Как да оправдаем голяма дупка в автобиографията

  • 1 422
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, приятелки и весела Коледа!

Предполагам и знам, че има хора във форума, работещи в отдел „Човешки Ресурси“, и имат какво да кажат на тема: подбор на квалифициран персонал.

Става въпрос за моя съпруг. И двамата сме завършили навън и имаме известен професионален опит в България и в странство. Решили сме да отидем пак в чужбина от 2023 г. Проблемът е, че като се прибрахме през март 2020 г. по време на пандемията, той не е започвал работа в България. Занимаваше се основно с благотворителни и обществени каузи, а парите си ги вадеше като дейтрейдър – доста е добър.

Сега се чудим как да оправдаем тази дупка в автобиографията му, която по западните ширини и без референции е доста фрапантна. Имаме възможност да получим „фиктивни“ референции от познати. С какво око би се погледнало над тях и доколко ще се проверяеми в чужбина? Добра идея ли е това?

Просто искаме да избегнем многото автоматични от ATS-системата или нормални от HR-ри откази в процеса на кандидатстване. От гледна точка на академични и професионални познания е безупречен финансист. Познаваме също много сънародници, които с надписани референции получиха много добър старт в чужбина, вършейки си после съвестно работата.

Моля, помагайте с други идеи, как да оправдаем тази голяма дупка.

Последна редакция: пн, 26 дек 2022, 01:20 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 2 838
Налага ли се да оправдавате тази дупка?
Аз имах дупка от 7-8месеца, в които реших да се върна в България и просто да дам време на себе си. В последствие бях на интервю, след което ме наеха, но никой не ме е питал за въпросната дупка.
В чужбина бърн аут не е непозната дума, а и пандемията също оказва влияние за липсите на стаж в св-то.
Успех!

# 2
  • Мнения: 31 669
Ми толкоз ли не можете да измислите нещо.
Занимавал се е с благотворителни и социални дейности също е хубаво.
Може и здравословен проблем да вмъкнете, ако толкова се притеснявате.
Аз съм имала дупка почти 10 години. Временни работи, прекъсвания. Но наистина имах здравословни проблеми.
И съм си го казвала като са ме питали защо ми се губят години.

# 3
  • Мнения: 5 139
И аз не виждам проблем. Баш по ковидно време сума народ остана без работа и прави, каквото може, изобщо не е задължително да се оправдава. Благотворителни и обществени каузи хич не звучи зле, особено, ако може да цитира и покаже нещичко. Само трябва да измислите как ще докаже, че за три години не е "мухлясал" откъм знания и умения без практика. Това, предполагам ще е по-голямото притеснение на бъдещ работодател.

# 4
  • Мнения: 2 899
Хайде сега голям алтруист, занимавал се почти 3 години само с благотворителност и обществени каузи, ама се срамува от това и се чуди как да го прикрие? Сериозно ли очакваш някой да се върже на това?

Да си пише истината, че се е опитвал да се изживява като трейдър (или каквото друго е правил реално) и се е отказал, не е срамно, само да не се прави на фалшиф филантроп, че ще светнат червените лампички като на коледна елха. Предполагам, че проблема на "доста добрия дейтрейдър" е, че доходите не си ги е декларирал (а може и помощи за ковида да е взимал), ама не е работа на бъдещите работодатели да се грижат за това.
Всякакви лъжи и фалшифи референции има как да се хванат. Не на всички фирми им пука реално за проверка на референциите, но всички изискващи ги формално имат клауза, че ако открият лъжа договора се прекратява и се дължат обратно всички sign-on бонуси, пари за релокация и подобни.

Последна редакция: пн, 26 дек 2022, 01:30 от bboiko

# 5
  • София
  • Мнения: 38 477
Пишете там някакви проекти на граждански договор.

# 6
  • Мнения: 1 580
Щом е толкова добър защо иска да прави друго?

Бих написала точно това-дейтрейдър.

# 7
  • Мнения: 25 738
Никой не пита за дупките в СВ-то, особено от ковид на сам.
Гледаме, опит, препоръки и естествено бек граунд чек, какво и employment verification.

# 8
  • Мнения: 1 038
В Канада питат за дупки над 3 месеца. Пишете нещо близко до търсената позиция, freelance итн, , граждански проекти. Не бих си измисляла здравословни проблеми. Това е и проблематично за работодателя, здравна застраховка, застраховка живот/ инвалидност.
Въпросът е как е поддържал професионалноъо ниво тези 3 години

# 9
  • Мнения: 125
Аз не бих лъгала. Но пък щом ваши познати имат успех с фиктивни референции..
Ако напише нещо от сорта на фрийленс или консултации, ще е по-близо до истината.
На дейтрейдърите с лошо око ли се гледа? Още повече, че е и успешен, сигурно е в 0,5-те процента.
А как се преви бекграунд чек от HR-ите?

# 10
  • Мнения: X
Благодаря на всички за отговорите до сега!

Просто исках да събера мнения относно „фиктивните“ референции. И да, има достатъчно наши сънародници с подобни от Бизнес Парка, които ги ползват или са ги ползвали по време на процеса за кандидатстване. Особено след влизането ни в ЕС и признаването на българските академични степени и висши образования. Дори двамата навремето се чудехме, защо сме се „бъхтели“ да учим по чужбина, след като ни се налага да се конкурираме на работния пазар с хора със съмнителен професионален опит и образувание като горните. Да живее болонската реформа…

Няма как да не се появи някой, типично по български, за да лепи етикети и чете левити.
Не се притеснявайте, bboiko! Нито сме ощетили държавата, нито сме крили данъци или нещо друго! Не знам дали е филантроп, но дори е бил политически активен. Последното не се гледа с добро око от някои HR-и в чужбина – представете си да насочи цялата тази енергия в различни профсъюзи, примерно. И никой не говори за срам, а за възможност! Колкото и неморална да е тя!

Три години са много време и затова лично търся съвети, как и по какъв начин да оправдаем дупката деликатно и при нужда. Той пък затова не се притеснява изобщо – така и така щял да звънне на бивши колеги от работата и университета. Аз като жена може би издребнявам повече.

Ще се радвам и на други мнения!

# 11
  • Мнения: 46 511
Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт