Благотворителност - измами

  • 6 766
  • 108
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 925
Аз дарявам чрез сайта DMS. Избирам си история, по нюх преценявам, че е истинска и дарявам. Естествено няма гаранция, че зад личната драма не стои някой измамник. Затова и се доверявам на сайта. Надявам се те да имат някакъв критерий по който одобряват случаите. Приложени мед. документи най- малкото.

# 76
  • София
  • Мнения: 35 332
С това съм напълно съгласна, но драгия даряващ търси хляб и зрелища.
Изобщо им е непонятен смисъла на даряването, не са научени явно, не знам.

Сега, преди година и три месеца се случи едно отвратително събитие с моя близка приятелка. Ако го разкажа, не знам кой ще ми повярва, но резултата от него беше майка зеленчук и новородено.
Когато стана въпрос на живот и смърт и просто трябваше да се направи нещо, аз за първи и последен път застанах с чисто и просто голото ми име и нищо друго! и помолих близките ми/ни за подкрепа, като сумата беше събрана светкавично.
Казах си, че нито отчети мога да давам, нито пряка информация, нито офертата е крайна, нито съвсем официална (чакаше се превод на епикризи) - н и щ о.

Но както винаги съм казвала - българинът е изключително топъл, състрадателен, сърдечен и душевно богат.

Дали ще го ям от това - о, да. Чувам вече разни работи.

# 77
  • Мнения: 6 166
И все пак, в тази тема става дума за злоупотреби с благотворителност, а такива има.

Да се размива границата между това за какво се събират пари и за какво се харчат, като се вмъква, че то няма проблем, морално е да се харчат и за още нещо, е един голям червен флаг.

Друг такъв е да не се очаква отчетност къде са отишли парите. В първия момент, в който се знае кое за какво е похарчено се дава отчет. Ако трябва по няколко ще се дават. Няма какво да ти насаждат вина, за това, че си помогнал от добро сърце.

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 19:44 от Елфичка

# 78
  • Мнения: 5 289
Идеята ми е, че не можем да очакваме, че само защото един човек е бил закъсал, то оттук нататък той трябва вечно да е монах.
Когато една кауза стане публична, всичко може според моите наблюдения. Обаче лично аз такива терзания нямам, обикновено става въпрос за деца или много възрастни хора. Не е като да подарявам милион годишно - дано някой ден, но едва ли, та нямам никакви терзания за бизнесмени, БМВ-та, ланци..

# 79
  • Мнения: 1 520
Е аз пък това очаквам и се надявам. Като даря на едно дете, му пожелавам един ден да успее и да е щастлив. Това ми е и идеята. Нека стане Кристиано Роналдо, Мъск, Гейтс, някой велик учен.

# 80
  • Мнения: 6 627
Често се въздържам да дарявам за лечение, когато сметката е лична, на родител или член от семейството, а не специална дарителска на името на детето или на нуждаещия се. Все пак, специалните сметки са целеви, банките превеждат директно на болниците и е някаква гаранция, че парите отиват за лечението. При детските сметки е необходимо и разрешение на съда, за да се направят разплащания от нея, което също е гаранция за правилното разходване.
При личните сметки е ясно, че парите влизат в общите приходи на титуляра и той безконтролно си решава за какво да ги разходва, вкл. за битови сметки, обувки, екскурзии.
Не дарявам милиони, но понякога сумите не са малки, особено ако сме събирали заедно с колеги. Случвало се е да искам да платя директно на болницата, да искам да видя оферта и фактура, случвало се е дори болницата да издаде фактура за платената от мен сума с отбелязване, че е е за еди-какво-си и е частично плащане.

# 81
  • Мнения: 5 289
Futbolero_B, ти си попадал на хора, които се ядсоват, че дете, на което са дарявали някога суми, е станало успешно като възрастен? Даже не допуснах, че е възможно някъде по света.

# 82
  • Мнения: 2 525
Не съм гледала документи аз... Дарявам импулсивно, нищо не разглеждам и не следя развитие. Може и да съм била лъгана, но както каза някой, не е на моята съвест. Мъжът ми например не харесва, че давам на хора на улицата, защото е обществена тайна, че събраното не отива при тях.
По банков път дарявам за деца и кучета, имам и абонамент за месечни DMS за възрастни хора. Дарявам кръв, но лично никога не съм участвала с труд или време в някоя кауза, от което ме е срам и донякъде смятам, че това е истинското дарение.

# 83
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 727
В детската болница, лежахме с малкия ми син, доста време. 3 пъти се случи да приемат въпросното момче. Беше видимо добре, но се правеше на болно, майка му "дирижираше" представлението, качваше снимки от олницата, а когато лекарите си тръгваха следобед ходеше да му купува "наградите"... Аз бях в шок! Момчето има сметка за дарения, телк и целият екип на отделението знаеше че той е добре! Дори сега, като връщам спомените си се отвръщавам!

# 84
  • Мнения: 6 627
Еееее, грехота е.... И за даренията, и за ангажирането на болничния персонал при здраво дете. Направо не мога да повярвам, че някой може да прави такива циркове...

# 85
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 727
И аз не съм се изразила съвсем коректно! Детето не е здраво, диагностицирано си е с артрит и още други съпътстващи заболявания. Въпроса е, че реално оплакванията с които влизаше в отделението, бяха измислени. Че не му понасяла терапията, че не се чувствал добре от новите лекарства, че му е объркана някаква инжекция... Дори при визитация, само го питаха "алан, по-добре си днес нали" и продължаваха. Наистина е нелепо и отвратително, но хора има всякакви.

# 86
  • Мнения: 6 166
След като детето е с телк не е здраво. Артрит не се излекува, но това, което прави майка му е меко казано неетично.

(особено ако наградите са били с възпаляващи храни, каквито трябва да се изключат за винаги от диетата на детето, за да се забави развитието на тази болест и да се повиши качеството на живота.)

# 87
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 727
След като детето е с телк не е здраво. Артрит не се излекува, но това, което прави майка му е меко казано неетично.

(особено ако наградите са били с възпаляващи храни, каквито трябва да се изключат за винаги от диетата на детето, за да се забави развитието на тази болест и да се повиши качеството на живота.)
Наградите не бяха хранителни, поне докато бяхме в една стая. Играчки му носеше предимно. Но не с цел да се чувства по-безгрижно докато си лежи, а с награда, поущрителна. Гнусна работа и много жакла!

# 88
  • Мнения: 6 627
Детето, доколкото разбрах, е невербално и в аутистичния спектър. Тази майка как успява да го подучи да прави каквото и да било?

# 89
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Аз имам полиартрит и от личен опит знам, че лекарствата са много тежки и трудно се понасят. Биологичните предизвикват алергии. Понякога си добре, понякога не си. По- често второто. Често терапиите не помагат. Трябва и време за раздвижване, особено след ставане. Постоянно се усеща умора заради болките, които са постоянни. Та може и това дете да е така, не е задължително да е измама.

Общи условия

Активация на акаунт