Много странен казус с трудова книжка!

  • 1 347
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Имам следния въпрос. При положение, че всички (3 фирми), с които съм работила, са активни и в момента, при загубена ТК мога ли просто да събера подписите и печатите от фирмата. Проблемът ми е следният - на последните ми 2 работи, така и не поискаха книжка, понеже всичко се записвало в НОИ и нямало за какво да се притеснявам. Проблемът е, че сега започвам нова работа и така и не откривам книжката си. Помня, че по закон я издава първият работодател, но нямам спомен дали съм я взела и съм я изгубила или изобщо не съм получила ТК (много несериозно от моя страна, знам, но всички работодатели до сега ме успокояваха, че тя не е толкова важна, колкото данните в НОИ). Ще допълня само, че съм направила справки в НАП и НОИ - излизат ми всичките три трудови договора и внесените осигуровки.
Да искам ли удостоверения от фирмите, в които съм работила, за да мога да ги представя в Инспекцията на труда или просто да помоля първите ми работодатели да попълнят книжката ми и така и следващите?
Надявам се, че някой ще успее да ме разбере и се извинявам за хаотичното писане, но съм в страхотна паника, за която осъзнавам, че съм си виновна сама.

Последна редакция: вт, 13 дек 2022, 22:00 от Extra_emotions

# 1
  • София
  • Мнения: 1 620
Пробвай при работодателите, ако не стане тогава през ИТ.
И по 2та варианта съм попълвала на колеги.

# 2
  • Мнения: 6
Пробвай при работодателите, ако не стане тогава през ИТ.
И по 2та варианта съм попълвала на колеги.

А възможно ли е изобщо да не ми е издадена ТК, а в същото време в НОИ всичко да е наред? Ако първата фирма не са ми издали ТК и ме няма записана в регистъра им за издаване на ТК, какво се случва?

# 3
  • Мнения: 9 050
Данните в трудовата книжка и тези в НОИ са различни данни. В ТК ти пише заплатата по договор. В НАП и НОИ се подават данни конкретно всеки месец колко си получила, в зависимост от отработени дни, болнични и т.н.
Трудовата книжка все още е задължителен документ при трудово правоотношение и това, което са ти разказвали в тези две фирми не е вярно.
А това дали ти е издадена трудова книжка, много лесно може да се провери. Работодателят, който издава трудова книжка, я в писва в специален Дневник за издадените трудови книжки. Когато си я получиш, се разписваш в този дневник.
Най-добре опитай чрез работодателите да си събереш записите, като е важно да спазиш последователността (т.е. вторият да си впише стажа след първия и преди третия).

# 4
  • Мнения: 2 899
Инспекцията по труда може да ти преиздаде книжката като загубена, като представиш договорите с предните работодатели - https://www.gli.government.bg/bg/node/11317
Чувал съм, че и само по електронните регистри могат да попълнят данните, без да босиш документи, но не ми се е налагало да го пробвам.
Много странно е това уж изряден работодател да не ти поиска трудова книжка въобще.

# 5
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 861
Потърси я при последния работодател. Най-вероятно просто не си си я получила при напускане.

# 6
  • Мнения: 6
Потърси я при последния работодател. Най-вероятно просто не си си я получила при напускане.

Чухме се вече с последния работодател, не е там. Както казах, просто не знам дали навремето изобщо ми я издадоха...


Може ли някой да ми каже дали е възможно да си купя нова ТК, да помоля първите ми работодатели да я попълнят и след това да си събера подписите и печатите от следващите работодатели? Също и ако подам документи в ИТ, как ще ми издадът те новата книжка? Със стара дата или как?

# 7
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 861
Пробвай с работодателите. Ако не стане, остава другия вариант с ИТ. Няма значение с коя дата ще ти е ТК, важното е да са нанесени данните за всички трудови правоотношения.

# 8
  • Мнения: 12 761
На мен ми бяха изгубили трудовата книжка, издадох си нова и обиколих работодателите. Не е проблем, поне при мен не беше.

# 9
  • Мнения: 779
Потърси я при последния работодател. Най-вероятно просто не си си я получила при напускане.

Чухме се вече с последния работодател, не е там. Както казах, просто не знам дали навремето изобщо ми я издадоха...


Може ли някой да ми каже дали е възможно да си купя нова ТК, да помоля първите ми работодатели да я попълнят и след това да си събера подписите и печатите от следващите работодатели? Също и ако подам документи в ИТ, как ще ми издадът те новата книжка? Със стара дата или как?
Това, че трудовата книжка не ти трябва не е вярно. Всеки работодател е длъжен в срок от 7 дни след приключване на договора да ти я оформи и даде. Купи си нова и мини през всички работодатели подредба я попълнят. Няма значение дали си я загубила или изобщо не си имала - те са задължени да го направят. Ако не искат ми е да се оплачеш в ИТ. И пак казвам - не се връзвай на приказки, че всичко го има в НОИ. Все още по закон трябва да имаш и представяш попълнена трудова книжка при доста случаи.

Общи условия

Активация на акаунт