ПИД, PGD\PGS - Предимплантационна диагностика на ембриони - тема 2

  • 20 497
  • 310
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 38
Също смятам, че начина на живот има значение. Три месеца на режим без захар под всякаква форма аз и мъжът ми-от 12 изследвани 11 здрави ембриона. Преди този опит имахме 1 здраво само, но не мога да си спомня колко изследвахме.

Възраст?

Някой знае ли бластоцист втора степен как се приравнява на букви?
Класифицирането е следното- пример: Ембрион 4 АВ- където "4" е степента на развитие на ембриона, ако цифрата е "5"- то в повечето случай ембриона се излюпва, "А"-качество на зародиша от който ще се образува плода, "В"- качество на плацентата. В различните клиники се класифицират различно, с букви и цифри, само с букви и т.н., за това питайте Вашите клиники каква система използват.
https://www.remembryo.com/category/embryo-quality/
В този сайт има изключително детайлна информация за класификация на ембриони, мозаицизъм, тестване, качество и още много други, на английски, но с преводача е лесничко. Има платен абонамент от 10 долара и достъп до всички статии и проучвания! Успех!

# 16
  • Мнения: 593
Също смятам, че начина на живот има значение. Три месеца на режим без захар под всякаква форма аз и мъжът ми-от 12 изследвани 11 здрави ембриона. Преди този опит имахме 1 здраво само, но не мога да си спомня колко изследвахме.

Възраст?

Някой знае ли бластоцист втора степен как се приравнява на букви?
31 бях

# 17
  • Мнения: 1 510
VDimitrova111, благодаря, а какво значи 'захар под всякаква форма' - и без фруктоза ли също?

Shushi84, благодаря! Всичко опира до качеството на яйцеклетката! Интересуваше ме дали мога да приравня нашите към тази класификация, но едва ли ще ми обърнат чак толкова внимание, а и вече минаха два месеца от нашия ДЯ опит.

От статиите разбрах, че няма никакаква гаранция за нищо, дори при перфектно изглеждащ ембрион! Ако вземаме яйцеклетки и сперматозоиди произволно, дори да са хубави на вид, пак всичко си остава тото! Не оспорвам статистиката. Ясно е, че лошото качество влияе зле не само на нашето настроение, но и на очаквания резултат...

# 18
  • Мнения: 593
VDimitrova111, благодаря, а какво значи 'захар под всякаква форма' - и без фруктоза ли също?

Shushi84, благодаря! Всичко опира до качеството на яйцеклетката! Интересуваше ме дали мога да приравня нашите към тази класификация, но едва ли ще ми обърнат чак толкова внимание, а и вече минаха два месеца от нашия ДЯ опит.

От статиите разбрах, че няма никакаква гаранция за нищо, дори при перфектно изглеждащ ембрион! Ако вземаме яйцеклетки и сперматозоиди произволно, дори да са хубави на вид, пак всичко си остава тото! Не оспорвам статистиката. Ясно е, че лошото качество влияе зле не само на нашето настроение, но и на очаквания резултат...
Да, дори и плодове, бях изключила, брашна и всякакви въглехидрати. При мен това подейства положително, въпреки, че съм против този режим. Реших да пробвам и всичко беше перфектно. Не знам дали режима даде резултат или беше просто късмет. Мъжът ми също имаше голям проблем със сперматозоидите и при него имаше подобрение.

# 19
  • Мнения: 1 510
А бременност имаше ли??

С какво се хранехте??

# 20
  • Мнения: 593
А бременност имаше ли??

С какво се хранехте??
Да, вече е на 1 година. Храненето беше с меса, сирена, зеленчуци. Този режим го следвах, защото много четох по въпроса с качеството на яйцеклетките по разни американски сайтове. Там се твърдеше, че захар под всякаква форма и въглехидрати вредят на яйцеклетките и реших да пробвам. Но за мен този режим не трябва да се спазва повече от три четири месеца.

Последна редакция: пт, 10 фев 2023, 08:42 от VDimitrova111

# 21
  • Мнения: 197
Здравейте, какво означава този резултат? В Надежда съм, от 4, само 1 балансиран, вече се отчаях. Мъжът ми мисли, че нарочно пишат такъв резултат, да вземат още и още пари. И не знам защо трябва да се плати консултация, не пишат нищо подробно, след като им се дават толкова много пари.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 5 906
Здравейте, какво означава този резултат? В Надежда съм, от 4, само 1 балансиран, вече се отчаях. Мъжът ми мисли, че нарочно пишат такъв резултат, да вземат още и още пари. И не знам защо трябва да се плати консултация, не пишат нищо подробно, след като им се дават толкова много пари.

Доколкото съм запозната, това означава монозомия в 14-та хромозома.
Чела съм, че има само една монозомия съвместима с живота - монозомия в хромозомата Х (синдром на Търнър).

Но не претендирам за достоверност.

# 23
  • Мнения: 135
Здравейте на всички! Нова съм тук в темата и бих се радвала да споделите своя опит с PGD. Имам едно неуспешно инвитро с мъжа ми си пуснахме кариотип оказа се, че моя резултат е в 2 от клетките се открива монозомия Х.. пуснах и fish анализ и там се оказа, че в 99% се установяват по 2 клетки и само в 1% се установява наличие на една Х хромозома. Препоръчват ми при следващото инвитро PGD. Според вас да изследваме ли ембрионите при положение, че в толкова малък процент ми е отклонението, а доколкото прочетох и ембриони,  които са с монозомия не оцеляват освен синдром на Търнър или е възможно ембрионите да имат и тризомия?

# 24
  • Мнения: 163

Здравейте, препоръчват ПИД, при този резултат при мъжа ми. При мен всичко е ок с кариотипа. Много се колебая. До сега в предните два опита имахме само 1 петдневно ембрион че, което върнаха без допълнителни изследвания и нямаше имплантация. Този път на втори ден имаме 14 оплодени и следим развитието. Ако до 5ти ден преживеят повечето, се колебая да правим ПИД или директно да направим трансфер и другите да ги замързят без ПИД(пак каквото стане). Моля споделете вашия опит. Говорих с ембриолозите и докторката - уклончива са. Препоръчват ПИД, но никой до сега не иска да тълкува този разултат. А това изследване, честно, е извън нашите финансови възможности. В същото време - постоянно ми повтарят че гаранция няма! Много съм объркана. Не знам към кого да се обърна за съвет и насоки. Благодаря

# 25
  • Мнения: 188
За коментар, по повод ПИД и генетика -

проф. Иво Кременски и проф. д-р Димова
Клинична лаборатория
България
Лабораторията по геномна диагностика - МУ София.

Проф. д-р Катя Ковачева
КИРМ Плевен - може и онлайн коментар, по документи, с плащане онлайн...
Аз имам такъв по повод мой кариотип.... Бях на среща в нашия град с тяхната имуноложка др Конова... Тя ме свърза онлайн с нея....

# 26
  • Мнения: 171

Здравейте, препоръчват ПИД, при този резултат при мъжа ми. При мен всичко е ок с кариотипа. Много се колебая. До сега в предните два опита имахме само 1 петдневно ембрион че, което върнаха без допълнителни изследвания и нямаше имплантация. Този път на втори ден имаме 14 оплодени и следим развитието. Ако до 5ти ден преживеят повечето, се колебая да правим ПИД или директно да направим трансфер и другите да ги замързят без ПИД(пак каквото стане). Моля споделете вашия опит. Говорих с ембриолозите и докторката - уклончива са. Препоръчват ПИД, но никой до сега не иска да тълкува този разултат. А това изследване, честно, е извън нашите финансови възможности. В същото време - постоянно ми повтарят че гаранция няма! Много съм объркана. Не знам към кого да се обърна за съвет и насоки. Благодаря

И при мъжа ми беше такъв резултата, при мен също имаше някакво отклонение. Не сме правили ПИД, проблема се оказа друг, но имаме + резултат.

# 27
  • Мнения: 188
Интересно кой и как открива проблемите, които пречат... По-скоро, знаем, се правят опити и каквото стане...

danaesd при кой др и клиника сте? Надежда?

# 28
  • Мнения: 171
Интересно кой и как открива проблемите, които пречат... По-скоро, знаем, се правят опити и каквото стане...

danaesd при кой др и клиника сте? Надежда?



В Турция ни е успеха, след направена хистероскопия. Не ни съветваха за ПИД защото сме под 35 год.

# 29
  • Мнения: 163
Здравейте момичета. Включвам се да кажа че след консултации с трима професори по генетична диагностика в България, отделно двама близки (един в Австрия, друг в Германия) решихме да не правим ПИД. Бях доста объркана в началото, но нещата много ми се изясниха в последните дни. Решението да се прави ПИД или не е строго индивидуално, зависещо от клиничната картина и здравната и генетичната история на пациентите, и преди да бъде взето решение е необходимо да се направят и редица консултации с няколко лекари(не едно, или две мнения-а повече!). Мнинията "за и против" по принцип не са релевантни. Важно е обаче да споделяме опита си. Благодаря ви. За сега е това. Борбата продължава. Надеждата остава. Успех на всички!

Общи условия

Активация на акаунт