Когато земята се разтресе?

  • 1 311
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 4 753
Тук много пъти сме обсъждални страховете си и не за това е темата.
Живея в огромен блок, в един от онези, които имаш чувството, че се простират до небето. Нещото, от което най-ме е страх е едно евентуално земетресение. Моля, нека обсъдим индивидуално какво би направила всяка от нас в една такава ситуация?

# 1
  • Мнения: 27 524
Панирам се и тичам навън.
Никога не съм живяла в блок, така че ако съм нависоко... не знам, пак ще тичам навън по стълбите...брр... ужасно е.

# 2
  • Мнения: 1 858
На дали ще се усетя да слизам по стълбите... най-вероятно направо ще скачам през първия отворен прозорец.

# 3
  • Мнения: 334
Замисляла съм как бих реагирала .Първото нещо,което винаги си мисля е,че ще взема децата/да не забравя децата в паниката/, тичаме навън или се крием под касата на вратата.Дано никога не се налага .

# 4
  • Мнения: 4 753
Точно това имах като идея, всеки да си каже какво би направил за да е ясно кое е правилно и кое не. Това за касите на вратите и аз го зная и с оглед на това,че живея на 16-ти етаж май това е единственото, което аз лично ще мога да направя.

# 5
  • Мнения: 1 533
Четох едно интервю с Джордж Клуни. Питаха го какво прави, когато има земетресение, застава ли под касата на вратата. Той отговори - Да сте виждали някога сред разрушенията след земетресение да стърчат само каси на врати?

# 6
  • Мнения: 27 524
Четох едно интервю с Джордж Клуни. Питаха го какво прави, когато има земетресение, застава ли под касата на вратата. Той отговори - Да сте виждали някога сред разрушенията след земетресение да стърчат само каси на врати?

Ха ха, много ясно - навън и това е  Peace

# 7
  • Мнения: 4 753
Навън ама ако свариш и си на стратегически етаж евентуално. Аз за асансьорите бях чувала нещо, но не се сещам точно какво...

# 8
  • Мнения: 11 327
Ние сме в една минна зона и като разбиват нови галерии, честичко ни тресе. Като в Калифорния. Към 3,4- 4 по скалата на Рихтер - през 3-4 вечери
Няма къде да бягам - скачам през джама и съм на улицата

# 9
  • Мнения: 830
В случай на земетресение се криете под масата,или под рамката на вратата ,там е най-сигурно!В никакъв случай асансьори или стълбите-те са най-уязвими Peace

# 10
  • Мнения: 2 700
Първо питайте кои са носещите стени в апартаментите ви. Това с касата на вратата няма да помогне ако се застане под неправилната каса. Не всички стени са носещи и обикновено декоративни са тези около банята. Не се застава и близо до прозорец.
За себе си знам къде да застана и съм казала на всички.
Второ - ще изчакам да мине земетресението, ще взема каквото се сетя набързо (навремето даже си бях правила сак, но после го развалих) и ще тръгна по стълбите след като земетресението е свършило.
По стълбите не трябва да се тича, защото ако е нарушена целостта на конструкцията от резонанса може да рухнат. Асансьор не трябва да се ползва.
След като се излезе навън се отива на отдалечено от сгради място.
Теоретично съм добре подготвена Wink, но на практика не знам как ще се справя и се надявам да не ми се случва често Praynig

# 11
  • Мнения: 293
застрахофка на апартамента сам си направила защото много ме е стрх от земетресеения
не сам мислила каквп ште правя ако наистина сеслучи

# 12
  • Мнения: 4 753
А кой трябва да знае кои са носещите каси?

# 13
  • Мнения: 27 524
Ох, колко дни ще рподължава лигнята със сменените никове, че взех да виждам в розово и да капят лиги и правописни грешки от компа ми  Laughing

# 14
# 15
  • София
  • Мнения: 10 858
Ох, на мен това ми е голям кошмар!
Мислила съм и аз, тъй като и ние сме на високо и аз мисля, че ще грабна децата, всички телефони налични и или под маса /така бях чела когато беше земетресението в Турция`99год., че е препоръчително/ или под каса на врата. Може би ако не е силно земетресението ще хукна по стълбите, но това е безмислено и глупаво, тъй като сме на 15 ет. и така или иначе не можем да стигнем до долу преди края на земетрес. Пък и стълбите първи се рушат, както е известно.
Ми ще легнем под масата с всички телефони, това ще направя Thinking

# 16
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Ний зъставами пот касите на врътити. Там било най безопасничко знам от маминката ми.  Hug Hug Hug

# 17
  • Мнения: 2 700
А кой трябва да знае кои са носещите каси?

Строителен инженер. Но мисля, че всякакъв проектант би могъл да се ориентира.

# 18
  • Мнения: 13 512
Четох едно интервю с Джордж Клуни. Питаха го какво прави, когато има земетресение, застава ли под касата на вратата. Той отговори - Да сте виждали някога сред разрушенията след земетресение да стърчат само каси на врати?
И аз точно това си помислих

# 19
  • Мнения: 1 233
Под касите на вратите или под трегери - аз така знам. Дядо ми е от Свищов и ми е разказвал, че при голямото земетресение там през 77 година е ходил да разчиства руините на падналите блокове - каза, че най-много хора са намерили смзани на стъпалата, хукнали са да бягат. А имало едно момиченце, което било излязло на терасата на 5 етаж, терасата го изхвърля настрани и оживява.

# 20
  • Мнения: 1 416
След като прочетох напътствията на "Гражданска защита", скриването под масата ми се струва най-удачен вариант. Лошото е, че нямам представа кои са носещите стени в нашето общежитие...  Confused
Иначе, живеем на втория етаж, но ми се струва много рисковано да скоча, особено с Маргарита в ръце. Ако сме си и тримата вкъщи, знам, че Георги би реагирал смело и адекватно. Тогава - скачаме от прозореца със сигурност... Но иначе...  Sad
Да не дава Господ!  Praynig

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 383
А кой трябва да знае кои са носещите каси?

Строителен инженер. Но мисля, че всякакъв проектант би могъл да се ориентира.

На входните врати - ако говорим за блок, пък и при новото строителство май е така.
Тази година се опитахме да разбием такава и видяхме за какъв трегер става въпрос. Ама строителства разни....

# 22
  • Мнения: 3 098
Аз съм преживявала такова неЩо и да ви кажа ужасно е.Слу4и се към осмия месец на бременноста ми,земетръса е станал навътре в морето,някъде 7 по Рихтер,но на брега съЩо го усетихме.
Аз нямах време да реагирам,тъй като се слу4и много рано сутринта и бях в леглото.Живеем на 8 етаж и преживяването беше супер кошмарно.Вси4ко се люлееше,мебелите се местеха,а аз бях сама и застанах до една колона.Ние тук нямаме носеЩи стени,можеш да изкъртиш вси4ки стени и да си прекроиш апартамента както желаеш.Касите съЩо не вършат работа.
След като попремина,излезнах от къЩи и цял ден бях навън.Ве4ерта,докато простирах на терасата ми направи впе4атление,4е прелитат птици и са доста неспокойни.Малко след това имаше един лек трус и това беше.
Надявам се пове4е да не преживявам такова неЩо,заЩото е ужасно.

# 23
  • Мнения: 920
Прави ми впечатления колко са запознати американците. Учебни тревоги - всеки знае накъде да тръгне.
Аз си спомням земетресението от 77 г. Всички навън - по нощници и пижами, отгоре с палта.
Цяла нощ стояхме навън. За нас децата беше голям купон. Хората масово се товареха на колите и бягаха към родното село.
На всичкото отгоре Ванга беше предсказала още трусове и то на коя дата. И тъй като ние бяхме на първи етаж, приятелка на майка ми дойде да спи у нас. Е, нямаше земетресение.
По едно време много често ми се виеше свят, та винаги поглеждах към лампата - дали се клати.

# 24
   Ще ти кажа аз как реагирах преди години.Вървим си, значи по центъра и изведнъж земята се развълнува/точно като море/.Преди това не бях  виждала земетресение "отвън".Панирах се и хукнах да се крия под една стряха #CrazyХубаво , че приятелката ми е израстнала в едно селце до Стражица и отреагира адекватно ,като ме извлачи на по-безопасно място.Но обикновено бих хукнала навън без оглед на това какво точно става, само да оттърва кожата.

Общи условия

Активация на акаунт