Бакшишът и има ли той почва у нас?

  • 3 497
  • 109
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 495
винаги, освен в случаите на лошо обслужване и то не лошо от неопитност, а защото примерно е края на работното време и сервитьорът е решил, че не си заслужавам труда  #Cussing out /т.е. преценил е, че няма да може да ме удари в сметката/

# 16
  • Мнения: 1 416
Старая се да оставям, макар и по малко...  Peace Не винаги мога да си го позволя обаче.  Confused

# 17
  • Мнения: 2 161
Винаги оставям бакшиш.Дори и да не съм съвсем доволна.Ако не се лъжа,бакшишът е 10 процента от общата сметка.В ресторант никога нямам представа каква ми е сметката,затова изчаквам да я донесат и тогава преценявам какъв да е бакшишът.Оставам нормални бакшиши,мъжът ми е по щедрите Simple Smile.Редно е,да ми върнат дължимото до стотинка и чак тогава да дам бакшиш,а не както става по традиция-закръгляне на сметката.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
принципно е глупаво да не оставиш бакшиш-все пак освен консумацията си бил и обслужен...

Приципно 1 кг. краставици е 3 лева /да речем, че не знам колко е  Embarassed/, но в заведение може да платиш и по 10 лева за 300 грама... Та мисля, че не бакшишът ти плаща обслужването  Thinking

Оставям около 10%. В случаите на лошо обслужване не оставям нищо или почти нищо.

# 19
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
остана ли доволна от обслужването и изконсумираното (храна, напитки), оставям; иначе - не;
гледам около 10% от сметката да е.

# 20
  • Мнения: 920
Правило ми е впечатление, че по чужбинско е регламентиран - пише си и %.
Веднъж 1 сервитьорка ни подгони на улицата, че не сме й оставили.
Спомням си как майка ми дискретно пъхаше в джоба на фризьорката.

# 21
  • Мнения: 2 663
Оставям винаги около или малко над 10% от сметката.Ако имам проблем с обслужването правя скандал, поставям на мястото му този този, от който не съм доволна и държа да ме дообслужва друг служител след разговор с шефа.На другия оставям добра сума

# 22
  • Мнения: 803
Винаги оставям Peace
Работила съм работа, на която се е разчитало на бакшиши, така че им влизам в положението. Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 1 176
принципно е глупаво да не оставиш бакшиш-все пак освен консумацията си бил и обслужен...

Приципно 1 кг. краставици е 3 лева /да речем, че не знам колко е  Embarassed/, но в заведение може да платиш и по 10 лева за 300 грама... Та мисля, че не бакшишът ти плаща обслужването  Thinking


Не казах, че бакшиша ти плаща обслужването-а че е добре да го има, ти си плащаш за сметката(какво сервитьора взима си е негова работа)...а бакшиша е за отношението и вниманието...то е ясно, че от надценките печели цялото заведение... Close-mas:

# 24
  • Мнения: 122
Винаги оставям Peace
Работила съм работа, на която се е разчитало на бакшиши, така че им влизам в положението. Simple Smile
Винаги оставям, когато и колкото мога.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Не смятам проценти, оставям когато и колкото преценя. Много ме дразни това с бакшишите - предпочитам да са включени в цената, отколкото например шофьора на таксито да се прави на разсеян, когато му дам 5 лв при сметка от 3.10 лв и да ме гледа възмутено, когато си поискам рестото. В някои ресторанти ми прави впечатление, че в менюто изрично си е написано, че се дължат еди-колко-си % сервиз. В такива случаи смятам за излишно да оставям допълнително.

# 26
  • София
  • Мнения: 971
Винаги когато имам възможност оставям, ако обслужването е било прилично.
Заслужават си хората, обикновено имат минимални заплати и разчитат на бакшишите.
Обаче, честно ви казвам, много се дразня на таксиджиите. Сметката ми е нещо и 20 ст., давам му по-високата сума и той ми казва приятен ден и се прави на ударен. 80 ст. не бих дала при 2.20 сметка, особено за някой, който ми пуши в лицето, кара като луд и ме лашка на задната седалка и ми се обяснява какви проблеми има. Ох, това беше офф-топик, ама трябваше да си излея душата  Sunglasses

# 27
  • Countryside
  • Мнения: 11 629
Има почва разбира се, зависи какви заведения посещаваш Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green
Аз оставям само ако ми е харесало обслужването (говорим за заведения от рода на Дон домат и подобни) . Обачееее, не може да идеш в Тамбукту да имаш сметка 54лв и да оставиш 55лв, оставяш 60лв и това е Naughty
Но пък там обслужването е повече от добро Flutter

# 28
  • Мнения: 920
На мен пък ми прави впечатление, че таксиджиите са станали много културни. При случай като този с 20 ст. ми взимат по-малко, един тръгна да рови да ми връща 30 ст. ресто. Е, може би само се направи.
Виж това с пушенето - не се научиха. Аз съм пушачка и винаги питам може ли да запаля, но шофьорите не.

# 29
  • Мнения: 7 837
Винаги оставям. 10-15%, понякога повече. Сервитьорите в ресторантите буквално ти досаждат - дали имаш нужда от нещо, харесва ли ти храната и пр. Заплащането им е минимално и от бакшишите си докарват заработката.
На фризьорката ми оставям поне $10, от нея съм много доволна  Simple Smile
Давам $5 бакшиш и на момчето, което идва да пръска за буболечки.
Изобщо бакшишите са общоприети тук  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт