Бихте ли искали да знаете ако вашият мъж е бил донор на сперма?

  • 10 198
  • 368
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: X
Това ми напомни нещо познато.
В момента са много популярни и широкоразпространени т.нар. ДНК тестове за произход. Тийнове и млади/стари хора са много заинтересувани от това от къде идват.
 С този домашен тест се изследват маркерите на семейството ти, дават се база данни с братовчеди и роднини в твоята локация, дори и да е в чужбинна, като са доста достоверни с локации до селото на прапрапрабаба ти.

Щерката и нейни приятели ги искат от година и на РД й ще си ги направим двете, защото и аз се интересувам много от унаследяването и родовете. Дори дипломната ми работа навремето беше в областта на унаследяването при близнаците.

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 20:34 от Анонимен

# 316
  • Мнения: 2 052
Нека не става поредния повод за спорове - само напомням за практиката да се ползва т.н. микс от сперматозоиди.
Това е известна на специалистите практика, която увеличава шанса за положителен резултат. Разбира се, така и не става ясно от чий сперматозоид е станало оплождането. Така, че докато АРТ процедурите с успешен край не завършват с ДНК-изследване, така и няма да стане ясно чий е генетичният материал.
Силно е комерсиализирана тази дейност. Като се получи бременност хората не задават въпроси, изследвания след успешна бременност рядко се правят.

За мен биоетиката е темата на следващото десетилетие, просто и ясно. В момента е Див Запад по всички фронтове  и ще е огромна грешка да се пристъпи към регулирането без обширен обществен дебат. Засяга ни всички, редно е всички гледни точки да присъстват и да са представени.

И тъй като се подписвам под думите на Лъвица, се надявам поне тя да бъде прочетена с желание за разбиране - за мен е най-важно тази гледна точка по темата да присъства и ако има хора, на които им отговаря на вътрешното усещане - да се разпознаят.

# 317
  • При семейството си
  • Мнения: 6 708
Всъщност, в някои случаи, в които има реален шанс за оплождане и от партньорски, не само донорски материал, се смесват двата. По-скоро с чисто психологическа цел.
Когато няма шанс, никой нищо не смесва.
В някои страни, при определени обстоятелства може да се говори за леко подивял Запад.
Донорството, АРТ процедурите и в момента са регламентирани в БГ, какъв обществен дебат е необходим, за какво?

Едит: Донорството е доброволно…никой никого не насилва против волята, разбиранията му. Разбира се, всеки е свободен да се раздели с партньор, който преди запознанството ни, е бил донор, има различно отношение от нашето към този акт.
Не всеки би прибегнал до АРТ, до донорски материал, до осиновяване и т.н.
Вътрешното усещане на Лъвица, Синеока, други никой не го оспорва…не би следвало да се оспорва и това на Бобчита, Кристи, Елпис и т.н.
Пак не разбирам, обществен дебат за кое?!

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 21:01 от Elpis

# 318
  • Мнения: 2 052
Въпросите на биоетиката включват, но далеч не се изчерпват с асистираната репродукция.

# 319
  • При семейството си
  • Мнения: 6 708
Въпросите на биоетиката включват, но далеч не се изчерпват с асистираната репродукция.
В настоящата тема говорим за донорство на сперма, добавихме яйцеклетки от наш партньор, преди запознанството ни.
Може ли да ми обясните какво не е регламентирано и какво следва обществото да обсъжда…дали АЗ ще се подложа на АРТ, дали ще използвам донор и дали Иван, Хасан, Ханс ще стане такъв?!

# 320
  • София
  • Мнения: 13 172
Елпис, напротив, моето усещане към носителя на моя генетичен материал като нещо важно и значимо, беше атакувано многократно - как можело да имаш привързаност към нещо, което отива в тоалетната при цикъл, просто една клетка, която няма нищо общо с мен и разни подобни. Лично аз никога не съм оспорвала правото на който и да е да е дарител, получател на дарителство, родител на дете от дарен материал - и чувствата им, свързани с тези процеси.

# 321
  • При семейството си
  • Мнения: 6 708
Признавам си, нямам възможност да следя темата детайлно, но не прочетох точно това…по-скоро, защо заради вътрешните възприятия на някой, да речем теб, Лъвица, някак си се отрича донорството. Друг, донорът, може да няма точно за цел “откачено” да се възпроизведе, не е признак на “низост”, че няма да потърси, почука и се поинтересува от поколението си, знаейки и изначало, че няма това право.

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 21:59 от Elpis

# 322
  • Мнения: 6 988
Аз отдавна съм се убедила, че детето е трофей... И при това на всяка цена. То не е човек, важното е да го има. Донорска яйцеклетка, сурогатното майчинство,.А бе нема значение,.бебе да има..

# 323
  • Мнения: 2 052
Elpis, виждам, че силно реагираш на моя реплика в отговор на Деборана, а и виждам частично думи от мои мнения съвсем превратно изтълкувани, което не вярвам да е нарочно.

Аз, и не само, сме против внушението и твърденията, че дарената яйцеклетка е нищо не значеща. В тази връзка прави веднага впечатление противоречието "благороден акт на даване на нищо", считам, че това е несправедливо и ограбва от стойност акта на дарението. И това произлиза от личното ми усещане, че тази клетка е важна, част от мен и мое продължение.

Вродено и нормално е отношението на грижа и заинтересованост към поколението - и обратното винаги е било социално неприемливо и осъдително - и за двата пола.

# 324
  • Мнения: 2 638
Дете от яйцеклетка- не твоя, не е човек? Добре.
Аз отдавна съм се убедила, че детето е трофей... И при това на всяка цена. То не е човек, важното е да го има. Донорска яйцеклетка, сурогатното майчинство,.А бе нема значение,.бебе да има..

# 325
  • Пловдив
  • Мнения: 14 958
Що, на какви условия трябва да отговаря едно бебе, за да не е трофей?
А, да - да е станало по изначално наредения по божията воля ред, а другото е харам. Wink

# 326
  • Мнения: 15 356
Обич Синеока, не е внушение, а лично мнение.
Динчо, в повечето случай това е единственият шанс на някоя жена да има дете. Едва ли ей тъй от скука.

# 327
  • София
  • Мнения: 13 172
Признавам си, нямам възможност да следя темата детайлно, но не прочетох точно това…по-скоро, защо заради вътрешните възприятия на някой, да речем теб, Лъвица, някак си се отрича донорството. Друг, донорът, може да няма точно за цел “откачено” да се възпроизведе, не е признак на “низост”, че няма да потърси, почука и се поинтересува от поколението си, знаейки и изначало, че няма това право.

Посочи ми къде аз съм отрекла донорството заради възприятията си. Напротив, подкрепям го, въпреки тях. Едното не е и не трябва да бъде за сметка на другото. Тук се цитират думи на един потребител, все едно са думи на всички останали, плюс една извадена от контекст и неправилно разбрана сентенция на Обич. Хора в крайностите винаги ще има, но те не трябва да стават двигател да се отрича емоцията на останалите, пък дори зад това да стои страх, че видиш ли, такива хора като нас, които имат такова отношение към генетичния си материал, някак си ще навредят на донорската система. Това няма да се случи. Нито тя, нито децата, които са произлезли от нея, са в риск, защото някой цени гените си и държи на тях.

# 328
  • При семейството си
  • Мнения: 6 708
Elpis, виждам, че силно реагираш на моя реплика в отговор на Деборана, а и виждам частично думи от мои мнения съвсем превратно изтълкувани, което не вярвам да е нарочно.

Аз, и не само, сме против внушението и твърденията, че дарената яйцеклетка е нищо не значеща. В тази връзка прави веднага впечатление противоречието "благороден акт на даване на нищо", считам, че това е несправедливо и ограбва от стойност акта на дарението. И това произлиза от личното ми усещане, че тази клетка е важна, част от мен и мое продължение.

Вродено и нормално е отношението на грижа и заинтересованост към поколението - и обратното винаги е било социално неприемливо и осъдително - и за двата пола.
Като ползвател на донорски материал (дали яйцеклетка или сперма, мисля е личен въпрос), споделих, че той не винаги се съчетава със собствен такъв. Ако имате друг опит, може да споделите.
Напротив, аз писах, че “ползвателите” на донорски материал, с живо родени деца са изключително благодарни на донорите.
Съжалявам, не разбрах, че Вие също сте донор и сте се почувствала недооценена.
Едит: Наистина не разбирам спора, тезите, темата.
Ок, някой, много не би/биха станал/и донор/и на генетичен материал. Никой не го/ги осъжда. Но да водим дискусия защо и дали нещо е откачено, низко…кому е нужно?!

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 22:34 от Elpis

# 329
  • Мнения: 15 356
Този, който цени гените си и държи на тях не би ги дал, но ако му се наложи би взел от този, който не цени и държи на своите, така ли?

Общи условия

Активация на акаунт