Наследство

  • 2 409
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте, след смъртта на майка ми съм наследница на 1/3 от апартамент, 2/3 са на баба ми, ако се откажа от наследството на майка ми сега, отказвам ли се и от това на баба ми след нейната смърт?

# 1
# 2
  • Мнения: 40 857
Само че кои са другите наследници? Ако ти се откажеш сега и няма други наследници виж дали това наследство ще отиде в баба ти или в държавата. най-вероятно в баба ти. Но ако има други ще отиде при тях и после пак с тях ще делите онези 2/3 на баба ти. Иначе ако няма ще вземеш всичко.

# 3
  • Мнения: X
Защо сега да се отказва от наследство за да вземе после всичко. В това няма логика. Отказваш се от нещо което никога вече не би искал, а не за да го вземеш после пак. Затова се нарича отказ.
Най-вероятно казуса е доста по-сложен. Малко спекулация от моя страна, струва ми се интересен казус. Майка, дъщеря и баба. Майката има 1/3 от апартамент за 100000лв. Бабата останлите две трети. Майката има дълг към банка в размер на 100000лв. Бабта си отива от този свят, майката наследява бабата, банкта има обезпечение за 100 000лв. Обаче ако майката си заминава от този свят. Какво става с дългът? Може ли банката да претендира в един по-късен момент (когато бабата си замине и ако майката беше жива, щеше да наследи бабата) за целия имот. Този казус е интересен. Дори не знам кое би било по справедливо. Бакната или дъщерята да пият студена вода. 

# 4
  • Мнения: 40 857
Всичко зависи от това кой кога умира и нещата може да се променят на 180 градуса от това.

# 5
  • Мнения: 12 752
Ако се откажеш от този апартамент сега, след смъртта на баба ти той може вече да не е наличен или да е наличен с тежести, защото тя ще се разпореди с него, както намери за добре - да го продаде, дари срещу гледане, да изтегли заем за себе си или за някой друг срещу ипотека и какво ли не още.

А иначе, ако откажеш да приемеш наследството на майка ти, което включва нейни активи И пасиви (задължения), това не те обвързва как ще процедираш в бъдеще, АКО има нещо за наследяване от баба ти към момента на смъртта й.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 088
Има логика. Ако авторката е в общинско жилище и е наследник на имот, трябва да го впише в годишната декларация.
Редица помощи са обвързани с имотното състояние, така че....

# 7
  • Мнения: 18
Въпроса е че наследявам частта на майка ми, която има неплатени данъци, тази част я деля с брат ми, който психически не е добре изобщо. Обмислям кой вариант е по-добър, не виждам начин за в бъдеще, когато остане на мен и брат ми да стигна до споразумение с него.

# 8
  • Мнения: 40 857
И ако сега се откажеш брат ти ще вземе цялата 1/3 на майка ти. Нищо не печелиш от това, защото в бъдеще ще си разделите другите 2/3 на баба ти и така той ще бъде с 2/3, а ти с 1/3???

# 9
  • София
  • Мнения: 35 088
Само че, той ще има по- голям дял тогава, а ти нищожен.
Данъци се плащат

# 10
  • Мнения: 21 440
Колко пък да са тия данъци за максимум пет години назад и то за 1/3 от апартамента.

Не виждам  логика да правиш отказ сега за да го делиш с брат си по късно . И какво има да се разбирате с него, освен да платите данъка на вашата част. -Бабата нали е жива и продължава да си го обитава, всеки е собственик на частта си и толкова.

# 11
  • Мнения: 1 487
Само че кои са другите наследници? Ако ти се откажеш сега и няма други наследници виж дали това наследство ще отиде в баба ти или в държавата. най-вероятно в баба ти. Но ако има други ще отиде при тях и после пак с тях ще делите онези 2/3 на баба ти. Иначе ако няма ще вземеш всичко.

За да отиде едно наследство в държавата, първо трябва да няма абсолютно никакви наследници, или всички, до 4 та степен по съребрена линия включително да са се отказали от наследство, вписано в книгата по вписвания към районният съд. Отделно, Министерството на финансите има доста печени юристи, които обжалват всяко съдебно решиние, в което съдът конституира държавата като длъжник. Тези дела се точат години. Дълговете се наследяват. Вярно, че има давностни срокове, обаче е много важен момента, от който почват да текат.
В заключение - ако искате да избегнете някакви дългове на майка ви, като се откажете от наследство, разчитайки, че от баба ви нищо не могат да вземат, а после ще наследите имота без тежести, не се вкарвайте в приключение, а се консултирайте  с юрист. Всички галимации могат да ви излязат много по скъпо, отколкото да платите дълговете на майка ви.
П. С. Сега прочетох, относно брат ви.
Вариант е, след като и баба ви почине, да се откажете и от нейното наследство. Тогава целият имот отива при брат ви, ако няма други преки наследници. А ако брат ви действително е луд, може, след съдебно психиатрична експертиза да поискате да му бъдете назначена за настойник.
Първо преценете имота колко струва, после задълженията, и пак казвам - консултирайте се с юрист. Да спестите едни 1000 лева, после може да платите 10 хиляди

Последна редакция: пт, 13 яну 2023, 19:29 от Прекрасная Василиса

# 12
  • Мнения: 775
За бъдем по-прецизни трабва да уточним, че наследявате с брат ви само онова, което е собственост на майка ви. Като иде реч за недвижим имот, както в случая, нейна собственост е единствено онова, за което тя има издаден нотариален акт на нейно име. До тук не става ясно този апартамент на чие име се води по натурален акт. Независимо, че някой друг може да е внасял данъци за него в продължение на години. Може да окаже, че се води още на името на дядото т.е. на съпруга на бабата.

А майка ви като наследница на дядо си има право на определена запазена (идеална) част, примерно 1/6 от цялото му наследство, а не от всеки имот по толкова. Би трябвало този апартамент да единствения имот, останал от дядо ви, за да можете с увереност да твърдите, че наследявате еди-каква си идеална част от него. При това, наследствения дял на майка ви в този имот трябва да е и единствената собственост, която е останала в наследство от майка ви. И която трябва да е равна на запазената ви част като наследница на майка ви. Така, че баба ви може без проблем да го продаде още утре този апартамент без дори да ви пита, ако може да се докаже, че вашата запазена част от наследството на майка ви не е накърнена.

Ако с брат ви няма начин да се разберете, подавате в съда молба за съдебна делба на наследеното имущество. Отказът от наследство е отказ от цялото наследство на майка ви, не може да се откажеш само от определени негови части.
Направете консултация с адвокат. Нещата не са такива, каквито на вас ви се струват.

Последна редакция: пт, 13 яну 2023, 20:20 от Nomadski

# 13
  • Мнения: 40 857
За бъдем по-прецизни трабва да уточним, че наследявате с брат ви само онова, което е собственост на майка ви. Като иде реч за недвижим имот, както в случая, нейна собственост е единствено онова, за което тя има издаден нотариален акт на нейно име. До тук не става ясно този апартамент на чие име се води по натурален акт. Независимо, че някой друг може да е внасял данъци за него в продължение на години. Може да окаже, че се води още на името на дядото т.е. на съпруга на бабата.

Това болднатото не е вярно. Не е нужен нотариален акт на нейно име, а удостоверение за наследници също върши работа. Пък после ако иска може на негова основа да си извади НА, но може и да продаде така - с НА на майка си + удостоверението. И за дядото е така - и да е бил на негово име НА, после е преминал в наследниците му.

А майка ви като наследница на дядо си има право на определена запазена (идеална) част, примерно 1/6 от цялото му наследство, а не от всеки имот по толкова.
Това не знам как е, но малко ме съмнява, защото няма начин от 5 имота някой да каже твои са два. Да не говорим, че това са идеални части и не може да се делят автоматично. Не знам как е, ама няма логика да е както ти казваш, а по-скоро всеки си има своята идеална част от всеки имот.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 582
Nomadski, нищо вярно няма в първите два абзаца от мнението ви.

"Отказът от наследство е отказ от цялото наследство на майка ви, не може да се откажеш само от определени негови части" - само тук познахте.

Общи условия

Активация на акаунт