Перилни препарати и омекотители - 71

  • 40 579
  • 753
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: X
Аз си ползвам Денкмит и за бяло, и за цветно и съм доволна. Не ми сивее прането, не смятам, че има неприятна миризма.

# 511
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Денкмит за бяло ползвах дълго време, харесва ми как пере, но сега цената не ме устройва.

# 512
  • София
  • Мнения: 2 434
Кой прах за бяло с 15-30% е по-изгоден? Аз не намирам... Frowning1Персила е 20 лв. за 26 пранета... по-неизгодно ми е  ...
Благодаря за мненията.

# 513
  • Мнения: 2 961
Ариел на прах за бяло ми харесва най-много от тези официален внос . В момента го ползвам и съм супер доволна - справя се перфектно с петната и избелва добре . Пера бели и светли дрехи с него , предимно на 60С , но онзи ден прах бели , доста замърсени якета с него на 40С и се изпраха доста добре . Трябва да се има предвид , че аромата му е силен и се запазва след пране /дори и след 5 изплаквания с много вода с моя много плакнещ Уърпул / , което лично за мен е + , но на някой може да не му е приятен аромата .
ДенкМит не ми е сред любимците , не е лош , като беше на 5 лева съм го взимала 1-2 пъти , за да пера хавлии на 90С с него , но не е и нищо особено - избелва добре , но почти не премахваше петната .

# 514
  • София
  • Мнения: 3 843
Имам нова ватирана шуба, още не съм я прала и вчера я залях с ядене от една разтекла се кутия. Пробвах да изпера петното с веро и вода, избледня, но още седи. Явно трябва да я изпера цялата.
Инициалите за пране са убийствени - да се пере на 30 градуса, максимално щадящо. Да не се ползва центрофуга. Да се суши хоризонтално.
Направо съм в потрес, че ще я съсипя. Sad Червена е на цвят, ватата е на едри фигури (ромбове).
Мисля да я пусна на 30 градуса, програма за фино пране, центрофуга 700 оборота и прах Персил за цветно. Ще натъркам пак петното с веро (не смея да ползвам препарат за петна, за да не избелее).
Някакви съвети?

# 515
  • Мнения: 68 644
Назад имаше съвети от TAED, върни и прочети.
Моето петно беше червено на бяла блуза, съветът беше да натъркам със смес от прах с избелители и добавка за бяло, защото петното все пак е цветно. Излезе.
Васковото петно не помня на какъв цвят беше, и той се опра и забрави.
Течен гел за мазни петна също.
Но ти си го прала и си го фиксирала вече...
Та върни и прочети, ако искаш, съветите са там...

# 516
  • София
  • Мнения: 3 843
Да, благодаря ти, помня ги тези съвети. Проблемът е, че на етикета пише да не се ползват избелващи продукти, предимно такива, които съдържат хлор де, но не смея да слагам и прах за бяло, както и прахчета и препарати за петна, за да не стане по-светло и да личи.
От друга страна, на 30 градуса едва ли ще се изпере... Не знам, ще пробвам, пък каквото стане.
От друга страна пише да не се ползва центрофуга, но в такъв случай трябва да съхне цяла седмица и то хоризонтално... Sad
Та, ще пускам и центрофуга, на риск.

# 517
  • Мнения: 68 644
А с течен за цветно? Да натъркаш петното....ако е мазно.

# 518
  • София
  • Мнения: 3 843
А с течен за цветно? Да натъркаш петното....ако е мазно.

Нямам. Не поддържам такива наличности. Simple Smile

# 519
  • Мнения: 3 534
Е от какъв ли текстил е шубата, или пък пълнежа, че да не може да се центрофугира? Понякога ми се струва, че някои производители прекаляват. И изкуствен и естествен пълнеж позволяват центрофуга. За външния плат, и с гумирано покритие същи може да се центрофугира. Ако нещо копринено, фино ще сложа на 30 градуса, ако не, слагам на 40. Вземам прах за цветно и готово. Колко детски якета и дрешки, изцапани с манджи са се изпрали и това ще се изпере.

# 520
  • Мнения: 1 135
Aко материята не търпи пране при висока температура и по-агресивни перилни препарати, единственото, което остава е да се увеличи третият фактор, т.е. време. Използвайте възможно най-дълга програма с предпране или накисване. Ако петното е мазно и не е фиксирано, може да се третира предварително с течен препарат. Цветно петно много трудно ще се отстрани без избелване.

# 521
  • Мнения: 3 534
Сякаш мазнините не са това, което бяха. Онзи ден, на моята майка съсед и дава буркан пълен с олио от фритюрник. Да го дава за храна на кучето с хляб. Тя съответно го изпуска и  елече със шушлякова материя и панталон ( анцуг, памучен) са поляти обилно. Особено панталона от коленете надолу целите крачоли. Заминават в пералнята с прах персил дийп клийн, такъв имаше, само те двете, на програма 40 градуса, за 130 Мин. Излязоха без грам петънце.

# 522
  • Мнения: 1 135
Сякаш мазнините не са това, което бяха.

Мазнините са си мазнини. В конкретния случай има няколко фактора, които са допринесли за благополучния изход:
1. Мазнината е била използвана и част от нея вече е била окислена, т.е. не е била чиста мазнина.
2. Била е студена или със стайна температура. Писал съм, че мазните петна се фиксират на горещо. Петна от гореща мазнина се перат доста по-трудно.
3. Изпрано е веднага или скоро след случилото се.
4. Изпрано е с достатъчно място в машината и на по-дълга програма.

Като цяло, мазните петна (от готварски мазнини) не са кой знае какъв проблем, стига да се спазват нещата, за които сме писали.

# 523
  • Мнения: 68 644
Супер полезно, ново и интересно, за мен. Благодаря!

# 524
  • Мнения: 11 616
Имам лош опит с едно зимно яке на детето, на което си пишеше да не се центрофугира, но аз пуснах някаква  центрофуга на ниски обороти. Е имало защо така да пише- изкарах якето със скъсана вата на гърба и събрана на топки в шушляка.

Общи условия

Активация на акаунт