Захранване - въпроси и отговори - тема 14

  • 34 643
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • Пловдив
  • Мнения: 800
Здравейте, мами!
Тепърва се запознавам с темата за захранването, защото ни предстои след около 2 месеца. Моля да споделите каква тенджерка или съд използвате за приготвянето на зеленчуците на пара за пюренцата?
Благодаря предварително. 😊

Имам опция на фурната, в която приготвях зеленчуци на пара понякога. А за пюренцата основно варях ги в касерола. Не съм взимала кошничка или уред за пара. После няма къде да го сложа и се съмнявам, че щях да го ползвам.

# 706
  • Мнения: 121
Аз ползвъм мултикукъра, който имам от преди. Пускам под налягане.

Но като цяло и давам купени пюрета за момента.

# 707
  • Мнения: 1 759
Благодаря Ви, мами ! Аз кошнички за пара си имам две - метална и силиконова. В тях приготвям за нас зеленчуци редовно - картофи, моркови, броколи, карфиол. От тази страна сме топ, значи. Питах за тенджера, тъй като четох, че трябва да е отделна, да не се готви в тенджерите и касеролите, които използваме за нас, а моите са от емайлиран чугун и стъклокерамични на Luminarc, понеже съм кулинар и държа на читави и безопасни съдове за готвене.
За бебето се чудех дали да не взема една огнеупорна тенджерка като тази:


Идеята за куукър също не  е за изхвърляне 😊.

# 708
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
Ако стъклената тенджерка може да се ползва на котлона, защо не. И аз предпочитам стъкло, керамика, инокс. Иначе, когато се е налагало, съм варила в емайлирана мъничка тенджерка. Като цяло я захраних с купешки пюрета. А можеше да не е така, но късно се усетих да купя кукър и докато го разуча, тя беше вече захранена.
Каквото и да решиш, няма по-хубаво от домашната храна.

# 709
  • Мнения: 2 758
Аз приготвям на пара зеленчуци в стоманена тенджера.
Използвам стъклена приставка отгоре.
Blue.angel, какъв  модел е твоят кукър?
Престои  тепърва да му готвя вече манджи и ще ми е много  полезен мисля.

Мами, да питам и нещо, понеже  се притеснявам,  че бебчо не желае да яде нищо друго за закуска  сутринта, освен АМ.
Правила съм попара, фини овесени ядки с какви  ли не комбинации от плодове, грис и други, но не и не, затваря устата и реве за мляко.
Имаме заместени обяд и СЗ за сега.

# 710
  • Мнения: 611
Аз приготвям на пара зеленчуци в стоманена тенджера.
Използвам стъклена приставка отгоре.
Blue.angel, какъв  модел е твоят кукър?
Престои  тепърва да му готвя вече манджи и ще ми е много  полезен мисля.

Мами, да питам и нещо, понеже  се притеснявам,  че бебчо не желае да яде нищо друго за закуска  сутринта, освен АМ.
Правила съм попара, фини овесени ядки с какви  ли не комбинации от плодове, грис и други, но не и не, затваря устата и реве за мляко.
Имаме заместени обяд и СЗ за сега.

Hintt,
да те успокоя- моят човек е на 1,8 и все още си е само с обяд и СЗ. Според моя педиатър- няма никакъв проблем, развива се чудесно. Мога да вкарам и закуска и вечеря (моят си яде...винаги), но не бързам изобщо. Педиатърът ми каза, че е много важно да не компрометираме обедното хранене като качество и количество, защото е най- важно. Една закуска (защото опитвам понякога или той просто си иска от нашето) определено ми се отразява на обяда и като час (отлага го) и като количество (не е гладен и не хапва много). Та за момента не го вкарвам като регулярно хранене. Води се по детето. В някакъв момент ще покаже само, дали иска и изобщо има нужда. Аз давам прясно мляко за закуска и АМ 3 с оризова каша 1,2 лъжички за вечеря. За сега сме ок така. Като обядът и СЗ са си в много сериозни количества. Споделям, ако ще ти е от полза.

# 711
  • Мнения: 5 097
А тези, които си правите пюрета, как нагаждате консистенцията спрямо възрастта? Защото нали се върви от гладко пюре към по-едро смляно.

# 712
  • Мнения: 1 489
Първо с пасатор, за да е гладко, после мачкаш с вилица.

За закуската- моят малък син си търсеше млякото до към втората си годинка. Следователно на закуска не искаше да яде. Оставях го така и после му давах плод за предиобедна такава. Обядът си го хапваше.
Като цяло никога не съм била на принципа какво трябва и какво не. Винаги съм се водила по децата си.

# 713
  • Мнения: 611
Ами...има някакви заложени стереотипи, но аз приех така, още повече замисляйки се, че закуските са обикновено глутенови неща...които нямат особена хранителна стойност, спрямо мляко или обядът, в който вкарвам всичко ценно- месо,яйце,зеленчуци, варива... Та- ако има нужда или си иска нещо от нашето- ок, но не го слагам като задължително хранене и внимавам да е малко, за да си хапва добре после ценния обяд. Много различен подход, спрямо общоприетото, че закуската е най- важна, но го възприех и за нас- работи чудесно.

# 714
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
hintt, с Инстант Пот Дуо Крисп+Еърфрайер съм. Много съм доволна от него и най-вече е със стоманен вътрешен съд. Готвя и направо топло пасирам вътре, наливам с бурканчета и обръщам на капачка. Идеален ми е и е голям. Събира и много и малко.

# 715
  • Мнения: 121
Момичета, а по колко пъти на ден е ок да се дава глутен? Моята дъщеря е на 8++ и давам по веднъж, най-често каша или кускус кускус. Кога е ок да дам и например сухарче за обед или и бисквитка за закуска /следобед?

# 716
  • Мнения: 611
Не мисля, че има правило за това, но е добре тестените да не са в превес, а често неволно така става.

# 717
  • Мнения: 2 274
Ако можете да не давате - не давайте, аз поне съм на тоя принцип. Тестените бързо изместват в предпочитанията на децата другите храни. Особено от купешки подсладени бисквити няма никакъв смисъл. Веднъж на ден стига глутен, аз лично давам понякога хляб и с вечерята - но гледам да не го правя, защото после ми иска само хляб и бута яденето

# 718
  • Мнения: 542
Моят син е на 1г8м. До 1г. Давах само веднъж на ден глутен. Отделно на скоро за пръв път сложих сухар в супата му. Предпочитам да не го уча да яде всичко с хляб. И големият на 11г. Е научен по същия начин. Хляб ядем само на закуска и то не винаги. По изключение се случва да има нещо тестено за обяд или вечеря. Бисквити и всякакви пакетирани неща на бебе, което не разбира, не давам. От скоро започна да си иска, когато види че някой яде, давам да опита, когато преценя, че може.

# 719
  • Мнения: 75
Здравейте, захранвам по схемата на д-р Владимирова, на 9 мес. сме и днес за първи път предложих плод - ябълка. Първо я нарязах на много дребни парченца и бебето постоянно плюеше и се мръщеше. После настъргах на ситно ренде и резултата беше същият. Как предложихте вие плод за първи път и имаше ли съпротива?

Общи условия

Активация на акаунт