Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 50 614
  • 748
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 57
Амунди фъндс пайнер юес екуити гроут...или нищо от сорта. Сори за изписването но не съм сигурна дали ще  го напиша грамотно на английски.


Може би: AMUNDI FUNDS PIONEER US EQUITY FUNDAMENTAL GROWTH

От създаването си през 2008 година е направил + 696% / след такси /

С фокус върху технологичния сектор / 42% от портфейла /. Това обяснява и лошото представяне. За 2022 година е реализирал - 17,83%.

Топ 10 компании:

Microsoft
Alphabet
Mastercard
Apple
Amazon
Pepsico
Thermo Fisher Scientific
Elli Lilly
Qualcom
Amphenol

С Бета за последните 10 години 0,91 / всичко под 1 е добре /. Три звезди от Морнингстар





Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 16:19 от Петко Т.

# 196
  • Мнения: 4 077
Да, точно той. Значи е добър така да разбирам..и да го държа?

# 197
  • Мнения: 57
Добър е спрямо други подобни взаимни фондове предлагани в България. Ако вашата цел е да отделяте някаква сума всеки месец, която да се инвестира на финансовите пазари в САЩ с фокус върху технологичния сектор, това е добро решение.

# 198
  • Мнения: 4 077
Не, че ми се иска да подпомагам финансовите пазари в САЩ ...но на какво да заложа за да имам и аз някаква полза? На европейските пазари? И с каква насоченост?

# 199
  • Мнения: 57
Не, че ми се иска да подпомагам финансовите пазари в САЩ ...но на какво да заложа за да имам и аз някаква полза? На европейските пазари? И с каква насоченост?

Бихте ли ми разказали повече за това защо го правите и какво искате да постигнете?

# 200
  • Мнения: 115

AMUNDI FUNDS PIONEER US EQUITY FUNDAMENTAL GROWTH

С Бета за последните 10 години 0,91 / всичко под 1 е добре /. Три звезди от Морнингстар

Тук не успях да разбера. Може ли да обясните защо под 1 е добре?

# 201
  • Мнения: X
И е хубаво да се обясни, че три звезди в Морнингстар всъщност не е добър резултат. Освен ако Морнингстар не са объркали категорията на фонда и го сравняват с грешната пиър група, примерно, затова всъщност трите звезди не отразяват качествата на портфолиомениджъра. Така ли е в случая?

# 202
  • Мнения: 57

AMUNDI FUNDS PIONEER US EQUITY FUNDAMENTAL GROWTH

С Бета за последните 10 години 0,91 / всичко под 1 е добре /. Три звезди от Морнингстар

Тук не успях да разбера. Може ли да обясните защо под 1 е добре?

Бетата показва как се представя фонда по време на падащ пазар. Прието е, че под 1 е добър показател. По-малко волатилен и падащ .

Сега проверих и се оказа, че е 4 звезди. По-добре от средното. За сравнение представянето за 2022 е: фонда - 20,77%, категорията, с която се сравнява - 29%, индекса - 31,70%. Като категорията е Large Growth

Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 22:08 от Петко Т.

# 203
  • Мнения: 1 179
…Според монетната програма на БНБ, скоро ще излезе златна монета…

Къде и как се купуват тези монети? На сайта на БНБ има обявени 3 емисии за 2023, на всичките пише, че няма наличност на касите. Как точно човек трябва да се вреди да си купи?

# 204
  • София
  • Мнения: 16 042
В деня, в който започва продажбата пред БНБ се извива дълга опашка от нумизмати. Хората чакат пред банката от предната вечер,  заредени са с топли течности, одеала, грейки ако е в студените месеци. Монетите са определен брой, обичайно се дават по 2 на човек, към тях има и някакъв сертификат.
На опашката има и доста търговци - после препродават на по-висока цена купеното.
Това е официалната информация. Гледала съм репортажи от такива опашки пред БНБ. Моя близка работеше там и помагаше на касиерките - било голяма суматоха и напрежение.

# 205
  • Мнения: 839
Не, че ми се иска да подпомагам финансовите пазари в САЩ ...но на какво да заложа за да имам и аз някаква полза? На европейските пазари? И с каква насоченост?
Нищо лично, но едва ли финансовите пазари в САЩ чакат на вас да цъфнат и вържат. Иначе можете да инвестират където пожелаете. Има фондове свързани с Китай, Турция, Латинска Америка. Ако си отворите сметка в някой търговец можете и акции да си купувате. Специално през ИБКР има толкова възможности, че сигурно 90% от ползвателите не ги знаят. Аз лично сигурно знам една трета от опциите.

# 206
  • София
  • Мнения: 3 486
В деня, в който започва продажбата пред БНБ се извива дълга опашка […]
По-добре да не се доверявате толкова сляпо на журналистите.

# 207
  • Мнения: 480
За инвестиращите на БФБ е време за дивидентния сезон:

10 български компании със сериозна дивидентна доходност:
https://dbr.bg/5077

Рекордни дивиденти на БФБ :
https://blog.elana.net/2023/05/rekordnite-dividenti-na-bfb/

# 208
  • Мнения: 38
Здравейте!
Много се радвам, че открих темата и изчетох доста от коментарите ви до момента.
Бих искала да започна да инвестирам, но съм начинаеща и познанията ми се изчерпват с книгата на Стойне Василев + някое друго образователно видео в Ютуб.
Преди да започна ми се иска да се информирам максимално, но в момента нямам много свободно време за лутане сред толкова много информация ( имам бебе на 8 месеца), та бихте ли ми препоръчали качествени източници за солидна основа - книги, статии, канали и т.н?
Идеята ми е да отделям месечна сума за инвестиции в дългосрочен план, като най-вероятно ще започна с ETF-и.

# 209

Общи условия

Активация на акаунт