Игрите от нашето детство

  • 10 494
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 277
Ластик, въже и миженка(жмичка) бяха моите фаворити. Един учител, лека му пръст, ни беше показал как се играе челик. Играли сме също пиян морков, развален телефон, подаръци, народна топка...

# 31
  • София
  • Мнения: 2 381
Любимото ни занимание беше да ходим в лозята за череши и други дивотии.Обичахме да си ги "берем"/краднем/ ние.

А-а, и ние правехме така, само че за круши. Голямо приключение си беше.  Laughing
Иначе - Народна топка - бях много добра в пазенето от топката, Дама, Ръбче - прибирах се с ръце мръсни до рамото, Ластик, Въже, Стражари и апаши - в новостоящи се блокове, Шмайзер, правехме се на Седморката на Блейк, федербал, а като по-малки - Кралю - Порталю. Печахме и картофи в една градинка вечер до късно през лятото и си хапвахме... Най-гадното беше, когато майка ми ни прибираше...

# 32
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Записвам се за темичката  Peace

# 33
  • Мнения: 4 915
Я да повдигна една стара темичка, че снощи си мислех да пускам същата.  Wink
Говорихме вчера със сестра ми за хубавите игри от детството. Някои съм позабравила вече, но в тази тема ги открих отново.  Laughing

Наблюдавам децата пред блока, че просто се събират и обикалят насам-натам и не играят на нищо определено. Е, веднъж направиха парфюмчета от вода и цветя и ги продаваха наистина: за 20-30 ст., за левче...  LaughingДруг път - концерт на "Камелия"...Момчетата ритат топка или играят тенис на маса. Но не се събират оргазирано да лудеят... Rolling Eyes
Става въпрос за деца на в предучилищна и ранна училищна възраст. По-големите се събират на малки групички и седят по пейките...

Ще учите и учите ли децата си на "нашите" игри? На мен много ми се иска и моите дечурлига да се забавляват така, както ние навремето - лудо, щуро, с много движение и смях, с въображение и фантазия...Едно време, като нямаше толкова играчки, фантазията правеше "чудеса"...А днес играчките все повече отнемат това вълшебство - все повече вида на играчките се доближава до реалността - пеят, свирят, пищят, движат се...Кончетата вече не са от пръчки или от столове, вече са почти в реален размер на пони и на вид са максимално истинни...Пушките, куклите, камиончетата - днес всичко е максимално доближено до реалността...Дори няма да захващам темата за компютърните игри...

А съм чела, че е препоръчително на децата да се предоставят простички играчки, които да развиват въображението им...

Та, сега да се отчета с още няколко игри...Любимата ни игра съм я забравила как се казваше, но беше нещо от рода "Кое ти е любимото?"...
Събираме се децата, сядаме, две дечица отделно се наговарят за число от 1 до 100 да речем...Другите деца се опитваме да отгатнем кое е с налучкване, а двете деца ни ориентират с "нагоре" - ако числото е по-голямо от казаното, или надолу - ако е по-малко. Всички се изреждаме по няколко пъти, докато някое познае числото. Тогава то казва какво "обича": "Обичам, обичаааааам...да спя!" Двете дечица пак настрани се уговарят по подобен начин: "Да спиш....в златна люлка със сребърни дантели и пухени възглавници" - намисля едното дете примерно, а другото: "Да спиш...на надуваем дюшек в морето и да плуваш надалече"...Целта е да измислят някакво много примамливо предложение. После отиват двете при детето, познало числото и едното го пита: "Какво избираш: да спиш в златна люлка и т.н....или на дюшек в морето и т.н....". Детето си избира едното, и чието е това предложение, с него отиват да намислят ново число за познаване, а детето, чието предложение не е "прието" сяда при другите деца да познава числа.
Играта я играехме през летните си ваканции в Асеновград, беше ни любима... Laughing Освен, че голямо фантазиране пада с нея, тръпката беше и да се паднем да мислим числа с обекта на нашите детски любовни въжделения... Laughing

Друга игра: "Ораторе-пураторе, какъв да бъде тоз?". Едно дете мижи, а другите са около него. Друго дете чертае с пръст по гърба на мижащото кръг и пита "Ораторе-пураторе, какъв да бъде тоз?" и сочи всеки път различно дете, докато посочи всичките, а мижащото казва примерно на всеки отделен въпрос: Да бъдеееее...магаре с големи уши! Да бъдеееее....царица с вълшебна сила!.....Да бъдеее....бръмбар с рога!...
После избира едно от своите предложения и това дете мижи. Голям смях падаше пак...

Какво е "Кър"?
А правилата на "Колко е часът?" Ние го играехме на "Зайо-байо, колко е часът?" но съм позабравила правилата... Rolling Eyes
И на "какво е морето?"
"На подаръци"? Имаше някаква игра, в която се избираше колко метра панделка и какъв вид да ти отрежат, нещо подобно ли беше?

Играехме и на игра с въже, едно дете в центъра го въртеше в кръг, като единият край да докосва земята, другите деца го прескачахме - пак наредени в кръг около въртящия въжето. Ако не успееш да го прескочиш - изгаряш.

И другите: "Ура", народна топка, федербал, жмичка, стражари и апаши, Седморката на Блейк, ръбче, развален телефон, на карти, на водни войни, ластик, Кралю-Порталю, "да бий, да бий...", дама, карахме колела, на филми, на асоциации...

Чудесни лета бяха - прибирахме се към полунощ, а бяхме хлапетии... Laughing Но бабите и родителите бяха спокойни - все в махалата и пред блока играехме...А най-хубавото бе, че общувахме заедно и момчета, и момичета, и големи, и малки...20-на деца...Сега го оценям, като много полезно за социализацията и комуникацията на хлапетата  - да играеш с много дечица на различна възраст, различен пол, толкова различни характери...

Щастливо детство бе! Иска ми се и моите деца да имат такива спомени...Ще ги уча на нашите игри, затова и дирих тази тема, та да си ги спомня.  Wink


Последна редакция: пт, 10 авг 2007, 10:16 от Free Soul

# 34
  • Мнения: 3 521
Хубава тема  bouquet
Детето ми е малко още, но със съседчетата скачаме на ластик - пръстчета, Ема, немска, английска - интересни са им, особенно предвид, че това не е популярна игра тук. Онзи ден мернах, че в градината по-големите момиченца също скачаха - явно клюк-нюза се е активирал Mr. Green...Видях, че не е спомената и "Крокодил Нил-Нил с какъв цвят да преминем реката?" - добавям я към любимите игри Grinning Peace

Последна редакция: пт, 10 авг 2007, 13:30 от surfline

# 35
  • Мнения: 4 915
Имам някаква смътна представа за този крокодил, дали се преминаваше реката, ако имаш посочения цвят по себе си - дрешки, обувки?  Wink

П.П. Темата била в "Дом и семейство"...Ще помоля да я преместят в "Нашите деца".  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 3 500
"Развален телефон", "Подаръци" и на "Харпърс майнинг"  Shocked hahaha - тая ние си я измислихме, когато даваха "Завръщане в рая".

# 37
много сладка тема, не мога да се въздържа и да не се включа.Аз май съм по-голяма от повечето мами тук и не зная някоя помни ли играта"просто десет"С една топка се топка в-у някоя стена по различни начини/ първо с две ръце,после с лява, дясна, с гръб към стената,общо десет варианта и като  сбърка някой следващият започва,докато и той изгори.целта е първи да направиш "просто десет"-десет"топкания" без грешка в десет врианта,помните ли това? понякога играта свършва преди да сбъркаш, като се ядоса някоя леля,че и топкаме по стената и ни изгони...и търсим нова стена.

# 38
  • Мнения: 4 915
Вярно, бе!  Hug Страхотна игра беше!  Grinning

Благодаря ти, че ми я припомни, ще уча щерките на нея един ден.  Grinning
 
А темата ми е във Фейвъритс вече.  Laughing

# 39
  • Мнения: 515
А помните ли как играехме до 23.00 и никоя майка не се тревожеше къде сме и с кого сме. bgА сега ходя след децата като цербер и все треперя да не попаднат на някой извратеняк.След 21.00 вече няма никой по улиците ,а камоли в градинката,а какви СЛАВНИ времена бяха.Искам просто децат ми да играят спокойни,да карат колелета newsm39  animal085 1swing  football runningsmile3540 ,да ритат топка,да се целуват вечер по пейките,но уви те стоят у дома пред компютъра защото долу вече не играят деца. hit

# 40
  • Мнения: 188
Направо ме разбихте, колко хубаво беше, дори бях забравила за някои игри като "прескочи кобила" например, любимо ми беше ластика и народната топка
 Hug

А сега дори не смея да пусна децата сами на вън   #Cussing out

# 41
  • Мнения: 460
о,боже къде без жоменка,платове,ластик,ръбче,федербал изобщо-о-о--оооо беше си голям купон! Hug

# 42
  • Мнения: 4 915
Сетих се за още две игри: настъпванка е едната.

Другата не помня как се казваше: разделяхме се на два отбора от по 2 деца. Първите взимаха преднина и отиваха някъде на скришно място, като по пътя си рисуваха с тебешири стрелки през 4-5 метра примерно, но така, че стрелките да не се набиват много в очи - примерно по дърветата, на нечия порта, на бордюра, върху камък. Преследвачите им после трябваше да ги открият по тези стрелки. Важно бе първият отбор да играе честно и да рисува стрелките, обозначаващи пътя им. Вторият отбор бе трябваше да е наблюдателен и да ги открива. Ако не успееше, после двата отбора заедно преминаваха през "трасето", като първият посочваше къде са неоткритите стрелки.

Обикаляли сме толкова улици с тази игра... Hug А бяха времената други...

# 43
  • Мнения: 2 336
Искам да съм пак дете!!!  #Milti #Milti #Milti Искам, искам, искам!

# 44
  • София
  • Мнения: 2 079
----
разделяхме се на два отбора от по 2 деца....


"Стражари и апаши" се казваше тази игра. Peace

Общи условия

Активация на акаунт