БАЗЕДОВА БОЛЕСТ - тема 14

  • 23 529
  • 670
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 796
Мисля,че ендото ми обясни нещо такова...че няма да започна преди забременяване с пропицил,защото ако не стане веднага ...както и не става вече 5 месеца и натоваря черния дроб ..затова ми каза карай на тирозол,като стане идваш веднага при мен ..

# 76
  • Мнения: 11 761
Имаше тук в темата някоя, която кара бременността на тирозол. Такъв спомен ми е останал, но коя беше...

# 77
  • Мнения: 615
Явно не съм прочела всички предни коментари. Извинявам се за изказването си.

Последна редакция: ср, 15 фев 2023, 09:57 от Titanka

# 78
  • Мнения: 786
Titanka, прочети хубаво какво сме написали.

# 79
  • Мнения: 11 761
Titanka, щях да пиша за Тсх при бременност, но забравих.
Поведението на Тсх при бременност с Базедова болест е различно от това при Хашимото. Тоест, при евентуална бременност не скача както често се случва при болни с Хашимото.
Но като цяло е добре да е под 2.5. При което и да е от двете заболявания.

# 80
  • Мнения: 304
Хелоу... 🤗🤗
Аз съм бременната с тирозол 😂
Сега ще пиша и се извинявам за дългите писани, но искам хубаво да обясня.
В началото, когато ми откриха Базеда,аз си казах на ендото че искам дете(до тогава не сме правили опити). Та веднага почнахме с пропицил 6 табл. дневно, после на 28 дни контрола и съответно намаляне на дозата. Да кажа, че имам само леко увеличение на жлезата и нищо налагащо операция. Всичко вървеше ОК 6 месеца хормоните добре се повлияваха от лечението, докато месец Януари 2022 останах на  таблетка. И се почна нагоре-надолу и няма оправя, но и нямаше увлечение на дозата. С тогавашната ми ендокриноложка не се спогаждахме много, защото още в началото ми заяви, че жени като мен не могат да забременея или ако забременея ще родя ИЗРОД, умствено изостанали дете и т. н. (ама тука няма други и си бях при нея😬😬😬). Добре, че едната позната ме насочи за Русе, Д-р Славчева горещо я препоръчвам. Отидох, обстоен пръв преглед с изцяло нови изследвания на хормоните и на Вит Д и Вит. Б12. Аз много питах и тя е търпелив и отговаря на всичко толкова спокойно. Та единия въпрос ми беше : Какво ще стане, ако забременея? И отговори- Нищо, ще си пиеш пропицила и ще бременееш.
Остави си ме на 1 табл. пропицил, започнах прием на Б12 и ми включи 90 дневната диета. Разреши опити за бебе и след 3 месеца (то и психиката ми се успокои) аз видях 2 чертички. Останах на 1 табл пропицил до 4 месец вкл., а от 5 месец ме прехвърли на 1 табл тирозол.
Моите стойности, когато забременях бяха:
ТСХ 0.010
Фт4 16.400
Фт3 5.00
ТРАК 5.500(положителен)
За щастие всичко с мен и бебето върви добре, вече съм в края на 7 месец.
Но в началото състоянието ми се обостри и хормоните ми пак се разбутаха яко. Но лекарката си каза до 3 месец се дръж и всичко ще отмине. Та така и стана сега вече няма нагоре-надолу, само ТРАК иска още малко да падне. Надяваме се до края на Април да падне иначе ще дупчат бебо живот и здраве. Но ендото ме увери, че дори да има нещо завишено на бебето, то ще се коригира.
Пак се извинявам за романа, но се надявам да съм била достатъчно изчерпателна. Нека всеки, който мечтае за детенце да успее да си има! 🙏☺️
П. С. Забравих да кажа, че моята ендокриноложка казва, че по време на бременност ТСХ е хубаво да се държи дори под 1,а Фт4 да е малко над средната стойност.

# 81
  • Мнения: 786
Мисля,че ендото ми обясни нещо такова...че няма да започна преди забременяване с пропицил,защото ако не стане веднага ...както и не става вече 5 месеца и натоваря черния дроб ..затова ми каза карай на тирозол,като стане идваш веднага при мен ..
Там е работата, че може пропицила изобщо да не повлияе на черния дроб .
Две години и нещо отне да забременея и през цялото време пих пропицил.

# 82
  • Мнения: 304
Мисля,че ендото ми обясни нещо такова...че няма да започна преди забременяване с пропицил,защото ако не стане веднага ...както и не става вече 5 месеца и натоваря черния дроб ..затова ми каза карай на тирозол,като стане идваш веднага при мен ..
Там е работата, че може пропицила изобщо да не повлияе на черния дроб .
Две години и нещо отне да забременея и през цялото време пих пропицил.
Ами ще пускаш Асат, Алат И ГГТ. Наистина може да не ти повлияе на дроба, както беше при мен. Аз редовно ги следя и нямах проблем

# 83
  • Мнения: 11 761
Е, супер, браво!
Лека да е бременността и всичко да приключи идеално!

Иначе имах предвид жена изкарала цялата бременност с Тирозол поддържаща доза, но забравих коя беше. Не ми се рови назад, че много писано, а търсачката на форума не ми намира точно търсеното.

# 84
  • Мнения: 615
При мен ТСХ скочи за един месец без никакви лекарства, а от бременността. Но тогава не бях с тиреотоксикоза плюс Базед, а с хиперфункция и Хашимото. Явно от тук се получава разминаването.

Чудесни новини, Петя. Радвам се за теб и бебчето. Докторите не знаят всичко, майката винаги знае.

Последна редакция: ср, 15 фев 2023, 10:14 от Titanka

# 85
  • Мнения: 304
Забравих да добавя, че наистина най-лесно се кротват хормоните след отстраняването на жлезата. Това ендото ми го каза, но трябвало да се чака около 2 години. На мен тя си ми каза: Ще я махнат и ще те оправя, ама защо да те осъкатявам това не ми е в практиката.

# 86
  • Мнения: 91
Здравейте и от мен .
Вчера бях на контролен преглед отново .Януари месец изследванията ми бяха на границата на хипофункция на фона на 1 таблетка тирозол ,но ТРАК все още висок - 3.93.Решихме да остана за 1 месец на 1/2  Тирозол ,макар и с много резерви и ако не работи да включим малки дози Тироксин. Ами явно работи при мен половин таблетка и продължавам така.
Моята лекарка каза,че преди години имало изследване на ТРАК обаче с подгрупи.Т.е има Трак антитела ,които потискат Базеда и  пак Трак,но такива ,които го стимулират и в зависимост от съотношението им се преценява дали заболяването е в посока ремисия. За съжаление вече не се изследват / скъпоструващи /и всичко е под общ знаменател ТРАК. Незнам дали сте чували  ,реших да споделя с вас тази информация.

Последна редакция: ср, 15 фев 2023, 12:11 от dRipLa

# 87
  • Мнения: 615
Според мен трябва първо да се даде шанс на жлезата и ако тя не успее да се справи, тогава да е операцията. Не е случайно, че имаме проблем с нея. Трябва да разбере всеки за себе си, къде греши и какво я разболява.

# 88
  • Мнения: 11 761
dRipLa, да, аз изследвах TSI- тироид стимулиращите и потвърдиха повишаването на Трак-а.
Изследват се още. Чак много скъпи не са. 50 лв дадох. Просто не ги правят навсякъде. Във Варна само в университетска болница "Света Марина"

# 89
  • Мнения: 1 796
А някой от вас имал ли е такъв трак над 40?Аз много години карах при една много възрастна Ендо...на 80+...но много знаеше и разбираше...та при нея карах на метизол + тироксин ...тироксина го пиех или всеки ден по половин от 50 или през ден дори...но хормоните си кротуваха...никога не ми го спря...един ден се разболя и се наложи да сменя Ендо...та отидох при тоя модерния който веднага ми спря тироксина и каза,че Тея дози които съм пиела били хомеопатични и ми се изсмя нагло в лицето...но е факт при тази първата ендо тсх си вървеше средно до 1.5 a сега при този все съм над 2.. тази първата Ендо беше със стаж над 50 години и все ми казваше такава жлеза като твоята не съм срещала...имаше един период докато нацели лекарствата пусках хормони през 7 дни,защото от тсх 0.0007 и изписване на метизол не си спомням каква доза,но след 7 дни ставаше на горна граница....намали ми метизола и веднага ставам с много нули...и така тя ми направи тази доза от метизол с малки количества тироксин и години наред бях много добре...и сега съм добре...интересното е че трак когато е бил  положителен винаги е бил до 5 и то при разбъркани хормони...а този резултат над 40 беше преди около година и не съм имала отклонения в хормоните...след 2 месеца повторих изследванията и беше отрицателен ...тогава бях карала ковид и личната ми каза че заради ковида трак се е увеличил,когато го казах това на ендото той пак ми се изсмя...и така все повтаря при бременност трак трябва да е отрицателен...хормоните ще ги нагаждаме,но трак...

Общи условия

Активация на акаунт