Захранване - въпроси и отговори - тема 14

  • 34 633
  • 745
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 8 671
До годинка млечните хранения е нужно да преобладават. АМ или кърма- това е без значения. Няма твърда храна, която на едно хранене да дава абсолютно всички хранителни вещества в идеалните дози. Това го правят само ам и кърмата, като с кърмата идват и още доста неща-имунни фактори, хормони.
Тъй като бебето не може да изяде толкова огромни количества твърда храна(а и храносмилателната му система не може да усвои всичко) , за да си набави всичко, което би приело с млякото, се препоръчва то(ам, кърма)  да е 80% от храненето.
Не заместваме нарочно, обичайно бебетата си заместваг първо или второ хранене към годинката.
Ако се налага да се върнем на работа, друг да гледа бебето, можем да заместим хранения и по-бързо(ако бебето поддава, има деца които не са съгласни), но трябва да сме внимателни.
При много ранно отпадане на млякото може да настъпи недохранване.
С кърменето на поискване сама избирате, а и според поведението на детето, кога да кърмите и кога да предлагате твърда храна. Някои бебета са по-спокойни и готови да опитват ако са посукали малко, други е нужно да са гладни, за да имат интерес. В хода на захранването ще видите.
Реално не се "замества" а се изместват кърменията. В един момент ще се усетите, че някое кърмене е по-късно, а преди това вече сте свикнали да давате закуска.
Ако бебето отказва кърмене или ам и е на годинка, то може да се компенсира нуждата от мляко с млечни продукти. Около 500гр на ден, като тояа може да е всичко млечно. Това го пиша, тъй като някои родители се чудят дали трябва да въвеждат АМ ако са отбили бебето около 1годинка.

# 61
  • София
  • Мнения: 639
Лора е на 8 месеца и половина и има 5 хранения през около 4 часа. 3 заместени и 2 са кърма. Заместени са закуска, обяд и СЗ. Вечер и през нощта е на мляко. Педиатърката ми каза да е така до годинката с 2 млечни.
Здравейте! Имам въпрос относно млечните хранения на беба, която е на 7+++. Има общо 5 хранения, от които 2 са заместени, а другите са АМ. Понеже започна да ми отказва следобедното мляко, педиатърката каза да намаля храненията на 4 и да са през 4 часа и да вкарам попара сутрин. В такъв случай единственото хранене с АМ ще бъде вечер. Според мен е малко да има само едно хранене с АМ и мисля да й давам базмлечни каши. Та въпросът ми е рано ли е за 4 хранения, от което 1 да бъде АМ?

# 62
  • Мнения: 2 847
Благодаряза отговора
До годинка млечните хранения е нужно да преобладават. АМ или кърма- това е без значения. Няма твърда храна, която на едно хранене да дава абсолютно всички хранителни вещества в идеалните дози. Това го правят само ам и кърмата, като с кърмата идват и още доста неща-имунни фактори, хормони.
Тъй като бебето не може да изяде толкова огромни количества твърда храна(а и храносмилателната му система не може да усвои всичко) , за да си набави всичко, което би приело с млякото, се препоръчва то(ам, кърма)  да е 80% от храненето.
Не заместваме нарочно, обичайно бебетата си заместваг първо или второ хранене към годинката.
Ако се налага да се върнем на работа, друг да гледа бебето, можем да заместим хранения и по-бързо(ако бебето поддава, има деца които не са съгласни), но трябва да сме внимателни.
При много ранно отпадане на млякото може да настъпи недохранване.
С кърменето на поискване сама избирате, а и според поведението на детето, кога да кърмите и кога да предлагате твърда храна. Някои бебета са по-спокойни и готови да опитват ако са посукали малко, други е нужно да са гладни, за да имат интерес. В хода на захранването ще видите.
Реално не се "замества" а се изместват кърменията. В един момент ще се усетите, че някое кърмене е по-късно, а преди това вече сте свикнали да давате закуска.
Ако бебето отказва кърмене или ам и е на годинка, то може да се компенсира нуждата от мляко с млечни продукти. Около 500гр на ден, като тояа може да е всичко млечно. Това го пиша, тъй като някои родители се чудят дали трябва да въвеждат АМ ако са отбили бебето около 1годинка.

# 63
  • Мнения: 1 037
Ние на година от половина също имаме две хранения с АМ и три пъти на ден твърда храна за закуска, обед и вечеря.

# 64
  • Мнения: 542
Кърма давам когато поиска. Между храненията. Вече е над годинка и не мисля че се засища от нея, защото след като е сукал си яде. Преди да навърши годинка винаги давах да суче след хранене, ако иска. Ако откаже, не суче и така. Но той вече е голям и си показва, когато иска да суче, вечер, през нощта и сутрин преди да станем. През деня рядко се сеща, главно като заспива. Има четири хранения с твърда храна и напоследък е все гладен. Кърменията са доста повече.

# 65
  • Мнения: 2 847
Бебчо е на 6+ и днес мисля да дам 1/4 жълтък ,тъй като в YouTub  д-р Ирина Владимирова препоръва от 5 м.  , но аз реших да изчакам до 6, вие кога дадохте и изобщо да давам ли в Интернет алергиите,които пише че може да станат от жълтък направо ме отказват има ли от какво да се притеснявам

Последна редакция: чт, 09 мар 2023, 13:55 от Radii99

# 66
  • Мнения: 1 129
Бебчо е на 6+ и днес мисля да дам 1/4 жълтък ,тъй като в YouTub  д-р Ирина Владимирова препоръва от 5 м.  , но аз реших да изчакам до 6, вие кога дадохте и изобщо да давам ли в Интернет алергиите,които пише че може да станат от жълтък направо ме отказват има ли от какво да се притеснявам
Аз дадох или от 6 или 7-ми месец, личната така каза, не сме имали странични ефекти, но препоръча яйцето да е домашно и давам само такова ✌🏻

# 67
  • Мнения: 2 847
Ами ние живеем в чужбина и няма къде да намеря домашни , свекървата гледа кокошки ,но се съмнявам,че ако ни изпрати ще останат здрави ,такаче ще се моля бебчо да е здрав и да не получава алергии
Бебчо е на 6+ и днес мисля да дам 1/4 жълтък ,тъй като в YouTub  д-р Ирина Владимирова препоръва от 5 м.  , но аз реших да изчакам до 6, вие кога дадохте и изобщо да давам ли в Интернет алергиите,които пише че може да станат от жълтък направо ме отказват има ли от какво да се притеснявам
Аз дадох или от 6 или 7-ми месец, личната така каза, не сме имали странични ефекти, но препоръча яйцето да е домашно и давам само такова ✌🏻

# 68
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 831
Аз дадох около 7 м жълтък. Първо много малко, може би 1/8. И постепенно увеличавах докато стигнем цял. Но първо бях въвела белите меса, жълтъка го оставих за накрая. Не ми е правила реакция. Дали и кога детето ще направи реакция към нещо, никой не може да каже. Давайте предпазливо и наблюдавайте.

# 69
  • Мнения: 2 847
щом от обяд до сега всичко е наред няма проблеми вчита ли се детето за захранено с жълтък или трябва да дам още 2-3 пъти и тогава вече ще е сигурно ,че няма алергия

# 70
  • Мнения: 1 804
щом от обяд до сега всичко е наред няма проблеми вчита ли се детето за захранено с жълтък или трябва да дам още 2-3 пъти и тогава вече ще е сигурно ,че няма алергия
Още няколко пъти дайте, като увеличавате количеството.

# 71
  • Мнения: 1 129
щом от обяд до сега всичко е наред няма проблеми вчита ли се детето за захранено с жълтък или трябва да дам още 2-3 пъти и тогава вече ще е сигурно ,че няма алергия
Не знам как са ви казали да давате жълтък, на мен ми казаха 1/4 2 дни в седмицата, като давам през 2-3 дни. Наблюдавайте детето днес, утре ако трябва и другиден, ако не забележите нищо притеснително, дайте пак.. Simple Smile Според мен ако има реакция, ще я прояви още от първия жълтък

# 72
  • Мнения: 6 786
Яйце се въвежда по схема и жълтък и белтък после. Няколко часа не са достатъчни да се отхвърли реакция, но не е и задължително да има някаква. Избира се схема и се следва.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 6 091
Аз знам (не претендирам, че е вярно), че първо се въвежда 1/4 жълтък през ден за около седмица. Редува се с месото - един ден месо, един ден жълтък. Следващата седмица се увеличава на половин жълтък, седмицата след това - 3/4, и накрая се дава цял жълтък. Така за около месец се въвежда жълтъкът, като през цялото време се редува с месото.

# 74
  • Мнения: 1 228
bookaddict3 , дъщеря ми също е на 7+++ и отдавна сама си мина на 4 броя хранения през около 4 часа, тъй като заспива към 20ч и се събужда към 7ч, а нощни хранения махна също доста отдавна.Много рядко се налага да давам пето и то някакво половинесто хранене.Давам и мляко сутрин и вечер , а другите две хранения са с месо/риба/жълтък или каша с масло и сирене или каша с плод и малко АМ.И на мен педиатърката ми каза да махам сутрешното мляко и да давам закуска - попара/кус кус примерно , но се мотая още мисля , че и е рано само за едно млечно ядене.Макар че като давам масло и сирене то пак си е млечно , така че не знам.

Общи условия

Активация на акаунт