Математически турнири 1-4 клас. Тема №61

  • 76 626
  • 753
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 868
Да, усложниха се, обаче и се повтарят като типове задачи, че и като условия има копи-пейст.(сравних за първи клас последните 2-3 години).
 Не виждам лошо в това да им дават медалчета, ако са се отличили спрямо връстниците си. Моето малкото толкова се радва, и това го стимулира да сяда и да решава задачи. Навремето на нас като я ни дадяха сертификат, надписан на ръка, я нищо не ни даваха, да не би да беше по-добре? Преди доста време най-голямото ми дете се класира на второ място на Иван Салабашев. Медал няма. Има едно листче с грамота, като името му е написано на ръка. Вярно, че директорът на училището я връчи тържествено. Обаче това листче сбутах сред всички останали, и така си и остана. А сега на малкото ми състезателче съм направила рафт за дисплей на медалите, и ако ни е било писано - има място и за нареждане на трофеи. Медалите може да не са от международни състезания за супер-надарени деца, но на него му носят щастие и гордост. Гледа си ги, брои си ги, спомня си кой медал му е първи, кой му е бил най-труден. Мисля, че мотивацията му е на светлинни години спрямо тази на баткото Wink

# 31
  • Мнения: 1 248
Нормално да се повтарят типове задачи. Последните две-три години условия копи-пейст-да. Но за трудността погледни  по-назад.
За медалите  и мотивацията  съм съгласна.

# 32
  • Мнения: 9 868
По-трудни са, да. то и на Кенгуруто са по-трудни спрямо предишните издания. То май в цял свят стават по-трудни с времето. Колкото по-слаба става училищната подготовка, толкова по-трудни стават състезанията. Иди че разбери тази логика.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 613
Салабашев има национално класиране и там си дават медали и грамоти. Даже на награждаването 2020г. ни бяха дали и малък сборник със задачи и решения от минали състезания. Вероятно сте били на второ място за вашето населено място и затова имате грамота написана на ръка. Предишни години и при нас правеха локални награждавания в ПМГ-то, но тази година се смени организатора за града и нямаше местно класиране. Даже резултатите си видяхме едва като излезе националното класиране.

# 34
  • Мнения: 9 868
Знам ли, може да е било за областта Wink То беше много отдавна, преди 8 г. Wink

# 35
  • Мнения: 2 285
Е, то това е целта на МБГ - да се стимулират децата да се явяват чрез медали. Аз също не съм ок на 5 грешни задачи да има златен медал примерно, ама пък те се радват. Определено обаче задачите доста се усложниха последните години.

Не е това проблемът, и на "Хитър Петър" може да получиш златен медал с 5 сгрешени задачи. Проблемът е само в широките граници за медалите и твърде високия процент наградени деца. Но... такъв е форматът на състезанието и за тези, за които не е ОК - ами просто да не участват.
Задачите може да са били сравнително по-леки първите 2-3 години от провеждането на турнира. Вече не са. А и към степента на сложност на задачите, като добавим отворените отговори и ограниченото време - състезанието определено става по-трудно дори от един "Черноризец храбър", например.

# 36
  • Мнения: 743
Моето дете определя МБГ като най- трудно ( сравнява вкл. с ИС и ХП).
Когато голямото дете започна да се явява на МБГ, 1-2 години след стартиране на състезанието, подготовката единствено от класната и математическа мисъл бяха достатъчни за медал, в т.ч. и златен.

Последна редакция: ср, 08 фев 2023, 13:43 от silan

# 37
  • Мнения: 29 324
Писала съм и в тази тема, ама пак да кажа: Преди години се коментираше от родителите колко са лесни задачите на МБГ. Явно организаторите си взеха бележка...

# 38
  • Мнения: 383
Относно медалите на МБГ: не съм сигурна дали са стимулиращи за всички деца тези лесни медали. Децата се мотивират ако усещат наистина, че се справят и са решили задачите. Ако имат сериозни пропуски и пак получат медал, то за каква мотивация може да се говори. По скоро се омаловажава и съзтезанието и медала. Аз лично не го харесвам това МБГ - едно бързане, по 2-3 мин на задача, трябва да си като машина, освен това си е тип тестово съзтезание има го момента с налучкването в много голяма степен. Салабашев и Черноризец храбър и Хитър Петър са доста по смислени за мен поне. Сега тази година и олимпиадите като гледам - не са препускане и машинално отмятане, а стимулира мислене, прилагане и децата имат време и спокойствие да решават.

# 39
  • Мнения: 9 868
На пролетния кръг почти няма задачи с дадени отговори. Явно, всеки родител си е убеден в своето мнение. Но аз не мисля, че чак толкова ниските резултати получават отличие. Златните медали се дават при по-високи резултати. Това е, което трябва да бъде оценено от малкото на брой деца, които са супер съсредоточени, и които се занимават с математиката сериозно до края на образованието си. За всички останали мисля, че състезанието е добро и мотивиращо.

# 40
  • Мнения: 227
Ако не беше МБГ, доста от настоящите 3, 4 и 5-токласници щяха да имат бегъл досег с присъствени състезания, нали помним колко от другите се провеждаха по време на пандемията присъствено? Сега свикналите с обстановката на напрежение няма да имат този проблем при явяване на олимпиади и други състезания.

# 41
  • Мнения: 1 248
На мен на ЧХ ( ако не греша)не ми харесва отнемането на точки за грешен отговор. Затова и моя не го пуснах, защото го знам как действа малко джаста- праста.
А за медалите нека има, иначе 1-2 или 3-5 деца от град ще обират винаги всичко.

# 42
  • Мнения: 383
На пролетния кръг почти няма задачи с дадени отговори. Явно, всеки родител си е убеден в своето мнение. Но аз не мисля, че чак толкова ниските резултати получават отличие. Златните медали се дават при по-високи резултати. Това е, което трябва да бъде оценено от малкото на брой деца, които са супер съсредоточени, и които се занимават с математиката сериозно до края на образованието си. За всички останали мисля, че състезанието е добро и мотивиращо.

явно съм гледала някакво от преди и ми е останало. дори имам чувството, че беше финал в несебър, но не помня коя година. Но така да е, не ги следя и явно това ми е останало запечатано в съзнанието.

Моята дъщеря повечето пъти стига до златен, а тя самата ми казва, че не е решила много задачи и то не 1 - 2...затова според мен са лесни медали.

дооълвам се, за ЧХ ние се усетихме чак втората година... тя е проспала в началото, макар, че си пише изрично. И да, малко е крайно един вид стрес да не опиташ. Но задачите са им много интересни и развиващи. И време си имат

# 43
  • Мнения: 1 248
Ребус - Варна пуснаха резултатите. По моя преценка са добри.

# 44

Общи условия

Активация на акаунт