случая за 9 и 12), се налагаше и промяна в бита - редуциране на козметика, битова химия, пакетирани храни с заложени добавки.... за това споменах и тозитип изследване (едната известна генетична лаборатория мисля, че предлага и консултация с генетик - може да проверите в какво точно се изразява)

ПП покрай неуспешни бременности и диагноза тромбофилия се запознах с темите и за MTHFR (за витБ 9 и Б 12) А статията, която ви споделих, касаеше Б1 и мисля Б 6 (т.е ако потърсите още по темата Турет и вит Б, има статии и за вит Б6 и магнезии - може би има някаква причина да се комбинират, затщпто и в аптечната мрежа има готови продукти точно в този микс)

С витамини ще е най-безобидният подход и от сърце се надявам да е решението на вашия казус Hug

ПП: дописвам да потърсите и по темата за препоръчително хранене при Турет (напр https://tourette.ca/the-worse-things-to-eat-if-you-have-tourette/)

Последна редакция: пн, 05 дек 2022, 14:07 от fotokod

# 18
  • Мнения: 132
Много Ви благодаря за статиите, които сте ми изпратили. Сядам да чета. Това е нещо ново, върху което не се бях замисляла.

# 19
  • Мнения: 2 646
Здравейте Кати, как е детето? Аз искам да кажа, че ако тиковете не се израстат в пубертета, то продължават цял живот. Ако тиковите са започнали в ранна детска възраст има много голяма вероятност да се израстат. Но при вас са започнали късно. Решенията в по-напреднала възраст са следните:
1. Лекарства
2. Операция с чип в мозъка. Изтребва тиковете из основи. Даже май се правила без пълна упойка
3. Неврофийдбег- не съм сигурна дали ще има ефект при възрастни

# 20
  • Мнения: 132
Здравейте, ALMIRRA! Детето вече е доста по-добре. Гласовите тикове изчезнаха. Двигателните също са значително намалели. Сега само като нещо много се ядоса или се притесни се получава нещо като тикова атака, която трае около 10-15 мин. и след това нещата се успокояват. Лекуваме се с лекарства. В момента чакаме ново лекарство, което ще е точно за тикове. Слава Богу намаляха. Благодаря Ви, че ни мислите!

# 21
  • Мнения: 771
Kati, радвам се, че детенцето вече е по-добре и решението, което ползвате, работи ❤

# 22
  • Мнения: 132
Много благодаря, fotokod! Дано да се подобряваме. Всеки ден се моля за това! Ще видим и с новите лекарства, които чакаме какво ще направим. Така може да се помогне и на други хора с нашия проблем.

# 23
  • Мнения: 2 646
Може ли да попитам на колко точно години започна подобрението?
И какво е това ново лекарства? Тепърва ли ще се внедрява в България? И какви лекарства ползвате в момента.  Аз лично следя изкъсо този "синдром" и се интересувам за всички възможни лечение. А може да бъди полезно и на други потребители в темата

# 24
  • Мнения: 132
Подобрението започна преди три-четири месеца. Тиковете са много намалели, което към момента е супер, само като се ядоса става зле, но е временно. За съжаление лекарства за лечение на тикове няма. Използват се антипсихотици, като в случая се ползват страничните им действия за да се намалят тиковете. Това ми е казано от детски психиатри. Лекарството, за което споменах тепърва трябва да премине през клинични проучвания и още не е пуснато в България. И аз честно казано все още нямам информация, чакаме... Тепърва ще се информирам. Не мога да кажа точно какво е, разбрах че трябва да намалява тиковете, да удължава периодите на ремисия, както и че е по-изчистено откъм нежелани странични ефекти в бъдеще. Дано някой ден медицината да измисли лекарство точно за Турет! Между другото мога да ви препоръчам и една книжка на доц. Димитър Терзиев - "Болест на Турет, други хронични тикове и често съпътстващи разстройства", където се обяснава връзката мужду Турет и други заболявания.

# 25
  • Мнения: 696
Здравейте, ALMIRRA! Детето вече е доста по-добре. Гласовите тикове изчезнаха. Двигателните също са значително намалели. Сега само като нещо много се ядоса или се притесни се получава нещо като тикова атака, която трае около 10-15 мин. и след това нещата се успокояват. Лекуваме се с лекарства. В момента чакаме ново лекарство, което ще е точно за тикове. Слава Богу намаляха. Благодаря Ви, че ни мислите!
Къде се лекувате, при кой лекар?

Общи условия

Активация на акаунт