Новите безумни условия за градски транспорт в София

  • 79 289
  • 1 959
  •   1
Отговори
# 1 860
  • Мнения: 2 970
Аз в никоя друга страна не съм виждал контроли да обиждат и заплашват, а какво остава да си позволят да дърпат и бутат хората.
В България контроли в градакия транспорт стават само тези дето за абсолютно нищо друго не стават.

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 10:31 от bboiko

# 1 861
  • София
  • Мнения: 17 904
Да, това са едни от най- големите паразити и пиявици на обществото.

# 1 862
  • Мнения: 2 237
Не споменаха куфар.Само,че не е валидно.Отделно грозното им обичайно,просташко поведение.

Вие сте били свидетел на ситуацията, Вие знаете какво точно е станало, но ми направи впечатление това: "След това си взе куфара ...". Това е една от причините за глоби, защото много от пътуващите ме знаят, че за багаж над определи размери също трябва да се плати.
Освен това видях и субективност с "дърдоренето на български". Това е езикът на държавата ни, на този език говорят. Би било добре в европейска столица да поназнайват и английски, но незнанието не може да се определи като простащина.
От друга страна, не коментирам точно този случай, много чужденци тотално скъсват синджира и тук не зачитат правилата и авторитети.

# 1 863
  • София
  • Мнения: 19 445
В чужбина като им кажеш, че не говориш езика, и така ще се впечатлят, та вероятно ще викнат полиция. "Да не се изложим пред чужденците" е доста провинциално, особено предвид, че едва ли в техните държави всичко е изрядно.

# 1 864
  • София
  • Мнения: 1 309
За срвнение, в Барселона валидността на единичния билет е 75минути от 1-вата до последната валидация за едно пътуване.
Карта с 10 билета струва 12 и нещо, а карта за месец за цялата градска мрежа в рамките на града, е 21 и нещо.

# 1 865
  • София
  • Мнения: 19 445
Евро, предполагам

# 1 866
  • София
  • Мнения: 1 309
Да, евро, но пак картата е по-евтина от тази в София.

# 1 867
  • Мнения: 1 373
Аз в никоя друга страна не съм виждал контроли да обиждат и заплашват, а какво остава да си позволят да дърпат и бутат хората.
В България контроли в градакия транспорт стават само тези дето за абсолютно нищо друго не стават.
Когато преди доста години видях как се отнасят с човек, който пред мен си продупчи билетчето, но изглежда е било нещо накриво, колко груби бяха и колко унизително и жестоко се разви ситуацията, не посмях да се кача на автобус в София в следващите няколко години. Ползвам метро, а ако не мога - с колата. Това беше шокиращо, направо ми се плаче като се сетя, а може би са минали над 20 години. Продължавам да чувам подобни истории. Това е може би най-негативната страна на градския транспорт. Би трябвало да е най-цивилизования транспорт в един град, а е точно обратното - качваш се и влизаш в един съвсем различен свят, нещо между кочина и джунгла.

# 1 868
  • София
  • Мнения: 5 320
Навсякъде с развит градски транспорт има някакви програми за стимулиране ползването на обществения такъв, като не е задължително те да са еднакви.
В София, примерно, се пътува за 1 лев на ден с годишна карта. И за 1 стотинка да беше, все ще се намерят хора да питат защо пък не е за половин стотинка. Не че и нея ще платят 🙃

# 1 869
  • София
  • Мнения: 16 203
Аз много пътувам с гр. транспорт, всеки ден съм на някъде. Избягвам метрото по мои си причини, главно наземен ползвам.
От известно време забелязвам, че контролите са нормални хора, любезни са с пътуващите, обясяват ако ги питат нещо. От както не са униформени май са направили някакъв подбор на персонала. Сега, че не проверяват мангалите и скитниците е друг въпрос.
А за нещастните, недоразбрали чужденци - щом се возят трябва да си плащат. Българите в чужбина как питаме предварително за билети, купуваме си и спазваме техните правила.
Хич не ги жаля чужденците с куфара.

# 1 870
  • Мнения: 13 539
Наскоро ме бяха спрели чужденци да ме питат от къде могат да си вземат жетони от 2 лв за билети, че нямали достатъчно за деня и внимателно казаха, че не разбират как може да излиза толкова скъп транспорта и да е трудно да си намираш метални 2 лв. Като им казах, че не са им нужни могат да плащат с карта, има устройства в превозните средства, останаха като гръмнати. Така били чели по сайтовете - че се купува билет от шофьора. Разговорихме се, казаха че с метрото ясно, но първия път като се качили в автобус и поискали да си купят билети, шофьорът казал, че може само с 2 лв иначе не можело да си купят, хората в автобуса им развалили и си купили, но оттогава си търсят по 2 лв, за да си купуват билети и се възмутиха, че никъде не можели да прочетат това, което им обясних.
Може би наистина е добре около летища, гари, да има повече информация на чужди езици за ГТ.

А от чужденци и аз наскоро се възмутих. Пътувах с метро до летището и една гъркиня с 2 деца 15-18 г. тръгнаха да опъват софра в метрото, то кутии сандвичи, то напитки. Казах им, че е недопустимо, никаква реакция, като казах че глобата за ядене в ГТ е 300 евро и ще се обадя на контрольор, как хубаво ми разбраха английския и прибраха софрата.

# 1 871
  • Мнения: 18 714
Тая простотия с билетче за куфара, кой знае от къде са я заимствали и си остава вечният тур-капан на София. Как да се сетят хората да проверяват, като не знаят, че подобна глупост може да съществува. Тръгнеш да търсиш инфо на английски колко струва билетче и някъде в чаршафите с дребен шрифт може и да го пише.

# 1 872
  • София
  • Мнения: 39 102
Пак са променили маршрутите на автобусите в Младост 4!  През 3 месеца сменят някой маршрут, луда станах.

# 1 873
  • Мнения: 19 061
Това за багажа не знам дали се спазва. Вече пише 2 броя. Преди обичаха да глобяват обемни куфари от летището.
Но ако се прибираш от работа с раница и 2 торби Билла например, трябва да таксуваш и багаж.

# 1 874
  • София
  • Мнения: 16 203
Не, не трябва да плащаш багаж с 2 торби от Била, Лидл или подобни.
Отделен въпрос е, че е неудобно и за влачещия торбите, и за околните. Но не всеки може да се метне на трошляка и да пердаши по улиците
Преди малко се возих на авт. 413 и 94 - на прозорците срещу втора и трета врата е обяснено на бълг. и английски как да си платиш билета. Нарочно се загледах в указанията.
Шофьорите хич не са щастливи да продават билети, да връщат ресто и да обясняват как да се чекират пътниците. ПРез това време трябва да следят и веселите самоубийци по улиците.

Общи условия

Активация на акаунт