Козунаци 2023

  • 45 085
  • 758
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 13 754
До вкус си е наистина, аз също като Морена не харесвам току-що изпечени неща. Независимо дали е козунак, хляб или друго, за мен трябва да са напълно изстинали.
Последните години толкова и ям тесто де, но когато си печах хляб и го ядях, редовен номер ми беше да го изпека вечерта за да имам за следващия ден. Без да е престоял не го пипвах, стои ми все едно недопечено тесто в стомаха.
Майка ми пък би нападнала печиво веднага щом вече няма да се опари като яде Grinning Буквално ги разпъждам за някое време за да оставят нещото поне да се разпредели вътре влагата - просто не е същото после ако е отрязано/отчупено от него докато още вдига пара.
И естествено има значение с каква мазнина и с какво млечно е замесено. Поне на мен най-меки ми стоят в следващите ден-два нещата замесени с кисело мляко/заквасена сметана а не с прясно мляко. И с олио или мас, а не с масло.
Но пък варианти много, има за всеки по нещо.

# 676
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 865
Sysly благодаря за разяснението, технологията ти е достойна за Нобелова награда Smiley Ще я пробвам тези дни (сега имам голям кекс за дояждане) и напазарувам още масло и други работи, планирам да врътна нещо екзотично Smiley
Не че ще открия топлата вода, ама досега не съм попадала на тестено изделие, което да е също много вкусно на следващия ден.
Интересно, пък аз съм попадала на доста такива, обикновено с повече мокро съдържание е тестото.

# 677
  • In transit
  • Мнения: 12 047
За да остане мек козунакът е важно също тестото да не е много твърдо, брашното с което е направен и колко време е печен. Тези три фактора оказват влияние върху изсъхването.

Ефибуш, тази технология не е нова, но е ефективна. Много е удобна и се ползва също при тесто за пица.

# 678
  • Мнения: 13 754
О да, печенето е много важно даже. Масово в рецепти виждам много дълго печене, той още като излезе от фурната вече е изсушен. Съвсем скоро след печенето това не се забелязва толкова, ама на другия ден вече нищо общо няма.

# 679
  • Sofia
  • Мнения: 21 741
Така де, то и печенето е стъпка от целия процес, наред с охлаждането, втасването, месенето, смесването, плетенето - всичко, наред и със съставките. Simple Smile

# 680
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 865
Мен козунаците ме плашат и всичко по тях ми е новост😁

О, да, кажете сега за печенето, температура и време? Ориентировъчно (и казвайте дали е с вентилатор). Мен все ме е страх да не остане сурово и все препечени ги вадя, а ми се ще да стават златисти и с тънка коричка. Пека на около 160-165С с вентилатор и докато го докара на цвят, по принцип се ориентирам от това което пише в рецептата, но не обичам да рискувам с високи температури.

# 681
  • Sofia
  • Мнения: 21 741
Мен козунаците ме плашат и всичко по тях ми е новост😁

О, да, кажете сега за печенето, температура и време? Ориентировъчно (и казвайте дали е с вентилатор). Мен все ме е страх да не остане сурово и все препечени ги вадя, а ми се ще да стават златисти и с тънка коричка. Пека на около 160-165С с вентилатор и докато го докара на цвят, по принцип се ориентирам от това което пише в рецептата, но не обичам да рискувам с високи температури.

Заповядай за начинаещи от мен  - https://morrennaa.blogspot.com/2021/04/blog-post_29.html

# 682
  • In transit
  • Мнения: 12 047
Мен козунаците ме плашат и всичко по тях ми е новост😁

О, да, кажете сега за печенето, температура и време? Ориентировъчно (и казвайте дали е с вентилатор). Мен все ме е страх да не остане сурово и все препечени ги вадя, а ми се ще да стават златисти и с тънка коричка. Пека на около 160-165С с вентилатор и докато го докара на цвят, по принцип се ориентирам от това което пише в рецептата, но не обичам да рискувам с високи температури.


Ето и от мен една класическа рецепта за козунак с много обясняния.

и една козуначена плитка с малки дози, като за проба. Grinning

За месенето, може да спазиш написаното в рецептите или да пробваш с варианта на Сисли.

За печенето, аз препоръчвам без вентилатор. Има фенове и на печенето с вентилатор, но специално за козунаци, за мен е по-добре без.

# 683
  • Мнения: 2 940
И аз пека без вентилатор. Загрявам фурната на 200 гр. и слагам да се пече. След 7-8 мин. отгоре порозовява леко, тогава намалявам на 160, слагам отгоре фолио и допичам до готовност. Не ги препичам много, точно за да не съхнат, обичаме ги златисти и равномерно опечени от всякъде. За това и напоследък за намазване предпочитам белтък, прави гланц отгоре, но не потъмнява прекалено и цветът е равномерен.

А мързеливият метод на месене въведох след като свикнах с месеното на хляб с квас. Адаптирах техниката за приготвяне на хляба към тази за за козунак и се оказа работеща. Simple Smile

Mikkey, ще пробвам твоята козуначена плитка, хареса ми. Обичам да пробвам нови рецепти и начини на месене, а и не се страхувам да експериментирам.

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 00:46 от Sysly

# 684
  • Мнения: 13 754
И аз предпочитам белтък или понякога отделям разбито яйце но го смесвам с малко мляко - знам че някои харесват да мажат с жълтък но на мен такава кора ми стои груба и дебела, не ми допада текстурата. Белтък там колкото да полепне захар и каквото още съм поръсила, за мен това е оптималното. Пак си е въпрос на вкус де.

# 685
  • Русе
  • Мнения: 5 282
Правя козунаците по тази рецепта дълги години. След като изстине напълно, веднага увивам в кухненско безцветно фолио. Запазва се мек през следващите дни и не съхне.

веднага след изпичане . След два дни -

# 686
  • Мнения: 4 313
И аз имам проблем като пека нещо. Почти винаги ги препичам или загарят, защото ги забравям.
Много хубави козунаци показвате пак.
Ще пробвам и аз някакъв скоро.
Sysly, сигурно твоята рецепта ще избера, че е с малко брашно и да опитам този метод.

Миналата година правих с лимонадата на Ваня Джорджевич не останах впечатлена нещо. А и май бях купила някаква гадна лимонада и затова не ми хареса.

Има ли малки опаковки коняк? Той май е по- ароматен и хубав от рома.

# 687
  • Sofia
  • Мнения: 21 741
И аз имам проблем като пека нещо. Почти винаги ги препичам или загарят, защото ги забравям.
Таймер нямаш ли... аларма на телефона... без такива и аз ще забравям, все пак не мисля само за това я. Simple Smile  Иначе за печенето може да видиш при мен,  в линка за начинаещи, който съм дала малко по-горе.

# 688
  • София
  • Мнения: 1 500
Точно за Великден няма да имам време да правя козунак, затова хапваме от сега Simple Smile По класическа рецепта правя. Миналата година козунакът с лимонада на Ваня Джорджевич също много добре ми се получи. Интересното е, че е моята фурна най-добре ми се получават само на долен реотан, който е с вентилатор но без задно нагряване и то без предварително загряване. И наистина не е добре да се мажат само с жълтък. Аз мажа с част от цяло разбито яйце. Може да пробвам и само с белтък https://kulinarenelixir.blogspot.com/2013/03/blog-post_9994.html?m=1

# 689
  • Мнения: 13 754
Аз козунаци понеже пека само ако се събираме семейно за Великден, последните пъти бяха все у майка ми. Нейната фурна супер бързо запича отгоре и аз също ги слагам в загрята фурна, но като вкарам козунака пека само на долен реотан през първата половина от времето, че и повече. Ако пека нормално, отгоре се изпича твърде много и твърде бързо, рискувам даже да стане кора твърде рано докато има още накъде да бухва, а това няма как да го оправя с покриване като видя че има нужда. Най-първия там си спомням че накрая го ръчках с термометъра, отвън изглеждаше добре а като извадих сондата по нея си беше тесто... изсуших го докато го изпека като хората, него го изядохме пръв тогава за да не изсъхва още.
Приключение беше, първият ми опит да изпека нещо в тази фурна беше точно козунаци. Нямах възможност да се опознаем преди това, току-що я беше купила. Накратко - не правете така, опознайте си фурната първо ако има начин с питка или нещо от сорта Grinning Особено ако нямате много опит и ви е притеснено как ще се изпече козунакът.

Общи условия

Активация на акаунт