Колко Ви е сметката за ток на месец? - тема № 6

  • 44 959
  • 788
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 13 542
Г&В
твоят личен опит е едно, но има и други такива. Ето при вас  7 крушки за под левче, а по-горе 6 бр. за 30 лв..
При нас имаше съсед, който е варил компоти в мазето си и е хванат, голям блок, разчитал е, че никой няма да го разкрие. Та блоковете за строени по различно време и има "тарикати" всякакви.

# 181
  • Мнения: 68 643
Аз също го плащам и знам, че като се махна един съсед, който постоянно стоеше в мазите, сметката драстично намаля.

# 182
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 741
Нямаме общи мази, имаме котелно/парно  помещение (там са котлите на парното, който има де) Контакти в това помещение няма, ММ си прекара от нашата маза за помпата на котела. Когато е строена кооперацията не е имало помпи на парното 🙂 Осветлението е вързано към това на входа.Аз плащам тока на входа от години, този месец е 0.73 лв., 10 лед крушки.
Не е вярно, не зная за коя година говорите, но сградите поне строени около 1960-та, които съм виждал с парно, си имат помпи, които далеч не изглеждат на тези които си представяте.

Иначе, основно са били на самотек, нашето парно (в къщата) беше такова. Голям котел в мазата и огромни тръби, тръгващи отдолу, до тавана. Тези системи лично в моите очи, са неефективни, защото събират много вода. По спомен, нашето с 18 радиатора събираше към 600 литра.


По темата. В панелката, в мазата нямаме контакти, но осветлението беше към общия електромер. Имаше случай, на едни индивиди, които си бяха извели контакт от фасунгата и си имаха Раховец долу. Много удобно, но само за тях 😆.
В кооперацията ни (строена около 1973) контактите и осветлението в гаражи и мази си беше разделено към всеки собственик.

# 183
  • ново
  • Мнения: 5 960
Василев, не казвам, че ТЕЦ-а е бил без помпи😂 а че нашите локални котлета не са имали помпи. Инсталацията беше на самотек, с разширител на тавана. Всичките 8 апартамента в кооперацията са така. За това и в това помещение не са предвидили контакт.
Пролетно цвете, ако четеш малко по-внимателно ще ти стане ясно защо споделям”личен опит” 😉
В мазите контактите са към общия електромер. Някой нещо си е включил там, гаранция.
Говоря от личен опит.

# 184
  • Мнения: 68 643
Няма проблем всеки да споделя личен опит, за това е темата.
За да се удвои сметката за общият електромер, е увелечено потреблението и то идва от нещо допълнително, което е включено, се ползва, към него.
Сметките са предвидими - пример моята лична сметка, както и тази за общото стълбище - не мърдат, точни са .

За  цялата минала година нямам сметка за стълбище, надвишаваща 2 лв.
Преди, когато съседът за когото писах, обитаваше, имахме зимни сметки от по 7 и 8 лева.
Очевидно и близко до акъла е, че е включвал нещо към общият електромер.
Вярването в обратното е наивно и не се базира на никакви обикновени физични и енергийни закони....

# 185
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 741
Василев, не казвам, че ТЕЦ-а е бил без помпи😂 а че нашите локални котлета не са имали помпи. Инсталацията беше на самотек, с разширител на тавана. Всичките 8 апартамента в кооперацията са така. За това и в това помещение не са предвидили контакт.
Пролетно цвете, ако четеш малко по-внимателно ще ти стане ясно защо споделям”личен опит” 😉
В мазите контактите са към общия електромер. Някой нещо си е включил там, гаранция.
Говоря от личен опит.


А вие за какво мислите, че говоря аз.
Казвам, че локален котел, който е захранвал само една кооперация е имал помпи...това не е ТЕЦ.

А и само един апартамент да е, също съм виждал помпи на по 60 години.

# 186
  • ново
  • Мнения: 5 960
Нашите родители (дълбока провинция) явно не са виждали помпи, защото не са предвидили контакти в общите помещения и 8-те котлета са били на самотек. Стана ясно, че блок с блок не  си приличат.

# 187
  • Мнения: 68 643
Това, че контакти долу няма, не значи, че някой хитряга не може да си пусне от фасунга. Или друг вариант - опъва кабел през комин до апартамент...варианти бол.
Не се закачайте за думата, гледайте едрото...
Оплакването беше за завишена сметка от общ електромер. Следователно - нещо допълнително е закачено.
Не знам от кабелните дали може да е, чета че масово хитрували и точели от тока на блока, но няма да навлизам в подробности.

# 188
  • ново
  • Мнения: 5 960
Тета, тоз хитряга не ще да е много хитър 😂😂😂
Имахме една съседка, на която все някой ѝ крадеше тока, мислех че само тя може да роди такива бисери.
На мен миналия месец ми сторнираха цялата предишна фактура на селската къща поради грешно засичане, така че грешки стават.

# 189
  • Мнения: 68 643
Не знам. Форумите са пълни с подобни истории. Не е само твоята съседка, категорично. Просто не си се интересувала, за това не знаеш.
Има и истории от бивши кабелджии, какво връзвали, от къде ток вземали....
Светът е доста по-широк от този форум и от съседите ни Sunglasses

# 190
  • Мнения: 22 842
В блока ни преди някой крадеше ток.Имахме сметки, без да живеем там.Накрая входът се запали и от Чез намерих изгорелите връзки.
Баща ми плащаше сметките и чак след време ми обърна внимание, че имаме 10/20/30/60лв ток, а не живеехме там.Така че…

# 191
  • При децата ми
  • Мнения: 6 058
232 лв. е последната сметка. Новата сметка също е толкова. Един климатик, фурна и бойлер, който не се изключва.

# 192
  • Мнения: 68 643
ето, тъкмо днес описвам касата на блока, ами разликата е очебийна - ток за стълбището 2021 - 27 лева, 2022г - 25 лева, и хоооп, предната 2020г са 60 лева. Ми ясно е, че хитрягата е вземал ток от общия. Какво да коментирам има ли контакт в мазите, няма ли, който иска, намира начин да крадне. Намерил е, краднал е.

# 193
  • ново
  • Мнения: 5 960
Тета, за цяла година 30 и няколко лева, като го разбиеш на 12 месеца по няма и 3 лв на месец идва. Сигурно хитрягата си е зареждал телефона в мазите 😂, или ТВ е гледал 🤣

# 194
  • Мнения: 68 643
Виж сега, не съм сигурна заяждаш ли се, или се шегуваш ,  но ще отговоря..всеки си познава съседите и знае кой клинчи, кой е сериозен и свестен. Знае от кого да очаква мизерии, и кой съвестно си плаща и не товари съседите. Не ти трябва кристално кълбо, просто малко житейска рутина.
Така че за мен няма изненади. Това, че не сме му правили проблем и не сме повдигали въпроса е, защото не сме дребнави. Но това не променя факта, че сме наясно, че се опитва да ни прави глупаци.
Сега всичко си влезе в релси и сметките са каквито нормално са си по принцип.

С което исках единствено  да кажа, че щом на Духи сметките им са се увеличили, това според мен означава, че повече е консумирано. От кого...те си знаят съседите какви хора са.
Размерът на сумата е без значение, исках да покажа принципа какъв е..при мен е 30 лв горница, при нея беше по-дебела...но принципът е същият.

Общи условия

Активация на акаунт