Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота! Тема № 57

  • 33 429
  • 749
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 878
Да, най-сигурно е колпоскоп, но и с биопсия. Поне ще е ясно за какво точно става въпрос. Аз бих настоявала изрично, понеже при мен също имаше добра цитонамазка, но тогава биопсията не беше добра.

# 466
  • Мнения: 1 013
Аз съм типичен пример за добра лекарска преценка и противоречие за това кой е най-добър метод за диагностика.
Та: преди години видима "раничка" и цито втора група, препоръка от онколог (проф. Чакалова лека и пръст!) за конизация, резултат - плосък папилом.
Сега имам видимо всичко в норма, колпоскоп без изменения и 3а група. Чакам резултат от течно базирана.
В този смисъл - доверете се на добър лекар.

# 467
  • София
  • Мнения: 1 870
Аз, противно на останалите, не съм фен на биопсиите, защото при налична инфекция наистина може да се разпространи навътре. Затова редът леге артис е микробиология, колпоскоп, изследване за папилома вируси и микоплазма, уреаплазма. Евентуално лечение, нов колпоскоп и тогава чак биопсия.
С много лека ръка се късат някакви парчета плът от силно кръвоснабдено място и то в кабинет ей така.... Аз като потърпевш от усложнения влачени с месеци вече ми е болна тема.

# 468
  • Мнения: 23 087
В чужбина правят доста по-тежки манипулации в кабинети.

# 469
  • Мнения: 878
А как да се разбере дали има предракови  изменения без биопсия? При мен се направи и микробиология и изследване за ЧПВ, който беше +, но това не беше достатъчно. Тогава отказах конизация, понеже не бях раждала и следяхме как върви лечението отново чрез биопсии.

# 470
  • Мнения: 1 013

Всичко наред ли е?
Какви са тези единични муцинозни клетки?

# 471
  • Мнения: 2 831
Всичко е наред! Празнувайте в хубавото време и пийте една чаша вино довечера ☺

# 472
  • Мнения: 156
Здравейте! Да се притеснявам ли?

# 473
  • Мнения: 594
Изпълнете препоръките за колпоскоп и HPV тест. Ако там няма изменение, ще сте спокойна.

# 474
  • Мнения: 156
Изпълнете препоръките за колпоскоп и HPV тест. Ако там няма изменение, ще сте спокойна.

Благодаря, а трябва ли да е задължително след цикъл, че ми изписаха кратко лечение преди следваща цитонамазка и знам, че трябва 7 дни пауза след лечение, но трябва ли да чакам и цикъла да дойде? Малко е сложно, че ще бъда в чужбина след цикъла.. И ще мине повече време..

# 475
  • Мнения: 594
Правят се в чист ден.

# 476
  • Мнения: 156
Правят се в чист ден.

Тоест няма значение че ще бъде примерно 4-5 дни преди цикъла? Много ти благодаря!

# 477
  • София
  • Мнения: 17 835
Относно горната цитонамазка - койлоцитозата говори за наличие на ЧПВ. Затова и препоръката е такава.

Тези от вас, които се следят при Карагьозов - как успявате със записване на часове, ако трябва да има проследяване?
Гледам, че вече е кошмарно - след година и половина. Предния път, когато бях при него - ми каза да дойда след 6 месеца, но аз не успях, макар да следих платформата за отменени часове.
И още нещо ми направи впечатление, следейки темата и отговорите - преди 5г. в Токуда на нераждали жени правеше предимно лазерна деструкция, сега във Вита - май само лийп.
И смятате ли, че лекарите се презастраховат, имам много приятелки, горени с лазер при атипизъм и макар да няма хистология, успешно са "излекувани" за едни 7-8г (досега), което не е малък период, ако планираш дете.

Заболеваемостта от злокачествени заболявания не е намаляла с "новите методи", което за мен говори, че не са много по- ефективни от старите. Това са мои разсъждения, не ги натрапвам. Просто като живяла и в чужбина, ми прави впечатление, че там не се прибягва толкова лесно до отстраняване на тъкани, а се предприема по- холистичен подход. И пак са по- добре от нас (главно заради ваксината най- вероятно но все пак).

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 03:52 от The Catcher in the Rye

# 478
  • Мнения: 2 831
Аз се следя при Карагьозов и си записвам часове с по 1 година напред (буквално), иначе, ако се налага някакво проследяване след процедура и т.н. си говорите с него и сестрата да ви вкарат в графика извън часовете от супердок.

Относно заболяваемостта - има много аспекти това, далеч не опира това, че има съвременно лечение и би трябвало при лоша диагноза преживяемостта да е по-голяма. Жените продължават да не се профилактират адекватно ("Защо да ходя на гинеколог всяка година, нищо ми няма?", "Не ми се занимава/нямам време", "Трябва да ида до съседния град, нямам пари" и т.н. - причини и оправдания много). Търсят помощ едва, когато вече нещата са много напреднали и те имат ясно изразени симптоми. Тези, които все пак ходят на преглед, разчитат на лекари, които не спазват съвременните добри практики. Напр. в провинциален областен град уж добро АГ казва, че няма нужда от цитонамазка и се чуди защо майка ми ходи всяка година. Било достатъчно да я прегледа с ехограф (през корема)! По този начин изпуснаха позната на майка ми, която се озова в София с вече напреднал проблем... Расте и броят на заразени с ХПВ, защото вече сексуалният живот на хората далеч надминава този от преди 50-100 години. И още, и още... много причини има да продължаваме да водим черните статистики, за съжаление не само в този вид рак, ами и на млечната жлеза, дебелото черво, белия дроб и т.н.

# 479
  • Мнения: 92
Днес ходих на цитонамазка. За последен път бях 2021 с колпоскоп - 2а, бо от колкоскопа. Преди това 2019 - същата работа но 2б . И какво - прокървих по време на цитонамазката - сега чакам резултата, според АГ при подобен случай трябвало да правя HPV тест и колпоскоп след цикъла , чакам го след седмица. Може ли за една година да се развие раничка, бая се стреснах щях да се пребия по стълбите в един подлез

Общи условия

Активация на акаунт