Мухъл в гардероба

  • 783
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте! Преди 1 година ми беше мухлясал гардеробът. Изчистих го отвън, отвътре нямаше уж мухъл, само го минах с препарат за почистване на мебели. Понеже видях, че нямам мухлясали дрехи, не съм ги прала, въпреки че после видях 2-3 неща, които си бяха направо с петна... пера на 20 или 30 градуса, не съм прала бельото след това по по-специален начин след тази случка. Ей сета ги пуснах на 60 градуса на час и половина. Видях, че нищо им няма и си ги обувах и естествено продължавам. Чета в интернет за някакви спори, проблем ли е, че съм ги обувала? Наистина нямаха петна.

Последна редакция: чт, 12 яну 2023, 13:43 от Не се сърди, човече

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Гардероб с мухъл е проблем. Първо трябва да се разбере защо мухлясва и как да се отстрани причината.

Последна редакция: чт, 12 яну 2023, 13:36 от Не се сърди, човече

# 2
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
Да, спорите не се виждат и са проблем, ако ги вдишате. Мухъл се третира и премахва с препарати на хлорна основа като белина. В противен случай само замазвате положението и мухълът ще продължи да се появява и расте.
Първо, обаче, открийте причината и я отстранете- влага, лоша вентилация. Извадете всичко от гардероба и го почистете старателно с р-р против мухъл. Оставете го отворен. Изместете го напред и проверете в какво състояние са стената и външната задна част на гардероба.
Дрехите изперете на висока Т с дезинфекциращ препарат за дрехи, по възможност ги изсушете в сушилня.
Не перете повече на 20-30 гр.

# 3
  • Мнения: 359
Мухълът в гардероба се дължи на студената и влажна стена  зад него.

# 4
  • Мнения: 89
А някой знае ли такъв препарат за мухъл по дрехите за пералня?

# 5
  • Мнения: 5 179
Имаш няколко варианта, като само първия е сигурен. Дали ще подейства зависи от дрехата, степента и т.н.
- изхвърляне
- вениш
- тест гел
- белина
Някои хора успяват да изперат. Други - не. Въпрос на късмет. Никой не може да ти даде 100% гаранция дали няма да е съсипят и дали ще има ефект. Има и дезинфектанти за дрехи, но не знам до колко са ефективни срещу петна. Ииии аз бих ги изпрала на ръка първо (всъщност не бих и бих ги изхвърлила, но да речем, че ако ще ги пера - първо на ръка).

# 6
  • Мнения: 89
Имаш няколко варианта, като само първия е сигурен. Дали ще подейства зависи от дрехата, степента и т.н.
- изхвърляне
- вениш
- тест гел
- белина
Някои хора успяват да изперат. Други - не. Въпрос на късмет. Никой не може да ти даде 100% гаранция дали няма да е съсипят и дали ще има ефект. Има и дезинфектанти за дрехи, но не знам до колко са ефективни срещу петна. Ииии аз бих ги изпрала на ръка първо (всъщност не бих и бих ги изхвърлила, но да речем, че ако ще ги пера - първо на ръка).

Ми те не са изцапани всички,само се бяха вмирисали

# 7
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
Тези с петната от мухъл директно бих ги изхвърлила. Белина с хлор ще ги съсипе и без това.

# 8
  • Мнения: 5 179
Ми те не са изцапани всички,само се бяха вмирисали
Ми... Раздели ги на изцапани и вмирисани, щом мислиш, че има много значение. Не знам какво повече да ти кажа.

# 9
  • Мнения: 128
Здравей! Аз имах същия проблем. Лятото когато работих на морето, в хотела имаше ужасна влага, не стига че гардероба беше мухлясал, а и мирише доста остро и неприятно. Ако живеете някъде по Черноморието е нормално да се образува влага. Ако не предприемете мерки, мухълът ще тръгне и по стените. Не е здравословно да се стои в такава стая, какво остава ако спите там. Може да си докарате проблеми като астма и тн. Аз си купих влагоабсорбатор, върши чудесна работа. Още първата вечер когато го включих за час и нещо събра доооста вода и трябваше да я сменям, но със сигурност върши страхотна работа. Колежките ми дори им се наложи да си хвърлят половината дрехи, защото не ставаха за носене от мухъл.  Това с печката също е добра идея, но не може цял живот да отоплявате гардероба с печка и тн.

Общи условия

Активация на акаунт