Машина за хляб - 68 тема

  • 27 672
  • 501
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 16 148
Моля за съвет: бих искала да купя машина за хляб за подарък. Бюджет около 200 лева. Аз нямам такава машина и съответно нищо не разбирам, но човекът за когото я купувам меси много разни питки, погачи и козунаци.

Щом човека меси теста не бих му купувала хлебопекарна.
Освен ако той/тя не го е пожелал.
Имам позната, която много меси разни неща - ами тя работи с ръце, чувства тестото, харесва и да експериментира с брашна, мая, квас, пробва различно втасване - на топло или в хладилник. За нея това е като терапия, успокоява я. Като и видя произведенията на снимка ми идва да захапя  екрана.

# 181
  • Добрич
  • Мнения: 5 465
Аз също месех много на ръка....  Преди 2009 г., когато си взех първата хлебопекарна. Задължително голяма,  че меся по много. Направо  "се родих", както се казва.

# 182
  • Мнения: 257
Напълно споделям коментара на Aisha. Още повече, че ако някой е запален по печивата + евентуално да речем иска хлебопекарна, най-вероятно си има изисквания към нея. Може да се окаже "мечешка услуга" (ето имаме вече подарена хлебопекарна, какво повече ни трябва Simple Smile) или дори обида за кулинарните способности на получателя.
Лично мнение на потърпевш Wink.

# 183
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 613
Хлебопекарната си я взех предимно за месене и затова купих с две бъркалки. Много месех на ръка преди, но взех да се изморявам. Сега се родих и постоянно нещо правя - козунаци, питки, пици, милинки. Децата доволни и аз доволна.

# 184
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 346
почерпи и нас, за да сме доволни и ние Smiley

# 185
  • Мнения: 7 010
Здравейте! Имам нужда от помощ.
Преди години доста ползвах старата хлебопекарна Таурус, но постепенно спрях, че 1 хляб се приготвяше за 3 часа и не стигаше. Simple Smile Бях си записала моя модификация на рецептите в книжката, но не я откривам, за да си припомня. Най-обикновен хляб, без никакви екстри. По памет дозите за 750 гр. бяха нещо от сорта - около 3 мерителни чаши брашно, 1 малка сол, 1 голяма мерителна лъжичка захар, олио, вода и суха мая, но не си спомням дозите. Мисля, че слагах настройка на средно препечен, месене и печене - 3 часа. Не помня на коя програма.
Ако някой има подобна рецепта, моля да я сподели, вкл. и настройките.

Сега ми се налага да се храня с диетичен пълнозърнест хляб. Никога не съм правила такъв и нямам опит. Намерих в нета книжка, но рецептата въобще не ми харесва, а и май е смес на брашното - пълнозърнесто и бяло, нещо не става ясно.
https://www.xn--80adah2aybmok5f.bg/taurus/my-bread/%D1%80%D1%8A% … D0%BB%D1%8F?p=106 - 106 стр.


Моля, ако някой има най-обикновена рецепта за пълнозърнест хляб за хлебопекарна, да я сподели. Без подобрители, без сухо мляко и други подобни. Идеята е да е възможно по-диетичен и простичък. Също и програма, настройки за печене.

ПС препоръчаха ми това брашно, не съдържало оцветители, подобрители и консерванти.
https://www.ecosem.bg/bg/p-17/%D0%BD%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0% … 1%88%D0%BD%D0%BE/

И още, как да разбера дали вентилационните отвори не са запушени от прах през годините?

# 186
  • Мнения: 12 236
Останала съм с впечатление, че ако ползвам само пълнозърнесто брашно няма да бухне хляба. Всички рецепти които ползвам с лимецово, ръжено и пълнозърнесто брашно винаги са в смес с бяло брашно. Точно в съотношение 1:2 в полза на бялото. Както е в показаната рецепта.

# 187
  • Мнения: 13 365
Става си бухнал и с по-малко бяло, до и под 1/ 3, че даже и 1/4 бяло и пак ставаше. Само с пълнозърнесто действително ще стане по-сбит хляб, но пък за много хора такъв също е вкусен.
Рецепта нямам под ръка, а не смея да пиша по спомени че съм спряла от години да правя и ям.
Нямаше ли някъде тема и само с рецепти за хлебопекарни? Там ще да има предложения и за такъв хляб.

# 188
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 526
Моля, ако някой има най-обикновена рецепта за пълнозърнест хляб за хлебопекарна, да я сподели. Без подобрители, без сухо мляко и други подобни. Идеята е да е възможно по-диетичен и простичък. Също и програма, настройки за печене.
Ами хлебопекарните които съм виждала всички имат програма "пълнозърнест хляб", понякога в два вариянта нормална и бърза. Сега лятото може да ползваш и бързата ако искаш, но най-добре за да пробваш си я направи на нормалната програма. Стандартна рецепта е тази: 500г пълнозърнесто брашно, 360мл вода, 1сл олио, 1чл сол, 1чл захар, пакет суха мая 7г. Съществено е да знаеш в твоята хлебопекарна кои продукти се слагат първо, сухите или мокрите. Ако имаш настройки за кората на хляба, добре е да сложиш на средната стойност, а не на тази за най-препечено. Аз лично ползвам хлебопекарната само за месене и после пека на фурна и няма фалове.

# 189
  • Мнения: 7 010
Но ако е смес, няма да е диетичен хляба. Че няма да е вкусен, от сега ми е ясно, но ще трябва да свиквам. Трябва да намаля всякакви тестени и сладки неща, картофи, ориз и т.н.. Т.е. всичко, което обичам да ям.

Казаха ми, че от ръжено брашно бил най-диетичен. Ще търся и такава рецепта.

Ефи, благодаря!

Последна редакция: чт, 22 юни 2023, 19:07 от Diorela

# 190
  • Мнения: 13 365
Чисто ръжен си става сбит, няма начин. Но пък е вкусен и ароматен хляб.
Бих потърсила за ръжен варианти и от типа на содените питки а не с мая, това е встрани от темата с хлебопекарните ама все пак.
За маята трябва развит глутен в тестото, а със сода или бакпулвер бухва всичко.

# 191
  • София
  • Мнения: 16 148
Да, подтвърждавам - само с типово, пълнозърнесто, ръжено  подобни не става. Хляба се рони на следващия ден, филия не може да се отреже. Четох из ФБ групите, че можело да се подобри с 1 супена лъжица ракия, уиски, водка - каквото има в къщи или оцет.
Пробвах с оцет/винен Кулинар/ и ММ изрева, че му мирише гадно. Не че нямаме ракия, уиски и др. благинки...
Рецепта без подобрители и сухо мляко имам в книжката на Мюлера/1 бъркалка/ - 280 гр хладка вода, 2 сл олио, 1 чл сол, 1 чл захар, 2 чашки типово/пълнозърнесто/брашно, 1 чашка брашно тип 500, 1 чл суха мая.
Скоро намерих готова смес с ръжено брашно на София мел. Добавя се само 300 гр. вода, 1 чл сол и 2 сл олио. Маята е в сместа. Става вкусно, не се троши, реже се лесно. И ММ може да си направи сандвич за работа,  доволен е.

# 192
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 613
Правя този, от групата във фейсбук и става чудесен.

# 193
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 526
Казаха ми, че от ръжено брашно бил най-диетичен. Ще търся и такава рецепта.
Пълнозърнестият си е вкусен хляб, различен е от белия естествено, но опитай първо и тогава кажи. Брашното може би влияе на вкуса. Ръжен хляб на мен също ми харесва, но е по-особен и не съм правила чисто ръжен в машина, а и не знам дали ще стане добре. Може естествено само да си го омесиш в машината и послед да го опечеш на фурна. За машина имам рецепта смес бял и ръжен: 280г бяло брашно, 120г ръжено брашно, 260г вода, 1чл суха маяя, 10г масло, 3/4чл захар, 1/3чл сол, програмата за ръжен или ако няма такава за пълнозърнест.

Може да направиш и с 1/3 ръжено брашно, 1/3 пълнозърнесто брашно и 1/3 бяло брашно. Аз ползвам една стандартна рецепта за всичко, само сменям брашната и често мешам три: бяло, пълнозърнесто и спелта или ръжено, подобна е количествено на тази която по-горе е дала dannyny.

# 194
  • Добрич
  • Мнения: 5 465
Хлябът от снимката е със 150 г. бяло брашно и 750 пълнозърнесто пшенично.
Правила съм и само с пълнозърнесто и пак се надига. С ръжено става по-сбит.
Програма за пълнозърнест хляб.

Общи условия

Активация на акаунт